Gemengde Berichten. Marktberichten. Stedelijk Nieuws. aan zelfmoord, misdaad of ongeluk moet worden gedacht, is onbekend. Een elfjarige knaap te Middelburg, die een zakj'e met bleekpoeder zag liggen, en, mee- nende dat dit suiker was, daarvan heeft gesnoept, heeft zijn snoeplust duur moeten bekoopen, daar hij na liet uitstaan van hevige pjjnen is overleden. Ylaardingen. Van de werf van L. van Dam Co. alhier is gisteren met goed ge volg te water gelaten de logger Geertruida, voor rekening van den heer Jacob den Duik te Scheveningen, zullende gevoerd worden door stuurman S. Roeleveld, bestemd voor haring- en trawlvisscherij. Maassluis. Bij gelegenheid van het bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan den Nieu wen Rotterdamschen Waterweg, op Zaterdag a.s., zullen door de reeders alhier een 20-tal loggers, waaronder éen genaamd Wilhelmina, in vollen vlaggentooi op de reede worden ten anker gelegd, als eenhuldebetoonaande Koninginnen. De gemeenteraad besloot, in zyn Maandag avond gehouden zitting, mede eene ovatie aan HH. MM. te brengen, en wel door eene stoomboot in vollen vlaggentooi tegenover die schepen te leggen, waarop het bestuur van de gemeente zich zal bevinden. Verder zullen een aantal vlaggen de beide zijden der haven versieren, en de schutterij onder de wapenen komen met het fanfare korps. Den Haag1. Dinsdag had alhier in het »Hótel des Indes" de! algemeenejaarlijksche vergadering plaats van de Nederlandsche vrou wen vereeniging Tesselschade",bescherm vrouw H. M. de Koningin-weduwe, Regentes van het koninkrijk. Onder presidium van jonkvrouwe Jeltje de Bosch Kemper kwamen uit alle oorden van ons land de gedelegeerden der verschillende af'deelingen te zamen om de belangen der vereeniging te bespreken, en mocht men zich verheugen te vernemen, dat deze zoo nuttig werkende instelling in bloei toeneemt. Dank deze vereeniging vinden honderden vrouwen uit den beschaafden stand de gelegen heid de vruchten van haar arbeid te plaatsen en zoodoende te gemoet te komen in de op voeding van kinderen, het steunen van ouden van dagen, of wel om in eigen onderhoud te voorzien. Gelukkig leert men hoe langer hoe meer inzien, dat het voor de beschaafde vrouw geen schande is, handenarbeid te ver richten. Toch is het doel der vereeniging ïTessel- scliade" nog te weinig bekend, want de ver schillende afdeelingen hebben dikwijls te strijden, daar zij bij hare gegoede stadgenoo- ten niet dien steun ondervinden, waaraan zij in het belang dergenen die zij voorthelpen zoo dringend behoefte hebben. De vereeniging vTesseischade" steunt ech ter niet enkel door het geven van werk, maar zij helpt ook, dank zij de fondsbas, vele meisjes in hare studiën door geheele of gedeeltelijke toelagen. Door het bemiddelingsbureau tracht de vereeniging vTesseischade" te gemoet te komen aan die talrijke schare vrouwen, die eene betrekking zoeken, door haar met raad ,en daad bij te staan en in aanraking te brengen met personen die hare hulp zoeken en noodig hebben. De voorzitster bracht in warme woorden .hulde aan de nagedachtenis der diep betreur de secretaresse van het hoofdbestuur, mejuf frouw L. F. Wijnaendts. Amsterdam. IJ1I. MM. de Koningin en -.de Koningin-weduwe-Regentes zijn gisteraa- middag drie uren per extra trein van het »Loo alhier aangekomen. Van alle openbare en ditmaal bijzonder vele particuliere gebouwen wapperde de vader- landsche driekleur. Onder kanongebulder stoomde de vorste lijke trein het station binnen, waar de be zoekers door