l J N°. 7760. Kennisgev ng. A0. 1891. Vrijdag 22 Mei. ij f - n -v© ©rtg-st© Jaargang-. Verschijnt dagei ks, uitgezonderd Dinsdag. Bericlit aan Zeevarenden. Buitcnlandsclie Berichten. UITGEVER: J? ODÉ. EODflllT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BCUEA»! BOIEBSTlU.1T, E 27. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam Vestigt op uitnoodiging van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie de aandacht van belanghebbenden op de aankondi ging, voorkomende in de Nederlandsche Staats courant van den 14n dezer, luidende als volgt: Torpcdo-oerenlngeterrefn In het Schal- pengat, 3de district. De Minister van Marine brengt, ten vervolge op zijne aankondiging van 24 April jl. ter kennis van zeevarenden, dat het torpedo-oefe ningsterrein in hetSchulpengat, zeegat van Texel, 3de district, wordt aangeduid door 4 zwart en wit geblokte boeien, waarvan 2 aan •den wittentonskant en 2 aan den zwartentons- kant. Ligging ongeveer: "No. 1 in 120 d.M. water op 52° 57' 15" N.br. en 0» 10' 5* W.L. van Amsterdam. N®. 2 in 120 d.M. water op 52° 56' 59" N.br. en 0* 10' 21" W.L. van Amsterdam. No. 3 in 110 d.M. water op 52° 57' 10" N.br. en 0° 10' 38" W.L. van Amsterdam. N®. 4 in 100 d.M. water op 52° 56' 51 "N.br. en 0° 11' 1" W.L. van Amsterdam. De oefeningen hebben plaats tnsschen de beide •boeien aan den wittentonskant en bet strand •en tusschen de beide andere en de Bollen. 's-Gravenhage, 13 Mei 1891. De Minister voornoemd, voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (get.) H. M. v. d. WIJCK. ■Schiedam, den 2isten Mei 1891. De Burgemeester voornoemd, J. LOOPUYT, L. B. ENGELAND. Lord Salisbury, die gisteren te Glasgow Let eereburgerschap dier stad ontving, zeide bij zijne dankbetuiging, dat alle mannen, die belast zijn met de openbare aangelegenheden in Europa, ten ernstigste wenschen den •geesel des oorlogs te weren. De kroonprins is geheel hersteld. Ofschoon Gladstone het bed reeds verlaat, •is zijn vertrek naar Hawarden-Castle, met het oog op het ongunstige weder, voor onbe- ïpaalden tijd uitgesteld. Opnieuw werden de laatste dagen drie .parlementsleden door de influenza aangetast. Met het desinfecteeren van het Parlements gebouw is men moeten uitscheiden, daar men vreesde dat liet verguldsel zwart zou worden. Op een vergadering van afgevaardigden •der Schotsche mijnwerkers is besloten den gezamenlyken mijnwerkers uit [Schotland te verzoeken, gelden bijeen te brengen voor de werkstakende mijnwerkers op het vasteland. Tevens werd besloten alles in werk te stellen om den uitvoer van kolen naar het vasteland zooveel mogelijk te beperken. De Servische legatie te Londen heeft een communiqué rondgezonden, waarin de uit zetting van koningin Nathalie wordt voor gesteld als eene onbeduidende gebeurtenis. In de gisteren te Londen uitgekomen bladen echter zijn krasse hoofdartikelen opgenomen. Volgens de Times zou Nathalie tot de officieren die haar weggeleidden, gezegd hebben: ver telt aan de ministers dat deze geweldpleging een smet werpt op de regeering en op het land. Deze misdaad voor God en de natie wordt eenmaal gewroken. Talrijke vrienden van de vorstin zijn haar naar Semlin gevolgd. Volgens berichten uit Weenen zouden de betrekkingen van Servië met Bulgarije weer alles behalve vriendschappelijk zijn. De onder linge spanning heet grooter dan sedert 1885 het geval was. De Serviërs beweren dat de Bulgaren eenen inval voorbereiden; de Bul garen zeggen hetzelfde van de Serviërs, daar bij voegende, dat Rusland er achter zit. Middelerwijl gaat men van beide kanten voort zich te wapenen. De Esmeralda ligt voor anker voor Acapulco. De bemanning spreekt tegen dat bij haar het voornemen zou bestaan den steen kolen voor raad met geweld in bezit te nemen, maar blijft op uitlevering der kolen aandringen, ten behoeve waarvan de parlementaire regee ring '17,000 gedeponeerd heeft te San Francisco. De Mexicaansche regeering blijft echter weigeren. Er loopen nog steeds allerlei geruchten over de Esmeralda, op welk schip niemand toegelaten wordt. Sommigen be weren dat haar kapitein overgegaan is op de Itata, nadat deze hare lading wapenen en munitie overgebracht had op de Esmeralda. Inmiddels maakt de parlementaire regeering bekend dat de Itata ten spoedigste terug zal worden gegeven. Uit Rangoon wordt aan de Times gemeld, dat China onderhandelingen aangevangen heeft over de Chineeseh-Birmaansche grens regeling. China stelt voor, de Tapingrivier, een zijstroom van de Irrawaddy, als grens aan te nemen. Dientengevolge zoude eene strook lands, thans Biitsch grondgebied, ter lengte van 150 en ter breedte van 25 mijlen, Chineesch grondgebied worden. Uit Lissabon wordt aan de Times gemeld dat graaf Januario niet geslaagd is in het samenstellen van een ministerie, met welke taak thans Serpa Pimentel belast is. Een volksoproer tegen de Europeanen te Schiraz, in Perzië, eindigde met de uitzetting van hadji Aliakbar, door wiens gepreek het uitgelokt was. Zyne familie werd tevens ver bannen, Vooraf hadden er vinnige