Donderdag 28 Me N°. 7764. Eerste Blad Feuilleton. Het goud van de Orion, A°. 1891 ij f - n -v© ©rtigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J~ ODÉ. B VREAVi BOTER8TRAAT, 3 7. EHHEUKI. In het Lagerhuis legde Stanley Hill eene petitie ter tafel van het Wetgevend Lichaam in Newfoundland, vragende voor de afge vaardigden verlof om in het Lagerhuis het ontwerp van Lord Knutsford te bestrijden. Hij zal tevens Donderdag het verzoek indie nen, dat de afgevaardigden nogmaals in het Huis gehoord worden vóór de tweede lezing van het ontwerp. Goschen antwoordde dat de regeering gevolg zal geven aan de petitie bovenbedoeld. Het lagerhuis heeft een krediet van 4,211,000 pond sterling aangenomen op rekening van twee maanden van het budget der uitgaven. Sir Evelyn Baring heeft een verslag inge diend over de administratie en den tegen-, woordigen toestand van Egypte, hetwelk aan het Parlement is aangeboden. Sir Evelyn geeft in dit verslag een overzicht van de hervormingen, ingevoerd sedert de bezetting door de Engelsehen in 1882, Hij erkent, dat er enorme vorderingen zijn gemaakt, maar ook dat er nog ontzaglik veel te doen overblijft. Ernstige gebreken in het beheer van den fiscus wachten op verbetering. De inrichting van politie en justitie is nog ge brekkig, terwjjl met de regeling van het onderwijs nog pas een aanvang is gemaakt. Daarom oordeelt Sir Evelyn de vraag van het ontruimen van Egypte door de Engel- scben ontijdig. Engeland mag de taak die de omstandigheden het op de schouders leg den en welke nog niet voltooid is, geenszins opgeven. Omtrent de inhechtenisneming van den senaputt; van Manipoer wordt nog nader gemeld, dat deze in de onmiddellijke nabij heid der hoofdstad plaatsvond. De senaputti had zich vermomd als een Nage-koelie, maar werd, nadat men eerst een zijner volgelingen, een subhador, had gevat, spoedig gevonden en gearresteerd. Nu men er in geslaagd is ook hem in handen te krijgen, kan men de Manipoer-expeditie als afgeloopen beschouwen. Ook de opstand der Miranzaïs in de Pentjab is thans geheel onderdrukt. De troepen zijn naar hunne garnizoenen teruggezonden, terwijl de bevolking zich weder aan hare gewone bezigheden gaat begeven. Te Samana zal echter gedurende den zomer een detachement in garnizoen blijven. De Daily News verneemt uit Petersburg, dat er in de laatste twee weken 46 officieren van het leger des nachts werden gearresteerd. Veel ontevredenheid heerscht er bij de garde- regimenten, hetgeen door de,.afzetting van grootvorst Michael Michaelovovitch nog ver ergerd is. De officieren schijnen geklaagd te hebben over dwinglandij, hetgeen tot hun gevangeneming leidde. Uit Petersburg worden nog eenige bijzon derheden gemeld over de joden-vervolging. Hoewel de Russische regeering, door lord Salisbury gevraagd, de juistheid der openbaar gemaakte feiten ontkende, duren de vervol gingen en verhuizingen voort, waardoor stoor nis in het handelsverkeer wordt teweeg gebracht. Vele firma's hebben dientengevolge hare betalingen reeds moeten staken. De regeering schijnt thans bevreesd voor de nadeelige gevolgen en gelastte daarom den vermogenden joden Moskou niet te verlaten, zonder verlof en zonder dat zij eerst aan hunne geldelijke verplichtingen hebben voldaan. Uit Odessa wordt aan de Daily News ge meld dat het aanhouden van den stroom van joden uit het binnenland, waardoor vooreen deel de stoombooten naar Palestina volgepropt worden,bewijst dat de gewelddadige ver drijving der'joden voortduurt. Inderdaad moet dan ook de czaar besloten hebben, St.