een Oérai zer der 2de klasse Ooeiióaro Ifri wi Gemengde Berichten. Post en Teiegraphie. A1) YE KT E N TI EN. De heer Van Geitenbeek, notaris teBerli- kusi, is Woensdagnacht te water geraakt en verdronken. De vorige week moet te Doesburg ten kan tore der firma Schattenkerk een valsche wissel aangeboden en betaald zijn, naar men zegt ter waarde van ongeveer f 8000. De vermoe delijke dader is in het Politieblad gesigna leerd. Donderdagochtend is het koffiehuis ï>De Zwaan" te Zegwaard met 6 arbeiderswonin gen door brand vernield. Niets is gered kun nen worden. Het volgende voorval moet plaats gehad hebben bij gelegenheid eener onlangs hier te lande gehouden fancy-fair. Een eenigszins slordig gekleed buitenman, die om zijn gie righeid bekend is, wandelde langs de tafeltjes der verkoopsters. Hij betastte alle ten toon «estelde zaken, zonder nochtans geneigd te zijn aan de liefdadigheid een offer te brengen. Een der dames, bij wier uitstalling hij reeds eenigen tijd had doorgebracht, vroeg hem Wil mijnheer niet een portefeuille koopen? Dank u, ik heb er geen noodig, was het antwoord. Een mooi potlood Dank u, ik schrijf niet. Misschien een kleine bon- bonnière Dank u, ik snoep nooit. Een weinig teleurgesteld, zei de guitige verkoop ster: ik zou u nog wel een stuk zeep aan bieden, maar ik ben hang dat u zoudt zeggen: dank u, ik wasch me nooit. De heer af, maar het kleine samenspraakje was spoedig bekend en het tafeltje der aardige koopvrouw was het eerst van alle uitverkocht. Het heeft H. M. de Koningin-Regentes behaagd in te teekenen op het tijdschrift sVoor onze Kleinen", onder redactie van E. J. Veenendaal en Jb. van Zanten, uitgave van J. M. Bredée, te Rotterdam. Amsterdam. Bij gelegenheid van het be zoek der Koninginnen is een programma vast gesteld voor de ontvangst en de plechtigheden, gedurende het verblijf van HH. MM. Dinsdag 26 Mei is de dag van den intocht, 's Avonds zal ten paleize cour worden gehouden voor dames. Woensdagvoormiddag heeft de gebnii- kelijke audiëntie plaats, terwijl 's middags de plechtige begroeting geschiedt in de Nieuwe Kerk. Deze plechtigheid wordt ingeleid met het Halleluja uit Handels üMessias". Daarop volgt de cantate op woorden van Beets, muziek van Zweers, uitgevoerd door een koor van 600 dames en heeren en groot orkest, direc teur Willem Kes, solisten de dames Kempees, Christine Veldman en de heeren Rogmans en Messchaert. Tusschen de beide deelen van de cantate: toespraak der weezen tot de jonge Koningin onder aanbieding van veldbloemen. Tevens zullen in de kerk aan HH. MM. de herinneiïngs-medaiiles namens de gemeente worden aangeboden. De medaille draagt op de voorzijde de beeltenissen der Koninginnen en aan de achterzijde het wapen van Amsterdam. Donderdagochtend is bestemd voor parti culiere audiëntie. Te 2 uren zal de steenleg ging door onze jonge Koningin Wilhelmina plaats hebben van het Buitengastliuis. Ook deze plechtigheid zal worden opgeluisterd door eene muzikale uitvoering op groote schaal. Behalve een kinderkoor van 5000 kinderen der verschillende openbare en bijzondere scholen, zal daartoe een mannenkoor meewer ken van G00 zangers. Het geheel staat onder leiding van Henri F. R. Brandts Buys. Het vertrek van HH. MM. is bepaald op Vrijdagvoormiddag. Amsterdam. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten werden uitgebracht 4817 geldige stemmen. Gekozen is de heer Groen van Waarder (lib.) met 1435 stemmen. De heer Hovy (anti-rev.) verkreeg '1286 stemmen. Utrecht. De eerste algemeene verga dering van de pas opgerichte vereeniging tot t opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen is alhier gehouden. Besloten werd tot het aangaan eener geld- leening van f50.000, in twee serieën van f25.000, tot het aankoopen van het landgoed »'s Heeren Loo" te Ermelo, en tot het bouwen van twee nieuwe paviljoens, ten einde aan de menigvuldige aanvragen tot opneming te kunnen voldoen. De beroemde botanicus NAgeli, hoogleeraar te München, vroeger te Zürich, is gestorven. Te Parijs stierf de beroemde physicus Becquerel, lid der sAcademie van Wetenschappen". Te Brussel heeft eene vrouw uit de volks klasse eene moordpoging gedaan op haar man, die van haar gescheiden leefde, wijl zij aan den drank verslaafd was. Toen bij bleef weigeren het samenleven te hervatten, heeft de vrouw hem opgezocht en hem in zijn slaap tal van messteken toegebracht, waarna zij poogde zfch den hals af te snijden. Beiden zijn er deerlijk aan toe. Te Sheffield stierven verleden week nog 152 menschen aan of ten gevolge van de influenza. Do Amerikaansche ingenieur Duncan heeft be kend dat lnj zijn vrouw met keisteenen de hersenpan heeft ingeslagen. Hij had zijn vrouw eerst kort geleden leercn kennen. Zij is eene Fin- landsche, en hun huwelijk is in Februari jl. te Abo voltrokken. Het onlangs medegedeelde bericht aangaande een veertigtal personen die door een dollon wolf waren gebeten in de omstreken van Czernswitz (Bukowina) blijkt niet overdreven geweest te zijn. Eene der gekwesten. een meisje van 16 jaar, is verleden week aan watervrees te Bucharest overleden, waai heen men haar gebracht had om in het «Pasteur-instituut" van die stad behandeld te worden. Nog verscheidene anderen zijn met haar daarheen' overgebracht, doch ook velen der gebetenen zijn te huis gebleven en heb ben zich vergenoegd met hunne wonden op oude manier te laten uitbranden. Ook in Zweden zijn, naar 't schijnt, de geloofs- veivolgingen nog niet ten einde. Voor eenigen tijd is in dat land een godsdienstige vereeniging gevormd, waarvan een candid aatin de philosophic, Ilenty Berghell, de eerste woordvoerder was. Hij werd echter door de orthodoxe Lutheranen ver volgd en eindelijk door een rechtbank tot 3 maanden gevangenisstraf verooi deeld, wegens het verkondigen van leeringen in strijd met het christelijk geloof. Toen hij gevangenzat, bleek 't den autoriteiten dat Berghall een Fin van geboorte was. Na zijn straf ondergaan te hebben is hij thans, volgens het tractaat met Rusland voor de wederkeerige uitlevering van misdadigers, aan de Russische politie uitgeleverd. Op Deen scben grond gebracht, eïschle hij zijn vrijheid, maar de Deensche politie hielp de Zweedsche mede om dezen «misdadiger" naar Rusland te transporteeren. Te Sielce, op de Pruisisch-Russische grens, zijn de zwarte pokken uitgebroken. Er zijn maatregelen tegen uitbreiding der epidemie genomen. Edison maakt, volgens berichten uit de Ver- eenigde Staten, voor de wereldtentoonstelling te Chicago een nieuwigheid gereed, welke de wereld weer verbazen zal voor een poos. »Ik hoop," zoo zeide hij tot eenige leden van het tentoonstellings-comité, «voor de wereldten toonstelling een gelukkige combinatie van pho- 'tograpliie en clectriciteit gereed te hebben, waar door iemand in staat is in zijne eigen kamer te zittcn