R V M E H 1 E. Do koning heeft bij gelegenheid van zijn zilveren, feest als koning een groot terrein tegenover zijn paleis henevens f100,000 be schikbaar gesteld voor een club en een bibliotheek voor behoeftige studenten. iHEBIKi. Uit Bnenos-Ayres wordt gemeld dat de nationale regeering bewilligt in de uitgifte van papieren geld door de bank, in ruil voor obligatiën, waarvan de betaling in goud gewaarborgd is. Zij zal verder aan het congres een uitstel van betaling voor den tijd van vijf jaren ten gunste der bank voorstellen. De regeering heeft bij het congres een ontwerp ingediend tot het instellen eener bank der republiek met een kapitaal van 50 millioen, voor de helft in goud en voor de wederhelft in papier. De nieuwe bank zal eene nationale zijn en muntpapier uit geven na de intrekking der tegenwoordige uitgiften. Voorts zal de dubbele standaard worden aangenomen. ZUID - AFRIKA. Te Bloemfontein is eene bijeenkomst gehou den van belangstellenden in de bevordering der Hollandsche taal- en letterkunde. Dr. Brill werd tot voorzitter, de heer N. Hofmeyr tot secretaris, voor de gelegenheid, benoemd. De voorzitter begon met een woord van toelichting omtrent het doel der bijeenkomst. Men wilde slechts op sociaal gebied het Hol- landsph in dezen staat steunen. In de politiek, in beginsel, was de Hollandsche taal op den voorgrond maar ra de practijk in sociale kringen, was er gevaar dat zij door hetEn- gelsch overvleugeld zou worden. Men zou geen tak vormen van den taalbond der Kaap kolonie, maar slechts door middel van gezel lige bijeenkomsten, conversaziones, openbare voorlezingen, enz. enz. enz., de Hollandsche taal- en letterkunde bevorderen. Na eene warme en zeer aangename discussie, waaraan deelnamen de heeren Borckenhagen, Brebner, Van Andel, Di.Grosskopf en Morgan, de bur gemeester van Bloemfontein, dr. Kellner en een paar anderen, werden de volgende beslui ten genomen Dat er eene vereeniging te Bloemfontein zal zijn ter bevordering van de Hollandsche taal- en letterkunde. De vereeniging stelt zich voor haar doel te bereiken 1o. door eenige genoegelijke bijeen komsten gedurende den winter te houden; 2o. door nu en dan Hollandsche tooneelsluk- ken te laten opvoeren; 3o. door prijzen uit te loven, naarmate de financiën der vereeni ging zulks toelaten. Het lidmaatschap wordt verkregen door opgaaf van den naam aan het bestuur, be staande uit een voorzitter, secretarispen ningmeester en vier andere leden, waaruit drie een quorum vormen. Het bestuur geeft jaarlijks verslag van zijne verrichtingen, in de maand Mei, in een bij eenkomst der leden. De lioofdrechter werd toen tot voorzitter van het bestuur benoemden de volgende heeren tot leden dr. Brillrechter Steijn dr. Kellner, Brebner, N. Hofmeyr enElffers. Na eene dankbetuiging aan den voorzitter ging de vergadering uiteen. Binnenlanflsche Berichten, TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 20 Mei, Alvorens heden het debat over de legerwet werd voortgezet, deelde de minister van koloniën mede, dat sedert de publiceering in de Stcials-Óourant van enkele telegram men, nog de volgende telegraphische mede- deelingen betreffende Suriname werden ontvangen Van den gouverneur, dd. 16 Mei, waarin geseind wonlt, dat de proe.