Mi'iwlcliii omersaile pijl Binnenlandsclic Berichten, Verkiezingen. Gemengde Berichten. Stedelijk Nieuw s. Marktberichten. le MUZIEKUITVOERING, ABYERTENTIEN. 35-jarige ECHTVEREEWIGIflGr SCHIEDAM, 23 Mei 1801. Onze geachte burgemeester, de heer P. J. van Dijk van Matenesse, zal den ln Juni a.s. den dag herdenken, waarop hij gedurende 25 jaar zijn ambt bekleedt. Wij zullen wel niet behoeven te verzekeren dat deze dag niet onopgemerkt zal voorbij gaan. Sinds eenigen tijd ontvangt H. M. de Koningin-Regentes geregeld des Maandags twee der ministers ten paleize. H. K. II. de groothertogin van Saksen- Weimar heeft een aanzienlijke gift aan het Verhulst-comité doen toekomen. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandseli ïndië van 21 Mei 4891, wordt de gouvernements-koffie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 351,268 pikols. Naar de Vox tan bevoegde zijde verneemt, heeft liet plan bestaan, dat HH. MM. de Koningin en de Regentes tijdens de feesten aan Utrecht een bezoek zouden brengen. Wegens den rouw zal dit' echter niet plaats hebben, en is het uitgesteld tot de eerste steen van het nieuwe academiegebouw zal ge legd worden. De Koningin zal dan zelf deze plechtigheid verrichten. Onder leiding van den heer G. C. Bunk zijn de repetition aangevangen voor de beide feest liederen, door ongeveer drie duizend leerlingen van openbare en bijzondere scholen te zingen in tegenwoordigheid van II.II. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes op 30 Mei te Rotterdam. Tot dit doel wordt voor dit kinderkoor aan de Prinsessekade eene estrade opgericht in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar door II. M. Koningin Wilhelmïna een gedenk steen zal worden gelegd. Alsdan zal worden uitgevoerd: het »Koninginnelied", muziek van G. B. van Krieken (gedicht van I. Bikkers), en «Blijf één", muziek van A. W. A. Ileijblom (gedicht van Nieolaas Beets). (N. B. Ct.) Door ue redactie van de Avondpost uitge- noodigd onderstaand gewijzigd volkslied uit haar blad over te nemen, geven wij daaraan gaarne gevolg. Dr. A. W. M. van Hasselt te 's-IIage, de bewerker, zegt dat deze wijziging hem voor- Köinl 'l best aan ae vcreïscriien uievjcjzuja en toch weinig veranderd) te voldoen en wij ïijn het daaromtrent volkomen met hem eens 4Vien Neêi lands bloed door d' ad ren vloeit, Van vreemde smetten vrij Wiens hait nog voor Oranje gloeit, Vei hef den zang als wij. Ilij zing met ons op luiden toon En opgewekten zin liet lied, voor 't Vaderland zoo schoon, Voor onze Koningin. (bis.) Bescherm, o God, bewaak den grond, Waarop onz' adem gaat, De plek, waar onze wieg op stond, Waar eens ons graf op slaat. Wij smeeken van uw Vaderhand Met diepgeroerden zin Behoud voor 't lieve Vaderland, Voor Neèrlands Koningin. (bis.) Dring luid van uit ons feestgedruisch Die beê Uw hemel in Bewaar, o God, 't Oranjehuis, Bewaar de Koningin Doe nog ons laatst, ons jongst gezang Die eigen beo gestand O Godspaar Wilhelrnina lang Voor 't lieve Vaderland 1 (bis.) De Berlijnsche correspondent der AT. R. Ct. seint aangaande liet spoorwegongeluk aan het station Kirchlangern bij Löhne het volgende Blijkens telegraphisch bericht is de afzon derlijke trein, waarmede de circus-Carré, uit Nederland naar Hannover werd overgebracht, met een aankomenden passagierstrein in botsing gekomen, met het gevolg dat de trein van Carré werd verbrijzeld. Van liet per soneel van Carré zijn tot nog toe 5 man dood en '15 zwaar gekwetst gevonden. De conducteur Üierkamp is gedood. Aan mevrouw Carré waren de beenen afgescheurd. De dochter van Carré is dood. Hij zelfheeft slechts lichte kwetsuren bekomen. In den