m INfiEZOOEM. ;!fe Verkiezingen* Gemengde Berichten. PEK TELEGRAAF. Rechtzaken. V i s s c ii e r ij. K er kn i cu w s. '«13 t j 'I m al •M Nederlandsehe leger "blijkt, dat het ledental op 1 Mei bedroeg 615, waarvan 335 gewone leden en 280 buitengewone leden. De rekening sluit met een batig slot van 1491.85. Dever- eeniging beschikt over een kapitaal, groot f200,940.22y2. Men zegt dat de Belgische regeering geen bijdrage wil geven voor het Nederlandsch taal- en letterkundig congres te Gent, in het laatst van Augustus te houden. Vad Op de in November 1890 door den Nederl. schutterijkaderbond uitgeschreven prijsvraag, getiteld«Geeft een overzicht van de verplichtingen der onder-officieren bij den velddienst", zijn drie antwoorden ingekomen, als: 2 uit 's-Gravenhage, onder de motto's «Oranje en Nederland", en »Einde goed, alles goed", en 1 uit Rotterdam, onder het motto «Wilhelmus van Nassauen". Deze antwoorden zullen 'door deD eere voorzitter en het dagelij ksch bestuur van den bond worden onderzocht, waarna de uitslag later wordt bekendgemaakt. De jaarlijksche algemeene vergadering van den «Nederlandschen Schutterij-Kaderbond" zal gehouden worden te Utrecht, op 26 Juli a.s. In overleg met de afdeeling aldaar zal daaraan verbonden worden een op beperkte schaal ingericht feestelijk samenzijn, ter herdenking van het 5-jarig bestaan van den bond. Behoudens goedkeuring van den comman dant der schutterij te Utrecht zullen den volgenden dag (27 Juli) korpswedstrijden ge houden worden, op een der banen van het fort «de Bildt" aldaar, evenwel zonder eenige personeele of vrije banen. Gedurende de maand Augustus zal door elke afdeeling een onderlinge schietwedstrijd worden gehouden, opengesteld voor heeren eere-leden, donateurs, oud- en gewone leden der afdeeling. Het lichtschip Maas, bestemd om voor den Nieuwen Waterweg als lichtschip dienst te doen, arriveerde Dinsdag te Rotterdam. Dit vaartuig, gebouwd aan de marinewerf te Amsterdam, is groot 102 ton, heeft ijzeren spanten en balken en eene dubbele beplan ting van teakhout. Aan den hoogen mast, die rnidden in het schip staat, wordt des nachts de lantaarn gelieschen, terwijl als merk voor den dag een rood geschilderde open cylinder of korf zich boven aan den mast bevindt. Het in den lantaarn vertoonde licht wordt door een uurwerk in beweging gebracht. Het zal een draailicht zijn, toonende vier snel opvolgende witte schitteringen, gevolgd door eene verduistering van ongeveer 15 seconden, alles om de halve minuut; hoog 10.9 M boven water en zichtbaar tot op 11 zeemijl. De misthoorn of sirene zal elke twee minu ten vier snel op elkander volgende geluid- stooten geven en wordt bewerkt door de heete luchtmachine, waarmede ook het zeer solide patent-ankerspil van Hartfield Sc Co. wordt bewerkt. Als de sirene onklaar is wordt de klok geluid, vier slagen om de halve minuut. Twee booten zijn aan boord en vier kolossale zware davits om die uit te kunnen zetten, een half dozijn reddingboeien hangen aan het houtwerk der lantaarnhut en twee metalen stukken bevinden zich op dek om schepen te waarschuwen voor een verkeerden koers. Ook een chronometer is aanwezig om passeerende schepen desverlangd den juisten Greenwich- tijd te geven, en de noodige seinvlaggen en weerkundige instrumenten zijn in overvloed voorhanden. De bemanning zal bestaan uit twee gezagvoerders, twee machinisten en 12 liehtwachters. Er zullen slechts een gezag voerder en een stuurman en een machinist te gelijk dienst doen, dewijl deze iedere maand worden afgelost, zoodat ieder een maaud vrij af heeftvan de liehtwachters zullen slechts 8 te gelijk aanwezig zijn en hebben dus vier eene maand vrij af en twee maanden dienst. De bemanning moet te Rotterdam verblijf houden. Men is van plan, nadat aan de uit rusting van het vaartuig de laatste hand ge legd is, het in de helft van deze maand op het station voor den Waterweg te brengen op 52° 1' 30" N.B. en 3°. 