-Peters- burg, Moskou en Odessa geheel van joden te zuiveren. Alvorens tot dat besluit te komen, was den czaar medegedeeld, dat 120,000 joden te Odessa den geheelen handel, in het bijzonder den graanhandel, in Zuid-Rusland monopoli- seeren, en groote rijkdommen verwerven, ter wijl de landbouwers en de grondeigenaren steeds meer verarmen. De overheid te Odessa heeft besloten onmiddellijk eene telling onder de .oden te doen plaats hebben. Alle joden die dan zullen blijken elders hunne wettige woonplaats te hebben, zullen terstond uitgezet worden, terwijl slechts een tyd van 6 maanden - gelaten wordt aan hen die onroerende goe deren bezitten. Aangezien be bedoelde woon plaatsen reeds overvol zijn, schijnt het wer kelijk het beleid der Russische regeering te zijn, de lieden te dwingen het land te verlaten. Uit Chicago wordt gemeld dat het Weldadigheids-Jodengenootschap" aldaar ver zet heeft aangeteekend tegen het verder aan voeren van joden, dewijl Chicago reeds opge vuld is met arme joden. Het genootschap weigert geld aan te nemen van baron Hirsch, omdat dit de verplichting medebrengt, alle aankomende behoeftige joden te helpen. Het protest zal gezonden worden aan alle joodsche vereenigingen in Europa. Volgens de Times is het bericht omtrent het huwelijk van den Russischen grootvorst troonopvolger met de dochter van den vorst van Montenegro onjuist. De vorst zelf zou thans volstrekt geen persona grata meer zijn aan het hof te St.-Petersburg, dewijl hij eenige personen aldaar zou beleedigd hebben. Den laatsten keer dat hy te St.-Petersburg is geweest, moet hij zoo koel ontvangen zijn, dat de vorst vooreerst er niet weer heen zal gaan. DDITSCHLAND. Niet de rijkskanselier Von Caprivi, maar de staatssecretaris van buitenlandsche zaken Von Marschall zal den keizer naar Nederland vergezellen. Het blijkt nader dat de postmeester te Norfolk, in den Amerikaanschen staat Vir- ginië, de brieven voor den kapitein van het Duitsche opleidingsschip Nixe heeft geopend in tegenwoordigheid van den Duitschen consul, omdat hij vermoedde dat zij aan belasting onderhevige voorwerpen bevatten. Tegenover het verlangen der Hamburger Nachrichten, dat de aanstaande partijdag der nationaal-liberalen zich moge verklaren ten gunste van vorst Bismarck en diens econo mische politiek, verklaart de Nat.-ZcÜung, dat iets dergelijks volkomen is uitgesloten. De trouw aan het rijk verbiedt den nationaal- liberalen, de oppositie van Von Bismarck tegen de tegenwoordige regeering te onder steunen. De werkstaking der mijnwerkers in het district van de Saar is afgeloopen. De bedrei ging dat al de werkstakers zouden ontslagen worden, heeft doel getroffen; slechts 16man ontbraken. FRANKRIJK. De reis van den president der republiek Roman van H. ROSENTHALBonin. 53. Ket venster van het balkon werd geopend en delhuisknecht liet, volgens landsgebruik, een aan een touw gebonden korfje zakken, waarin de post zijn brief afgaf. Het adres droeg den naam van juffrouw'Lombardi en de afstempeling bewees dat defbrief van ver weg kwam, van Spiekeroog. Hij was van Geesje en wij nemen de vrijheid inzage te nemen van de correspondentie tusschen ■de jongedames. Zij luidde: ^Liefste Flora! a Het is al drie maanden geleden, dat ik u schreef. Toen was het voorjaar; nu is het zomer. Het^zal bij u in 't zuiden wel een mooie zomer~zijn. Toch kunnen ook wij roe men op een blauwen hemel en heerlijk weder. Ik zit voor het venster, dat uitziet op onze algemeene weide, en kijk naar het eenige paard op het eiland, dat daar loopt. Gij weet, dat het