passagierstrein heeft niemand letsel bekomen. De gezamenlijke artsen uit het naburige Oeynhause» hebben zich tot hulp naar de plaats der ramp begeven, tenvijl uil Hannover 1 een saniteitstrein is afgezonden. Bij afzen- j ding van dit bericht zijn de wei klieden nog bezig met het spoor weder vrij te maken. j Volgens een bericht aan de Köln, Zeitung uit Hannover, van het spoorweg-exploitatie bureau, werden mevr. Carré en drie be ambten gedood. Een telegramdoor een der zoons van den heer Carré aan eenige Amsterdamsche vrienden gezondenbevestigt de treurige tijding van den dood der zoo geliefde kunste nares. Te Zeerijp (Gr.) heeft een hevige brand de groote boerderij van den heer D. Coolman geheel vernield. Acht paarden, achttien run deren en drie varkens kwamen om. Ook werden vele gereedschappen, rijtuigen, koren, hooi, huismeubelen en de kisten en kleederen der dienstboden een prooi der vlammen. Zooals gisteren reeds gemeld is, zijn twee personen, Smeding en Harenberg, zwervelin gen van beroep, te Lemmer gearresteerd, in verband met den gepleegden moord te Nieuweschoot. Omtrent deze aanhouding het volgende: De gemeenteveldwachter Hiddinga, te St. Jansga, was Woensdagmiddag op surveillance, toen verschillende boeren hem mededeelden, bezoek gehad te hebben van twee brutale kerels, welke geld eischten om met de nacht boot van Lemmer naar Amsterdam over te steken. Hiddinga besloot daarop deze mannen te achtervolgen en ontmoette den rijksveld wachter De Boer, waarop beiden met het oog op het vertrek van de boot (9 uur 's avonds) per rijtuig naar Lemmer veitrokken. De boot was nog niet vertrokken, doch men vond daarin de beide personen niet. De gemeente politie van Lemmer hielp hen echter. Daar waren de twee personen geweest om geld voor de reis, en spoedig waren zij nu gevon den en in de politiewacht aldaar gebracht. In het bijzijn van den burgemeester wer den de personen gefouilleerd, doch geld werd op hen niet gevonden. Smeding zeide van Groningen te komen, doch toen De Boer hem er op wees. dat hij lien met hun beiden Woensdagmorgen ontmoet had, bekende Sme ding Maandag jl. zich in de omstreken van Oudesclioot te hebben opgehouden, doch niet op de markt geweest te zijn. Harenberg was des Maandagsochtends te 7 uren uit de ge vangenis te Leeuwarden ontslagen. Uit het verder onderzoek meenen de veld wachters te kunnen opmaken, dat de beide personen erg logen; zij spraken elkander gedurig tegen, waarom de politie hen des iiacius naar ue gevangenis te neerenveen overbracht. Dadelijk begon nu verder het onderzoek. Te 10 uur werden zij reeds geboord door den rechter-commissaris nar. Wessta. Zij wer den na dit verhoor weder naar de gevangenis teruggebracht. Deze personen noemden o. a. nog twee personen kennissen van hen met wie zij zich na Maandag hebben opge houden. Ook deze zijn zwervers en op deze is nu iiet oog der justitie gevestigd. In verband met den moord te Nieuweschoot is gisteren een veedrijver op de veemarkt te Leeuwarden aangehouden en na verhoor ter beschikking van den officier van justitie te Ileerenveen gesteld. Omtrent den moordte Nieuweschoot gepleegd, verneemt men nader dat de lijk schouwing aan liet licht lieett gebracht dat de dood bij bet slachtofler door worging is teweeggebracht. Ook in de voorkamer is op den vloer nog bloed ontdektterwijl behalve de f 200 ook nog eene som klinkende munt uit het kabinet vermist wordt, Wij hebben hier Pinkster-sneeuw gehad, maar op sommige plaatsen in Duitschland was het nog vee! winterachtiger. Te Oberstein, in Biikenfeld, o. a. beeft liet van Zaterdagnacht 3 uren tot Zon dag tegen den middag gesneeuwd en ook in den omtrek