N°. 7762. Tweede Blad. Het goud van de Orion. A0. 1891 Maandag 25 Mei Feuilleton. ijf-©n-v©©rtig,st© J aa r g a b g. Binnenlandsche Berichten. herschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: X ODÉ. BUREAU: BOTER^TKAAT. K 2 7. 1 1 IE G O J RA N T. 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer ..-0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal jro.ee per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers SCHIEDAM, 23 Mei 1891. De ^Maatschappij tot Nut van het Alge meen" hield de beide laatste dagen te Amster dam hare jaarlijksche algemeene vergadering in liet gebouw van de vrije gemeente. De voorzitter van het hoofdbestuur, mr. H. J. Kist, sprak de gebruikelijke welkomst rede uit. Het aantal leden en begunstigers bedraagt ongeveer 16,-159, behalve 354 eereleden en een lid van verdienste, tegen 15,667 leden en 368 eereleden in 188990. Het aan tal algemeene leden vermeerderde met slechts zes en bedraagt thans dertien. Van de 7 nieuwe departementen die zich in het afge- ioopen jaar aan de maatschappij verbonden, zijn vier toegetreden, ten gevolge van de circulaire, door het hoofdbestuur in den herfst van 1890 gericht aan de besturen van 102 plaatselijke vereenigingen, die in den geest der maatschappij werkzaam zijn, Het departement 's-Gravendeel werd ontbonden. De toestand der financiën is niet gunstig te noemen. Wel behoefde van de machtiging, aan het hoofdbestuur verleend, om f10,500 van het kapitaal der maatschappij te verzil veren, slechts voor f4000 gebruik te worden gemaakt en bleef er een saldo over van f 24.98®, .terwijl een som van f12000 in prolongatie belegd bleef en het vaste fonds werd ver meerderd met f5900 2'/s pCt. inschrijving op het grootboek, doch versterking der mid delen is dringend noodig. Van het batig saldo der rekening van de vroeger voorgenomen stichting der kweekschool voor bewaarschool- houderessen, vastgesteld op f 3025.45, is we derom f1000 uitgekeerd aan de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden Roman van II. ROSENTHAL—Bonin. 52. Ilaie onderworpenheid behaagde den heer Lom bard i maar half. Dit was niet, wat hij wenschte maar de verstandige man wachtte zich wel iets van zijne wenschen te laten blijken. Hij wilde zijne stelling niet te vroeg prijsgeven. ïLaten wij nog enkele dagen wachten, tot men met de nieuwe ovens begonnen is zeide hij, »dan hebben wij een geschikt voorwendsel tot een bezoek aan de fabriek en uwe komst zal bij nie- mand opzien wekken." sik ben eiken dag bereid met u te varen," sprak Flora. Er werd ten laatste besloten het bezoek tot .het midden der eerstvolgende week uit te stellen. zoodat van dit saldo over 1891—92 nog f1025.45 overblijft. De commissie van onderzoek naar hetgeen in verschillende gemeenten des lands ter verkrijging van verbeterde arbeiderswoningen is geschiedkwam n December met haar belangrijken arbeid gereed. Voor het schoolfonds ontving de maatsch. aan bijdragen ineens f8512, aan jaarlijksche bijdragen f1493.25 (van bijzondere personen respectievelijk f7145.50 en f929). De fin. commissie verklaarde liet voorstel van het hoofdbestuur urgent, om tot vermeer dering van inkomsten de inschrijvingen op het grootboek geheel of gedeeltelijk te gelde te maken en het daardoor verkregen kapitaal te heieggen n Ned. hypothecaire pandbrieven. Het zou gisteren worden behandeld. Met uitzondering van dat onder sub 2 vermeld, hetwelk aangenomen werd met 603 stemmen tegen 191, werden de volgende voorstellen van het hoofdbestuur bij acclamatie aangenomen lo. Ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen de som van f 1000, om daaruit de middelen te vinden om het tot stand komen van plaatselijke volksrechtbanken, bij voor keur op coöperatieven grondslag, te helpen bevorderen. 2o. te beginnen met 1892, geen volks almanak meer uit te gevenhet hoofdbestuur op te dragen, om, te beginnen met 1892, jaarlijks, zoo spoedig mogelijk na de alge meene vergadering, ten behoeve van de leden der maatschappij, te doen verschijnen een jaarboekje der maatschappij, waarin opge nomen wordt het verhandelde ter algemeene vergadering, de lijst van departementen met opgave van ledental, bestuur en instellingen en wat verder voor de departementen en leden der maatschappij belangrijk wordt Niet uit luim of om zijn werk of om de hitte stelde Willem zijne tochtjes ter ontspanning tot den avnd uit. Luimen kende hij niet. Kalme berekening was steeds zijn drijfveerde zonnige, heete dagen werden aan den zeekant in Italië wel afgewisseld door frisch, aangenaam weer en zijn arbeid eischte juist geen aanhoudende inspan ning, ten minste nu niet meer. De zaak was, dat Willem zich over dag niet in het openbaar durfde vertoonen. Na de ontmoeting met Charles te Napels was hij uiterst voorzichtig geworden. Nu gevoelde hij zich te Murano vrij veilig. De zeelieden, die Vene tië bezochten, kwamen niet te Murano, zelfs niet om lading uit de fabriek in te nemen. Het maga zijn was te Venetiemaar de vervolger kende zijn naam en zijn persoon was hem nu ook niet meer vreemd. Deze was meer dan gewoon matroos en kon het in het hoofd krijgen, hem ook hier na te sporen. Het toeval, dit had hij genoegzaam ervaren, speelt soms een wonderlijk spel met onze voorzorgen en berekeningen. Dergelijke overwegingen hadden Willem doen geacht; tot dat doel jaarlijks op de begrooting te brengen een bedrag van f2000. 