Binnenlandsche Berichten. fe geëindigd. Zondag bezocht de heer Gamot Moréeux en Mont-de-Marsan, waar de ge bruikelijke receptie, door de gebruikelijke toespraken opgeluisterd, plaats had. Maandag- echten ten 14 ure kwamen de president, de ministers en het gevolg te Parijs- aan. De Senaat heeft de suikerwet aangenomen, behalve art. 5. De Kamer nam de cijfers der commissie aan, zijnde40 frank op koeien, stieren en kalveren, 10 frank op ossen per 400. kilo gewicht levend, en verder het voor gestelde recht op schapen, Kwijnen, wild en gevogelte. Te Parijs is het Maandagavond overal rustig gebleven. De omnibus-maatschappij heeft de vorde ringen van de koetsiers, conducteurs en controleurs ingewilligd. De werkstaking is mitsdien geëindigd. OOSTENK IJ K. In de Hongaarsche Kamer verklaarde de minister dat de regeling van den geldkoers een deel uitmaakt van het regeeringspro- gramma. De onderhandeling met de Cislei- thaansche regeering op dit stuk nemen den gewenschten loop en zullen weldra slagen. Het is van veel belang, zich het noodige goud te verschaffen. I T A 1 I E. De onthulling van het gedenkteeken voor Garibaldi te Nizza is van 7 Juni tot Sep tember verdaagd. Freycinetzal waarschijnlijk de plechtigheid bijwonen. Op een vraag, welke maatregelen de regee ring dacht te nemen tegen de voortdurende toename van het aantal kloosters, antwoordde de minister van binnenlandsche zaken in de Kamer, dat het de plicht der regeering slechts is de wet te handhaven, terwijl hij de verwachting uitsprak, dat de toenemende beschaving der bevolking deze groote uit breiding wel zal beteugelen. De paus heeft zjjn weusch te kennen ge geven, dat hem alle Duitsche bladen, die zijn laatste encycliek bespreken, zullen wor den voorgelegd. SPANJE. De Raad der bank besloot om de voor stellen der regeering aan te nemen betref fende het geven van een voorschot aan de schatkist, ten bedrage van 150millioen pesetas zonder interest gedurende dertig jaar. De Kamer zette de beraadslaging over de bankwet voort. De commissie trok het eerste artikel in en verving het door een ander, waarbij de uitgifte van papieren geld op 1500 miilioen wordt bepaald. In den Senaat diende de heer Canovas een ontwerp in betreffende de regeling van den handenarbeid in de fabrieken. Volgens bericht uit Madrid is weer een nieuwe werkstaking uitgebroken in de ijzer mijnen van Bilbao; ook de werklieden van den spoorweg te Contrans in de provincie Huescar hebben grève gemaakt. Maandag hadden te La Corogna ernstige ongeregeldheden plaats ten gevolge van den druk der werkstakers op de werklieden, die het werk hervat hadden. De gendarmes deden een aanval, waardoor verscheidene personen gekwetst werden. Talrijke gevangennemingen hadden verder plaats. S E K V I E. Het officieuse orgaan der liberale partij bevat eene verklaring dat die partij zich geheel afscheidt van het regentschap omdat dit de uitzetting van koningin Nathalie heeft goedgekeurd. Voorts bevatten de bladen eene verklaring van generaal Horvatovitseh, waarin deze zich vrijpleit van de beschuldiging, de ongereldheden van jl. Maandag te hebben uitgelokt en zegt dat wanneer hij zich met de zaak had bemoeid, de dingen een anderen loop zouden hebben genomen en Nathalie thans nog te Belgrado zou zijn. De minister van binnenlandsclie zaken, Bjaja, heeft zijn ontlag ingediend, doch het regenschap nam dit niet aan. Men voorziet binnenkort den val van. den andere ministers, GRIEKENLAND. Gedurende de afgeloopen week heeft de toestand der joden op Corfu en Zante zich «eer en meer verbeterd. Vele winkels zijn weder geopend, terwijl ongeregeldheden niet meer voorkomen. De opper-rabbjjn van Corfu heeft den prefect verzocht de regeering den dank der joden over te brengen voor de door haar genomen maatregelen. De Italiaansche gezant te Athene, die zich met verlof te Rome bevond, heeft zich naar Corfu begeven om den waren toestand in oogenschouw te nemen, en was door de maatregelen der regeering volkomen tevreden gesteld. CHINA. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld Uit nadere berichten omtrent de wanorde lijkheden te Nanking blijkt, dat Europeesche dames en kinderen de stad hebben verlaten. Eene meisjesschool, beboorende aan het zen dingsgenootschap der Methodisten, is in brand gestoken en iediggeroofd. Ook andere missiën zjjn aangevallen. Het Engelsche oorlogsschip Porpoise is naar Nanking vertrokken. Ook zijn er Chineesche troepen heen gezonden. SCHIEDAM, 27 Me! 1891. In de gisteravond in ïMusis Sacrum" alhier gehouden vergadering der centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkies district Schiedam is met belangrijke meer derheid van stemmen tot definitieven can- didaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer ntr. J. G. Gleichman te 's-Hage. Namens den heer mr. J. A. van Giise te Rotterdam die met den heer dr. J. Th. Mouton te 's-Hage tot de voorloopige candi- daten behoorde werd door een der leden van de kiesvereeniging «Schiedam" de mede- deeling gedaan, dat hij ter wille van dr. Mouton verlangde niet verder in aanmerking te komen. H. M. de Koningin-Regentes heeft per telegram aan den heer Carré deelneming betuigd. De gewone audiënties van de ministers van marine en koloniën zullen op Vrijdag 29 dezer niet plaats hebben. Bij het bezoek der Koninginnen aan Rot terdam Kal op de rivier de Maas aan de grens dier gemeente eene flotille worden opgesteld, teneinde de koninklijke boot de gemeente binnen te begeleiden. Aan deze flotille kan zich ieder, die zich daartoe by den haven meester aanmeldde, aansluiten; naarwjj ver nemen, hebben een zestigtal stoombooten zich daarvoor laten inschrijven. Alleen aan deze flotille zal het vergund zijn de koninklijke boot bij het opvaren der rivier tot aan de Willemsbrug te volgen. Alle overige schepen zullen zich hebben te houden aan de bijzon dere bepalingen, welke voor deze gelegenheid tot handhaving der goede orde door den havenmeester gemaakt zijn. Weldra zal bij de Tweede Kamer worden ingediend een wetsontwerp tot instelling van een nieuwe Nederlandsche ridderorde. Voor deze ridderorde heeft, naar de Haas- sclie correspondent der Middclburgscke Cou rant meldt, de heer Victor de Stuers het kruis geteekend. In tal van districten, zegt de Haagsche cor respondent van de Zutph. Ct., schijnen de pai-tijen nog te zoeken naar den te bewandelen weg. Verbazend curieus is zeker de houding van de liberale kiesvereeniging in het district Beverwijk, die voor den plaats twee candidaten heeft gesteldeen liberaal en een radicaal teneinde aan de verschillende schakeeringen in de partij gelijk recht te doenNiet minder curieus is het feit, dat de werkliedenvereeni- gingen te Rotterdam, die algemeen kies-en stemrecht in hun vaandel hebben geschreven, den heer Famcombe Sanders op hun candi daten! jjst hebben geplaatst, maar den heer Treub als te conservatief op die lijst geen, plaats waardig hebben geacht, terwijl daaren tegen de liberale kiesvereeniging in het district Haarlem, waarvoor de heer Sanders thans zitting heeft, aan den heer Van Giise uit Rotterdam boven den heer Sanders de voor keur heeft gegeven, omdat laatstgenoemde te weinig liberaal was! Het hoofdbestuur der sHollandsche Maat schappij van Landbouw" heeft zich in een adres aan de ministers van waterstaat, finan ciën en koloniën beklaagd, dat in de com missie voor advies in zake de handelspolitiek, bij de nieuwe tractaten te volgen, slechts éen landbouwer is opgenomen. Deze is voorstan der van beschermende rechten; het hoofd bestuur maakt opmerkzaam, dat ook eene andere strooming onder de landbouwers is, verreweg de grootste, welke geen bescher mende rechten wenscht. Deze groote meerder heid nu kan zich niet in de commissie doen hooren. Het hoofdbestuur verzoekt daarom de commissie in dien zin aan te vullen. Tot leden van den Amsterdamsche gemeen teraad zijn gekozen de heeren P. Nolting (candidaat van de radicale kiesvereeniging Amsterdam", van het PL11., van de nieuwe R.-k. kiesver." en van verschillende werklie den vereenigirigen) met 3107 stemmen en Hugo Muller (candidaat van de radicale kiesver eeniging «Amsterdam", de Standaard, de R.-k. kiesvereeniging enz.) met 2669 st. Op de candidaten van «Burgerplicht", de heeren mrs. Mouthaan en Van de Werk, waren 2441 en 1649 stemmen uitgebracht. Dat de lieer H. P. C. W. H. I. B. van Son, burgemeester van Nieuwer-Amstel, voor de Tweede Kamer candidaat is gesteld, was te verwachten. De verwisseling zijner vroegere betrekking met de tegenwoordige was voor hem geldelijk nadeelig; maar reeds terstond werd gezegd, dat hij wel lid van de Tweede Kamer zou worden, waardoor het verlies eenigszins zou worden goedgemaakt. De «3-October-Vereeniging" te Leiden heeft besloten dit jaar, behalve de gewone punten van het programma der feestviering op den dag van Leidens ontzet, daarop dit jaar als extra nummer te plaatsen een reclame-optocht, waarbij elke deelnemer, mits lid der ver- eeniging zijnde, gelegenheid heeft, reclame voor zijn vak te maken, terwijl het bestuur plan