Ir.J.G.GLEICHIM. Zaterdag 6 Juni N°. 7771. KENNISGEVING. Feuilleton. Het goud van de Orion, A". 1891 ij f - n -v© ©rt g-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BCKEADi BOriKITRAAT, jj. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op 9 Juni ».s. wordt aanbevolen de Heer COURANT. abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Jranco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afiondeilijke nommers- 0.10. Advertentieprijs: ran 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij dezen ter kennis van de Ingezetenen Dat het kohier van het Patentrecht, Mo. 10 dezer gemeente, over het dienstjaar 1890/91, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den Sm Juni 1891 executoir verklaard en op heden aan den Ontvangerder Directe Belastingen ter invordering overgemaakt is. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver» plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat vac beden af de ter mijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, wa»' het behoort, den 4den Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Schiedam, 5 Juni 1891. {Vervolg en slot.) De studie over dr. Kuyper, waarover we in ons nummer van Maandag jl. het een en ander mededeelden, bevat nog enkele merk waardige redeneeringen. Zoo de volgende Wat is, wat bedoelt de anti-revolutionnaire partij Duizenden goedgeloovige orthodoxe leden der Herv. gemeente zijn tot die partij toegetreden, in de overtuiging dat zij daartoe geroepen werden ter wille van de liefde voor God en Christus. Heeft men zich ernstig rekenschap gegeven van 'tgeen men deed, heeft men zich niet laten verleiden, als Eva, door Satan De anti-revolutionnaire partij gaat geheel op ia dr. Kuyper. Hij is daarvan het begin en het einde. Het centraal-comité, de depu- taten, het zijn de marionetten van dr. Kuyper, niets meer, niets minder. Hij beheerscht ze allen zonder onderscheid, de meesten door hunne wereldsche hoogmoed te vleien. Dr. Kuyper had sujetten noodig, om de partij, waarvan hij de ziel zou zijn, te vormen. Bij het organïseeren moesten eerst »Deputaten" bijeengebracht worden, van wie schijnbaar de leiding zou uitgaan. Hij riep daartoe samen personen, gedeeltelijk uit de hooge standen. Hi; vroeg niet of deze laatste zoogenaamde mode-orthodoxen of waarachtige Christusbe lijders waren; 'tmoesten in hoofdzaak zijn lieden, die hunkerden naar een eerepost en vooral zonder geestesgaven, zonder zelfstan digheid. In den aanvang vergiste dr. Kuyper zich wel eens in de keuze, er werden leden be noemd, die bleken eene eigene opinie te hebben, die geen nevenbedoelingen hadden en zelfs oppositie durfden voeren tegen den president, natuurlijk dr. Kuyper. Een oogen- blik zelfs heeft zijne positie gevaar geloopen. 't Gelukte hem echter meester van het terrein te blijven. De stouten werden uitgezet, en hjj is daarna voorzichtiger geworden, Niemand mocht voortaan in het centrum van zijne partij worden toegelaten, die hem niet naar de oogen zag. Zoo zijn de deputaten ge worden dr. Kuyper, zoo is het centraal comité geworden dr. Kuyper, zoo is de anti- revolutionnaire partij geworden dr. Kuyper. Daarin ligt het groote gevaar, dat Kerk en Staat van de anti-revolutionnaire partij dreigt. Menschenkennis heeft dr. Kuyper en hij wist zijne sujetten uitstekend te kiezen en te kneden. Wij hebben hiervoor reeds aangetoond, hoe weinig staat men kan maken op dezen man. Al de partijen waarmede hij overlegt, laten hem koud ook de anti-revolutionnaire partijDeze is hem middel, geen doel. Zijn doel is vernietiging van de Nederlandsch- Hervormde kerk, ook in haar verband tot den Staat. Bereikt hij dat doel, dan is zijn vrije universiteit gered. Een zeer welmeenend «Hervormd Neder lander" geeft in zijne brochure Bij de Stem bus van 1891 de volgende zeer behartigings- waardige waarschuwing, die tot ernstig na denken brengt. «Die eisch van gelijkstelling der vrije uni versiteit met de rijks-universiteiten hangt zeer nauw samen met dr. Kuypers groote plannen van kerkhervorming. «Een en ander willen wij trachten in het licht te stellen, door de opmerkzaamheid te vestigen op zaken die wèl bekend zijn, maar waarop men, naar ons voorkomt, niet genoeg heeft gelet; en die in verband met hetgeen tot heden toe van de zqde der doleerenden werd gedaan en gesproken, ons een kijkje gunnen in de plannen van den grooten volks leider. «Dr. Kuyper zou zich vermoedelijk heel wat minder op politiek terrein geroerd hebben, indien de synode der Nederlandsche Her vormde kerk in den jare 1884 had kunnen goedvinden, om de theologanten der vrije universiteit in onze kerk tot het predikambt toe te laten. «Had zij dat toegelaten, dan ware hij ge makkelijker gekomen tot dat doel, waartoe hij nu tracht te geraken langs den zooveel moeieüjker en omslachtiger weg der politiek. »Hoe toch stonden de zaken? In 1884 had zijne kostbare stichting reeds vier jaar bestaan. Er waren jongelieden, die de universiteit van dr. Kuyper moesten verlaten Doch, waar zouden zij geplaatst worden «Had de synode toén maar een weg ge opend, dan had dr. Kuyper rustig en onge merkt kunnen doorgaan met de ondermijning van het gezag in de Nederl. Hervormde kerk! »Dan zou