straatge vechten plaats rondom de moskee, met mili tairen, die eenige oproerlingen doodden en verwondden. BEIGIL De centrale sectie heeft zich met alge- meene stemmen in beginsel voor herziening der grondwet verklaard. De meerderheid is van oordeel, dat daarbij rekening moet worden gehouden met de voorwaarden, neergelegd in de verschillende door de sectie genomen besluiten. De sectie is daarna voor onbepaalden tijd uiteen gegaan, om haren rapporteur gelegen heid te geven zijn rapport voor de Kamer gereed te maken. In verband met het besluit der centrale sectie hebben de hoofden van de werklieden partij bekend gemaakt gistermiddag aan den algemeenen raad dier party voor te stellen, de verklaring uit te vaardigen dat de werk staking een einde heeft genomen. De algemeene raad van de werkliedenpartij en de mijnwerkersbond, in het Volkshuis vergaderd, hebben besloten dat de werkstaking beden in het geheele land zal gehouden worden. Te Brussel meent men dat het bezoek van keizer Wilhelm, die door Caprivi zal verge zeld zijn, aan Holland en België, in verband staat met het opnemen van beide landen in de Oostenrijksch—Duitsche tol-unie. De correctioneele rechtbank te Brussel, veroordeelde gisteren 75 personen, die hier wegens deelneming aan de betoogingen in den omtrek der Beurs zijn gearresteerd, tot gevangenisstraffen van 15 dagen tot 6 weken. D U I T S C II L A N D. Dinsdag is te Koningsbergen, in tegen woordigheid des keizers, het standbeeld van hertog Albert, den stichter der universiteit aldaar, op feestelijke wijze onthuld. Uit vertrouwbare bron wordt gemeld, dat de keizer den lOn Augustus op Helgoland de inwijding zal bijwonen van een gedenkteeken aan het overgaan van het eiland in Duitsch bezit. Naar hetgeen een correspondent van het Berliner Tageblatt Dinsdag persoonlijk van den aartsbisschop van Coifu heeft vernomen, was het vermoorde meisje geene Christin, maar eene jodin, zoodat er geen sprake kan zijn van een ritueelen moord. Naar de Kreuzzeittmg verneemt, zal de Russische troonopvolger zich terstond na zijne thuiskomst verloven met prinses Helena van Montenegro. Hij schijnt zich thans op dit stuk naar den wil van zijnen vader te zullen schikken. OOSTENRIJK. Uit Semlin wordt van gisteren gemeld dat koningin Nathalie voortdurend bezoeken van hare aanhangers ontvangt. Meer dan 1000 personen zijn per stoomboot van Belgrado gekomen. De koningin vertrekt te 10 uren naar Turn Severin, van waar zij onverwijld hare reis naar Jassy zal voortzetten. De te Weenen verschijnende hoogst officieuse Eoïitische Correspondenz bevat in den vorm van een particulier schrijven uit Moskou eenige verbazingwekkende mededee- lingen omtrent de reis om de wereld, welke de Russische troonopvolger met zijnen broeder Georg ondernam. Het reisgezelschap der beide prinsen bestond niet uit ernstige, ge rijpte mannen, maar uit nog zeer jonge, grootsteedsche lichtmissen. De eenige ernstige man in het gezelschap was vorst Bariatinsky, die echter de voortdurende brooddronkenheid niet vermocht te temperen. De. studiereis, tot geestelijke vorming ondernomen, ontaardde aldus in eenen pleziertocht )>vol lichtzinnig heid en wanorde". De zwakke grootvorst Georg was het eerste slachtoffer van die reis in zijne gezondheid zwaar geschokt, moest hy terugkeeren. Zoo moet ook het met den troonopvolger gebeurde in Japan slechts hier van een gevolg zijn geweest, dat de jonge doordraaiers eerst eene beruchte buurt in de stad Otsu hadden bezocht en vervolgens in eenen den Japanners hijzonder heiligen tempel wilden binnendringen. De tempel wachter verzette zich daartegen, en hieruit ontstond eene heftige woordenwisseling, waarbij de troonopvolger eenen sabelhouw ontving. ZWEDEN. De koning heeft geweigerd het aanbod te aanvaarden van Akerhelm om als minister president af te tredenhij heeft dezen gead viseerd een verlof aan te vragen, zoodat de premier nu voor zes weken naar Carlsbad vertrekt. ITALIË. Uit Palermo wordt het overlijden gemeld van den senator Ignazio Florio, een der grootste nijverheidsmannen van Italië. Hij stond aan 't hoofd van onderscheidene fabrie ken en van een bank met een kapitaal van 10 millioen lire. De geheele stad is in rouw gedompeld en van alle winkels en op de werven van alle schepen waait de vlag half- stoks. Men vreest zeer, dat eenige der fabrie ken, waar honderden werk vonden, gesloten zullen worden. Florio laat, naar men zegt, een vermogen na van meer dan 50 millioen lire. Uit Massowah wordt gemeld, dat generaal Gandolfi ontslag heeft gevraagd, omdat hij tegen de voorgenomen bezuiniging en inkrim- pings-maatregelen is. S E R T I E. De troepen te Belgrado herstelden de orde, waarbij onderscheidene hunner lichtgewond werden. Tal van burgers werden gekwetst, waaronder verscheidene doodelijk. Er hadden vele arrestatiën plaats. Gisteren is de rust hier niet weder verstoord geworden. Alle dagbladen der oppositie zyn in beslag genomen. Men vreest voor een geheime terug komst der koningin.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1