Biimeiilandsciie Berichten, bovengezegd, in strijd zou zijn met de ver plichtingen door de regeering der Zuidafri- kaansche republiek op zich genomen in art. 10 eener conventie tussschen de Zuidafrikaansche republiek en Hare Majesteit de koningin van het Yereenigd Koninkrijk van Groot- Brittanje en Ierland, hetwelk luidt als volgt: *De regeering van de Zuidafrikaansche republiek trekt alle aanspraken terug om het gebied van de republiek uit te breiden, of om verdragen te sluiten met inboorlin gen of inboerlingenstammen ten noorden of noordwesten van de bestaande grenslijn der republiek, en neemt op zich de vestiging van orde en gouvernement in die landen door de Britseh-Zuidafrikaansche compagnie door haren begunstigden invloed te helpen en te steunen, binnen de grenzen van macht en gebied bepaald in het charter door Hare Majesteit aan genoemde compagnie ver leend", en Nademaal de grenzen van macht en gebied, zooals in het charter van de Britsche Zuid afrikaansche compagnie omschreven volgens art. 1 daarvan, zijn bepaald als volgt De streek van Zuid-Afrika, liggende onmid dellijk ten noorden van Britsch Bechuanaland en ten noorden en westen van de Zuid afrikaansche republiek en ten westen van de Portugeesciie bezittingenen Nademaal het nemen van eenigerlei maat regelen of stappen in strijd met gezegde verplichtingen, welke zich bepalen tot de streek boven omschreven, niet kan worden gedoogd; Zoo is het dat ik, Stephanus Paulus Kruger, staatspresident der Zuidafrikaansche repu bliek, met advies en consent van den uitvoe renden raad, hiermede proclameer, beveel en b ekendmaak, dat het aan een elk en een iegelijk strengelijk verboden is op eenigerlei wijze, hetzij direct of indirect, deel te nemen aan een trek als bovenomschreven met het gezegde doel en naar de omschreven landen, zullende elk en een iegelijk bij overtreding r~™iornotiü 7i})irsr od pip^en risico en ver- antwoording doen en gestraft worden volgens de wet; en ik beveel alle commandanten, veldkornetten en andere officieren en ambte naren, stiptelijk toe te zien en te zorgen voor de behoorlijke handhaving dezer pro clamatie en bij de geringste overtreding daarvan onmiddellijk kennis te geven aan de regeering der Zuidafr. republiek, zullende zij anders gestraft worden met de uiterste gestrengheid der wet. God behoede land en volk. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Legerwet. De heer Van Lóben Seis en 6 andere anti- revolutionnaire .en katholieke ieden der Tweede Kamer hebben op de aanhangig gebleven leger wet alsnog een amendement ingediend, waarvan de strekking is, aan zonder de belangen van den millitairen dienst in eenig opzicht te bena- deelen te gemoet ta komen om die bij velen bestaande bezwaren tegen het verplicht verblijf van dienstplichtigen in de kazerne. Door het particulier initiatief kan h. i< voorzien worden in het bezwaar, dat deze bepaling alleen ten bate van meergegoeden zou strekken. SCHIEDAM, 28 Mei 1891. De gemeenteraad zal op Vrijdag 29 Mei 4891, des namiddags ten twee ure, een ver gadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn: ingekomen stuk ken, waaronder een schrijven van de Gede puteerde Staten der provincie Zuid-Holland en, in verband daarmede, voorstel van bur gemeester en wethouders; onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwbenoemde raads leden, de heeren S. A. Maas en J. II. Ris Hz. Naar wij vernemen, zal bij het pn«seeren dezer gemeente tan HIT. MM. Koningin Wilhelminaen de Koningin-Regentes op Haren tocht van deu Hoek-van-Holland naar Rotter dam Zaterdag a.s., des voormiddags om streeks haiftwaalf het dagelijksch bestuur dezer gemeente zich aan het Hoofd bevinden, waar ook de dd. schutterij met het muziek korps zal zijn opgesteld. Den leerlingen der openbare scholen alhier zal Zaterdagvoormiddag vacantie worden gegeven. Maandag 1 Juni a.s. zal de zomerdienst langs den Hollandschen spoorweg aanvangen; de treinen vertrekken alsdan uit Schiedam: Naar Amsterdam6.07, 8.06,10.59,14.44, 2.52, 453, 7.05 en 9.14. Naar 's-Hage 12.32. Naar Leiden9.45, staat in verbinding met Amsterdam, le en 2e kl., die 10.52 uit 's-Hage vertrekt. 1.45, 3.39, 609, 10.34 en 11.49. Naar Rotterdam: 7.41, 8.43, 9.21, 10.04, 11.15, 11.29, 12.08, 1.—, 2.01, 3.51, 4.27, 5.—, 6.41, 7.49, 9.11,10.24,10.40 en 11.54. Naar Helder: 8.06, 11.44, 2.52 en 7.05. H. K. H. de groothertogin van Saksen- Weimar is van plan Zaterdagavond de resi dentie weer te verlaten en naar het Loo terug te keeren. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal Zaterdag 30 dezer niet plaats hebben. Op den 23n. Mei 1891 heeft aan het departement van buitenlandsche zaken te Londen de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de op 15 Augus tus 1889 aldaar tusschen Nederland en het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Ierland gesloten additioneele overeenkomst tot wijziging van art, 4 van het handels-en scheepvaartverdrag van 27 October 1837. Blijkens bij de regeering ontvangen mede- deeling is de termijn voor inlevering van de kunstwerken, bestemd voor de in dit jaar te MunCTicu te ImuUcir htniut'buubwnoicHuj^) tot en met 31 Mei a.s. verlengd. De heer mr. J. G. Gleichman schrijft .aan het Handelsblad: »Naar aanleiding van een bericht in het Handelsblad van hedenavond, acht ik mij verplicht u mede te deelen, met verzoek om het zoo spoedig mogelijk te publiceeren, dat ik zoowel aan kiezers uit Schiedam als uit Amsterdam verklaard heb, dat voor het geval ik in twee districten gekozen mocht worden, ik mij verplicht zal achten, daar aan te nemen, waar blijkens den uitslag der verkiezing de liberale partij het meest bedreigd zal zijn. Ik handhaaf die verklaring ten volle." De heeren Van Löben Seis, Kolkman, G. van Dedem, Cremers, De Vries, Van Berckel, Van Wassenaer en Borret hebben het oogen- blik geschikt geacht een amendement in te dienen op de legerwet, waarvan de strekking is vergunning te geven buiten de kazerne te wonen bij ouders, nabestaanden of in door den minister aangewezen inrichtingen. In elec torale kringen meent men te weten, waarom dit amendement thans nog moest verschijnen. In aansluiting aan onze mededeelingen van gisteren betreffende de toebereidselen voor de feestelijke ontvangst van HH. MM. de Koning innen te Rotterdam, kunnen wij nog mede- deelen dat bij de sleepdienstreederrj L. Smit Co., directeuren de heeren Murk Leis Zoon, te Alblasserdam, het voornemen be staat het geheele beschikbare materiaal van haren zeesleepdienst, bestaande uit 20 sleep- booten, waaronder een zestal groote rader booten, in den "Waterweg van Rotterdam ndar zee, tusschen de Berghaven en Maas sluis. behoorlijk gepavoiseerd, cn haie op te stellen. Bij het voorbijvaren van het jacht waarop HH. MM zich bevinden, zal het gebruikelijke saluut worden gedaan, en zal de flotille L. Smit Co. zoo mogelijk het jacht volgen tot aan de grens van de gemeente Rotter dam, om daar te keeren en plaats te maken voor de Rotterdamsche flotille. (AT. B. Cf.) De Rotterdamsche duivensociëteit »De Reisduif" heeft het plan gevormd, bij gele genheid van de aankomst van HH. MM. de Koninginnen eene algemeens postduivenlos- lating te doen plaats hebben aan de Maaskade bjj het passeeren van de flotille. De ValJchet jacht waarmede Koning Willem III indertijd naar Engeland is ge weest wordt gereedgemaakt om bij het maritiem eerbetoon aan den Duitschen keizer te IJmuiden als admiraalsschip dienst te doen. Teneinde tijdig weder in het vaderland te zjjn, om ook aan die vlootparade te kunnen deelnemen, heeft de commandant der Friso telegraphisch order ontvangen, zoo snel moge lijk de thuisreis van Curasao temaken, van waar dat schip den 9n dezer vertrokken is, zoodat het in de eerste dagen van Juni te Nieuwediep wordt verwacht. Door den directeur-generaal der exploitatie maatschappij is eene som van f18000 beschik baar gesteld om te worden verdeeld onder die ambtenaren en beambten, welke in den afge- loopen winter met de behandeling van den goederendienst zijn belast geweest. (Avondp.) Voor het Nederl. congres te Gent is door de Belgische regeering 2500 fr„ door de provincie 500 fr. en door de stad Gent 1000 fr. toegestaan. Omtrent de poppenteutoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam meldt men aan den AT. B. Cl. Terwijl de jeugdige Koningin haar blijden in tocht houdt, en de lente, die aanminnige dochter van moeder natuur, onze grachten en pleinen met groen en bloemen siert, zwaait de poppenfee haar tooverroeue ln ttec r&Ui. voor VuHtsvlijt ten bate van behoeftige kinderen. Mij dunkt, zelfs de jeug dige Koningin moet opgetogen staan, wanneer zij dit paradijs der kinderen betreedt. De hertogin van Saksen-Weiroar ten minste heeft hare hooge ingenomenheid betuigd en een gift van f50 ge zonden. Bij het binnentreden wordt het oog onmiddel lijk geboeid door die boeren-bruiloftde opge sierde ejeezen rijden zoo vroolijk langs dien land weg. Een aardige groep voor een grooten spiegel keert den bezoeker den rug, maar weerspiegelt alleraardigst in het glas. De volgende groep stelt eene kinderkolonie to Wijk-aan-Zee voor. In oen fraai kraampje kan men het nieuwe zoraertoilet voor zijne poppen koopen, ook voor het volgende winterseizoen haar garderobe voorzien. De firma Mars zond allerlei poppenhoeden en kreeg den ln prijs. Het