Men -verneemt dat H. M. de Koningin- Regentes, namens H. M. de Koningin, eene aanzienlijke gift aan het Verhulst-comité heeft doen toekomen. De opper-ceremoniemeester maakt hekend, dat het hof, ingevolge de hevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, voor den tijd van acht dagen, ingaande op Zondag 10 Mei 1.1,, den lichten rouw heeft aangenomen wegens het overlijden van Zijne Keizerlijke Hoogheid Nicolaas Nicolaïevitch, grootvorst van Rusland. Deze rouw zal gelijktijdig worden gedragen met dien voor wijlen Zijne Majesteit den Koning. H. K. H, de groothertogin van Saksen, prinses Sophia der Nederlanden, wordt den 20n Mei aanst. op het paleis het Loo verwacht, om aldaar eenige dagen door te brengen. Ook na het bezoek, door Ilare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes aan de hoofdstad en Rotterdam te brengen, zal de groothertogin nog eenigen tijd de gast zijn der vorstinnen. Sedert Haren terugkeer op liet Loo volgt H. M. Koningin Wilhelmina weder hare ge wone leefwijze, en zijn ook de lessen hervat. De ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog zijn gisteren naar het Loo ver trokken, naar men verneemt in verband met maatregelen voor de ontvangst van Z. M. den keizer van Duitschland bij zijn bezoek aan ons land. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg hij de Nederlandsclie Bank f 338,228.09 en bij de betaalmeesters - 1,138,410.97 Te zamen f 1,470,045.00 De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 14 en die van den minister van marine op Vrijdag 15 dezer niet plaats hebben. De commissaris des Konings in Zuid-Hol land. de heer Fock, is Zaterdag van zijn buitenlandsch verlof te 's-Gravenhage terug gekeerd. Men deelt ons mede, dat de minister van binnenlandsche zaken, de heer jhr. mr, A. F. de Savornin Lobman, een paar weken voor dat de legerwet bij de Tweede Kamer in behandeling werd genomen, naar verschil lende garnizoenen is geweest, om zich op de hoogte te stellen van het kazerneleven en den toestand der kazernes, Het resultaat van dat onderzoek is, dat zich onder de miliciens der lichting van 1891, riie de vorige week bij het leger zijn inge treden en dus de kazerne voor korten tijd tot hun verblijf hebben, bevindt een zoon van dozen minister (dezelfde jonkman, die indertijd te Amsterdam een der oprichters was van de vereeniging van jongelieden, die zich verbonden om persoonlijk hunnen dienst plicht te vervullen). Het blijkt dus, dat ook de minister Lobman er geen bezwaar in ziet, om zijn zoon toe te vertrouwen aan de kazerne, ondanks al het kwaad, dat er in de Tweede Kamer en daar buiten van het kazerneleven gesproken wordt. (N. B. Cl.) Ten noorden van Zandvoort is Zondag morgen omstreeks 5 uur, tusschen de 3e en de 4e paal ongeveer dezelfde plaats waar de Von Zindern het vorige jaar strandde de 3-mast-schoeuer Lettonia, kapt. John Grewe, komende uit Denemarken, met hout naar Schiedam, vastgeraakt. De reddingboot van Zandvoort was dadelijk ter plaatse aanwezig. Aan de sleepboot Simson van Umuiden gelukte het, met nog twee kleinere sleepbooten, het schip omstreeks 41/3 uur vlot te krijgen en IJmuiden binnen te sleep m. Uit Den Haag wordt omtrent de benoe ming van den gouverneur van Suriname aan de N. Or. Ct. geschreven: «Dat is nu inderdaad, zei men, van de Scvlla in den Charybdis. Het is zeer de vraag of de regeering verstandig handelt door op dit oogenblik een man naar Suriname te zenden, die, uit den aard van zgn beginsel, van zijn partij-standpunt en van zijn politiek verleden, slechts éen doel zal najagente Paramaribo ft toonen, dat broeder Lohman het recht en de waarheid aan zijr. zijde had. Ik beschouw deze benoeming dan ook eenvoudig als een schijn-concessie aan de Surinamers in den vorm eener persoonsver wisseling, met het stellig voornemen van voortzetting der tot heden gevolgde gevaar lijke regeeringstactiek. Er zijn er die be weren, dat de reden waarom de heer Lohman indertijd, ondanks zijn ongeschiktheid voor 't ambt, gouverneur van de West werd de aanleiding is ook voor deze benoeming. Of het nu niet een gevaarlijk spel is om bij herhaling mannen in dergelijke positie als vertegenwoordigers der Koningin naar een kolonie te zenden, waar boven alles de over tuiging zijner absolute onafhankelijkheid van wien en van wat ook, de kracht behoort te zijn van den gouverneur dat acht ik hoogst