53' 0" O.L. van Greenwich. Aan den kapitein der sleepboot Zuid-IIol- land, van de firma L. Smit Co., te Maas sluis gestationneerd, is door H.M. de koningin van Engeland een gouden, en aan de equipage dier boot een zilveren medaille toegekend voor den door hen betoonden moed bij de redding der bemanning van het gestrande stoomschip Lero. Door de Zuidhollandsche reddingmaat schappij werd aan genoemden kapitein een zilveren medaille vereerd, die hem in de vorige week is uitgereikt. Rotterdam. In het Rijks-Entrepot (voor malige Marinewerf) alhier is in den nacht van Woensdag op Dondei dag brand ontstaan op zolder N. ter zijde van de tabak-bergplaats der firma C. J. Bosman. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, gevoed als zij werden door iichtbrandbare stollen zooals cognac, arak, suiker enz., dat zij zich in weinige oogenblikken over het geheele gebouw ver spreid hadden. Het middengedeelte van het gebouw, dat circa 2 eeuweu oud was, is geiieel vernield. Het huis van den heer Stern, belast met het toezicht over het Rijks-Entrepot, is gespaard gebleven, doch bekwam veel waterschade, alsook het zoogenaamde ouderstuk van de linker- en rechtervleugels. Gespaard zijn, behalve het ondergedeelte, de steenen lood sen V ter linkerzijde niet den belangrijken voorraad wijn; verder ruim 300 fusten wijn van de firma Carp Co. en eene enorme partij duigen van de firma Moens KollT op het terreinen de houten tabakloodsen aan de noordzijde. Door de vlammen zijn vernietigd belang rijke partijen tabak, Manilla-sigaren, eene groote voorraad suiker van de firma v. Oordt, eene partij suiker van de firma W. SchöfTer Co., eene partij cognac, arak, champagne, sukade, rozijnen, eenige fusten wijn enz., de schade wordt globaal begroot op 4 a 500.000 gulden behoorlijk door assurantie gedekt. De brandmeester L. werd door een steen of stuk hout op liet hoofd getroffen, waardoor hij eene bloedende wond bekwamvoor zoover bekend, vielen geen andere ongelukken voor. Een streng onderzoek naar de oorzaak van den brand is ingesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren het terrein van den brand bezocht. De centrale vergadering van liberale kies- vereenigingen te Harlingen heeft mr. II. Goeman Borgesius gesteld tot candidaal voor de Tweede Kamer. Woensdagmiddag had in het hotel ïde Leeuwerik" eene gecombineerde vergadering plaats van de besturen der katholieke en anti-revolutionnaire kiesvereenigingen te Haar lem, teneinde tot samenwerking te geraken bij de herstemming voor een lid van de Pro vinciale Staten op 19 Mei e.k. Besloten werd, dat ook door de anti-revo lutionnaire kiesvereeniging alhier de eandida- tuur van mr. L. J. G. van Ogtrop, candidaat der R.-k. kiesvereeniging, zal worden gepro clameerd. (II. D.) Maandag werd in Arnhem de vergadering gehouden van het provinciale comité der anti- revolutionnaire kiesvereenigingen in de pro vincie Gelderland. De vergadering, die door deu heer Yan der Boreh van Verwolde, als voorzitter, geopend en geleid werd, was goed bezocht. Zoowel uit de omstreken van Arnhem als uit de Graaf schap, de Betuwe en van de Yeluwe waren de afgevaardigden saamgekomen. Ook verschillende leden der Tweede Kamer waren als afgevaardigden van Geldersche districten tegenwoordig, wat ongetwijfeld zeer werd gewaaideerd. De vergadering zelf was zeer geanimeerd en er werden dan ook verschillende