en op een gordijn voor zich de gedaanten te zien van de zangers eu zangeressen, die op een verafgelegen toonee) eene opera uitvoeren, terwijl hij tevens hunne stemmen hoort. Als ik \er geheel mee klaar ben en dat zal, hoop ik, vóór de tentoonstelling zijn zal men iedere spier- 'beweging, eiken bhk kunnen waarnemen. Ook '/zullen alle kleuren der kostumes nauwkeurig worden, weergegeven en, men zal de gedaanten op het gordijn zich even natuurlijk zien bewegen als de personen zeiven." Op die manier behoeft men niet meer uit te gaan voor publieke vermakelijkheden van dien aard. Misschien gelukt het zoo den etoovenaar van Mcnto Park" in onzen tijd van uithuizigheid iets van de oude huiselijkheid terug te tooveren. Uit Tacoma (Washington) komt het bericht, dat aldaar een zekere John N. Grant als eenig overlevende van 56 kolonisten is aangekomen, die met de stoomboot Lucy Louie die haven verlieten en in de nabijheid van de straat Juan de Fuca schipbreuk leden. Passagiers en bemanning red den zich in de booten, doch deze werden door de hooge zeeën omgeslagen. De beer Grant zegt de eenigo te zijn, die door een voorbijzeilend schip werd opgenomen en er dus het leven afbracht. Als een bewijs, dat de Chineesche regeering thans geneigd is tot het aanleggen van spoor wegen, wordt bericht, dat er 3000 tonnen spoor wegrails besteld zijn, welke 1 October a.s. te Tientsin afgeleverd moeten worden. Te Tananariva, op Madagaskar, hebben eenige vrijmetselaars den bisschop Cazet en den pater superior van de katholieke zending een proces aangedaan wegens eene door de zending uitge geven brochure, waarin tegen de vrijmetselaars zeer ernstige beschuldigingen werden ingebracht. Aan dit proces werden elf zittingen gewijd, en de uitslag was, dat de bisschop verooi deeld werd tot eene boete van 1500 en eene schadeloosstel ling van f5000. Waarschijnlijk zal de bisschop in appèl komen. Volgens berichten uit Ottawa vermeerdert het aantal lepra-lijders in Bntsch Columbia sterk. De regeering laat daarom het eiland Darcy voor leprozen-oord inrichten. De sprinkhanenplaag in Aigerie neemt, naar men uit Mascara bericht, steeds toe. De zwermen bedekken nu de gemeenten Frendah en Cacheron ever een uitgestrektheid van 50 kilometer. Zij zijn zeer dicht; soms zitten drie of vier sprinkhanen opeen. De inboorlingen gebruiken, evenals Johannes de Dooper in de woestijn, de sprinkhanen als voed sel, zoowel voor hen zeiven als voor hunne paar den. Scheepvaartverkeer op het Suez-Kanaal. Het scheepvaartverkeer op het Suez-Iianaal heeft in 1890 liet cijfer 6.890.094 netto tons behaald, hetgeen tegen het voorgaand jaar een vermeerdering van 106.907 ions en tegen 1888 een vermeerdering van 249.260 tons aanwijst, hoewel in 1890 slechts 3382 schepen, dus 36 schepen minder dan in 1889 en 51 schepen minder dan in 1888 het Kanaal passeerden. Hieruit blijkt dat ten gevolge der uitdieping van het vaarwater thans schepen van grooter diepgang dan tot nu toe van dien weg gebruik kunnen maken, waardoor de vermeerdering van het aantal tonnen bij vermindering van het aantal schepen zich opheldert. Met het klimmen van het tonnental nam het transito-verkeer op het Kanaal evenredig toe. In 1890 heeft het bedragen 06.984.000 fres.; in 1889: 66.167.579 fres. en 64.832.273 fres. in 4888. In dit kolossaal handelsverkeer neemt Groot- Brittanje de eerste plaats in en wel met 2523 schepen 5.331.095 netto