uitgeverTT odé. Donderdag 14 Mei N°. 7754. Feuilleton. Het goud van de Orion, A0. 1891 Eerste Blad ijf-en-v©ertig-ste Jaargang'. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclic Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. 0.10. BÜKEAC: BOTKRSTKA AT, E 2 ff. Advertentieprijs: ran 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driömaai, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BELGIS. Het nieuwe onderhoud, dat gisteren te Brussel tusschen den burgemeester Buis en de afgevaardigden van het werkliedenverbond plaats had, duurde een half uur. De bespre king was zeer levendig. De burgemeester verklaarde ten slotte, dat hy besloten was iedere betooging te verbieden uit vrees voor ongeregeldheden. De werkstaking der dokwerkers te Gent duurt voort. De metaalwerkers en de wevers zullen meetings houdenteneinde zich omtrent de quaestie der werkstaking te verklaren. De wevers en spinners zullen stappen doen bij de groote fabrikanten, opdat deze zich by den koning beijveren, teneinde de herziening der grondwet te verhaasten. De zeemakelaars te Gent zijn met de werkstakende dokv erkers overeengekomen geen buitenlandse \e steenkolen in België meer in te vor.en zoolang de werkstaking duren zal. Zij boden den werklieden eene loonsverhooging aan voor het lossen van andere koopwaren, doch dit aanbod werd afgeslagen. Uit Buik wordt van 42 dezer gemeld: In de kolenmijnen op den linker Maasoever is door ruim 1500 mijnwerkers de arbeid hervat. Gelijke hervatting van den arbeid had plaats in verscheidene nijverheidsonder nemingen, zooals bij de maatschappij »Sehles- sin" en de naamlooze vennootschap sCon structions de la Meuse". In de negen kolenmijnen binnen het stadsgebied van Luik hebben van de 2100 mijnwerkers, die den arbeid staakten, 807 dezen hervat. t de berichten over het geheele bekken van Luik, Seraing daaronder begrepen, volgt, dat 30 a S pCt. der arbeiders weder aan het werk zijn. De politie heeft in de drukkerij van het blad Droit du Feuple en bij den socialist. Fauvriaux verscheidene handschriften in be slag genomen. Er valt geen verandering van aanbelang m den toestand van het bekken van Charleroi waar te nemen. Te Marchienne hebben de werklieden in de fabrieken van Couillet allen het werk hervat. Te Moignelée liad een dynamiet-aanslag plaats op het huis van een werkman, welke slechts weinig schade veroorzaakte. Te Bergen is de toestand niet bijzonder gewijzigd. Te Levant du Elenu hebben echter 500 werklieden het werk hervat. De afgevaardigden uit het geheele Loire- bekken, Maandagavond te St. Etienne ver gaderd, hebben besloten morgen de werk staking af te kondigen, daar het tijdstip gunstig is met het oog op de staking in België. Men berekent dat alleen in de omstreken van Luik de werklieden door de grève 150,000 frs. per dag verliez .n. Er worden bons verspreid van 40 centimes door het bestuur der werkliedenparty, onder den titel ïdenier de la propagande pour la grève générale". Deze vinden veel aftrek. Op den 9n Mei waren er in het geheel 70,800 werkstakers in België, als: 26.000, Charleroi; 20,000, Luik; 7800, Centrum; 17,000, Bergen. DUIISCHLAKB. De commissie, in het Pruisische Heeren huis belast met het rapport over het ontwerp der inkomstenbelasting, lieefl Maandag het tarief overeenkomstig de besluiten van het Huis van afgevaardigden aangenomen. Het wordt als zeker beschouwd dat het Heeren huis zich met deze conclusie zal vereenigen en hierdoor aan de bestaande crisis een einde zal komen. Het kloeke besluit van het Parijsche ban kiershuis Rothschild om, bij de maatregelen, die tegenwoordig in Rusland tegen de joden genomen worden, te weigeren de regeering van den czaar bij de nieuwe conventie-leening van 500 millioen behulpzaam te wezen, waar door gezegde leening als mislukt is te be schouwen, geeft aan de Kölnische Zeitung aanleiding tot eene lezenswaardige be schouwing. Het blad acht namelijk het feit op staat kundig gebied van haast nog grooter beteekenis dan op financieel en vestigt er de aandacht op, dat het bankiershuis het raad zaam geacht heeft aan de Russische regeering niet de ware reden op te geven, maar zijn zich terugtrekken heeft gekleed in den vorm van een voorloopig uitstel wegens den minder gunstigen staat der geldmarkt. Dit voorwendsel echter heeft nu ten gevolge gehad, dat eene reeks van valsche geruchten ontstaan zijn van verontrustenden aard. Ter wijl voor het afspringen der leening de toestand als bij uitstek gunstig werd afge schilderd, als uiterst vredelievend, ja zelfs een bezoek van den czaar aan het Berlijnsche hof werd aangekondigd, is nu plotseling alles zwart geworden aan den staatkundigen horizont, en de tegenspraak van dat bezoek waartoe feitelijk nooit plan bestaan heeftgeldt als een bedenkelijke verergering van den toestand. Tegen een en ander waarschuwt het blad. Er is niets veranderd of verergerd en niets wat den Europeeschen vrede in gevaai brengt. Ook in een aantal andere Duitsche en Engelsche bladen wordt ronduit gezegd, dat de reden der weigering van het huis Rothschild niet is de toestand der geldmarkt, maar dat zij een protest is tegen de wijze, waarop tegenwoordig in Rusland de joden worden behandeld. Naar de Fr ank f. Ztg. mededeelt, hebben de firma's, door het consortium voor de uitgifte der nieuwe 3-pCt.