de burgemeester en de leden van het comité van ontvangst en door tal van civiele en militaire autoriteiten werden ontvangen. De jongejuffrouwen Roëll en Van Hasselt boden HH. MM., in diepen rouw g.huid, bouquetten aan. De vorstelijke personen waren vergezeld van de leden der hofhouding en werden aan het station opgewacht door rnr. R. J. graaf Schimnaelperminck van NqenhuisGroot meester, graaf Dumonceau en tal van andere grootwaardigheidbekleeders benevens door de dames 'du palais en kamerheeren alhier woonachtig. Een daverend hoera ging uit het op het perron toegelaten publiek op, toen HH. MM. den koninklijke salonwagen verlieten en zich naar de vorstelijke wachtkamer begaven, die voor de ontvangst rijk met bloemen en heesters was versierd. Toen de Hooge bezoekers vervolgens in de daarvoor uit de hofstad overgekomen hof- rijtuigen plaats namen, werden zij door een onafzienbare menigte, die geruimen tijd te voren geduldig op het stationsplein stond te wachten, luide toegejuicht, hetgeen de beide vorstinnen buigende en wuivende minzaam beantwoordden. Langs het Damrak, waarheen de weg naar het paleis genomen werd, stond eveneens een dichte drom en haie, die even geestdriftig was als die op het stationsplein. Nauwelijks waren HH. MM. op het paleis aangekomen of men zag de deuren van het balkon open gaan en de beide Vorstinnen op het smalle bordes verschijnen. Een duizendstemmig hoera ging hierop uit de opeengepakte menigte op. Moeder en dochter wuifden ook hier de jubelende scharen toe. De genoodigden aan het diner ten Hove, waaronder behalve onderscheidene leden der hofhouding behooren de burgemeester, de commissarissen des Konings in Noord-Holland, de commandant der marine, de commandant der stad en der stelling Amsterdam, de wet houders en leden van den Amsterdamschen gemeenteraad, Ged. Staten van N.-Holland, de commandant der schutterij, enz. enz,, werden des avond in de troonzaal ontvangen en kwamen daar ook na den maaltijd bijeen tot het gebruiken der koffie. Koningin Wilhelmina begaf zich na het diner met de surintendante harer opvoeding, jonk vrouw Van de Poll, naar de Mozeszaal, die tot speel- en verblijfkamer ónzer jeugdige vorstin is ingericht. Korten tijd daarna begaf zij zich ter ruste. Tegen negen uur werd de commissie voor de ontvangst der Koninginnen, waarvan de meeste leden door hunne dames vergezeld waren, in de particuliere vertrekken van de Koningin-Regentes toegelaten, waar z\j door H. M. ontvangen werden en ruim een uur verbleven. Amsterdam. Gistermiddag werd in het Paleis voor Volksvlijt" met eene toespraak van prof. Stokvis de poppententoonstelüng geopend. Zij is georganiseerd door de propa- ganda-commissie voor het herstellings- en vaeantie-oord voor Israëlietische kinderen te Wijk-aan-Zee, aan welke inrichting de baten, welke de expositie zal opleveren, zullen ten goede komen. De nieuwe Encycliek. Van de zeer lijvige encycliek over de sociale quaestie is aan de katholieke bladen een resumé veistrekt, waaraan 't volgende is ontleend: Na uiteenzetting van het hooge gewicht en de moeilijkheden der quaestie begint zij met een weerlegging van de beginselen van het socialisme en van de voorgestelde oplossing: het afschaffen van den privaten eigendom, om daarvoor in de plaats te stellen den gera eensch appel ij ken eigen dom. De paus zegt, dat de oplossing moet worden gevonden vóór alles in de beginselen van het evangelie, die enkel door de kerk naar eisch bun toepassing kunnen vinden. De christelijke begin