l J M.G.GLEH1IM. Vrijdag 5 Juni. A0. 1891. N°. 7770. KENNISGEVING. KENNISGEVING. ij f - n - v© ©i*tig*st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op O Jun a.s. wordt aanbevolen de Heer B(J dit nummer worden aan onze ;eabonneerden ln de stad gr»ils ver zonden Zomerdiensten van bet Post kantoor, den Hollandschen IJzeren Spoorweg, de Stoomtram van hier op Botterdam en den Omnlbusdlenst van tlaardlngen naar het Station van de Uollandsche Spoorwegmaatschap- pi] alhier. Inrichtingen, welke gevaar, schade o'f hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan de firma GEBR. VAN DER SCHALK en hare rechtverkrijgenden tot uitbrei ding harer branderij aan de Hoogstraat alhier, wyk C. no. 128, kadaster sectie C, no. 5G9, met een stoommachine van 3 pkr. en ketel met een verw. oppervlak van 4 M3 2o. aan de firma GEBR. VAN DER VEL DEN en hare rechtverkrijgenden tot uitbrei ding harer brander|| aan de Willemskade alhier, wijk G, no. 372<*, kadaster sectie L, no. 1552, met een stoommachine van 2 pkr. en ketel met een verw. oppervlak van 2'/s M3; 3o. aan de firma J. H. VAN GENT en hare rechtverkrijgenden tot uitbreiding harer branderij aan de Nieuwe Haven alhier, wijk G, no. 186, kadaster sectie M no. 394, door plaatsing daarin van een stoom machine van 4 pkr. en ketel met een verw. oppervlak van 4.25 M1, ter vervanging van de bestaande machine en ketel. Schiedam, den 4den Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. Inrichtingen, welke ge- var, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien de verzoeken van: lo. J. T. BEUKERS alhier, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Lange Haven, wyk C, no. 22, kadaster sectie C, no. 592, met een stoommachine van 2i/3 pkr. en ketel met een verwarmingsoppervlak van hoogstens 3 M'; en 2o, ARIJ BLONK alhier, om vergunning tot oprichting eener koperslagerij in het pand aan de Korte Haven, wijk A, no. 120/121, kadaster sectie C, no. 243/244. Gelet op de Artt. 6 en 7 der Wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der gemeente zyn ter visie gelegd; dat op Donderdi den l$n Juni a.s., des namiddags ten half twee ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van de verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tyd- stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake mocht"n zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4en Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. Schiedam, 4 Juni 1891. De R.-k. centrale kiesvereeniging in ons district heeft gesproken. Medegaan met den candidaat der a.-r. Van der Borch van Verwolde, dat ging niet. Een candidaat van eigen kleur stellen, was spelen in de hand der gehate liberalen. Daarom v°rd gesteld mr. P. M. Engelberts, burge meester van Zandvoorteen conservatief. Teekent dat niet? Wijst dat niet op den onwil der ultramon- tanen, om mede te werken aan de inwilliging van die eischen van het program der a.-r. die de sympathie der liberalen hebben De legerwet moet de doos in. De leiders der ultramontanen, die zoo gaarne m het bezit willen blijven van het privilege der plaatsvervanging en hunne kinderen willen onttrekken aan den weerplicht, zullen kalm toekijken, hoe anderen bloed en leven geven voor de verdediging van het Vaderland, wanneer eens wat God verhoede onze Koningin haar volk onder de wapenen moest roepen. Men zal toch wel niet gelooven dat zonder flinke voorbereiding en deugdelijke organisatie ernstige tegenweer mogelijk kan zyn. Wat er gebazeld wordt over pestholen enz. enz. mist eiken goeden grond, want zyn het werkelijk pestholen, dan is 't 'zeer onchristelijk den een- voudigen burgerjongen wel naar de kazernes te zenden en eigen kinderen thuis te houden. De legerwet moet vallen. Toen v. d, Borch van Verwolde zij het dan ook schoorvoe tend zich ten gunste van de legerwet uitliet, was zijn vonnis geveld. Een katholiek had hier geen kans; daarom een prote stant opgezocht, van wien 't te verwachten is, dat hij desnoods onder een of ander voor wendsel tegen de legerwet zal stemmen. Thans heeft men in mr. Engelberts een pro testant gevonden, die blijkens de Maasbode niet alleen is tegen de legerwet, maar ook tegen eene inkomstenbelasting, tegen uitbreiding van kiesrecht en voor het herstel van een gezantschap bij den paus. Het laatste daargelaten, begrijpen wij het uiste verband niet van de overige punten met het streng Katholieke geloof. We zouden ze eerder rekenep tot de ultra-conservatieve politiek. In die conservatieve politiek ligt dan