-generaal thans vrije hand heeft en van de zijde van den gouverneur geene tegenwerking ondervindt. Van den commandant der stationneerende j scheepsmacht te Suriname, dat hem door den gouverneur handhaving der orde is op gedragen en samenwerking met leger en procureur-generaal. De orde is hersteld. Militair vertoon acht de commandant thans onnoodig. Van den procureur-generaalhoudende bericht, dat hij met den gouverneursamen- werkt, in overleg met zee- en landmacht handelt en dat het oproer gedempt is; en eindelijk van de Staten, waarbij zij mede- deelen, dat de actueele macht onvoldoende is voor handhaving der orde, waarhij bijstand van een marineboot wordt verzocht. De minister merkte op, dat andere tele grammen die meening niet uitspreken, doch dat de regeering het oog gevestigd houdt op noodige eventueele versterking. De commissie, belast met het onderzoek van het rapport in zake de militaire academie, concludeerde in gunstigen zin, in het ver trouwen dat de regeering alle noodige ver beteringen zal aanbrengen. Daarna werden de debatten over de leger wet, en wel over de artt. 22, 23 en 2G (contingent en diensttijd) voortgezet. De minister van marine nam over een amendement van den heer Land, om het contingent voor de zeemacht op 500 te be palen, doch den diensttijd der zeemacht op 8 jaar in plaats van 6 en den diensttijd dei- zeeweer op 3 jaar. De minister van oorlog bestreed alle amen dementen als onaannemelijk cn strijdig met de iioofdpunten der wet of ontried ze ernstig. Zelf stelde hij een nieuw regeeringsartikel voor, strekkende om het contingent te bepalen voor volledige oefening op 31 \/3 percent van de ingeschrevenen en voor korte oefening op 5 percent voor de volledig geoefenden, met maxima van 13,200 en 2500 als thans ia het ontwerp voorkomende. Daardoor zou het aantal manschappen worden 150,871 ea in den loop van 10 jaar worden 165,924. Een voorstel van den heer Farncombe San ders om dit nieuw regeeringsartikel 23 te verzenden naar de afdeelingen, werd verwpr- pen met 61 tegen 35 stemmen. Een voorstel van den heer Rutgers van Rozenburg tot verdaging der behandeling vau art. 23 tot morgen, werd aangenomen met 77 tegen 18 stemmen. De Kamer is daarna verdaagd tot morgen. Legerwet. De officieele tekst van het gisteren door den minister van oorlog ingediende nieuw artikel 23 luidt als volgt: »Het aantal jaailijks bij het leger in te lijven dienstplichtigen bedraagt lo. ter volledige oefening, ten hoogste 31.5 ten honderd van het aantal in bet vorige jaar tot 1 October ingeschrevenen voor den dienst plicht 2o. voor korte oefening, bestemd voor de depot troepen van de infanterie en van de vesting artillerie ten hoogste 5 ten honderd van het aantal ingeschrevenen onder lo. vermeld met dien verstande, dat jaarlijks ter volledige oefening niet meer dan 13,200 dienstplichtigen en voor korte oefening niet meer dan 2500 dienstplichtigen mogen worden ingelijfd." In de schriftelijke toelichting door den minister van oorlog gegeven tot het laatstelijk gewijzigd art. 23 der legerwet worden uitvoerige becijferin gen gegeven, waaruit blijkt dat de gezamenlijke sterkte van leger en landweer, bedragende vol gens de ontwerp-organisatie 165924 man, zal bedragen voorloopig volgens liet gewijzigd art. 150871 man, dus voorloopig minder 15,053 man. Het jaarlijksch contingent (met inbegrip der zeemacht) zal bedragen volgens het gewijzigd art. 14550 inan, volgens het amendement-Kolk man 14300, volgens hetamend.