selen stellen de verhouding vast tusschen werk gevers en arbeiderseen verhouding, die ver eeniging en wederzijdsche plichtsbetrachting als eischen doet gelden. Die vereeniging moet het kenmerk dragen van vriendschap en broeder lijkheid. De kerk beeft steeds die beginselen ver dedigd en ze in practijk gebracht, door voorde arbeiders de stoffelijke en geestelijke hulp te eischen, welke hun verschuldigd zijn uit kracht der liefde van Christus, die altijd in den schoot der kerk leeft. Wat den staat aangaat, de paus gaat uit van de waarheid, dat hem in algemeenen zin eenige inmenging toekomt Vooral moet de staat tusschen beiden treden, wanneer hpt algemeen welzijn valt te behartigen, wanneer de rechten der verschillende partijen gevaar zouden loopen, wanneer de private eigendom bedreigd wordt, of het recht van den werkman schade lijden zou. Te dezer plaatse spreekt de paus van de Zon dagsrust, van de werkloonen, der overeenstemming moeten zijn met de behoeften, van de werksta kingen, van den arbeidsduur, die verband moet houden met de meerdere of mindere krachtsin spanning, voor den arbeid gevorderd, en met den leeftijd en de kunne der werklieden. In het bijzonder beveelt de paus het herstel aan van de gilden, die moeten worden georgani seerd naar de tegenwoordige behoeften en de toestanden van onzen tijd. Hij spreekt dan verder van werkliedenvereenigingen, van onderlinge ondersteuningskassen, van verzekeringskassen tegen ziekte of ongeval, enz. Eindelijk houdt de encycliek zich bezig met de patronaten ten bate van de jeugd en de jonge lingschap en voorts met de vereenigingen van gemengden aard. Z. H. noodigt de regeeringen uit aan alle dergelijke inrichtingen haar steun te verleenen, maar duidt tevens de wenschelijk- heid aan, om aan allen vrijheid van actie te laten. Na de algemeene christelijke regelen te hebben aangegeven, die ten grondslag moeten strekken van al wat in het belang van de ge- wenschte oplossing wordt beproefd, spieekt de paus met lof van verschillende pogingen, reeds aangewend, en spoort de geloovigen aan om in deze richting voort te gaan en te zorgen, dat de maatschappij door bet helleven van den geest des Christendoms tot een gewensebte oplossing der sociale quaestie moge geraken. Uit Dresden wordt het overlijden bericht van prof. Julius Hiihnel, den 5 Nes tor der Duitsche beeldhouwers". Hij was 81 jaar oud. Te Londen is Zaterdagnacht bet huis van lord Romilly, Egerton-Gardens, afgebrand. De eigenaar en twee dienstboden stikten, terwijl een brand weerman en een dienstmeisje hevige brandwonden bekwamen. De brand blijkt te zijn ontstaan door het omvallen van een spiritus-lampje. De bisschop van Londen ontving een dreigbrief, waarin een anonymus aankondigde, dat hij hem Zondag op den kansel zou doodschieten en daarna zich zeiven van kant maken. De politie werd ver sterkt en de Sint-Paulus-kathedraal werd Zondag zeer streng bewaakt, maar men slaagde er niet in, iemand te arresteeren; het onderzoek wordt voortgezet. Het stoomschip Leslris van de Cork Steam Ship Company vertrok Zaterdag 11. des avonds ten 10 ure uit het Nelson-duk te Liverpool, be stemd naar Rotterdam, onder bevel van kapitein Mathews, en bevond zich bij Egremont, toen het in aanvaring kwam met het van Barrow komende ss. Merseykapt. Hatton. De Zestris liep de Mersey in de midscheeps aan boord en sneed het ss. middendoor, ten gevolge waarvan het onmiddellijk zonk, terwijl de Zestris zulke belangrijke schade door de aanvaring bad geleden, dat bet een