van Berlijn was in den nacht voor Pink ster veel wit gevroren. Te Bern (Zwitseiland) daalde de thermometer de laatste dagen ontzettend. Zoowel op de bergen als in de dalen sneeuwde het dat het een lieve lust was. De spoorweg der Pilatus, zoo meldt men uit Luzern, kon niet bereden worden, zoo diep waren de rails ondergesneeuwd, en in Frankrijk te Grenoble, Belfort en Lyon viel er heel wat sneeuw en hagel. Dat de schade, aan vruchlboo- men enz., aangericht, zeer aanzienlijk is, laat zich denken. Zoo ziet men, dat wij, Hollanders, het gelukkig alleen niet waren, die met de Pinksterdagen zoo stiefmoedeilijk door de natuur bedeeld werden, dat wij eet der dachten een zoele Kerstmis dan een Pinkstei feest te vieren. Rotterdam. Door burg. en well), werd Donderdagmiddag bij den gemeenteraad een ingrijpend voorstel ingediend, dat reeds jaren lang op vervulling wachtte en afstuitte op den onwil der betrokken eigenaars. Het betreft de verbetering der Verlengde Kruis kade. Deze aanzienlijke wijk werd jarenlang verpest door de modderslooten en verleden week zijn de huiseigenaren tot het besluit gekomen om de slooten aan de gemeente af te staan. Burg. en wetli. stellen thans voor deze te laten dempen, rioleeren en bestraten, hetgeen een uitgaaf zal vorderen van f 32.000, maar den sanitairen toestand in deze wijk zal verbeteren. Nog is voorgesteld tot ophooging en riolee- ring van den Parallelweg, langs het goederen station te Fijenoord, ruim f 16.000 te be steden, terwijl binnenkort in druk zullen verschijnen een ontwerp-verordening op het gebruik van het Droogdok en een wijziging van de bezoldiging der onderwijzers bij het lager onderwijs. Het voorstel om f500 aan de Kamer van koophandel te verstrekken, voor een Engelsche vertaling van het jaarverslag, werd bij accla matie goedgekeurd. De vereeniging tot ver leening van liulp aan minvermogende oog lijders heeft zich tot het gemeentebestuur gewend om verhooging der subsidie. De mededeeling, door den burg. gedaan van liet bezoek der Koninginnen, werd met gejuich begroet. In verband daarmede werd een geheime vergadering gehouden van een half uur, waarin o. a. de weg werd vastgesteld, dien HH. MM. in de stad zullen nemen. De heer Arie Smit heeft de candidatuur voor iiet district Ridderkerk aanvaard. In de Donderdag gehouden vergadering der centrale liberale kiesvereeniging in het district Zieriksee is met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer J. J. van Kerkwijk, aftr lid. In de Donderdagavond te Groningen ge houden vergadering van de kiesvereeniging ^Groninger Middenstand" zijn de heeren rar. J. D. Veegens met algemeene (41) en de heer mr. S, van Houten met 34 stemmen tot definitieve candidaten geproclameerd. Dezelfde heeren zijn in eene goed bezochte vergadering der kiesvereeniging «Groningen" met algemeene stemmen tot candidaten ge proclameerd. iu* worden pogingen aangewend om op het eiland Tolen eene liberale kiesvereeniging op te richten, die het geheele eiland omvat. Door de centrale vergadering der anti-revo- lutionnaire kiesvereenigingen in het district Sneek is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp, aftredend lid. De centrale anti-revolutionnaire kiesver eeniging voor het kiesdistrict «Meppol" heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen den heer B. Berends jr., te Dedemsvaart. Op liet station Kirchliingern bij Löhne is gisteren een personentrein met een extra trein in botsing gekomen, in welken laatsten bet personeel van het circus Carié gezeten was. Verscheidene personen, en daaronder ook mevrouw Carré, zijn gedood, velen gewond. Uit Osnabrück wordt omtrent dit ongeluk