Verkiezingen. Gemengde Berichten. PEK TE LEG-BA AI DEN AA G14 Mei. Volgens een bulletin aan liet Vaderland uit Paramaribo is de toestand zeer ver ergerd meerdere personen zijn ver wond. De Staten zenden telegra- phiscb adres aan den minister met verzoek den gouverneur telegra- phisch te gelasten den procureur- generaal Kalff in liet beteugelen der oproertjes de vrije band te laten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. benedert 14 jaar in dienst te nemen, die niet overtuigend blijken geven, dat zij aide klassen eener lagere school met vrucht heb ben doorloopen. Uit het Bilt meldt men: Ofschoon op slechts enkele uitzonderingen na de meeste der ruim 30 werkstakers, die moesten ver huizen, van woningen waren voorzien, zijn toch de meesten hunner weigerachtig ge bleven de oude woning te verlaten. Doordien de een niet voor den ander wilde wijken, is de zaak spaak geloopen. De betrokken landbou wers hebben zich gisteren bij het kanton gerecht te Berlikum vervoegd om de uitzet tingen te laten bewerkstelligen. Te Ambt-AImelo hebben zich eenige ge vallen van pokken vertoond. De burgemeester heeft ieder die nog niet gevaccineerd mocht zijn of na wiens vaccinatie meer dan zes jaar verkopen zijn, aangeraden zich zoo spoedig mogelijk te doen inenten of herinenten. Het Utrechfech studentenkorps heeft be sloten den sDies" van hun korps op 22 Mei a.s. dit jaar niet feestelijk te herdenken, maar alleen de korps-vergadering te houden, in ver hand niet de aanstaande lustrum-feesten. Betreffende het overrijden van den besteller der posterijen M. Broos, te Botterdam, op Dinsdagavond, kan nog gemeld worden, dat dit niet geschied is door een ijs wagen, maar door een beladen houtwagen. Het ongeluk moet te wijten zijn aan eigen onvoorzichtigheid. De wagen kwam van de Schiekade W. Z. en nam een draai, om de Delftsche Poort in te rijdende hesteller wilde voor het paard heen de straat oversteken, en werd toen door een der wielen gegrepen. (AT. B. Ct C. de Vries, van Drachtstereompagnie oud 29 jaar, heeft voor den rechter van instructie bekend, dat hij de 75-jarige T. Kloosterman, weduwe De Haan, aldaar, eerst met een schapentouw uit haar achterhuis geworgd en daarna liet lijk aan de ladder opgehangen heeft, om 't den schijn te geven dat zij zich had opgehangen. Men schrij ft uit Roermond aan de N. B. Ct. Te Swalmen heeft Dinsdag de herbergier H. T. getracht zijne vrouw te dooden door middel van eene revolver. Na twee schoten gelost te hebben, welke misten, gelukte liet haar te vluchten. De dader is door de mare chaussees van Roermond aangehouden. Naar men verneemt, zal te Vlaardingen eene nieuwe courant worden opgericht, die den naam zal dragen van Da Nederlander en in hoofdzaak aan politiek zal zijn gewijd. In de Standaard waarschuwen de heeren Schneider Groot, pellers te Wormer, tegen het zwavelen van gort, een middel dat ge bruikt wordt om de kleur van slechte gort te verbeteren, maar volgens hen schadelijk is voor ue gezondheid. 's-Gravcnliage. De nieuwbenoemde gou verneur van Suriname, jhr. mr. T. A. 3. van Asch van Wijckis gisteren in de residentie aangekomen, en heeft intrek ge nomen in het sHotel den Ouden Doelen". leiden. Gistermorgen brak er brand uit in de stoommeelfabriek »De Sleutels" van de firma De Koster Co., alhier. Al heel spoedig stond het gebouw in lichterlaaie, zoodat aan blusschen niet te denken viel en de brandweer zich slechts kon beijveren om de nieuwe ge bouwen, aan de fabriek belioorende, te behou- den, waarin zij gelukkig slagen mocht. Men vermoedt dat de brand ontstaan is doordien de zelfsmerende machine op een enkel punt was beet geloopen. Alles was verzekerd. De vrijzinnige kiesvereeniging sNoovdeloos en omstreken" heeft voor het hoofdkiesdistrict Gorinehem tot candidaat gekozen den heer "W. F. Tak, te Schiedam. In eene vergadering der liberale kiesver eeniging jBurgerplicht" te Woerden is defi nitief tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld in het kiesdistrict Bodegraven, de heer J. N. Bastert, oud-minister van waterstaat, enz. In de Dinsdag gehouden vergadering van de afdeeling Tiel der centrale kiesvereeniging is het aftredend lid mr. H. J. Dijekmeester met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen. Graaf d'Ansembourg, te Gulpen, heeft zich officieel candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, ter vervanging van den lieer Ruland. De anti-revoiutionnaire deputaten-verga- dering Dinsdag te Utrecht gehouden, werd door meer dan 800 deputaten bijgewoond; zeven leden der Kat iet' waren bij de opening tegenwoordig. De voorzitter deed in zijne openingsrede