-Russische leening uitgenoodigd daaraan deel te nemen, thans het officieel bericht ontvangen dat deze zaak verdaagd is, en dat de mededeelhebbers van hunne op dit stuk aangegane verplichtingen ontslagen worden. Baron Hirseh heeft al eenige personen naar Argentinië gezonden, om daar gronden te koopen voor nederzettingen van Russische Israëlieten. F E A N K R IJ K. De vorst van Montenegro Is te Parijs aangekomen. Te Fourmies is de arbeid hervat in alle spinnerijendoch in de weverijen staat de arbeid nog stil. De volksmenner Culine is te Avesnes gevat. Hij wordt vervolgd wegens schending der wet op het verbod van samenscholingen. ENGELAND. In de politieke kringen verzekert men dat lord Salisbury bewilligd heeft in het verlen gen van den modus vivendi ten aanzien van Portugal. Tijdens koning Leopold's bezoek aan Lon den, dat tien dagen duren zal en voornamelijk de mijn- en andere concessiën tot onderwerp zal hebben welke de Congo-staat aan eene Belgische exploitatie-maatschappij verleend heeft, zal de koning ook Stanley spreken. Dan zal vermoedelijk beslist worden, of deze Roman van H. ROSENTHALBonin. 49. Met de oplossing van al de gestelde vragen hield Willem zich bezig gedurende de een en twin tig uren, die hij op reis doorbracht. Voor de laatste vraag had hij er nog geene gevonden, toen hij reeds de lagunen van Venetié overstoomde. Ben gondel voerde hem naar het huis van den heer Felix Lombardi, in de straat San Felix. Daar aan gekomen, bracht hij den koperen klopper in bewe ging. Eene dienstbode kwam naar buiten en vroeg wat hij begeerde. als de heer Felix Lombardi te spreken?" vroeg Willem. iNeen, mijnheer, hij is in de fabriek te Murano. Berst van avond komt hij thuis." Willem had den gondelier nog niet betaald en zijn koffer stond nog in de boot. Hij vroeg den man of hij hem naar Murano wilde brengen en hoe ver het was. Het was een uur afstands en de schipper was bereid er heen te varen. En voort schoot weer de boot onder al de kleine, hooggewelfde bruggen door, waarover tal van voetgangers zich bewogenlangs de stille, smalle kanalen en de even stille rijen huizen, er aan gebouwd. Vervolgens ging de vaart langs twee groote, met gras overdekte zandbanken. Toen dook een eiland voor het oog van onzen reiziger op, waarop zich een kloosterachtig gebouw bevond. Daar stuurde men op af. Ook van den anderen kant der stad kwam een gondel aanvaren. In dien gondel stond op een baar een doodkist en twee monniken en zes in het wit gekleede koorknapen droegen groote was kaarsen. Willem vroeg den gondelier naar het doel van dezen optocht. »Hei gindsche eiland," zeida deze, vis da be graafplaats van Venetië." Willem sloeg het aanbod om het kerkhof te gaan zien af, zijne boot ging door en eerlang dook een tweede eiland op, tamelijk uitgestrekt en bebouwd met hooge, sombere huizen en hooge kerktorens. «Dat is Murano," zeide de schipper. »Moet ik op de fabriek Lombardi aansturen 1" Willem antwoordde van ja en straks stevende men een dicht met huizen bezet kanaal, in den vorm van haven aangelegd en met vele schepen gevuld, binnen. De huizen van het stadje Murano schenen al even stil en uitgestorven als die van Venetie. Geen geluid.werd vernomen. Slechts nu en dan zag men voor de vensters de gestalte vau eene eenvoudig gekleede vrouw, of van een meisje uit de volksklasse in het portaal, dat naar het water geleidde. De gondel voer een smal zijkanaaltje in, kwam weer op wijder vaarwater en hield eindelijk stil voor een groot zwartberookt gebouw. b Ecoo, Signorla fabrica!" (Hier is de fabriek, mijnheer!! zeide de gondelier. Willem gelastte hem te wachten en stapte voor het portaal uit. Hij liep het door en kwam op een binnenplaats, waar hij de vuren der fabriek in het oog kreeg. Hij vroeg een werkman naar den heer Lom bardi, werd naar een ter zijde van de plaats ge legen kantoor gewezen en stond weldra voor een oudachtig, klein en dik mannetje, met goedhartig maar schrander uitzicht, die hem naar de reden zijner komst vroeg. »Ik ben John Williamson," antwoordde Willem. »Ha, de ingenieurzeide de heer Lombardi op vroolijken toon. »Goed, dat gij den leeuw in zijn hol gaat opzoeken, dat getuigt van uw moed en schranderheid. Wilt gij met mij in het kantoor gaan?" Al pratende opende de heer Lombardi eene zijdeur, die naar een klein vertrek voerde. «Gij komt mij dus helpen, mozaïekglazen te vervaardigen?" begon de eigenaar der fabriek. »Hebt gij reads in eene fabriek gewerkt?" «sNeen, mijnheer," was het antwoord«ik kom direct uit het laboratorium van Napels." fVbrdl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1