weeshuis te Buren zal zeer do aandacht van Koningin Wilhelmina trekken; het werd in 1612gesticht door Maria van Buren, prinses van Nassau. Onder de fraaie poppen noemen wij s Lit te Jack Hornes", 17e eeuw, een beelderig jongetje, ingezonden door mej. S. D. Hilverdink, die dan ook bebroond werd. Mej. Krook van Hasselt behaalde den 3n prijs met verschillende poppen in het kostuum uit het begin der 19e eeuw. La maisnn de bonneterie zond alleraardigste matroosjes. Hirsch allerlei Fransche poppen. De volgende groep stelt de babies voor, een geheel gezelschap van allerliefste zuigelingen, eenige met een volledig gebitZeer voordeeiige kindertjes. Het is schier ongelooflijk, maar een baby werd geheel aangekleed door Mary van Hoytema, oud 4Vit jaarZij naaide alles zelf. De dames S. II. en R. Hartogh werden ook voor een baby be kroond, mej. C. Cosman behaalde mede den ln prijs. Nu volgen verschillende groepen, de kleeder drachten van ons land en die van vreemde landen voorstellende o. a. een geheele Markerkamer. De giazenwasschers, onze linnenkamer, een bruids stoet, bet slaapsalet eener vorstelijke dame en de maiikarretjes niet vergeten. Onder de vreemdsoortige poppen merkten wij twee Westindische negerinnen op, welker gezicht uit leer bestaat dat vlak over den neus is toege- naaid eenige- popjes van de' Roodhuiden aan de Niagarafalls gekocht en de inzending van Indi sche-poppen van den heer Brill te Leiden, Hoe ver de mechaniek gaat, bewijzen een drie tal poppen met unrwerk;dele is een Japansche dame, die met haar parasol draait, de 2e een poiichinel die zijn tong uitsteekt en ook met de oogen knipt, de 3e eene zeer elegante dame, die zich beurtelings afkoelt en in een handspiegeltje bekijkt. Au fond der zaal is een allerliefst tentje, waai men zich met een glas limonade voor 15 ct. kan verkwikken, dat u door een der drie gratiën wordt aangeboden. Een vijver biedt gelegenheid om alleraardigste zaakjes met den hengel uit de diepte te visschen. Wie zou niet gaarne van deze gelegenheid gebruik maken, nu znlke schoone vingeren u de hengelroede overhandigen Honderden poppen, groot en klein, zullen om strijd jie oogen trekken van de duizenden kleinen, die morgen en overmorgen hunne oogjes uitkijken en zeker 's nachts nog zullen droomen van dit poppenparadijs. Te Apeldoorn had een treurige gebeurtenis plaats. Een jongen van gegoede familie, v, D., 15 a 16 jaar oud, was 's morgens niet naar school gegaan, en ging met zijne schoolboeken onder den arm het Soerensche boseh inwan delen, Daar heeft hij zich omstreeks halftwee met een revolverschot het leven benomen.Wat aanleiding tot deze wanhopige daad gaf is nog niet bekend. Er wordt beweerd dat hij het in een zijner cahiers heeft geschreven. ZntphCt.) Te Brammen is zekere H., kerkeknecht bij de hervormde gemeente, door den rijksveld wachter op heeterdaad be' apt, terwijl hij bezig was de armenbus .e lichten van de catechisanten. Hij schijnt .eb bij deze gelegen heid bediend te hebben van een valschen sleutel. Hij is terstond ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Zutfen. Den Haag. Wegens het buitengewoon drukke personenvervoer naar Amsterdam liepen gisteren van hier 3 extra treinen van de Holl. Spoorweg-Mij. naar de hoofdstad. De ministers, de deputation van den Raad van State en van andere hooge collegiën, tal van leden der beide Kamers, burgerlijke en militaire autoriteiten hebben zich gisteren naar de hoofdstad begeven, teneinde de audi ënties van H. M. bij te wonen of tegenwoor dig te zijn bij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk. Monster. Door den raad dezer gemeente werd in zijne gisteren gehouding zitting beslo ten om H.M. de Koningin, bij Hoogstderzelver doorkomst door de gemeente, als hulde een bouquet,voorstellende het wapen der gemeente, te doen aanbieden, waartoe de uitvoering dooi den raad aan den voorzitter werd overgelaten. Amsterdam. Gistermorgen te halftien nam de audiëntie ten paleize een aanvang voor militaire en burgerlijke autoriteiten en commissiën. Den geheelen ochtend reed eene eindelooze rijtuig-file, die ongeveer den geheelen Voorburgwal bezette, langzaam op en bracht voortdurend officieren in groot tenue en ambtenaren in ambtsgewaad af en aan. Te ruim halfeen was de audiëntie welke zeer druk bezocht werd, ook door een aantal autoriteiten uit andere provinciën en ge meenten afgeloopen. Gedurende de muziekuitvoering door de kapel der dienstdoende schutterij alhier, welke omstreeks ëen uur gistermiddag op het voor plein van het paleis begon, hoopte de menigte zich op den Dam op, met gespannen aandacht

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2