uitkomen, dat het boog tijd is, om in beslist christelijk democratischen geest op te treden. Voor de verkiezingen is aangenomen als regel, overal met eigen candidaten op te tre den en bij herstemming opnieuw te confe- rseren met de kïesvereenigingen. De vergadering koos in de vacaturen van het centraal-comité, in de vacature-Kuyper, dr. Kuyper; in de vacature-Savornin Lobman, mr. Keuchenius; in de vacature-Wormser, de heer Wormserin de vacature-Van Asch van Wijck, mr. Th, Heemskerk; indevaca- ture-Hoogeveende heer Roodhuizen. Bij de bespreking van het Program van Actie is de volgende motie, door het cen traal comité voorgesteld, met luid applaus aangenomen: »De anti-revolutionnaire partij, zelt erfgename in rechte linie van de aloude groep in den lande, die eeuw aan eeuw de op onveranderlijke verdienste gegronde rech ten van het huis van Oranje tegen onvader- landsche aanranding bepleit, voorgestaan en verdedigd heeftachl het beneden de waar digheid van ons Vorstenhuis en van zicli zelve om, naar sommiger roekeloos voorbeeld, den ons heiligen Oranjenaam als partijwapen bij de stembus te misbruiken; en spreekt als haar gevoelen uitj dat er slechts éene plaats is voor onze Vorstinne hoog genoeg: die namelijk van aan heel het Nederlandsche volk in nood en dood verbonden boven de partijen te staan." Verleden week is te Amsterdam eene ver gadering gehouden van de centrale kiesver eeniging in het hoofdkiesdistrict Zaandam, ter bespreking van candidaten voor het lid maatschap der Tweede Kamer. Nadat de heer W. Bax, predikant te Zaan dam, als voorzitter, de vergadering had ge opend, werd eene motie voorgesteld, inhou dende, dat de voorzitter, die een candidatuur van de volkspartij had aangenomen, geen lid kon blijven van het bestuur der centrale kiesvereeniging. Toen deze motie met algemeene stemmen op éen na werd aangenomen, legde de heer Bax het voorzitterschap neer en verliet de vergadering. De heer W. de Meyier, aftredend lid, werd vervolgens tot candidaat der centrale kies vereeniging geproclameerd. Op de voorloopige candidatenlijst van de kiesvereeniging »de Grond wet" te Amsterdam komen de 8 aftredende Kamerleden voor met mr. J. A. Levy voorde vacatureGildemeester. Tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer ia het hoofdkiesdistrict Doetichem is door de verschillende liberale kiejsvereenigin- geri met 67 stemmen gekozen de heer mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, burgemeester van Groenlo, tegen 50 stemmen op den heer W. Paschen te Winterswijk. Het Venl. Weekblad meldt, dat de heer Ruland, lid der Kamer voor Gulpen, zich bij de aanstaande verkiezingen niet weder ver kiesbaar zal stellen. De influenza breidt zich te Londen voortdurend uit. Reeds zijn 58 leden van het Lagerhuis er door aangetast, Men stelt voor het parlementsgebouw te desinfecteeren. Onder de aangetasten zijn lord Albemarle en lasly Salisbury. De vele kranke rech ters en schoolmeesters veroorzaken de sluiting van vele rechtbanken en scholen. Te Weenen neemt de pokkenepidemie in hevigheid toe. Volgens het bulletin van bet Kais. Gesundhetlsamt van 5 dezer zijn in de laatste berichtsweek aldaar 92 personen door die ziekte aangetast, en zijn daaraan in die week 26 over leden. Ook te Brussel blijft de ziekte lieerschen en daar kwamen in de laatste beiichtsweek 12 sterfgevallen aan pokken voor. De uAcademia caesaiea Leopoldina Carolina Naturae Curiosorum" te Hal le heeft de groote gouden Cothenius-medaille voor dit jaar gpschon- ken aan dr. M. Treub, directeur van 's lands plan tentuin te Buitenzorg op Java, wegens zijn ver diensten op botanisch gebied en de oprichting van het eerste botanisch-physiologisch Instituut onder de keerkringen. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten het standbeeld van Lufontaine op te richten op den hoek van de Avenues Ingres en Ranelagh; het standbeeld van Beaumarchais zal eene plaats krij gen op de ruimte, gelegen op den Boulevard Beau marchais tegenover de Rue Saint-Gilles. Eenigen tijd geleden heeft zich te Berlijn een comité gevormd voor de oprichting van een stand beeld van Luther op een der pleinen van deze hoofdstad. Het gemeentebestuur had daarvooreene bijdrage van 50.000 mark geschonken, maar daar de inschrijvingen van particulieren verre beneden de verwachting zijn gebleven, is bedoelde subsidie met nog 44.000 mark verhoogd. Een aantal Fransche couranten mogen in F.tzas- Lotharingen niet worden veispieid dan na een onderzoek door een van regeeringswege daarmee belast controle-bureau. Maar dat onderzoek is niet bevorderlijk voor spoedige bezorging. Het controle-bureau, dat