A0. 18 91 Woensdag 3 Juni N°. 7768, Eerste Blad, ij f-en - v© ©rtigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgeverTT odé. Binnenlandsche Berichten. Asonnkmentsprijs per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke uommers VVItEA (J: BOTER IT BAAT, £27. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,13. Iedere gewone regel meer0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam. 2 Juni 1891. Den eersten Juni jl. was het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer P. J. van Dijk van Matenesse optrad als burgemeester der ge meente Schiedam, Deze was op dat tijdstip nog binnen enge grenzen beperkt. Wel waren er groote plannen aanhangig tot grensverande- ring van verscheidene gemeentendoch ze kwamen niet tot uitvoering. Alleen aan Schiedam werden gehecht Oud en Nieuw-Matenesse, Nieuwland, Kortland en VGraveland en een gedeelte van de gemeente Vlaardinger-Ambacht.We behoeven niet nader aan te wijzen, aan wiens krachtige pogingen deze gewenschte uitbreiding te danken is geweest. Veel is er in die vijf en twintig jaren gebeurd. Het politieke leven heeft zich sterk ontwikkeldde invloed daarvan heeft zich in elke plaats doen gevoelen, en daardoor is het ambt van burgemeester een der moeilijkst te vervullen waardigheden geworden. Hij, die thans vijf en twintig jaren aan het hoofd van het bestuur dezer gemeente heeft gestaan, bezit op dit punt rijpe ervarin gen. Wars van eene populariteit, die ver kregen wordt ten koste van opoffering van eigen beginselen, heeft hij gehandeld naar vaste overtuiging, en ontviel hem daardoor niet zelden de steun van door hem zelf hoog geachte personen, hij heeft zich deze onaan gename ondervinding getroost menige bladzijde van het gemeenteverslag kan er van gewagen zonder noch naar links noch naar rechts van den door hem gekozen weg af te wijken. Van zyne buitengewone werkzaamheid ge tuigen tal van instellingen, onder zija bestuur 4ot stand gekomen. In 1869 werd de Hoogere Burgerschool geopend; ze was in den aanvang een inrich ting met vierjarigen cursus, doch werd vooral ten gevolge van de bemoeiingen van den burgemeester, tevens van de oprichting af 'lid en vooratter van de commissie van toezicht, spoedig in eene school met vijf jarigen cursusveranderd. De stichting van een volledig gymnasium, na de invoering der wet op het Ilooger Onderwijs, kwam. niet tot stand, zonder dat door den burgemeester,, die bij de oprichting lid van het college, ,yan,; curatoren werd, daarvoor krachtig bij dp, regeering was opge treden. liet lager onderwijs „vorderde bij de toe neming der bevolking telkens uitbreiding, en deze kwam geleidelijk tot stand. Nieuwe scholen verrezen, bestaande werden uitge breid, dank zij de goede zorgen ook voor het openbaar lager onderwijs, dat in den bur gemeester een krachtigen steun vindt. De Plaat aan de Maas wejrd aangekocht; de gemeente mocht er, wat we hartelijk hopen, weer een tijd van ondernemingsgeest en bloei aanbreken kan van deze bezitting een uitnemend gebruik maken. Er werden boeien in de Maas geplaatst ten gerieve van de. scheepvaart, en het voorstel, in 1872 gedaan, tot verbinding van den Hollandschen spoor weg met de MaaSj getuigt dat de burgemees ter een open oog bad voor het belang van onze voor handel en scheepvaart zoo gunstig gelegen gemeente. Doch niet minder dan de regeling van liet hooger, middelbaar en lager onderwijs zal een monument voor bet bestuur van den jubilaris zijn de aanleg van eene drinkwater leiding in onze gemeente. Al vermeldt geen gedenksteen aan den mo numentalen watertoren, onder welken burge meester Schiedam de zegeningen van zuiver drinkwater mocht genieten, het tegenwoor dig geslacht zal niet vergeten, hoe vooral de heer P. J. van Dijk van Matenesse, gesteund door zijne medestanders, heeft gewerkt om deze inrichting van gemeentewege uitgevoerd te krijgen. De regeering vereerde den burgemeester het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw; zij toonde daardoor en terecht zijn streven te waardeeren. Blijft er, wat het uitwendig voorkomen van de gemeente aangaat, nog veel te doen over, toch is in de laatste vijf en twintig jaren vrij wat verricht, dat men hem mag dank weten. De Broersvest werd gedemptde Singel is niet meer te herkennenen zeker zou er reeds meer tot stand zijn gekomen, waren de jaren der malaise, die allerminst aan hem te wijten zijn, doch uitsluitend en alleen aan hen, die te juister tijd vergaten de bakens te verzetten, ook niet over deze gemeente gegaan. Behalve de genoemde functiën, bekleedt de heer P. J. van Dijk van Matenesse nog de waardigheid van Dijkgraaf van het Hoog heemraadschap van Matenesse, en is hij voor zitter van regenten van het Sint-Jacobs-Gast- huis. De eerste Juni 1891 is voor onzen burge meester een gelukkige dag geweest. Moge die tevens een eerste dag zijn geweest van een nieuw tijdperk van zegen en van vrede, zoo voor hem zelf en die hem dier baar zijn, als voor onze goede gemeente. Offlcfeele Berichten. Bij kon. besluit is tot consul-generaal der Nederlanden te Bern benoemd de heer jhr. W. van Citters. De leden van de Eerste Kamer der