-v. d. Kaay 13800. Door toepassing van het gewijzigd artikel zal aanvankelijk jaarlijks ruim 3 ton minder uit gaven noodig zijn voor onderhoud van personeel, veibruik van munitie, enz., terwijl bovendien de uitgaven voor eens voor aanschaffing van wapenen, munitie, ledergoed enz. voorloopig aanmerkelijk minder zullen zijn, en ook de kosten van uit breiding der kazerneering voor een groot gedeelte in de eerste jaren achterwege zullen kunnen blijven. De heer A. van Dedem heeft als sub-amende ment voorgesteld om achter het amendement van den heer Van der Kaay te doen volgenDe sterkte (van het contingent) wordt telkens bij de wet vastgesteld, indien hat aantal dienstplichtigen dat zal worden ingelijfd, meer bedraagt dan 11,600 man ter volledige oefening en 1600 man voor korte oefening." Wegens de beslissing door de rcgeering ge nomen ten aanzien van de amendementen-Land, neemt, de regeenng ook over diens wijzigingen in artt 18, 19, 72, 175, 314 en 327. Tevens worden dientengevolge-door haar veranderingen gebracht in de artt. 51,52,153, 249,331 en 337, o. a. om nu ook geen verschil in diensttijd bij zeemacht en leger te maken, waar het vrijstelling -wegens broederdienst geldt. Ook heeft de regeering wijzigingen gebracht in art. 162, 165, 173, 179, 245, 272, 291 en 306 tot overneming van amendementen III tot VII en IX tot XII van den heer Rooseboom. Door den heer Donner zijn amendementen voorgesteld op artt. 44 en 46 om ook den zendelingleeraren en den zendeüngkweekelingen vrijstelling van den militairen dienst te verleenen. Officieele Berichten. Bij kon. besluit is de heer P. F. J. vau der Heijden, op zijn daartoe gedaan verzoek, ont slagen als notaris te Schiedam. Bij kon. besluit is aan dr. C. Leemans, op zijn verzoek, met 1 Juli a.s., eervol ont slag verleend als directeur van het rijks museum van oudheden te Leiden, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetniging voor de door hem gedurende tal van jaren bewezen diensten. SCHIEDAM, 21 Mei 1891. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met wijziging eener vroegere beschik king voor zoover daarbij de gemeente Schiedam is aangewezen als onderkiesdistrict van het hoofdkiesdistrict Schiedam voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, die gemeente gesplitst in de twee volgende onderkiesdistricten van dat hoofdkiesdistrict lo. onderkiesdistrict Schiedamde 4ste afdeeling 2o. onderkiesdistrict Schiedamde 2de afdeeling overeenkomstig de verdeeling der gemeente in afdeelingen bij raadsbesluit van 1 April 1891. Gisternamiddag is de spoelinghaler J. v. d. Ende van zijn schouw in de schie gevallen en daaruit gered door een zoon en een knecht van den schipper F. v. d. Velden alhier. Door Hare Majesteit de Koningin-Regentes is aan het bestuur der «Maatschappij van "Wel dadigheid" op het daartoe strekkend verzoek mededeeling gedaan, dat zij zich gaarne bereid verklaart als beschermvrouw dezer zoo nut tige instelling op te treden. De opper-kamerheer en de chef van het militaire huis der Koningin maken bekend, dat Hare Majesteit de Koningin-Regentes, op Woensdag den 27sten Mei aanstaande, des ochtends ten 9'A ure, in het paleis te Amsterdam, gelegenheid zai geven bij hoogst- dezelve hunne opwachting te maken, aan militairen, civiele autoriteiten en eommissiën, en op Donderdag den 28sten daaraanvolgende, ten 9 Va ure, particuliere audiëntie zal ver leenen. Degenen die verlangen daartoe te worden toegelaten, worden uitgenoodigd, zich in te schrijven op eene der lijsten, welke aan ge zegd paleis gereed zullen liggen van af heden tot en met Zaterdag den 23sten Mei, des avonds te 8 uren, op welken tijd de lijsten zullen worden gesloten. Stct Naar wij vernemen, zullen de dames die in Amsterdam bij H. M. de Koningin-Regentes hare opwachting wenschen te maken, zich tot uiterlijk 24 Mei moeten aanmelden bij mevrouw InsingerVan Loon, dame du palais van H. M. de Koningin-Regentes te Amsterdam. Uit Den Haag wordt ons gemeld dat de Engelsehe gezant te 's-Gravenhage aan den minister van buitenlandsclie zaken schadeloos stelling heeft gevraagd voor de schade aan eigendommen door