belangrijke besluiten genomen met het oog op den zwaren stembusstrijd, dien wij ook in deze provincie tegengaan. Welke beslniteri er genomen zijn deelt de Graafschappcr, waaraan wij dit bericht ont- leenen, niet mede. Zij verzekert alleen ten slotte, dat er een recht aangename en broeder lijke toon heeisciite. In eenheid des geestes was men te zamen. Overgang van de planeet Mercnrius voorbij de Zon in den vroegen morgen van Zondag 10 Mei a.s. Yan lijd tot tijd komt de planeet Mercurius bij haren omloop om de zon in zulk een stand, dat zij, uit de aarde gezien, met de zon in dezelfde lichting is geplaatst. Evenals de maan bij een zonsvei(luiste: ing de zonnestralen soms geheel, soms gedeeltelijk onderschept, als zij op éen lijn met zon en aarde komt, zoo heelt dit ook bij een overgang van Mercurius vooibij de zon plaats. De maan is echter in vergelijking van Mercurius veel dichter bij de aaide en daardoor zien wij haar veel greater, ofschoon zij in de werkelijkheid kleiner is dan Mercurius. Door don veel grooteren afstand, waarop Mer curius van de aarde verwijderd is, zien wij die planeet als een klein schijfje, dat zich als een zwart stipje vooidoet, wanneer wij haar voorbij do zon zien gaan. Op bovengpnoemden datum zal dit verschijnsel kunnen worden waargenomen, doch het zwarte stipje, dat wij dan lang/aam over de zonnoschijf zien voortbewegen, bedekt slechts het 25175ste deel van de zon dus een zonsverduistering op zeer kleine schaal. Een middelmatige kijker zal dei halve vereischt worden, om het zwarte stipje op de zon te Kunnen ontdekken. Reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag even na middernacht zal de planeet Meicurius voor de zon komen zoodat de intrede op de zonneschijf hier niet kan werden wa.ugenomen. Het oogenblik, waarop de randen van zon en planeet elkander inwendig raken, heeft plaats Zondagmorgen te 5 uur 4 min. en dat, waarop de randen elkander uitwendig raken, dat is het oogenblik waarop de planeet do zonneschijf ver laat, te 5 uur 9 min. De zon komt dien morgen te 4 uur 15 min. op, zoodat tnen nog gedurende omstreeks vijftig minuten het verschijnsel zal kunnen gadeslaan men moet daartoe het oog richten op het gedeelte der zonneschijf een weinig beneden het midden van den rechterland der zon. Met het ongewapend oog is van de planeet niets te zien. De overgangen van de planeet Meicurius heb ben dertienmaal in een eeuw plaats, de laatste in deze eeuw zal voorvallen op den lOn No vember 1894. N. M. KAM. Schiedam, 7 Mei 1891. Te Eisleben is gisteren een standbeeld onthuld voor den uitvinder der snelpers, Fiiedrich Künig. De architect van het Vaticaan heeft thans den paus een staat overgelegd van het juiste bedrag der schade door de jongste kruitontploffing te Rome aangericht. In liet Vaiicaan bedraagt die zonder de kunstwaarde van het beschadigde mede te rekenen f 250,000 en in de St.-Pieterskerk f150,000. Voorliet herstellen van deSt.-Paulskeik zal f250,000 noodig zijn, voor andere kerken nog f250,000 en de pauselijke landbouw-inricli- ting ïVigna Pia" zal ook wel f 250,000 vereischen. Men is dus nog long niet geholpen met het onlangs vermelde geschenk van 20,000 liancsvoor herstel der schade in het Vaticaan. Te Bilbao weigeren de mijnwerkers den arbeid te hervatten. Tusschen de gendarmes en de werkstakers is een botsing ontstaan, waarbij een aantal personen werden gearresteerd. De sjouwers, timmerlieden, graan wei kers en mijnwerkeis te Barcelona houden de weikstaking vol. Een geweldige storm heeft te Paducah, in den Amerikaansclien staat Kentucky, groote schade aangericht. Ruim 100 huizen werden van hun dak beroofd en eenige