heeft om, zoo mogelijk, eene premie voor de guitigste reclame uit te reiken. De tweede nationale schietwedstrijd der «Vereeniging van Nederlandsche Scherpschut ters", welke van 27 Juni tot 1 Juli te Hoorn gehouden zal worden, belooft, volgens het uitgekomen programma, zeer belangwekkend te zullen zijn. Het aantal uitgeloofde prijzen in de ver schillende persoonlijke wedstrijden bedraagt ongeveer 500, tot eene geschatte waarde van f 4000. Ter tegemoetkoming in de reiskosten zullen door de spoorweg-maatschappijen bijzondere retourbiljetten worden afgegeven tegen beta ling van den vrachtprijs voor enkele reis. De bondsraad van den Nederlandschen coöperatieven bond heeft in eene circulaire geprotesteerd tegen het schrijven van "dén Nederlandschen bond «Maatschappelijk Be lang" aan do kiesvereenigingen. De heeren baron Rengers en dr. L. Wage naar, die beproefd hebben, eene verzoening tusschen boeren en arbeiders op Het Bilt tot stand te brengen, zijn daarin niet geslaagd. Te Bremen is een Hollandsche club opge richt, welke ten doel heeftde bevordering van het gezellig verkeer, de goede gewoonten en de handhaving van de Nederlandsche taal en zeden. Het bestuur bestaat.uit de heeren J. M. M, Geerligs (Nederlandsch consul te Bremen), voorzitter, H. P. J. de Vries, onder-voor zitter, G. Becking, secretaris-penning meester, en D. Henri Boks, commissaris. Uit Hannover meldt men nog aan het HMad dat frl. Martha Krüger, het nieuwe lid van het gezelschap Carré, van al de gewonden in den gevaarlijksten toestand verkeert. Op het oogenblik der botsing sliep zijhaar linker voet gleed door een scheur in den vloer van den waggon en werd tot boven den enkel verbrijzeld. Het duurde een halfuur eer deze dame uit haar pijnlijken toestand verlost was. In de weesinrichting te Neerbosch, op eene bevolking van meer dan duizend personen, waarvan drievierden beneden twaalf jaar zijn, is in ruim een halfjaar tijds geen enkel sterfgeval voorgekomen. Ook zijn er geene zieken, alleen eenige zwakke kinderen ver toeven in het ziekenhuis. Een dienstbode uit Pernis, die op Pinksteren naar Rotterdam ging, is spoorloos verdwenen. Alle pogingen, tot heden aangewend om haar terug te vinden, waren vruchteloos. Men vermoedt, dat haar een ongeluk is overkomen. Gistermorgen is gevankelijk, zwaar ge boeid, te Hellevoetsluis binnengebracht en onmiddellijk vervoerd naar de provoost der marine op 's rijks werf aldaar, de sergeant konstabel v. d. B., beschuldigd van op Hr. Ms, wachtschip Dufa, te Rotterdam, te hebben gelost drie schoten, éen op den commandant, éen op den machinist en éen op een ander militair daar aan boord. Niemand bekwam evenwel letsel. Maandagmiddag is tusschen Hoorn en Avenhorn een 8-jarig meisje uit een in volle vaart zijnden spoortrein gevallen. Doormid del van de noodrem werd de trein spoedig tot stilstaan gebracht. Wonder genoeg, werd het kind ongedeerd wedergevonden. De veedrijver A. Solkema, die onder geleide der justitie naar Nieuweschoot werd geleid om inlichtingen of confrontatie, is weer op vrqe voeten gesteld. Ook van beide verdach ten, die Woensdag jl. te Lemmer werden gearresteerd, wordt verzekerd, dat zy onschul dig zijn, omdat zij kunnen bewijzen, dat zij Maandag 18 dezer tusschen 11 enl uur niet te Nieuweschoot zijn geweest. Te Heerenveen zijn gisteren een zevental personen voor den rechter van instructie ge hoord ter zake van den moord te Nieuwe schoot; de knecht is bijna 3 uur voor geweest. Nog steeds is men den moordenaar van Huisman's vrouw te Nieuweschoot niet op het spoor. Wel heeft men Zaterdag te Heerenveen een derden landlooper, zekeren Zolkema, aangehouden en naar Nieuweschoot overge bracht, doch tot heden zonder resultaat. De kleederen van den eersten verdachte zijn op nieuw in beslag genomen. Ook omtrent de wijze, waarop het snoode- misdrijt' werd volvoerd, verkeert men nog in het onzekere. Men acht het lang niet onmo gelijk, dat een brutaal bedelaar, die aan de deur werd afgewezen en die vrouw Huisman" de hevigste verwenschingen deed, niet geheel onschuldig is aan den moord. Men vermoedt dat een zware knuppel, die in het achterhuis werd gevonden, gediend heeft om de arme vrouw, terwijl zij het kabinet opende, de hersenpan in te slaan. Ver worging zou daarna den gewelddadigen dood nog verhaast hebben. Zondagochtend zijn op den weg van Wolvega naar Blesse eene vrouw en o^n nog jeugdig ltind dood in eene sloot gevonden. Of hier 'i i ii i i --m_ BBwgwagaa O

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2