Woensdag 27 Mei. N°. 77è3. A", f891 Ij f - n -v© ©rtigst© Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten* UITGEVER: J. ODÉ. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Jfranco per post, door Iset geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke noimners - 0.10. BUKEiDi OTP KBiTKiAf, S 3 9. Advertentieprijs: ran 1—10 gewone regel* met inbegrip van «ene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meerII 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekand. ENfiEIiKB. De regeering heeft in het Parlement een blauwboek rondgedeeld met het treurig opschrift: »Vau honger gestorven te Londen". Er zijn in het jaar 1890 een en dertig per sonen overleden, die officieel door de jury's van lijkschouwing verklaard werden van honger gestorven te zijn, en men kan veilig aannemendat een veel grooter aantal ge vallen van dien aard voorkwamen, welke onbekend gebleven zijn. In het Lagerhuis is de beraadslaging over de artikelen der bill, betreffende den afkoop van gronden in Ierland, afgeloopen. De tweede lezing der bill betreffende de industrieele verzekering is aangenomen. De Senaputti, de aanlegger van den moord van Mnnipoer, is door de Engelsche troepen te Calcutta gevangengenomen. Naar de Time* uit Lissabon verneemt, seinde 4e gouverneur van Mozambique uitBeiravan 21 Mei, dat de Engelsche strijdkrachten de Portugeezen aanvielen, en dat een gevecht van vele uren uitliep op het vallen van vele wederzijdsche dooden. De regeering seinde het bovenstaande hierheen onder aanvrage van verdere bijzonderheden. De Portugeesche minister van financiën ontkent de beoogde intrekking van de over eenkomst betreffende tabaksleening, en ver klaart dat hij besloten is de overeenkomst stipt te doen uitvoeren. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat 250 Portugeezen met 500 inlanders den lln dezer te Massikesse zijn aangekomen, maar, daar zij die stad verlaten vonden, den marsch naar Fort Salisbury hebben voortgezet. Op hun weg derwaarts ontmoetten zij eene 60 man sterke afdeeling bewakingstroepen der Britsche Z-A. compagnie, die hen met gezegd gevolg aanvielen en terugsloegen. Volgens berichten uit Zanzibar hebben Arabische slavenkoopers met hunne benden weer geroofd en geplunderd in de streek ten noorden van het Tanganyika-meer en het Victoria Nyanza. Een groot deel der bewoners van die streken zijn om hals gebracht of als slaven weggevoerd. Welvarende dorpen zijn verwoest en verlaten en de inwoners vlucht ten in de bosschen. In Urundi en Malamba .hebben bloedige gevechten plaats gehad. De grond is daar met lijken bedekt. Het spoor van de vluchtelingen wordt aangewezen door achtergelaten dooden. De streek, waar ruim -10,000 inwoners waren, is geheel ontvolkt. De Arabieren ondervinden in Uganda krach- tigen tegenstand van de Lavigerie's blanke vaders". F R A H K li IJ K. De Kamer heeft een voorstel, strekkende om eene aigemeene hervorming van het be lastingstelsel te verkrijgen, urgent verklaard. De Kamer heeft een voorstel van den heer Viger aangenomen, waarbij de rechten op granen en meel verlaagd worden tot 3 en 6 francs, voor den duur van 1 jaar, te rekenen van 1 Augustus 1891 af. De voorgestelde inkomende rechten op paarden, muilezels en ezels is onveranderd aangenomen. In eene vergadering van beambten der omnibusinaatschappij, te Parijs Zondagnacht gehouden en welke door 4000 hunner werd bijgewoond, is met eenparige stemmen be sloten Maandag de werkstaking te beginnen. De werkstaking onder het personeel der omnibussen is Maandag uitgebroken. De werkstakers spanden de paarden af en namen de wielen van de tramwagens, die den dienst volhielden. Verscheidene personen zijn gear resteerd wegens inbreuk op de vryheid van arbeid. B E L 6 I E. De »ridders van den arbeid" te Charleroi hebben voor de groote meerderheid zich ver klaard voor een werkdag van 8 uur en ver hooging van het loon. Zij verklaarden verder den arbeid niet te zullen hervatten. De overheid heeft de regeering verzocht, niet slechts de troepen, te Charleroi aanwezig, aldaar te laten, maar nog versterking te zenden. De werkstaking te Luik is geheel geëindigd. In de kolenmijn van Cockerill valt groote verbetering waar te nemen. In dekolenm'y'n Marihaye zal de werkstaking heden eindigen. Maandagochtend is het werk in alle kolen mijnen te Bergen zonder onderscheid geheel hervat. De werkstaking is dus volkomen geëindigd. DUITSCHLAND. De sultan van Turkije heeft aan de joden, die Corfu mochten willen verlaten, de ge legenheid opengesteld zich in Albanië te vestigen en daar grondbezit te verkrijgen. RUSLAND. De czaar is zoo opgetogen van vreugde over de redding zijns oudsten zoons door den Griekschen prins George, dat hij den koning van Griekenland verzocht heeft zijnen zoon te bewegen af te zien van zijn plan om van "Wladiwostok per schip naar Athene terug te keeren en den grootvorst op diens reis door Siberië en den terugweg naar Petersburg en Moskou te vergezellen, waai de gelukkige redding van den troonopvolger door prins George met schitterende feesten zal worden gevierd. Ook laat de czaar eene groote herinnerings-medaille slaan, welke prins George op