bedenkelijk. Voor de regeering, die met de stembus voor oogen wèl deed, voldoening te verschaffen aan den algemeenen eiseh tot terugneming van 't mandaat van gouverneur Lohman, is de benoeming van jhr. Van Asch van Wijck bijna een nog onvergeeflijker fout dan de langdurige handhaving zijns voor gangers. De schijn van nepotisme is een ernstige bedreiging van het gouvernementeel prestige". Van de stemming over de motie-Rutgers zegt het Vaderland'. De anti-revolutionnaire Haagsche afgevaar digde, de heer Van Kempen, bekneld tusschen het program en een groot deel zijner kiezers, wist tijdig te ontkomen. Dezelfde heldendaad volbrachten van zijne partij de heeren Oppe- dijk, Van Alphen en Okma. Door de vereeniging tot veraangenaming van het verblijf te Apeldoorn, is aan H. M. Koningin Wilhelmina een fraaie corbeille met witte rozen en andere bloemen aangeboden, als eerbiedige welkomstgroet bij H. D.'s eerste bezoek als Koningin der Nederlanden aan Apeldoorn. Het Venl. Weekblad meldt, dat de heer Rul and, lid der Tweede Kamer voor Gulpen, zich bij de aanstaande verkiezingen niet weder verkiesbaar zal stellen. Te Nijmegen is overleden mr. II. B. van Davelaar, oud-viee-president van het hoog gerechtshof in Ned. Indië. De gepensionnearde kolonel van hetNed.- Ind. leger L. G. Diepenheim is te 's-IIage op 54-jarigen leeftijd overleden. De over ledene was bij dat leger bekend als een der moedigste en kranigste officieren, een man wiens moed dikwijls in roekeloosheid over ging- De R.-k, kiesvereeniging «Recht en orde" te Amsterdam is, ten gevolge van oneenigheid tusschen de leden, ontbonden. Een nieuwe kiesvereeniging zal worden opgericht, waarvan de statuten eerstdaags aan de leden zouden worden onderworpen. Voor het examen tot toelating als adelborst voor den zeedienst bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord hebben zich 114 jongelieden aangemeld. Het getal openge stelde plaatsen bedraagt 20. Door de Vlaardingsehe harddraverijver- eeniging »De Eendracht" is besloten op Woensdag 17 Juni a.s. twee harddraverijen te houden, des voormiddags voor paarden die nog geen prijs of premie gewonnen hebben, om kthstvoorwerpen, des namiddags voor paarden van zessen klaar, prijs f200, le premie f50, 2e premie f25. Door de gemeente Maassluis zal eene leening worden aangegaan van f20,000 als le serie der leening ad f33.500 hoogstens, en ren tende 4 pCt. Met den aanstaanden zomerdienst, en ver volgens bij iedere belangrijke verandering in de dienstregeling zal vanwege de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij worden uitge geven een «Officieele reisgids", bevattende de dienstregelingen van alle spoor- en tram wegen in Nederland, met uitgebreide binnen- en buitenlandsche aansluitingen, verder bin nen- en buitenlandsche correspondentiën, tarieven voor reizigers en bagage inbinnen- en buitenlandsch verkeer, en voorts alles wat den reizer van groot nut kan zijn. Voor de werklooze arbeiders der kon. fa briek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is thans ongeveer f 7000 ont vangen. Naar wij met stelligheid vernemen, is be sloten tot het organiseeren van een bede vaart der Nederlandsche jongelingschap naar Rome ter gelegenheid van de driehonderd jarige herdenking van den sterfdag van den H. Aloysius van Gonzaga, patroon der stu- deerende jeugd. De bedevaart zal waarschijnlijk in September plaats hebben. (Zijd.) Van den trein van de Hollandsche spoor, gisteren te 10.30 uit Den Haag vertrokken, geraakte door heetloopen een waggon 2e klasse 111 brand. Door een der passagiers werd het ongeval aan het station te Haarlem ont dekt, waar de waggon uit den trein werd verwijderd. Men schrijft uit Haarlem: »Ook Zondag maakten honderden vreemde lingen een uitstapje naar onze omstrekeD, en nu alles zoo laat is, zullen de bloemenlief hebbers ook met de Pinksterdagen hun hart nog kunnen ophalen aan de tulpenpracht. Indien zij iets zeer schoons "rillen zien, raad ik ze aan bij hun aankomst even een der overwegen van de spoor over te wippen en een kijkje te nemen aan de roode kastanjelanen op het Kennemerplein, die met de Pinksterdagen zeker bloeien. Zoo iets fraais is slechts zoo zelden te zien, dat wij, Haarlemmers, die toch nogal verwend zijn, dit verrukkelijk vinden." Bij het afbreken van de ru'ine der afge brande kerk te Apeldoorn, welke volgens het ontwerp van den architect