N°. 7766. fflSPICTIE DEB TEMMERS. Kennisgeving. A0. 1891. Zaterdag 30 Mei. Vijf-en Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgeverTT odé. TBnitenlanasche j?eric hten. -v©ertigste f Jaargang. Abonnkmkntsprus, per kwartaal1.85. 'frtmca per post, door het geheete Rijk 2.50. Afzonderlijke uomtners- 0.10. RVBEACi BitEllTRA AT, E 37. Aovertrhtibprus: van 1—10 gewona regeia met inbegrip van eene Courantf l.ld. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemam. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland van den 27sten April jl., A. no. 4145 (2de Afd.) Pro11. Blad no. 25; Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat eene inspectie over de Verlofgangers der Militie te land, binnen deze Gemeente zal plaats hebben op MAANDAG 15 JUNI 1891, des morgens ten 10 ure, ■op bet terrein achter den Doelen, aan de Noordvest dat op die Inspectie zullen moeten verschijnen de miliciens der lichtingen van 1885, 1886, 1887, 1888, 1889 en 1890, voor zooverre zij vóór den lsten April jl. in het ■genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alléén van-hen, die in de maand Juni e.k. in werkelijken dienst moeten komen. En worden mitsdien opgeroepen al de hier boven vermelde, zich met onbepaald verlof binnen deze Gemeente bevindende. Personen om op bovengemelden tijd en plaats te verschijnen. Strekkende voorts tot informatie a. dat de Verlofgangers, volgens art 140 der Wet van den 19den Augustus 1861 {Staats blad no. 72). ter inspectie behooren te ver schijnen IN UNIFORM GEKLEED en voorzien van al de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen, en ,lt. dat zij volgens art. 130 der genoemde Wet, gedurende den tijd dien het bovenbedoeld onderzoek duurt en zoolang zij in uniform zijn gekleed, worden geacht onder de wapenen te zijn, zoodat ongeregeldheden als anderszins worden gestraft volgens het Crimineel Wet boek en het Reglement van krijgstucht voor het Krijgsvolk te Lande. En opdat deswege geene onwetendheid zoude ■kunnen worden voorgewend, is hiervan afkond •ging geschied, waar het behoort, den 28sten Mei 4891. Burgemeester cn Wethouders van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. ENGELAND. In het Lagerhuis zeide Smith, dat tenge volge van de gedachten-wisseling met de afgevaardigden van Newfoundland de wet betreffende Newfoundland bij tweede lezing moet worden aangenomen ten einde de wet gevende macht der kolonie in staat te stellen maatregelen te nemen om tot het einde van 1893 zielig te verzekeren van de naleving van den modus vivendi, der verdragen met Frankrijk en de beslissing van scheidslieden. De regeering zal de wet terugtrekken, als -de wetgevende macht der kolonie liet ontwerp heeft goedgekeurd. H\j vraagt stemming over de tweede lezing. Campbell stelt voor deze uit te stellen. Dit wordt verworpen met 195 tegen 122 stemmen. De Kamer hervat de tweede lezing. Het gisteren door de kleermakersgezellen gehouden plebisciet beantwoordde de vraag, of zij den arbeid zouden hervatten tjjdens de onderhandelingen met de bazenbe vestigend. Een agent van de regeering der Noord- amerikaansche Unie is naar de Behringzee vertrokken met verzegelde orders. Te Was hington verwacht men, dat hij uitgezonden is met dezelfde orders als in 1890, totdat Engeland en Noord-Amerika anders overeen gekomen zullen zijn. Volgens telegrammen aan de Times wist Woensdag niemand waar de czaar zich be vond. Sommigen meldden zijn vertrek op Dinsdag langs den streng bewaakten spoor weg naar Moskou ter viering van den achtsten jaardag zijner kroning en den tienden zijner troonsbestijging, anderen vernamen dat zijn vertrek was uitgesteld. Te Londen is aangekomen een deputatie van Gungunhana, den koning van Gazaland, welke een verzoek des konings aan de koningin overbrengt, waarin hij hare bescherming inroept. De brief recapituleert de vorige po gingen daartoe aangewend en brengt tegen de Portugeezen heftige beschuldigingen in. Gungunliana zegt dat zij het volk tegen hem opruiden, waardoor een burgeroorlog ont stond en zijn onderdanen gedwongen werden naa- Limpopo te verhuizen, hetgeen voor duizenden de hongerdood berokkende. Gun- gunhana verklaart het aangeboden Portu- geesche protectoraat te weigeren en geen protectoraat van blanken tenzij een Engelsch te verlangen. Lord Salisbury zal de gedele geerden ontvangen, evenzoo vermoedelijk de kroonprins. Er zijn moeilijkheden gerezen bij de ver effening der geschillen met de kleermakers; buitenlandsche gezellen dringen op algemeene werkstaking aan, tenzij de bazen onvoorwaar delijk toegeven. Volgens bericht uit Iquique sloot Bolivia een verdrag met de Chileensche parlemen taire regeering, waardoor het deze als wettig erkent. llUlISCULiNl). De Berlijnsche correspondent deriV. II. Cl. schrijft dato 28 Mei Het voorbeeld dat Bismarck geeft, als lid van het parlement, wekt navolging, naar het schjjnt. Naar men verzekert, is nameljjkook de aftredende minister van spoorwegen Maybach, voornemens zijn mandaat als afge vaardigde te behouden. Zijne vrienden zeggen dat hij dit doet om met zijne kennis ook verder zijn vaderland te dienen, maar tegelij kertijd wordt medegedeeld, datj Maybach af treedt om