gemeld Vrijdagmiddag ten 2 ure had bij het binnen- stoomen van station Kirchlangern eene botsing plaats door een plichtverzuim van den stationschef. De personentrein bleef onbeschadigd. De voorste wagen, waarin mevrouw Carré zat, werd ineen- gedrukt en is omgevallen. Mevrouw Carré ver loor de beide beenen. Hare dochter werd aan het hoofd gekwetst. De volgende wagens zijn op den tender geschoven. Er zijn 18 gekwetsten (arm-en beenbreuken), meest ernstig. De stationschef is gearresteerd. Een leerling van het gymnasium te Hollerich, bij Luxemburg, beeft de premiën van 1000 en 400 mark ontvangen, welke door de Duitsclie overheid waren uitgeloofd voor de opsporing van den moordenaar van den Badenschen kolonel Prager te Metz. BURGERLIJKE STAND. «Geboren 21 Mei. Grietje, dochter van J. Tettelaar en J. M. Wetsteïjn, Nicuiusticht. Anna, dochter van C. H. van Santen en J. van der Spek, Nieuwe West-Franlceland- sche laan. Cornelia Maria Liduina, dochter van J. Kemp en M. C. van Dieren, Hoofd straat. Josepha, dochter van M. C. M. de Groot en H. Dupont, Oostsingel. 22. Maria, dochter van J. van Dijk en M. Woens- dregt, Oude Kerkhof. 23. Jorina, dochter van P. Kortland en D. Maarland, Nieuwe Singelstraat. Johanna Catharina Liduina, dochter van F. Spreksel en E. E. "YVeidler, West-Frankelandsche laan. Verkocht23 Mei. Notaris mr. H. M. C. Poortman. Een woonhuis en erve, met gedeeltelijk over dekte en gedeeltelijk open plaats, staande en ge legen aan de Hoogstraat, wijk E, no. 300, groot 55 vierk. ellen, in veiling f 3000. Daarvoor ver kocht. Schiedam, 23 Mei. Rogge en «Gerst zonder handel. moutwijn: noteeriug der makelaars fllV». Jenever: Amsterd. proef flSVe per heet. Ut. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: fl.50 per ketel. Naaldwijk, 21 Mei. In den gewonen handel werd heden besteed voor asperges witte 27 a 37 ets. per bos, blauwe 18 a 23 ets. Aardbeziën 20 a 27 ets. per potje. De eerste nieuwe aardappelen worden reeds gedu rende eenige dagen in kleine mandjes verzonden tegen fl.25 a 1.50. Leiden, 22 Mei. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 18 stieren f65 a216: 70 vette ossen en koeien f 140.» 286, of 60 a 78 c. per kilo 340 vare dito f 95 a 242, 24 graskalveren f23 a 46,60 vette dito f29 a 70, of 05 a 85 c. per kilo, 111 nuchtere dito f4.2oal5.390 vette schapen f 24 a 35.of 50 a 55 c. per kilo, 702 weide dito f15 a 28.9430 lammeren f3. a 11.180 magere varkens fl8a34,327 biggen f3.a 16,618 kalf- en melkkoeien fll5a275, paarden fa veulens f a Amsterdam, 23 Mei. Rogge op levering iets hooger; Mei ff91, 190; October f175,176,177. Langstraat, 21 Mei. U'ooi. De handel was gedurende de laatste veer tien dagen bijzonder levendig, naar qualiteit werd er zeer veel verkocht tegen prijzen van f 8 a 14 per 500 KG. Antweiu'en, 23 Mei. Petroleum lager; in loco fr. 16%; per Mei fr. 15%: Juni 15%; laatste 4 maanden fr, lC'/a- b ij gunstig weder, door het KORPS MUZIKANTEN DER DD. SCHUTTERIJ, op Zondag 24 Wel 1801, des middags ten 1 ure, in de Plantage. P R O G R A. M M A. 4. Marsch, Bohn. 2. Ouverture sMartha"F. v. F1 o t o w. 3. Portu- giesische MelodieA. S e i d e 1. 4. Je t'aime sWaizer", Waldteufel. 5. Gavotte, W e n z e I. 6. Hochzeitsmarseh, Mendelssohn Bartoldy. Psalm 121 vers Door de getrouwe goedheid des Heeren hopen onze geliefde Ouders, G. GROENE WEG EN C. N O O R D IJ K, den 28n Mei aanstaande hunne te gedenken. Dat de Heer hen, wier leven ons zoo dierbaar is, nog lang moge sparen tot eere van Gods naam, tot zegen van ons alJen, dat is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkindet en.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2