Maandag 25 Mei. N°. 7762. Derde Blad A0. 1891 ij f - n -v© ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buiteiilandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. F B A N K R IJ K. In de zitting der Kamer van afgevaardigden van Donderdag heeft de minister Jules Roche het woord genomen over de douane-tarieven. Hij stelde in het licht dat de regeering in een zeer lastige positie verkeert. Zij moet in de bres springen voor de nijverheid, die van den landbouw afhankelijk is; daartoe moet de uitvoerhandel worden bevorderd. Maar een land dat handel wil drijven, behoort rekening te houden met de belangen en de wenschen der natiën, waarmede het handels betrekkingen aanknoopt. De republiek moet dus toch haar toevlucht nemen tot tractaten. Overal in Europa is men bezig met het slui ten van verdragen, en Frankrijk kan niet geheel breken met den tegenwoordigen toe stand. De Kamer heeft een voorstel om het ont werp betrekkelijk de toltarieven naar eene commissie te verzenden, verworpen met 342 tegen 162 stemmen. Het algemeen debat over het ontwerp- douanetarief is gesloten. De Kamer is tot behandeling der artikelen overgegaan. De president der republiek heeft zich Woensdag te Toulouse begeven naar de ge bouwen der universiteit en twee nieuwe faculteiten ingewijd: die der wetenschappen en der medicijnen. Vervolgens teekende hij het decreet, waarbij aan een nieuwen bou'e- vard de naam gegeven wordt van zijn grooten voorvader Carnot, »l'organisateur dela victoire" bijgenaamd. Daarna had in het Kapitool een groot feestmaal plaats, aangeboden door den gemeenteraad; het feestmaal werd gevolgd door een schitterende gala-receptie. Donder dag zette de heer Carnot zijn reis voort over Luchon naarTarbes; overal werd de president met geestdrift ontvangen. President Carnot is gisteravond van Tarbes naar Pau vertrokken. Op zijn weg door de straten van Tarbes werd een persoon, die, onder het uiten van kreten, trachtte op de treden van het rijtuig te klimmen, gear resteerd. Hij werd terstond herkend als een opgewonden en eenigszins malend socialist. Na het vertrek van Carnot werd hij weer in vrijheid gesteld. Met groote geestdrift is Carnot te Pau ont vangen. De Engelsche kolonie bracht hem een ovatie. Julien Viaud, beter bekend onderzijn schrij versnaam Pierre Loti, is tot lid der Fransche »Académie" verkozen, in plaats van Octave Feuillet. Zijn mede-candidaten waren: De Bornier, Fabre, Zola, Liégeard en Kéranion. Volgens berichten uit Tanger, zouden alle quaestiën met den sultan van Marocco, door den Franschen gezant, den heer Patenötre, op bevredigende wijze zijn opgelost. Een Parijsche firma zou vergunning verkregen hebben, aldaar voor rekening van den sultan een groot bedrag aan zilvergeld te doen aan- munten. Te Marseille is bericht ontvangen dat drie Fransche oorlogsschepen de hoofdstad der Comoren-eilanden, Anjouan, hebben gebom bardeerd. Ter gelegenheid van de universiteitsfeesten te Lausanne hebben zich Donderdag een aantal Fransche professoren studenten begeven naar de graven der Fransche soldaten die in 1871 over de grenzen gebracht en te Lausanne overleden waren. Tal van kransen werden op het kerkhof neergelegd. B E L G I E. Al de ten gevolge van de werkstakingen verplaatste troepen zullen naar hunne garni zoenen terugkeeren. Met die troepenbeweging is reeds gisteren een begin gemaakt. De soldaten van twee lichtingen, die opge roepen waren zullen binnen eenige dagen naar hunne haardsteden terugkeeren. De hervatting van den arbeid is te Brussel en in de voorsteden nagenoeg algemeen. De metaalwerkers en de schrijnwerkers zijn Don derdagmorgen reeds aan het werk gegaan, terwijl de bronswerkers des middags hun werkplaatsen weer hebben opgezocht. Ook in de provinciën schijnt de werksta king geëindigd te zijn. In het Centrum en te Charleroi is het votum der centrale sectie, waarbij in beginsel de wenschelijkheid werd aangenomen eener grondwetsherziening, door de werkstakers met groote instemming ont vangen optochten en vergaderingen werden gehouden en dê roode vlag was op verschei dene plaatsen uitgestoken. Volgens het agentschap Havas is tusseben Portugal en den Congostaat een schikking getroffen betreffende de grensregeling. Het grondgebied van laatstgenoemden staat zou begrensd worden door den 8n parallel Z. B. tot aan het punt waar deze lijn de rivier Kassaï ontmoet. De Indépendance noemt echter dit bericht minstens genomen voor barig. DUITSCULAND. Volgens sommige dagbladen zouden Duitsch- land, Oostenrijk en Italië het thans eens zijn geworden over eene verlenging van het drievoudig verbond op den ouden grondslag, echter gewijzigd in dien zin, dat de verplich tingen van Italië, ingeval van een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk worden verlicht, en dat Oostenrijk zich verbindt eventueel zekere eischen van Italië betreffende het evenwicht in de Middellandsche Zee te steunen. In de vervanging van den Pruisischen minister van koophandel en spoorwegen, den heer Maybach, is nog niet voorzien, daar eene benoeming van den heer Thielen, voorzitter van het bestuur der spoorwegen in Hannover, op militaire en tinancieele moeilijkheden stuit. Het oog is thans geslagen op den heer Benzen, voorzitter van den spoorvvegraad te Berlijn. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat de stam der Massaisdie den Duitschers vijandig gezind is, het land verlaat en over Pangani naar Pogonoi trekt. De beide karavaanwegen in het gebied der Massais zijn dus thans veilig. ENGELAND. In liet Lagerhuis zeide Goschen dat het noodig kan worden de tweede lezing te vra gen van de wet betreffende de visscherijen in New-Foundland. Naar men zegt, zijn van de 400 Londen- sclie kleermakers-patroons 120 geneigd, de vorderingen der werkstakers aan te nemen, wier getal echter schromelijk overdreven vv wit Londen telt twintig duizend kleerma kersgezellen, waarvan nochtans slechts een vierde tot de ldeermakersvereeniging belmo ren. Maandag houden de bazen eene mee ting; sommigen hunner trachten hunne kleederen te Glasgow en elders te laten afmaken, hetgeen de gezellenbond poogt te verhinderen door overal heen te seinen. Gladstone is aan de beterende hand en vertrok Donderdag naar Ilawarden. Er waren slechts weinigen, die hem uitgeleide deden. De minister-president der Kaapkolonie, Cecil Rhodes, heeft te Paarl een rede ge houden, waarin hij omtrent den Boeren-trek naar Mashonaland zeide, dat de onderneming op touw was gezet ten gevolge van zijne weigering om geld te geven tot aankoop van grond van een inlandsch opperhoofd, en dat de leiders hadden gedreigd hem moeilijkheden te bereiden, zoo hij hierin niet bewilligde. De heer Rhodes verklaarde verder, dat hij, zoo de Boeren vijandelijkheden tegen de tegen woordige kolonisten in Mashonoland pleegden, zich genoodzaakt zou zien als premier van de Kaapkolonie af te treden. Ten slotte zeide hij, dat hij ieder fatsoenlijk man, hetzij hij tot de Boeren van den »Trek'' behoorde of niet, gaarne als kolonist zou aannemen, mits hij zich aan de wetten en verordeningen onderwierp. Naar uit Weenen aan de Times gemeld wordt, heeft de zaakwaarnemer van koningin Nathalie in Belgrado eeu protest ingediend hij den Staatsraad, tegen hare gewelddadige uitzetting, waardoor hare rechten als burgeres van Servië geschonden zyn. De koningin heeft het voornemen, eene strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen den minister van binnenlandsche zaken. Zij laat onder de slachtoflers van hare uitzetting 30.000 francs uitdeelen. De koningin is van plan naar Jassy te gaan, doch de Rumeensche regeering zal iedere betooging ten haren gunste tegen gaan! I T A p I E. Den heer Crispi werd te Palermo, waarheen hij zich begeven had om de begrafenis van den senator Morio bij te wonen, door zijn partijgenooten een ovatie gebracht. Tegen standers van den ex-minister-president hiel den daarop een tegen-manifestatie, waarbij stokslagen werden gewisseld. SPANJE. De afgevaardigden van alle Kamers vau koophandel hebben te Madrid eene vergade ring gehouden, waarin de regeerings-maat- regel, waarbij de groote vermeerdering van bankbiljetten wordt toegestaanafgekeurd wordt. De heer Canovas heeft in de Kamer verklaard dat de regeering zich met zekere amendementen op het oorspronkelijke ont werp wel zou kunnen vereenigen. Uit Bilbao wordt gemelddat de werk staking aldaar is geëindigd. PORTUGAL. Nadat ook de heer Serpa Pimentel ver geefs getracht had Portugal een nieuw mini sterie te schenken, heeft de koning den tegenwoordigen minister-president, Abreu e Souza, daarmede belast. Deze was terstond gereed. Het nieuwe ministerie bestaat uit de heeren Abreu e Souza voorzitter en oorlog, Lopo Vaz binnenl. zaken, Mariano Carvallio financiën, Moraes Carvallio justitie, Juiio Villena marine en koloniën, graaf De Valbon buitenl. zaken, Franco Castillo Branco open bare werken. Het Kabinet aal eene liberale en verdraag zame staatkunde volgen, eene amnestie uit vaardigen voor de staatkundig veroordeelden, de vrijheid van drukpers huldigen, de uit gaven inkrimpen, liet aantal ambtenaren ver minderen en trachten handelstractaten te sluiten. Berichten uit Lissabon melden dat de financieele crisis weer ernstiger wordtten gevolge van het minder in omloop komen van kleine bankhiljetten en hunne vervanging door grootere, die uiterst moeilijk te wisselen zijn, waardoor de handel belemmerd wordt. De dagbladen bevatten tal van advertentiën van wisselagenten, die goud en zilver vragen. S E E Y I E. De orde herstelt zichde versterkingstroe pen zijn huiswaarts gezonden en alle buiten gewone politiemaatregelen opgeheven. Dank zij de genomen voorzorgsmaatregelen is te Belgrado de rust niet verder verstoord, al blijkt ook duidelijk dat de opgewondenheid voortduurt. De ministers ontvangen nog im mer dreigbrieven, zoodat zij op straat steeds door gendarmes gevolgd worden. In een ouderhoud met een Hongaarsch dagblad-correspondent heeft de minister Djaja o. a. verklaarddat door het gebeurde de regeering zich ontslagan acht van hare belof ten jegens koningin Nathalie, dat haar verblijf COURANT. Ahonnkmentsprijs, per knartaai4.85. franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUKEAU: BOT C KSTKA.IT, E 2 7. Advertentieprijs: van 440 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Tedere gewone regel meer- lo. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 9