met 59 tegen 19 stemmen, terwijl de artt. 2 en 3 zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen. Bij art. 4 is door den heer Yiruly een amendement voorgesteld, strekkende om het "beginsel der organisatie van leger en vloot in de wet op te nemen. De regeering achtte dit echter voor het oogenblik niet wenschelijk en deed de toe zegging om bleef zij aan het bestuur een wetsvoorstel te doen tot organisatie van leger en vloot binnen niet te enge grenzen. Ten slotte verklaarden de ministers van oorlog en marine zich zeer beslist tegen aan neming van het amendement. Ia stemming gebracht werd het amen- dement-Viruly verworpen met 49 tegen 43 stemmen. Art. 5 werd goedgekeurd. Aangenomen werd met 57 tegen 38 stem men het voorstel van den voorzitter, om de oefening der aanvullings-reserve en landweer en van het contingent en den diensttijd vooraf te doen gaan aan de verdere artikelen. Op art. 261 (geen dienstverplichting voor de manschappen der aanvullings-reserve dan in oorlogstijd, oorlogsgevaar of buitengewone omstandigheden) is een amendement van de commissie van voorbereiding voorgesteld om te bepalen, dat nader bij de wet zal geregeld worden de oefeningsplicht der aanvullings- reserve. Dit amendement, sterk bestreden dooi den minister van oorlog, die meende dat deze oefeningspliclit onnoodigen last veroorzaakt en daarin zag eene poging om de depóttroepen te schrappen, is verworpen met 52 tegen 45 stemmen, waarna art. 261 (aanvullings- reserve) is verworpen met 52 tegen 45 stemmen. Legerwet. De heeren Haffmans, Bahlmann, Clercx en Ruland hebben voorgesteld: Art. 23 aldus te lezen: «Jaatlijks worden bij het leger ingelijfd ten hoogste '11,750 dienstplichtigen." [Het doel van dit amendement Is liet con tingent voor de landmacht onveranderd te laten.] De heeren Mutsaers, Bahlmann, Vermeulen, Sehreinemacher, Dobbelmann, Michiels van Yerduynen en Walter hebben voorgesteld: Art. 35 aldus te lezen: .Taailijks in de maand December herinnert de burgemeester de belanghebbenden of hunne ouders of voog den schriftelijk aan de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht in het volgend jaar." Art. 39, 2de alinea, achter de woorden >te voren" in plaats van de woordenopen bare, enz. te lezenschriftelijke kennisge ving aan de belanghebbenden of hunne ouders of voogden." In art. 41, no. 3, derden en vierden regel, achter de woorden: sop de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage gelegd", te voegen: sen aan de belanghebbenden of hunne ouders of voogden schriftelijk ter kennis gebracht." In art. 42, no. 4, vierden regel, achter het woord: snedergelegd", dezelfde woorden te voegen als hierboven voorgesteld bij art, 41. Tot rapporteurs voor het wetsontwerp tot goedkeuring der te Brussel gesloten akte, omtrent den slavenhandel, zijn benoemd de heerenVan Bvlandt, Gleiehman, Levyssohn Norman, Mees, tevens voorzitter der commis sie, en Guyot, SCHIEDAM, 14 Mei 1891. Men seint uit Paramaribo aan het Va derland: Het gepeupel treedt oproerig tegen de burgerij op. Eenige personen zijn at ver wond. Door de oneenigheid tussohen de heeren Lohman en Kalft wordt de handhaving der orde bernoeiiijkt. Er heerscht eene alge- meene paniek. .Het bal der Staten en verdere feesten zijn daarom afgezegd. De toestand is zorgvol. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, met vernietiging van de uitspraak van den militieraad in het 2e militiedistrict dezer provincie, waarbij Pieter Marinus Sneijders de Vogel te Schiedam tot den dienst der nationale militie is aangewezen, aan dien jongeling alsnog in hooger beroep vrijstelling van den dienst verleend, op grond van broe- derdienst. Bij kon. besluit zijn nadere bepalingen vast gesteld aangaande de samenstelling van het veldleger, de bezettingstroepen en de oorlogs organisatie van het leger, waarbij tevens eenige beschikkingen getroffen zijn tot de mobilisatie van het leger. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal Zaterdag 46 dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft, door tusschenkomst van Ged. Staten, opgaven gevraagd van de gemeenten, die financieel gebaat zijn door de wet van 26 Juli 1885 (waarbij de uitkeering van het 7s van het personeel van de gemeenten gefixeerd is) en in welke gemeenten vermogens- of inkomstenbelastingen worden gelieven, die onbeperkt progressief zijn geregeld. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Kampen, noodig geworden door de benoeming van jhr. mr. T. A. ,T. van Asch van Wijck tot gouverneur van Suriname, zal plaats hebben op Dinsdag 9 Juni, en de herstemming, is die noodig, op 23 Juni. De maand April heeft, blijkens het lieden verschenen overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen, f279,000 meer opgeleverd dan haar naamgenoot van 1890 en f 426,000 meer dan de raming van 1/12. Bij het inzien van den staat blijkt al dadelijk dat op de directe belastingen (grondbelasting, personeel en patent) f 281,000 meer is afbetaald en dat de rechten op den invoer ruim f22,000 meer hebben opgeleverd. Het totaal van de opbrengst der accijnzen is f65,000 meer dan in April 1890, maar niet alle hebben aan deze stijgende beweging deel. Zoo bleef de accijns op het gedistilleerd ditmaal ongeveer f 7000 beneden dezelfde maand van het vorige jaar en het geslacht f28,000, maar daaren tegen waren al de andere accijnzen meer in opbrengst, en wel die op de suiker f70,000, wijn f10,000, zout f17,000, de zeep bijna f5000. De waarborg en belasting der gouden en zilveren werken is f 2000 minder. De zegelrechten zijn f 1000, de hypotheekrechten f 5000 en het recht van successie f'163,000 lager, doch de registratie rechten f41.000 hooger. Verder gaven weder gunstiger cijfers: de posterijen f35,000, de rijkstelegrafen f 14,000de staatsloterij f 17,000 en de loodsgelden f 27,000. De domeinen daarentegen bleven weer achter met een bedrag van f52.000. De totale opbrengst der middelen in April 11. bedroeg f 9,971,849.03l/s, tegen f 9,692,498.98Va in April 1890. De eerste vier maanden des jaars wijzen eene ontvangst aan van f 35,062,072.08, tegen f 34,721,324.72 in hetzelfde tijdsverloop van het vorig jaar. Aan de spoorbaan van Schiedam naar Hoek-van-Holland wordt tegenwoordig weer hard gewerkt, vooral tusschen Schiedam en Vlaardingen brengt men dagelijks een massa zand, om de baan te ballastentot aan Maassluis is dat al geschied. Naar men ver neemt, bestaat het voornemen om het gedeelte spoorweg SchiedamMaassluis nog voorden wintefdienst in exploitatie te brengen. De heer Schaepman, lid van de Tweede Kamer, die gisteren de zitting niet bijwoonde, nam te Kuilenburg deel aan de feestviering ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het klein-seminarie van de paters Jezuïeten aldaar. (Dagil.) Tot schatters van de bosschen op het koninkl. particulier domein het Loo zijn benoemd de heeren 11. J. Kok Ankersmit en H. Mouw Tzn., te Apeldoorn, en Van Oudenampsen Sr., te Zutfen. Naar wij vernemen, is door HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes de wensch geuit, dat liet aanstaande bezoek te Rotter dam geen feestelijk karakter drage, en het voornemen te kennen gegeven om het be zoek later te herhalen, waarbij dan versie ringen en ander dei-gelijk vreugdebetoon minder zouden strijden met den rouw, waarin het vorstelijk gezin verkeert. Het uitsteken van vlaggen kan intusschen met den aard van het bezoek op 30 Mei a. s. niet in strijd worden geacht. Verder vernemen wij, dat IIH. MM. op 30 Mei omstreeks halfelf des voormiddags door liet gemeentebestuur met eene stoom boot aan den Hoek van Holland zullen wor den afgehaald, en dus omstreeks twaalf ure voor de stad zullen aankomen. II. M. Koningin Wilhelmina zal aan de Princessekade een gedenksteen fteggenen daarna zullen HH. MM. een rijtoer door de stad maken en o. a. de Diergaarde en de tentoonstelling van schilderijen bezoeken. (TV. B. Ct.) Suriname. Het llanielsbl., op grond van een telegram uit Be West-Indiër het waarschijnlijk ach tend, dat de minister van koloniën per draad bestuursdaden van den gouverneur heeft afgekeurd, acht het niet onwaarschijnlijk dat de rijstgesehiedenis daarbij in het spel is. Het blad brengt deze historie in herinnering en vraagt: »Wat was er dan in Suriname gebeurd, dat de regeering als koopman optrad en in allerijl voedingsmiddelen opkocht en afzond? Was of dreigde er hongersnood Is Suriname zoo van de geheele wereld afgesloten, dat de regeering zelve voor voedsel moest zor gen Is het oorbaar, dat zij aldus den handel dwarsboomt »Deze vragen rezen. Dat nu zoo spoedig het ontslag van den gouverneur Lohman is gevolgd, geeft reden verband tusschen beide zaken te zoeken". Het Handelsblad verheugt zich over de plaats vindende gouvernementsverandering. 