paar minuten daarna in de diepte verdween. De gelieele bemanning van de Zestris is, behalve de tweede stuurman die aan land overleed, behouden. Er waren aan boord van de Mersey tien koppen, waarvan drie vermist werden. De gezagvoerder van de Mersey en een man der equipage werden gered door bet uitgaande stoomschip Zeitrim. De sleep boot Tiger, die in de nabijheid was en het gekraak hoorde door de aanvaring veroorzaakt, stoomde terstond derwaarts en zag de Mersey zinken. Onmiddellijk liet de Tiger eene boot te water en hoorde men tevens aan boord dar Zesiris om hulp roepen. De boot, die onmiddellijk derwaarts roeide, slaagde er in om een man die in den boeg van bet ss. verward zat te redden, doch werd tevens BURGERLIJKE STAND. Geboren2G Mei. Klaas, zoon van S. Luitwieler en S, C. Maagdenleijn, Singelstraat. Overleden: 26 Mei. Johanna Elisabeth Touw, oud 4 maanden, Nieuwe West-Franke- ïandsche laan. Margaretha Dries, oud 71 jaar en 2 maanden, Lange Achterweg. Gehuwd27 Mei. W. J. van den Berg en M, Hartendorp. A. J. Frudiger en G. Scheller. Schiedam 27 Mei. Koggeper 2100 kilo Dorpat f200 ct. Gerstzonder handel. Moutwijn: noteering der makelaars fllVs. Jenever: Amsterd. proef f15Vz per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: fl.70 per ketel. Amsterdam, 27 Mei. Rogge op levering weinig veranderdMei voor 4 uur f187, 488, 5 87, 186, 487, 488, later f487, 488 October f 478,479. Totaal aangezegd deze maand 4875 last. Antweiu'CN, 27 Mei. Petroleum kalm; Ég loco ft. 45%; per Mei fr, 45%; Juni 15%, laatste 4 maanden fr. 1G7„. door de fokken van het zinkende stoomschip getroffen, waardoor de boot bijna ondersteboven sloeg en een der roeiers in het water werd ge worpen, doch spoedig weder in de boot werd ge trokken. Zeven man van de Zestris werden door de boot van de Tigcr gered. Volgens later be richt liggen in het Northern-hospitaal te Liver pool de hofmeesteres van de Lestris en twee man der equipage. Zij werden evenals de tweede stuurman van de Zestris, die kort na aan land gebracht te zijn overleed, door eene sloep van den wal gered. De vermisten zijn de timmerman en de machinist van de Zestris en een matroos van de Mersey zoudat van de Mersey slechts een man het leven verloor en van de Zestris met inbegrip van de tweede stuurman en de vermisten drie man bij deze ramp zijn omgekomen. Duncan, de man, die in Schotland zijn vrouw in een afgrond wierp, verscheen Zaterdag voor de rechtbank te Carnarvon. De behandeling van zijn zaak werd acht dagen uitgesteld. Zijn vrouw, die, gelijk men weet, niet gedood, maar ernstiggewond werd, neemt in beterschap toe: De bosclibranden in Midden-Michigan grijpen nog voortdurend om zich heen. De steden Clinton. Farwell, Walkervilte en Bear Lake zijn geheel verwoest. Het hof van Bari heeft thans uitspiaak ge daan in het groote rechtsgeding tegen de leden van het geheime misdadigersgenootschap »MaIa Vita", waaraan niet minder dan vijftig zittingen gewijd zijn geweest. Twee en tachtig beschul digden zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 45 jaar. Aan dertien zijn hooge geld boeten opgelegd en allen worden onder streng politietoezicht gesteld. Men vreesde ongeregeldheden en het gerechts gebouw was onder bewaking van soldaten gesteid, maar de rust werd niet verstoord. Sinds 4820 zijn in Amerika 45 millioen land verhuizers uit Europa aangekomenhiervan waren 6 millioen Engelschen en Schotten, 3.500.000 Ieren en 4,500.000 Duitschers.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3