zijn halskwaal, welke de grootste omzichtigheid bij het spreken noodzakelijk maakt, en om zijne verregaande vermoeidheid. Waarschijnlijk zal tot hoofd van het arbeids- ministerie, dat tot dusver verbonden was met iet spoorwegministerie, maar daarvan nu zal worden gescheiden, een generaal benoemd wor den misschien wel de generaal-inspecteur van het korps ingenieurs, Yon Golz. Door Ruslands Senaat werden twee evan gelische predikanten in KoerlandTreu en Krause, veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf, omdat zij hunne catechi santen vermaand hadden, aan de evangeli sche kerk getrouw te] blijven. Een derde predikant, Eisenschmidt, werd naar Siberië verbannen. Deze, vader van acht kinderen, doodde zich door vergif. Treu en Krause wendden zich tot czaar Alexander om genade, maar deze verscherpte de straf nog en ver bood dat zjj een geestelijk ambt in de Oostzee- provinciën voortaan mochten bekleeden. Op bijzonder verlangen van den paus bracht Wissmann hem een bezoek op zjjne terugreis uit Oost-Afrika, en gaf hem verslag aan gaande den toestand der katholieke zendeling- stations -aldaar. De te Berlijn verschijnende avondbladen maken melding van het gerucht, dat Duitsch- lands regeering waarschijnlijk reeds in de eerstvolgende dagen eene voorloopige verlaging der graanrechten van 5 op 2 '/s mark zal ver ordenen. Zij zou er zeker van zijn, dat de Rijksdag dit later zal goedkeuren, omdat de partij van het centrum het hiermede eens is. De socialist Singer en geestverwanten stel den in den gemeenteraad van Berlijn voor, dat deze zoo spoedig mogelijk den rijkskan selier verzoeken zal om opheffing der graan rechten. B E L G I E. De minister van oorlog schijnt nog niet gerust te zijn ten aanzien van de stemming der bevolking in de mijnstreken. Alleen de miliciens der lichtingen van '87 en '88 zijn naar huis gezonden; de andere bewakings troepen blijven voorloopig nog op hun tijdelijke standplaatsen. De werkstaking in de Borinage is geheel geëndigd. In het bekken van Charleroi blijft de toestand echter nog onveranderd; slechts 6000 mijnwerkers zijn daar aan den arbeid; de andere houden de werkstaking nog vol. Met uitzondering van een tweetal fabrieken, is in alle metallurgische etablissementen het werk hervat. Hier en daar komen nog aan slagen voor tegen de vrijheid van den arbeid, en vechtpartijen op bijeenkomsten. Tegen den heer Léon Defuisseaux is eene vervolging ingesteld, naar aanleiding van een artikel over de werkstaking, in het blad Ze droit du 'peuple opgenomen. Te Namen is een werkstaking uitgebroken onder de metselaars; men vreest dat ook de glasblazers aan deze werkstaking zullen deel nemen. FRANKRIJK. De Kamer keurde goed een recht van 32 francs op geslachte schapen, van 42 francs op varkensvleesch, van 25 francs op gepekeld ossenvleesch en van 20 francs op gepekeld kalfsvleesch. OOSTENRIJK. Er heeft zich te Weenen een hond voor nijverheid en tariefwetgeving gevormd. Het hoofddoel is bevorderlijk te zijn aan de vor ming van tolverbonden en verbetering van den toestand der werklieden. ITALIË. Ook het regeeringsvoorstel tot herziening van de zeevaart-overeenkomsten is door de Kamer dringend verklaard. Dit voorstel strekt tot eene jaarlijksche bezuiniging van 1,952,000 lire en eene besparing van 50,000 lire op den postdienst op Amerika. Tevens worden hierbij de overeenkomsten en contracten van 20 op 15 jaar teruggebracht. De uitvoerrechten op de zijde zullen wor den afgeschaft hij de herziening der handëls- tractaten. Eindelijk is het proces te Bari tegen de leden van het geheime en beruchte genoot schap Mala Vita, dat eene treffende over eenkomst heeft met de zoo befaamde Camorra, geëindigd. Van de misdaden, die aan de Mala Vita ten laste gelegd werden, hebben wij reeds vroeger gewag gemaakt. De beschuldigden waren 179 in getal, en zij werden verdedigd door 30 advocaten. Honderden getuigen wer den gehoord. Alle beschuldigden, met uit zondering van slechts 14, werden veroordeeld. Het hof heeft straffen tegen hen uitgesproken van zes maanden tot vijftien jaar gevangen zetting. De regeering is in de Kamer geïnterpel leerd over de orde en tucht in de gevangenis te Bari. Het proces van de bende der Mala Vita heeft namelijk aan 't licht gebracht, dat deze vereeniging in de gevangenis zelve ont staan is, en wel door de medeplichtigheid en de verregaande zorgeloosheid van wachters en ambtenaren. Tal van misdaden werden >n de gevangenis beraamd en ten uitvoer gebracht met de hulp der wachters. De regeering erkende de waarheid der medege deelde feiten. Aanstonds na de ontdekking waren dan ook eenige ambtenaren afgezet. Thans wordt andermaal een onderzoek inge steld en het is dus raadzaam een verder on gunstig oordeel voorloopig op te schorten. AMERIKA. De te Washington verschijnende Post be helst een opzienbarend hoofdartikel, waarin uiteengezet wordt dat president Harrison en de staatssecretaris Blaine voornemens zijn tegen Engelands antagonisme in de vraagstuk ken betreffende Canada, Newfoundland en de Behring-zee een tegenwicht te zoeken bij Frankrijk en Rusland. Deze beide staten GDUflllT.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1