feestelijke wijze zal worden overhandigd. Naar aanleiding van het bezoek van den Russischen kroonprins aan Siberië zal de straftijd van alle bannelingen met een derde worden verminderd. In antwoord op een telegram van de czarine, die de volle waarheid verlangde te weten omtrent haar zoon, seinde de keizerin van Japan: »Wees zonder zorg, ik zou een bedroefde moeder niet kunnen misleiden". ITALIË. De ministers van openbare werken en van de schatkist hebben bij de Kamer een wets ontwerp ingediend, waarbij de gezamenlijke uitgaven voor den aanleg van spoorwegen jaarlijks beperkt wordt tot 50 miilioen; dat is bijna met de helft verminderd. In de memorie ten geleide van het ont werp wordt gezegd, dat het cijfer van 50 miilioen overeenkomt met het bedrag, dat de natie jaarlijks bespaart. De regeering zal dus, ter verkrijging dier som, niet noodig hebben een beroep te doen op het baiten- landsche krediet. Voor het overige zal de regeering buiten die som voortaan geen schuldbrieven uitgeven. 8 P A N 3 E. Je ministerraad besloot om het protest der Kamer van koophandel betreffende de verlenging van het privilegie der bank en de leening van 150 miilioen stil te laten rusten. In de Kamer verklaarde de minister van koloniën, dat er geen handelstractaat met de Vereenigde Staten was gesloten, maar eene eenvoudige overeenkomst. PORTUGAL. De Zaterdag te Lorenzo Marquez aange komen Engelsche kruiser Br uk meldt dat het Portugeesche militair station op den oever der Pungwe door de expeditie der Britsche Zuidafrikaansche compagnie onder bevel van Johnson is aangevallen. Zeven Portugeezen moeten daarbij gedood zijn; de verliezen der Engelsehen zijn niet bekend. De Britsche oorlogsschepeu Magicicnne en Pigeon bevinden zich te Beira, Volgens latere berichten te Lorenzo Marquez ontvangen, zou er een nieuw voorval hebben plaats gehad tusschen de Engelschen en de Portugeezen, die van de eersten vuur zouden hebben gekregen toen zij op 20 meter van het fort Salisbury, in welke richting zij marcheerden, gekomen waren. R U 51 E N I E. Het zilveren kroningsfeest van Karei I is Vrijdagavond, onder een ontzaglijken toevloed van ingezetenen en vreemdelingenin de algemeen versierde stad Bucharest begonnen. Des middags zijn alle burgemeesters des lands door den koning en de koningin in een plech tig gehoor ontvangen; te vijf uur de vaandel dragers der regimenten, die den Russisch- Turkschen oorlog hebben medegemaakt, en daarna de officieren dier korpsen. Des avonds te zeven uren is het feest in alle kerken des rijks godsdienstig herdacht, en Zaterdagochtend werd er een luisterrijk Te Beunt in de hoofd kerk gevierd. Een schitterende flambouwen- optocht besloot Vrjjdag den dag. By gelegenheid van dit feest heeft deNeder- landsche gezant, jhr.Van Weede, uit naam der Koningin-Regentesden koning de ver sierselen van grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw aangeboden, bestemd voor den troonopvolger, prins Ferdinand van Hohenzollern. AMERIKA. Volgens eene depêche uit Iquique hebben vier oorlogsschepen der regeering 200 man troepen ontscheept te Taltal, welke die plaats stormenderhand hebben ingenomen. Taltal is nu in het bezit der regeeringstroepen en het oude bestuur is daar hersteld. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat in de provincie Cordoba eene omwenteling is uitge broken, gepaard met straatgevechten. Per extra trein zond de regeering troepen af en zij hoopt de omwenteling alsnog te kunnen onderdrukken. Volgens een later telegram is dit inderdaad - geschied. De regeering heeft, na een leven dige wisseling van geweervuur in de straten, dat den ganschen nacht duurde, den opstand bedwongen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Bij het congres is een regeeringsontwerp ingekomen, strekkende om aan de provincial*» bank nog een moratorium van vijf jaar te laten. De Braziliaansche regeering heeft haar be sluit dat alle inkomende rechten in goud betaald moeten wordenweder ingetrokken, maar de tegenwoordige rechten met 5 pCt. verhoogd. Volgens berichten van de congresparty in Chili is de landing van regeeringstroepen te Taltal volkomen mislukt, daar de bevolking zich zoo vijandig jegens deze betoonde, dat zij de haven moesten verlaten en zich ijlings weer inschepen op de vaartuigen, waarmede zij gekomen waren. De republiek Bolivia heeft het door de congrespartij te Iquique ingesteld bewind als oorlogvoerende partij erkend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. hegerwet. Door den heer Seyffardt zijn zijne amende menten op artt. 1719 en 51 gewijzigd aldus Art. 17 Aan het tweede lid toe te voegen: sVoor den duur van den verplichten dienst wordt echter de tijd doorgebracht in dp koloniën en bezittingen in andere werelddeelen, wat de eerste volle twee jaar betieft, voor vier jaar en vervolgens elke dag als twee dagen ver vulden diensttijd in rekening gebracht." Art. 18, Aan het tweede lid toe te voegen: nHierbij geldt de tweede volzin van bet tweede lid van art. 17." Aan het vierde lid toe te voegen: nllierbij geldt de tweede volzin van het tweede lid van art. 17."

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1