'De heer Van Asch van Wijck, zegt zij, is bekend als een vriendelijk, hupsch man, en het zal hem, als hij met eenigen tact weet op te treden, niet veel moeite kosten zich bemind te maken in de kolonie. Eigenlijk moest men niet meer van anti- revoiutionnaire kiezers, maar slechts van anti- revolutionnaire stemmers spreken. »De heeren obstructionisten willen deze niet begraven. Dit willen de Roomsehen, omdat zij het ontwerp verfoeien, en dit willen de liberalen voor een deel om bij de stembus uit de klem te zijn". Dit schrijft de Standaard. Alleen die kloeke anti-revolutionnairen hebben hun politiek leven voor deze wet over. Wordt dit misschien bewezen door het troepje van vijftien, dat wegbleef bij de stemming over het amendement-Rutgers, niettegen staande verscheidene van hen in het gebouw- waren Van de dertien die hunne stem uit brachten, verklaarden zich maar tien voor den persoonlijken dienstplicht, Drie stemden tegen, niettegenstaande afschaffing der plaats vervanging op het «Program van Actie" staat. Van de liberalen bleef geen enkel achter de deur staan, toen hij zijne meening moest uitspreken. Hoe kan dus de Standaard insi- nueeren, dat zij vreezen bij de stembus in de klem te geraken Veeleer zou dit te onder stellen zijn van de anti-revolutionnaii en, die wegloopen, wanneer zij voor hunne meenia: moeten uitkomen. De heeren L. Michiels, L. Geradts en A. Stellens, leden van den raad van Roermond, hebben aan den burgemeester verzocht zoo spoedig mogelijk een vergadering van den raad te willen beleggen, teneinde hun de gelegenheid te gevea het voorstel te doen, dat de raad zich tot het nieuwgekozeu lid der Kamer (den heer Diepen) wende, met het verzoek, dat hij de legerwet tot stand helpc brengen, daar volgens de plannen van den minister Bergansius Roermond een groot garnizoen en hetere kazernes zou krijgen- Het is dus in het belang der gemeente, dat de wet tot stand komt. De heer Diepen is als tegenstander dei' legerwet gekozen. De Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen heeft aan een aantal vereenigingen, maatschappijen en andere belanghebbenden bij den Nederlandschen zuivelhandel een rondschrijven gericht, waarin zij worden uit- geuoodigd tot het bijwonen eener conferentie, die op 26 Juni a.s. te Londen zal worden gehouden ter b spreking van' maatregelen, om dezen handel, voor zoover het Vereenigd Koninkrijk betreffende, te bevorderen. De gemeenteraad van Parijs beeft in zijn zitting van Maandag besloten, het paviljoen der stad Parijs, in de champs Elysées, be schikbaar te stellen voor een tentoonstelling van Hollandsche meesters, van 15 tot 31 December door de »Kunstclub" te Rotterdam te organiseeren. Op eene te Rotterdam gehouden derde vergadering ten gunste van liet algemeen kiesrecht was, niettegenstaande 8000 strooi biljetten waren verspreid, de opkomst zoo gering, dat besloten werd geen volgende vergaderingen meer te houden. Als spreker trad op de heer D. de Ciercq, uit Haarlem, die als zijne overtuiging ver kondigde, dat, wanneer de werklieden een maal liunne geestierwanten naar de Tweede Kamer kunnen afvaardigen, men een nor malen arbeidsdag, een minimum loon, een. jaarlijkschen vacantietijd, kortom alles zal kunnen verwachten, wat men verlangt. Op dit oogenblik was, naar zijn oordeel, echter niets anders te verkrijgen dan uit breiding van kiesbevoegdheid binuen de gren zen der grondwet. De Wageninger meldt, dat prof. De Geer zich onlangs geheel heeft losgemaakt van de «Vrije Universiteit". Te Amsterdam is Zondag het congres ge houden van den Ned. bakkersgezellenbond. Op die vergadering sprak men zich uit ten gunste van den 8-urigen arbeidsdag, daar allen het eens waren dat in de bakkerij veel te lang wordt gewerkt, van Zondagsrust,, alsmede van het invoeren van algemeen kies- en stemrecht. Nadat men had uitgemaakt, dat het bonds- bestuur het best kan optreden in geval van werkstaking, en de leiding eener staking in handen moet hebben, werd besloten, lo. tot het oprichten eener weerstandskas over te gaan; 2o. van de contributie van elk lid der afdeelingen vijf cent te nemen en die in de weerstandskas te storten. Tot uitgave van een blad werd voorloopig besloten. 's Middags werd eene openbare vergadering gehouden, waarin dezelfde onderwerpen wer den behandeld. De plaatselijke commissie van toezicht op liet lager onderwijs te Zaandam heeft eene circulaire verspreid, gericht aan allen, die jongelieden in dienst nemen, met het drin gend verzoek, om noch jongens, noch meisjes-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2