Statea- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 15 Juni a.s., des avonds ten halfnegen ure. SCHIEDAM, 2 Juni 1891. Er zijn in 't leven van die vriendelijke dagen 1 Welnu, de gemeente Schiedam heeft er haar burgemeester op den ln Juni 1891 zulk een bereid, en wel op een wijze, die de burgerij ten hoogste vereert. Vroeg' in den rnorgen reeds werd het dundoek ontplooid uit alle openbare ge houwen, tal van woningen van particulie ren de torensmolens en schepen, waar onder wij opmerkten het schip Rijnstroom schipper Van der Kooy, van de Gebrs. Van Deventer, dat geheel met vlaggen getooid was, en wie tegen 8i/s uren op de Groote Markt kwam, werd aangenaam verrast, wijl er in den voorafgaanden nacht een sierlijke, met keur van bloemen omgeven fontein was op gericht, waarvan de ordonnantie den direc teur onzer gemeentewerken alle eer aandoet. Vroolijk stegen de waterstralen, beschenen door een heerlijke zomerzon, omhoog. We dachten zoodat zou een uitstekende plaats zijn voor de blijvende fontein, die de gemeente sedert een paar jaar door eene feestcommis sie werd toegezegd. Men denke daar eens over. Wandelen we de stad door onder de bespeling van het carillon't doet ons goed, dat ze drukker is dan andersdat de menschen vroolijker schijnen, dan op andere dagennu, aan velen was reeds den vorigen dag een hartelijk woord toegesproken, o. a. hij de godsdienstoefening in de Groote Kerk en in de bijeenkomst van de protestanten- vereeniging, waar goede woorden waren ge hoord, die stemden tot deelneming aan het feest van heden. De jeugd liet zich in haar Zondagspakje reeds vroeg op de straat vinden. Ze moest wel naar school, nu ja, maar om het warme schoolvertrek spoedig te verlaten en den jubilaris de eerste ovatie van den dag te bren gen. 'tWas goed gezien van de feestcom missie, het eerste woord op den feestdag te geven aan de kinderen. Had zij gedacht aan het oude goede woord: »Uit den mond der kinderen hebt Gij Uwen lof bereid?" Had ze? Misschien wel; doch genoeg. Tegen tien uur defileerden de hoogste klassen van alle open bare en van de bijzondere scholen aan de Broersvest en aan de Tuinlaan voorbij de woning van den jubilaris, tot driemaal toe. En behalve de grootsten, die zouden zingen, verschenen ook al de kleinen onder geleide hunner onderwijzers en onderwijzeressen op de Maikt; ze modi ten luisteren. Van elk der tien scholen was een leerling uitgekozen om den feestvierenden burge meester te complimenteeren. De jongejuffrouw NieuwhofT overhandigde den fraaien bouquet, dien men den ganschen dag voor het geopende raam van 's burge meesters woning heeft zien pry ken, de jonge heer Kruyer bood Z.E.A. de woorden aan der te zingen liederen, door den onderwijzer Koorengevel in sierlijk letterschrift geprent, door den heer ltoelants in keurigen band gevat. Onder de leiding van den heer J. C. Sander ving thans de kinderlijke uitvoering aan, die uitstekend slaagde en het bewijs leverde, dat men op onze scholen flink leert zingen. Eerst een Morgenlied van Abt; toen de Feestzang aan den jubilaris, op vader Haydn's eenige melodie van het Oostenrijksche Volkslied, en eindelijk drie coupletten van het naar de tijdsomstandigheden gewijzigde volkslied »Wien Neerlandsch bloed". Van den Feestzang laten we hier den door den heer J. Wijma, lid der feestcommissie, vervaardigden tekst volgen. Welkom, eerste Junimorgen Welkom in uw xoraerdos Wek de vreugde, ban de zorgen, Wind het golvend dundoek los Doe onz' jubeltonen rijzen, 't Hoofd der burgerij gebracht, Die op velerhande wijzen Zorg ook droeg voor 't jong geslacht. Zomerdag, schenk mild uw geuren In bouquet en bloemenkrans Spring fontein, in 't licht vol kleuren, Rijs en daal in lust'gen dans. Heil den waarden Burgervader! Hem ter eer ons hart'lijk lied t Hij vergat ons al te gader ln zijn lange loopbaan niet. We beweren niet te veel, als we zeggen dat er èn op de Markt èn in alle omringende huizen geen plekje onbezet bleef, en toch, het was zeer stil onder de uitvoering. Maar toen ging er een duizendvoudig >Leve de Burgemeester" op, dat niet eindigde, voor de diep getroffen jubilaris uit zijn woning trad en den kinderen een hartelijk woord van dank toesprak, hetwelk hij, herinnerende aan het koninklijke Kind, dat zoovelen nog onlangs hadden mogen aanschouwen, besloot met een: »Leve de Koningin!" Daarna was het woord aan de feestcom missie. Ze bestond uit de heerenC. Bergsma, W. L. Combé, C. Diependaal, F. Haver- schmïdt, J. C. H. Kramers, J. Lechner C.Sz., C. J. Loncq, J. Loopuyt, dr. K. W. M. Montijn, A. Noien, H. A. M. Roelants, J. M. van der Schalk, mr. H. J. Schuurman, S. A. Vernède, W. A. J. Wittkampf, J. Wijma, met den heer J. Loopuyt als voorzitter. Na een hartelijke toespraak van den heer H. A. M. Roelants werd den jubilaris als huldeblijk der burgerij aangeboden de prach tige bronzen groep: La défense du Foyer, van den Franschen beeldhouwer Boisseau, met een smaakvol uitgevoerd album, bevat tende de namen van lien die voor het geschenk hebben bijgedragen. Tevens werden hem overhandigd de teekeningen van een medaille, goiihaiii. 1.85. - 2.50. - 0.10.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1