3o. om door deskundigen, ingevolge opdracht en onder leiding van het hoofdbestuur, een zoo volledig mogelijk onderzoek naai- den toestand en de werking van de ziekenfondsen hier te lande te doen instellen, en een be- oordeelend verslag (gelijk omtrent de be grafenisfondsen weldra verschijnen zal) te doen opmaken. Voorgesteld wordt tevens dit verslag ter kennis van de departementen te brengen, tegen matigen prijs verkrijgbaar te stellen en tot dekking der kosten het hoofdbestuur voor het dienstjaar 1891/92 de beschikking te geven over een bedrag van ten hoogste f1500. 4o. orn voor het dienstjaar 1891/92 een bedrag van f2250 ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen, teneinde daarmede de reis- en verblijfkosten te vergoeden van sprekers, die zich, op uitnoodiging door het hoofdbestuur, bereid zouden verklaren in departementen, buiten hun woonplaats, voor drachten te houden over onderwerpen, welke in verband staan met het streven der maat schappij. 5o. om op de begrooting voor 1891/92 ten behoeve van het schoolfonds uit te trek ken een som van f2000. 6o. om op de begrooting 1891/92 uit te trekken een bedrag van f552.21, voor de uitgave van het rapport omtrent arbeiders woningen. Bjj acclamatie werden aangenomen de volgende voorstellen lo, Van het hoofdbestuur, om a. door deskundigen, ingevolge opdracht en onder leiding van het hoofdbestuur, een zoo volledig mogelijk onderzoek in te stellen naar hetgeen tot verbetering van de armenverzorging is of wordt beproefd in ons land, in vergelijking besluiten zich in elk gevat vooreerst schuil te houden. Dan was er nog iets, wat hem de voorkeur deed geven aan een teruggetrokken, eenzaam leven. De inzichten vart Willem omtrent het recht van strandroof waren door zijn vei keer met de menschen vrij wat gewijzigd. De grondstellingen van een zeeman, bewoner van een afgelegen eiland, zijn niet die van de wereld daar buiten. Zijn vrees voor de gevolgen van zijn daad werd bij den dag grooter. Hij leed er klaaiblijkelijk onder. Zijne illusien omtrent beroemdheid en menschen- lof waren reeds lang verdwenen. Zijn eigen naam durfde hij niet eens voeren en nu hij het toppunt van zijne wenschen, om door zijne wetenschap eens als een weldoener der maatschappij te kun nen optreden, scheen bereikt te hebben, nu moest hij zich van de wereld afzonderen en zijn eigen lijken naam verbergen. Door eigen toedoen zag hij zich den lauwerkrans onthouden. En al had hij nu de zelfvoldoening, dat zijne vlijt, zijne geest kracht, zijn talent niet ijdel verspild, maar ten ook met dergelijke pogingen in den vreemde 6. de uitkomsten van dit onderzoek en de overwegingen neer te leggen in een berede neerd verslag, aanwijzende zoowel de begin selen, waarop eene doelmatige armverzorging moet rusten, als de middeleD, waardoor deze beginselen in grootere en kleinere gemeenten kunnen worden toegepast, opdat het twee ledig doel der armverzorgingwering van de armoede als zoodanig cn verzorging van de bestaande armen worde bereiktc. het verslag ter kennis van de departementen te brengen en voor belangstellenden tegen matigen prijs verkrijgbaar te stellen; d. tot dekking der kosten door het hoofdbestuur beschikbaar te stellen, gedurende het dienstjaar 189192, een bedrag van hoogstens f 1500 2o. van het hoofdbestuur, om het voor het ondersteuningsfonds van de veiligheids tentoonstelling te Amsterdam bestemde be drag van f 500 te storten als bijdrage voor het museum van voorwerpen tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen" 3o. om op de volgende vergadering de gehouden wijze van stemming te wijzigen. Verworpeu werd met 721 tegen 71-stemmen het voorstel—Rotterdam om aan de vereeni- ging Industrieschool voor meisjes te Rotterdam te verleenen eene subsidie van f 5000, voor tegemoetkoming in de oprichtingskosten der door haar te bouwen school. Voorts werd verworpen met 484 tegen 309 stemmen het voorstel van urgentie van het hoofdbestuur om dit te machtigen, de inschrijvingen op het grootboek, ten name van de maatschappij, hetzij gedeeltelijk, hetzij geheel, te converteeren in Ned. hypothecaire pandbrieven, zoo mogelijk op naam. nutte der kunst en ten voordeele van honderden, misschien duizenden zouden strekken, hoe geheel anders zou het hem toch te moede zijn, wanneer hij als vrij man had kunnen optreden, met helder voorhoofd en open blik, tegenover de gebeele wereld Voor het gerecht vreesde Willem niet. Bewij zen had men niet, getuigen evenmin. Geen ster veling had gezien, dat hij het geld wegnam en tegen gcvolgtiekkingen, uit enkele feiten op te maken, had hij zich gewapend. Doch de zelfbe schuldiging van niet rechtvaardig en eerlijk ge handeld te hebben drukte hem, maakte hem men- scbenschuw en deed hem de afzondering zoeken, alleen in onverpoosden arbeid en inspanning van geest en lichaam eenige afleiding vinden voor inwendige onvoldaanheid en onrust. Die drijf- veeren leidden hem ook tot het besluit het kapi taal, waarover hij vrijelijk had kunnen beschikken, in zijn geheel te laten en er het gebruikte geld van tijd tot tijd weder bij te voegen. Dit laatste zou nu tegen zijne verwachting in mogelijk zijn. Gedurende de drie maanden van zijne werkzaam-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5