tons of 77 van het gebeele verkeer. Frankrijk, dat voorheen de tweede plaats innam, heelt haar voor Duitschland moeten ruimen. Onder Duitsche vlag passeerden in 1888 slechts 163 schepen, in 1889 194 schepen, doch in 1890 namen 275 schepen aan het Kanaalverkeer deel. Het aandeel van Frankrijk heeft slechts 4.99 van het totale scheepvaartverkeer en 5.31 van den tonnen-inhoud op het Kanaal bedragen. De vierde plaats neemt ons klein Nederland in met 4.25 6/0 van het aantal schepen en 3.61 <V» tonnen inhoud. Daarna volgenItalië, Oostenrijk-IIongarijë' en Spanje. Belangwekkend zijn de mededeelingen betref fende den tijd vereischt voor de doorvaart van schepen gedurende den nacht en die, welke alleen, overdag,.het Kanaalvaart, bevaren hebben.,-.o, Des nachts werd voor de doorvaart gemiddeld 22 uren, en voor de dagvaart 36 uren vereischt Tevens blijkt uit de rapporten dat sedert elec- trische verlichting wordt toegepast het verkeer bij nacht langs de Kanaalbochten van 4670 in 1888 op 71 in 1889 en in 1890 op 83.6 °,0 van het totaalverkeer gerezen is. In 1890 heeft het passagiersverkeer door het Kanaal 155.677 personen bedragen, waarvan 74.979 op de uitreis en 80.69S op de thuisreis; onder dezen waren 67.868 militairen, waarvan 36.685 in Engelschen dienst. Da gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Noord-Amenka bestaat door middel van het stoomschip üidam. De laatste busiichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 20 Mei a.s., des morgens ten 9 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij liet overlijden van mijn geliefden Echtgenoot ontvangen, betuig ik mijn hartelijken dank. AVed. J. C. SONNEVELD— Van der Waal. Schiedam, 10 Mei 1891, K. B. De ZAAK wordt op deitzeïfden voet voortgezet. OUDERS of VOOGDEN, die wenschen jongelieden te doen deelnemen aan het TOEEATIJVGS-EXAMESI der maand Juli, worden uitgenoodigd daarvan berichtte geven \óor 7 «funl a.s. aan K. W. M. MONTIJN, Gymn. Beet. Aan de OPENBARE BURGERSCHOOL te Schiedam (hoofd de heer J. Wij ma) wordt gevraagd, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, i op eene jaarwedde van f tfOO. Sollicitatiën op gezegeld papier franco in te zenden aan den Burgemeester, voor of op den 23sten dezer. VAN Een zeer act, goed onderhouden eu in de laatste jaren bijna geheel ver nieuwd WOONHUIS en ERVE met gedeeltelijk overdekte en gedeeltelijk Open Plaats, staande en gelegen te Schiedam aan de Hoogstraat, wijk E, nr. 300, kadaster sectie B, nr. 1210, groot ö2 vierkante ellen. Het Iluis bevat benedenVoorkamer Binnenkamer en Kenkcn, boven Voor kamer, Achterkamer, benevens Kleer- zoldcr met Dlenstbodekamer, en is vau gas- en waterleiding voorzienterwijl de ramen in den voorgevel van spiegelglas zijn. Aanvaarding en betaling der kooppenniugen op 20 Juli 1891. Grondbelasting f 15.45. De veiling zal plaats hebben op Vrij dag 22 Mei 1891, des voormiddags ten elf nre, en de a f s 1 a g den volgenden dag, des avonds ten acht «re, beide in het VERKOOPLOKAAL aan de Korte Ilaven te Schiedam; kunnende inmiddels bet perceel bezichtigd worden op Woensdag en Donderdag 20 en 21 dier maand van des voormiddags ten IO tot des namiddags ten 2 ure, op vertoon van een bewijs van toegang door den Notaris Mr. IJ. M. C. POORTMAN te Schiedam afgegeven, te wiens kantore aangaande de koopvoorwaar- den inlichtingen te bekomen zijn.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3