gebouwen, o. a. de Metho- distenkerk, vielen geheel in puin. Ook weiden verscheidene menschen gekwetst, maar niet ernstig. BEY IIAACf, 8 Mei. Tweede Kamer. Legenvet. Na sterke bestrijding door de heeren Van Houten en Haflxnans, wees de heer W. van Dedem op den zwaren finaneieelen last der gemeenten, die verhooging van belasting druk niet toelaat. De heer Van Houten kon digde een voorstel aan tot schorsing van de beraadslagingen na het algemeen debat. De heer Rutgers van Rozenburg stelde een motie voor om uit te maken, dat aan liet aanhangig wetsontwerp terecht is ten grondslag gelegd het beginsel van persoonlijke dienstvervulling voor alle dienstplichtigen. De regeering ver dedigde nog uitvoerig het ontwerp. De motten van de heeren Doinela Nieuwen- huis en Vermeulen werden verworpen. Aan genomen werd met 49 stemmen tegen 27 de motie van den heer Rutgers van Rozen burg ten gunste van den persoonlijken dienst plicht. Dinsdag komt in behandeling de motie- Van Houten tot schorsing van het debat na de algemeene beraadslagingen. »EN HAAG, 8 Mei. Bij de beden gehouden akte-examens voor ouderwijzer is geslaagd de lieer W. .1. Merteu van Schiedam. Het Hof te 't, Bosch heeft de togen notaris Smeets te Heerlen door de rechtbank te Maastricht uitgesproken afzetting veranderd in een sclioising voor den tijd van vijf maanden. De rechtbank te Haarlem heeft Jan Bok wegens vervalsclnng van een accept tot 3 maan den gevangenis veroordeeld. De eisch was 5 jaar. Door do arrond.-rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat collego, opgemaakt de navolgende alphabo- tische lijst van aanbevelingmr. J. A. G. Gockinga, ambtenaar van het O. M. bij de kanton gerechten in liet arrondissement Groningen mr. B. Simons, subst.-giiffier bij de arrond •rechtbank te Amsterdam, en mr. B. J. A. Steick, subst.- grilfier bij eetstgemelde rechtbank. VLAARD1NGEN. Sedert de laatste opgaaf zijn alhier binnengekomen 3 schepen, gezamen lijk aanbrengende 04 ton zoutevisch en enkele kabeljauwen. WOUDRICHE.U. In het vlschwater dezer gemeente zijn van 28 April tot en met 3 dezer gevangen en aan den afslag alhier verkocht: 2000 elften van f0.68 tot 1.40 jior stuk; 12 zalmen tegen f 0.91 a 1.15 per i/s kilo. Een zeldzaam groote elft weid hier gevangen, die niet minder dan 10 pond woog, Ncd.-IIerv. Kerk. Beroepen: te Naaldwijk ds. G. van Rossem, emer. pred, te *s-Gravenhagete Hoogersmilde (toez.) de heer \V. Timmermans Puquy, cand. te Utrechtte Wieringerwaard ds. Beekhuis, te Uitgeest; te Leimuiden ds, L Smit, te Niouw- Vennep te Sittard (toez.) ds. C. de Hoog, te Nijebasketo Vlissingen ds. A. S. Talma, te Heineoord c. a. Aangenomen: naar Opwierde door ds. II. Koudenburg, te Nieuw-Amsteidam. Bedankt: voor Wolsum door ds. J. Rijnen berg Dz., te Ternaardvoor Workum door ds. J. Oosterhuis, te Vriezenveeu. Door het prov. kerkbestuur van Overijsel zijn toegelaten tot de evangeliebediening de bh. Dirk Jan van Brummen, Jordan Mannus Elias Steen beek, beiden candidaat aan de rijksuniversiteit te Utrecht, en Barnardus Dirk Eerdmans, candidaat aan de rijksuniversiteit te Leiden. ZC.) Het kan zich weêr vrordoen, het komt gedurig voor, en daarom is het. toch wel goed er nog eens tegen te waarschuwen. Deze week deed, en doet waarschijnlijk, een vrouw de ronde, inet het verhaal van haar man die in het ziekenhuis overleden is, en als zij niet dadelijk geholpen wordt zal men haar uit haar woning zetten.Verbeeld u, met haar vijf kinderen, waarvan het jongste pas dertien dagen isGeen wonder dat de moeder er zwak uitziet, endaar zij overigens nog al knapjes is, schiet u het hart

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3