J. Verheul Dzn. te Rotterdam weder opgebouwd zal worden, is Zaterdag 11. de eerste steen terug gevonden, welke den lln Mei 1839 gelegd is geworden door Koning Willem I. Dezesteen had eene afmeting van 0.20 x 0.60 x 0.50 M. Van boven waren er ingebeiteld het jaartal en de datum. Onder in den steen bevond zich eene kleine holte, waarin een roodkoperen buisje was geborgen, bevattende een gedenk penning ter grootte van pl. m. 0,07 M middel lijn, waarop aan de eene zijde was afgebeeld de beeltenis van Koning Willem I met een randschrift: «in zijn 25ste regeeringsjaar" aan de ommezijde was afgebeeld dc Holland sche maagd met een randschrift in het Latijn, dat vertaald luidtik zal handhaven. Verder bevonden zich in dit buisje een 10- tal verschillende muntstukken uit dien tijd. Zaterdagnacht heeft men, door rniddel van braak, diefstal gepleegd in de school aan de Van-Speykstraat te Rotterdam en aldaar ontvreemd den inhoud van 4 spaarpotten, zijnde de spaarpenningen der kinderen. Te Nieuwerkerk a/d IJsel is het vijfjarig zoontje van v. D. nabij de ouderlijke woiing in bet water gevallen en levenloos daaruit opgehaald. Bij het zware onweer, dat Zondagnacht over een groot deel van Friesland heeft ge woed, is te Sorremorta, tusschen Akkrum en Oldeboom, een groote boerenplaats afge brand, waarbij 17 koeien zijn omgekomen. Delft. Zondag werd er in bstAgneta- park onder de gemeente Hof-va.i-Delft een dubbel feest gevierd. De Nederlandsche olie- fabriek, welke met de Nederlandsche gist- en spiritusfabriek éen lichaam uitmaakt, keerde aan de ambtenaren en beambten voor het eerst eenige procenten van de winst uit. Bij die gelegenheid boden de werklieden de directie een prachtig vaandel aan. Daarna begaven zich de respectieve direc teurs, ambtenaren en verscheidene werklie den, voorafgegaan door hun harmonie-kapel en verschillende vaandels, in optocht door het Agnetapark naar de plaats waar een school gebouw zal verrijzen, waar dooi- een viertal kinderen van werklieden de eerste steen werd gelegd. Vervolgens werden eenige muziekstukken uitgevoerd in den muziektempel, terwijl om streeks 8 uur dansmuziek zich deed hooren. Er werd ruimte voor den tempel gemaakt en het landelijk bal nam een aanvang, dat door den heer Van Marken en diens echt- genoote werd geopend. Ten slotte werd een heel aardig vuurwerk ontstoken en honderden menschen bewogen zich in en buiten liet park. Alles liep in de beste orde af en te 10 uur ging een ieder voldaan huiswaarts. Amsterdam. Aan het Koninklijk paleis alhier is thans ook het bericht ontvangen van het bezoek der keizer Wilhelm II aan Am sterdam, in de laatste dagen van Juni. Verkiezingen. De kiesvereeniging «Burgerplicht" te Vlaar- dingen heeft in hare Vrijdag gehouden ver gadering op de candidatcnlijst voor de Tweede Kamer geplaatst de heeren mr. J. G. Gleieh- man, mr. J. A. van Gilse en dr. J. Th. Mouton. Door het centrale bestuur der liberale kies verenigingen in het hoofdkiesdistrict Gorin- cliem zijn alphabetisch op het drietal geplaatst de heeren mr. J. A. van Gilse te Rotterdam, W. F. Tak te Schiedam, W. A. Virulv Verbrugge te Rotterdam, Uit dit drietal zul len de verschillende kiesverenigingen vóór 15 Mei a.s. een definitieven candidaat aan wijzen. Door de centrale anti-revolutionnaire kies vereeniging «Nederland en Oranje" in het hoofdkiesdistrict Breukelen is tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer mr. G, W. baron Brantsen van de Zijp met 49 van de 75 stemmen. Op mr. A. G. Wolf waren 26 stemmen uitgebracht. Met 73 van de 80 stemmen is in eene ver gadering van het centraal comité der liberale kiesverenigingen in het kiesdistrict Sliedrecht de heer J. Leis tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Door de centrale anti-revolutionnaire kies vereeniging in de Hoeksche Waard is voor het kiesdistrict Ridderkerk voorloopig candidaat gesteld de lieer mr. Th. Heemskerk, te Am sterdam. Door «De Nieuwe Kiesvereeniging" te Gro ningen zijn Zaterdagavond candidaat gestold voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer de heeren Veegens en Treub. De heer mr. W. J. Royaards van den Ham te Utrecht is in de Zaterdag gehouden ver gadering der afdeeling Loeren e. a. van de centrale kiesvereeniging «Vrijheid en Orde", te Breukelen, met algemeene stemmen can didaat gesteld voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2