de positie zijner kweekelingen hem voorloopig geen zorg hebben gebaard; en dezen aldus voorloopig geplaatst in de kerk, zou hij als zijne keurbende van instruc tion hebben voorzien, om, zoo in Amsterdam alle mijnen goed waren aangelegd, het sein tot een algemeenen opstand te geven. «Geen wonder dus, dat deze scherpzinnige leider in JDe Heraut van Juni 1884 schreef: rzoo het Ood de Heere gehengt, eene poorte voor onze jongelingen te openen (in de Nederl. Herv. kerk) zullen zij daarvan een dankbaar gébruik maken." Nu die poorte evenwel niet werd geopend, zag het er kwaad uit »Doeh, wie ook voor zulk een schakel zin ken zou, dr. Kuyper zonk niet! «Met een verbazende snelheid veranderde hij van positie, en de man, die in Juni 1884 «een dankbaar gebruik zou maken van de poorte", schreef in datzelfde blad, toen de synode het daarop betrekking hebbende voor stel had verworpen: r>Dc strik die satan vóór de voeten onzer jongelingen had ge worpen, ie door de genade onzen Gods ver broken." »Van die ure af aan moest de Hervormde Roman van H. ROSENTHALBonin. 56. Willem las dit schrijven. Het scheen hem uit een onbekend land te komen, een land, waarvan hij althans maar een tlauwe heugenis had. Maar wat hij zich nog zeer goed herinnerde, was de belofte, waaraan hij gebonden wasterug te kee- ren naar dat land en dat meisje te huwen. Alles in hem kwam daartegen in verzet; maar tocb, wanneer hij eene vergelijking ging maken tus- schen Njetta en Flora, dan viel die niet in het voordeel der laatste uit. Hier, in bet warme land, ijskoude, daar, in het ruwe Noorden, warmte en gemoedelijkheid. Daar oprechte liefde, al was het dicjvan een natuurkind en even ruw en bandeloos als de omgeving, waarin zij werd gekweekt Werkschuwheid en terughouding. Of zou hier de JJliefde te schaamachtig zijn, om zich naar buiten te vertoonen Geesje want ook aan haar dacht hij in den laatsten tijd weder meer dan vroeger wel was ook een beschaafd, ontwikkeld meisje, een meisje bovendien van karakter', maar die toonde toch wel, dat zij hartelijk kon beminnen. Flora zou misschien een minder sterk sprekend karakter bezitten en zich meer door het gevoel laten leiden. Gevoelde hij ook iets voor haar? Die vraag rees telkens en telkens weder bij hem op. Hij moest zich zeiven bekennen, dat zijri ge voel niet sterk sprak en gemoedelijkheid zijn zwak niet was. Integendeel, de vrouwen lieten hem koudvoor huiselijkheid had hij weinig aan leg en huwelijksgeluk trok hem niet aan. Wat was het dan toch, dat hem tegenover Flora zoo wonderlijk stemde, zoodat elke aanraking met haar zijn hart onrustig deed kloppen? Ja, zoo besloot Willem dan weer, dat zou toch liefde moeten zijn. Maar wat dan aan Njetta te zeggen In zijn laatsten brief had baar geschreven, dat hij vreesde haar nooit te zullen beminnende liefde komt niet, maar is er, vóór wij er ons zelf van bewust zijndit had Njetta genoeg ondervonden. Die redeneering echter had blijkbaar geen vat op dit meisje. Hij moest haar ook zonder liefde huwen, en ditkon hij eenvoudig niet. Hare genegenheid jegens hem ging veel te veel van haar zelve uit, was te eigenbatigvandaar ook die afgedwongen belofte. Doch als hij nu niet tot haar kwam, zou Njetta dan ook tot hem komen Zoo iets kon zij best ondernemen, daar kende bij haar wei voor. En wat zou hij dan doen Haar volgen en bier alles wat hem aantrok, zijn studie, het terrein van zijne werkzaamheid, zijne vinding, alles in den steek laten, om elders van nieuws aan te be ginnen? Neen, dat kon hij nietEn waarheen zou hij trekken Naar Amerika Om een meisje naar een vreemd werelddeel reizen om er misschien met moeite een nieuw veld van werkzaamheid te ontginnen Nogmaals neen 1 Daartegen kwam zijn mannelijke trots in verzet. «Ik zal haar schrijven, dat het uit moet zijn met onze betrekking en wil dan de gevolgen rustig afwachtenhet is de eerste storm niet, dien ik het hoofd heb moeten bieden." Zoo besloot Willem zijne alleenspraak. 17e Hoofdstuk. Driemaal was Willem nu naar Venetië gekomen, maar zijne herbaalde bezoeken hadden geen de minste verandei ing gebracht in zijne verhouding tot Flora. Deze sprak tegen hem weinig meer dan vol strekt noodig was en zoo kwam het ook, dat hij over hare jeugd, haar verleden, hare ervaringen en het verlies van baar vermogen nooit had hooren spreken; want ook de heer Lombardi wachtte zich wel daarover te beginnen, daar hij hem Flora niet als eene arme wees wenschte voor te stellen. Deze meende, dat daarvoor nog gelegenheid ge noeg zou zijn, wanneer de jonkman zich eens verklaard had. Over een jaar zou hij ook voor een voldoende huwelijksgift kunnen instaan, want de fabriek wierp tegenwoordig genoeg winsten af. Wel vond de heer Lombardi Willems gedrag tegenover Flora wat vreemd, maar dacht hij alle mannen hebben hunne eigenaardigheden, vooral de Engelschen, in 't bijzonder ook de mannen van wetenschap en talent. Deze geleerde had echter niets, wat een meisje ongélukkig zou kunnen maken; integendeel, zijne manier van leven was zoo ingetogen, too soiled, dat hij ais 'tware voor huisvader geboren was en er voor Flora geen beter echtgenoot kon worden uit gedacht Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1