veelgeld kost en niet bepaald gebrek heeft aan personeel, neemt zijn taak nogal gemakkelijk op. Een journalist te Straatsburg, die de Fransche arbeidersbeweging wilde bestudeeren, bestelde in April 1). het weekblad te Prolélaire. De uitgever zond de nummers van 1 Januari af, maar een paar dagen geleden had de journalist nog niets ontvangen. De bladen waren aan het ceutraal-bureau, en na een herhaalde aanvraag kwam het antwoord, dat »de beslissing over de vraag, of het blad toegelaten of verboden moest worden eerstdaags kon worden verwacht." Men heeft dus aan het bureau eenige weken noodig voor het onderzoeken van zestien lang niet groote couranten. In den omtrek van Sitten (Zwitserland) is dezer dagen een oude vrouw, die onder een boom wat rustte, aangevallen door een lammergier, die haar met hevige vleugelslagen trachtte neer te vellen. Het oudje verweerde zich wanhopig onder hevig geschreeuw en na nog eenige vruchte- Iooze aanvallen ging de gier op de vlucht. Sedert verscheidene dagen woedt een vreeselijke brand in de bosschen van Michigan (Vereen. Staten) De vlammen strekken zich uit over eene lengte van 150 mijlen. Op 50 mijlen afstand van den reusachtigen vuurhaard is de rook zoo dik, dat men nauwlijks kan zien. Te Marquette aan het Bovenmeer is het zoo duister, dat de schepen bij het landen dezelfde maatregelen moeten nemen als 's nachts. De stad Ispeming is geheel door de vlammen omringd on tal van dorpen zijn reeds door het vuur verteerd. De landbewoners vluchten naar de steden. Op verscheidene spoor- weglijnen is het verkeer gestremd. Te Boston is een merkwaardig proces aan hangig gemaakt door zekere mevr. Maria Kull- berg. Deze dame oefende namelijk een winkelzaak uit, die voorspoedig ging, vooral omdat zij Roomscb zijnde onder de Roomschen een goede klandizie had. Op zekeren dag besloot zij echter, een barer kinderen van de Roomsche school naar de open bare over te plaatsen. Tot straf werd zij door den pastoor O. Donnell geboycot, die aan zijn gemeentenaren uitdrukkelijk verbood, iets bij haar te koopen, en nu oischt mevr. Kullberg van den pastoor eene schadevergoeding van f 12,000. Een mummiénfabrikant is dezer dagen door de rechtbank te Alexandrie tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. Die handige bedrieger maakte, met weinig eerbied voor de majesteit der Pharao's, konings- mummien van ezelshuiden. Toen er geen koningen meer na te maken waren, ging hij aan het fabriceeren van hoogepriesters. Men zegt dat de heer Rothschildte Londende gelukkige eigenaar is van zulk een ezeishuidsmumrnie, welke hij voor een aanzienlijke som als de mummie van een oud-Egyptischen koning kocht. In liet dok van New-Port (Wales) is een lading petroleum aan boord van het stoomschip Tancar- villo (2336 tonnen), dat daar lag om eenige reparatie te ondergaan, ontploft. Er waren onge veer 100 werklieden bezig met het lossen acht mannen werden gedood en 25 anderen gewond, en er zouden nog veel meer slachtoffers zijn, als de arbeiders niet voor het meeiendeel aan wal wa ren geweest op het oogenblik der ontploffing. Het schip geraakte in brand en werd voor een groot gedeelte vernield. Ook verscheidene huizen aan de kade zijn zeer beschadigd. De sdrie gestrenge lieeien", Mameitus, Pan- cratius en Servatius, wier naamdagen op 11, 12 en 13 Mei vallen, hebben dit jaar zich niet doen gelden. Deze drie dagen zijn de liefelijkste, welke 1891 tot dusver opleverde. Edison kondigt eene nieuwe uitvinding aan, waardoor lichibeelden van landschajipen, por tretten enz. electrisch over groote afstanden kunnen oveigebracht worden. DES MAAG, 14 Mei. Tweede Kamer. Legerwet. (Art. 226 (oefening landweer 14 dagen in eens) is onveranderd aangenomen met 53 stemmen tegen 37, na verwerping met 51 stemmen tegen 41 van het amen dement der commissie (verplichte oefening hoogstens 30 dagen, desnoodig op verschil- lende tijden). Aangevangen is de discussie over het contingent en den diensttijd (artt. 23 en 26). Da gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Noord-Amerika, bestaat door middel van het stoomschip Obdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 10 Mei a.s., des morgens ten 5 ure. De wijze van verzending behoort.duidelijk op het adres vermeld te worden. lit oostelijk Zuid-Beveland schrijft men aan het N. v. d. D. Het is bijna ongelooflijk "in hoe korten tijd de natuur tot ontwikkeling is gekomen. Wat voor enkele dagen nog dor en doodsch scheen vertoont leven en ontwikkeling. In vele weiden vindt het vee volop malsch gras, in de tuinen vertoonen de

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3