Engelschen in Suriname geleden of nog te lijden door de aldaar voor gekomen onlusten. Te Venlo zijn voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Limburg opge komen 1431 van de 1650 kiezers. De heer Ch. Houben, burgemeester van Venlo, ver kreeg 557, graaf Wolff Metternich 526, xnr. Basten Batenburg 321 stemmen. Dienten gevolge moet herstemming plaats hebben tusschen de twee eerst genoemden. Het bericht door het Hbldmedegedeeld, volgens hetwelk de heeren De Ras en Keijser door den rechter-commissaris te Amsterdam zouden gehoord zijn en een aanzoek om de zaak in der minne te schikken door den heer Keijser zou zijn afgewezen, is volgens de ArnTi. Ct. ten eenenmale onjuist. Aan den heer De Ras is er niets van bekend en de heer Keijser zal wel in hetzelfde geval verkeeren. Nagenoeg al de goederen uit de ruïne van het afgebrande rijks-entrepot te Rotterdam zijn thans opgeruimd. Kleine partijen goede ren, die nog gaaf waren, zooals amandelen, zijn vernietigd, daar bij het uitvoeren de belasting hooger zou zijn dan de waarde. Er is reeds voor 81.000 mark schilderijen op de internationale kunsttentoonstelling te Berlijn gekocht. Hieronder zijn niet begrepen de schilderijen, welke door het comité voor de tentoonstellingsloterij zijn aangekocht. Door dit comité werd in de Hollandsche afdeeling een landschap van Van de Sande Bakhuyzen gekozen. Volgens een particulier telegram uit Londen aan het A. HM. overweegt een voorloopig comité aldaar ernstig de mogelijkheid eener Nederlandsche tentoonstelling in -1892. De Parijsche hoogleeraar Henri Joly, bekend door eene reeks van wijsgeerige werken en door zijne belangrijke studiën over de wereld der misdadigers, is door de Fransche regeering belast met een wetenschappelijk onderzoek van het gevangeniswezen en de strafpleging in Nederland. De heer Joly, die verleden jaar met hetzelfde doel België doorreisde en in het Journal des JDébats verslag gaf van zijne be vindingen, denkt een dezer dagen Parijs te verlaten, en zal aan het eind dezer week Utrecht bezoeken. UD.) Gedurende de beide Pinksterdagen ver trokken van Den Haag, per Boll, spoor, ongeveer 6000 personen in de verschillende richtingen. Op de heide Pinksterdagen is hef rijks museum te Amsterdam bezocht geworden door 11,358 personen. Dinsdagmiddag ontstond er in eene tap perij aan de Twentstraat, te 's-Gravenhage, eene vechtpartij msschen twee personen. Het gevolg hiervan was dat een hunner met een mes eene wond aan het hoofd be kwam, waaraan hij in den afgeloopen nacht is overleden. De dader is in hechtenis genomen. Omtrent den moord te Nieuweschoot kan nog het volgende worden medegedeeld De verslagene is eene kloeke vrouw, 38 jaar oud en sedert een jaar gehuwd. De woning staat eenigszins afgezonderd, een minuut of vier van den weg af. Maandagmorgen was Huisman omstreeks halfelf naar Oudeschoot gegaan. Op het oogenblik dal hij vertrok, bevond zijne vrouw zich ia den kelder om melk te halen voor de rijstenbrij, die zij 's middags eten zouden. De knecht had reeds vroeger het huis veriaten- De laatste keerde reeds te 1 uur terug. Hij vond de woonkamer ledig. Op de tafel lag. een kluwen stopgaren, met eene naald ei' in, terwijl een paar gestopte kousen op den stoel van de vrouw lagen. Na er omstreeks een uur gewacht te hebbenging hij naar de buren om te vragen of de vrouw daar wel licht was. Daar dit het geval niet was en niemand haar gezien had, werd men eenigszins ongerust. Een broeder van Huisman en een paar andere buren gingen met den knecht mede om een onderzoek in te stellen. Te gelijk

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2