dient om de reddingboot, in geval van stranding, naar zee te trekken. Wat verder weiden de tien koeien met de vier geiten, die alle nog frisch en vroolijk zijn. De kinderen zoeken ganzebloempjes en de spreeuwen wor men. De eilanders loopen weer blootsvoets en dragen den das maar eenmaal om den hals geslagen. Op dit oogenblik zijn allen uit op de haringvangst. Aan de andere zijde van ons huis kan men ook dooreen gleuf in de duinen hunne witte zeilen op zee zien. Ik schrijf dit om u eens recht levendig de kamer voor den geest te brengen, waarin gij uwen tijd op ons eiland gesleten hebt, 't geen u, in uwe hoog gelegen salons opgesloten, niet onaangenaam kin zijn. Eerlang hoop ik er u te komen be zoeken. Onze reisplannen staan nu tamelijk vast. Maak er u maar op klaar een paar las tige gasten eenigen tijd te herbergen. Gij hebt u echter nog niet te haasten. Wij trekken eerst naar Parijs, ingevolge een lang- gekoestei ien wensch van mij, blijven daar ik weet nog niet hoelang, en komen dan door Zwitserland en Tyrol op u af. Dat zal wc' September worden dus eerst over twee maan den. Ziet ge, lieve meid, nog tijd genoeg voor u en uw geëerden oom om van dan schrik te bekomen. Mijn vader is weer tamelijk gezond, doch zijne langdurige ziekte heeft hem vrij wat doen afnemen. Wij hopen echter dat hij door de verandering van lucht en het verblijf gedurende den winter in uwe eilandenstad er weer geheel bovenop zal komen. Hij laat u har telijk groeten en verzoekt u ook zijne eerbie dige groeten aan uw oom uvérte brengen. Nog geen tijding van stuurman Ritschard 7 Gij weet, hoeveel belang ik in dien man stel, al ware het maar alleen omdat gij u voor hem interesseert en hij tot de bemanning der Orion behoorde, wier lot zoo nauw met het uwe verbonden geweest is. Uit Parijs zal ik ons adres aldaar meedeelen en het zal mij groot genoegen doen, nog weer eenig schrijven van u te ontvangen.'' De brief eindigde natuurlijk met betuigingen van hartelijke en onverbreekbare vriendschap. Flora kreeg hem weldra in handen en werd er levendig door herinnerd aan haar verblijf op het eenzame eiland en de noodlottige omstandig heden, daaraan verbonden. Alles, de stranding, de redding en het vei lies van haar vermogen, ging nog eens als een bange droom aan haren geest voorbij. Het laatste was, helaas, geen droom. Zij was en bleef armook Ritschard bezat geen ver mogen en een bange twijfel verontrustte het meisje, of haar oom wel ooit in eene verbintenis met den armen zeeman zou toestemmen. De zaken aan de fabriek gingen goed, veel beter dan vroe ger, dank zij den vreemdeling, die Flora moest den Itahanen gelijk geven wel een duizendkun stenaar scheen; maar of haar oom zooveel zou overwinnen, dat hij haar een voldoend uitzet kon geven en of hij het zou willen, dat betwijfelde Flora. Zij had het ook nog niet gewaagd hem te bekennen, dat haar hart niet meer vrij was. En de goede man ging voort den vreemdeling zoo ernstig en zoo bij herhaling in hare gunst aan te bevelen, dat zij bijna bang voor hem begon te worden. Zoo peinsde .Flora, terwijl de brief van Geesje nog op haar schoot lag, en in plaats van zich te verheugen over den inhoud, staarde zij met be zorgden blik iu de toekomst. (Wordt vervolgd.) COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. 'ronea per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nomtners 0.10. ADVERTENTIEPRIJS: v«n 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driekaai. geplaatst wordt tegen twksmaai. beiekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1