ook de reden van het samengaan van Rome en Dï^dt. Tegenover de goegemeente doet de godsdienst als propaganda middel dienst, doch hun vereenigingspunt is de eigenbaat der leiders, die ondanks een vaak demo cratische phraseologie tot eiken prijs de voorrechten der bezittenden willen behouden. Zulke conservatieven schuilden ook onder de liberalen, maar gelukkig ontwaakte de volks geest en stelde, waar 't noodig was, de con servatieve heeren den eiscli: Onderwerping aan het program der Liberale Unie of afmar- cheeren! Behalve de legerwet staat op het program der L. U. afschaffing der accijnzen op de levensbehoeften. Weet ge, dat wanneer ge een kilo zout koopt bij de 14 centen, die ge neer telt, 9 centen accijns is, dat op ieder kilo suiker 27 centen belasting rust? We zouden kunnen doorgaan en uitrekenen dat zelfs in het armste gezin f 5.per hoofd aan accijns moet worden betaald, als er ten minste het allernoodigste niet moet worden ontbeerd. Die accijnsen mogen niet langer worden geduld, zegt de volksgeest der liberalen, en moeten worden afgeschaft. Zullen dat de verbonden ultramontanen en anti-revolutionnairen doen, die alleen zulke candidaten in de Kamer kunnen brengen, die de bezittende klasse in hunne voorrechten kunnen handhaven en waarvan de leiders brutaal weg zeggen, dat men 't met die stem bus' beloften zoo nauw niet moet nemen! Zullen zy leerplicht brengen? Is het van hen te verwachten, dat zy kennis en ont wikkeling zullen bevorderen, ook buitenden kring, waarait hunne leiders voortkomen Neen immers, want kennis is macht en zou spoedig doen inzien, welke onrechtvaar dige dingen er nog in onze wetten aijn Nu vertelt men wel, dat de liberalen 40 jaren hebben geregeerd, zonder dat alles te veranderen, maar dat is onwaarde werkelijk vrijzinnigen deden in de «ogenblikken, waarin zij 't roer in handen hadden, wat mogelijk was en steeds werden zij gedwarsboomd door de conservatieve, anti-re volutionnai re en ultramontaansche Kamerleden. Bovendien in het tijdvak van 1848 tot 1880 waren o. a. ministers De Kempenaer, Van Reenen, Don ker Curtius, Wintgens, Van Hall, VanRap- pard, Heemskerk, Van der Heim, Grobbee en Du Tour van Bellinchave; dat waren geen liberalen De liberale partij mag niet langer op hare rekening krijgen, wat zij niet schuldig is; daarom stelde het liberale volk eischen aan hare vertegenwoordigers, scheidde de hokken van de schapen en dreef de tragen tot spoed. Het beste middel, om de vertegenwoordi ging tot rechtvaardigheid te dwingen isde ontwikkeling van het volk het werk der liberalen en het algemeen kiesrecht hun ideaal. De algemeene ontwikkeling maakt het moge lijk na te gaan, wat het welbegrepen volksbelang vordert het algemeen kiesrecht geeft ge legenheid van die kennis profijt te trekken. Welnu, op het program der Liberale Unie staat uitbreiding van het kiesrecht, zoover de grondwet dit veroorlooft, en verder kun nen we voorloopig niet gaan. Laat u niet misleiden. Het liberalisme wil voor ieder de --vrijheid God te dienen op de wijze zooals zyn hart hem ingeeft. Uw godsdienst is niet in gevaar. Wel worden de stoffelijke belangen van u en uwe kinderen bedreigd door het con servatieve clericalisme. Het grootste deel der clericalen wil niet medewerken aan het oefenen van recht en gerechtigheid en de enkele goedgezinden onder hen zyn machteloos. Dat komt er van als men den godsdienst misbruikt als middel om zelf op 't kussen te komen. Men wil onder den schijn van vrijheid uwe kinderen de kennis onthouden, die hen sterk moet maken in de toekomst en daarom stemmen werven tegen leerplicht. Men wil Koningin en Vaderland de verdedi gers onthouden, waarop zij recht hebben, en niet de zonen der gegoeden, maar alleen het mindere volkje naar de kazernes laten gaan en daarom stemmen werven tegen de legerwet. Men vindt het wel goed, dat de accijnzen behouden bljjven, al kleeft aan die belasting ook het bloedige zweet van den arbeid en de tranen der ontbering. De beurzen der meer- gegoeden bly ven er in beteren staat door daarom stemmen geworven tegen de afschaf fing der accijnzen. Waarom het mindere volk kiesrecht ge geven? Ze zullen met eischen voor den dag komen, die in stryd zyn met onze belangen. Zoo denken de behoudenden (die veel te be- COURANT. Abonnbwentsprus, per kwartaali.85. franco per post, door het geheels Rijk- 2.50. Afzonderlijke nominers- 0.10. BUREAU: BOTEBSTRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: vaa 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1