kerk, en moesten hare besturen de wraak van «•dr. Kuyper verduren. Een ander schrijver, Nemo, wordt in het genoemde geschrift aangehaald, wijl hij op een ander gevaar wijst, dat ons van de zijde van dezen agitator dreigt. Na gewezen te hebben op het verontrustend aanzien dat de inwendige toestand van het land heeft, zoo wel door het streven van hen die een ker kelijk politiek stelsel zoeken in toepassing te bfengen als door de bende die de grond slagen der samenleving wil omver halen en het koningschap wil vernietigen, zegt hij: sEn wat aan de republikeinsche beweging, die van sociaal-democraten uitgaat uitgaat en die maar al te veel steun schijnt te vinden in Friesland, waar een zeer groot deel der arbeidersbevolking de leiding volgt van de zoogenaamde »volkspartij", een des te zorg wekkender aanzien geeft, is, dat er ook bij den aanvoerder der Calvinisten eene sterke neiging schijnt te zgn om de nationale ge hechtheid aan het Huis'van Oranje te onder mijnen, onder voorgeven dat de voortplanting van dit Huis door een vrouw onbijbelsch is. »Aan dezen toeleg van dr. Kuyper is lang niet genoeg aandacht gewqd. Nochtans is het een hoogst gewichtig verschijnsel, van veel meer beteekenis misschien nog dan de repu blikeinsche beweging der socialisten. sEnkele, niet Kuypersgezinde orthodoxe bladen hebben dat terstond gevoeld, en zijn tegen het beweren van De Standaard, als zou de oude band tusschen Nederland en Oranje verscheurd zijn sedert Koning Willem UI overleed, met nadruk opgekomen. »Wanneer Domeia Nieuwenhuis en de zijnen tegen het Koningschap te velde trek ken, dan kan men nog meenen, dat dit afstuiten zal op de traditioneele Oranjeliefde van het volk. Maar wanneer Kuyper aan zijne volgelingen verkondigt dat er geen Huis van Oranje meer is en dat zij bijgevolg zich ont slagen kunnen rekenen van de tronw aan Oranje, dan reikt dat veel verder. En wan neer hij dan op grond der Schrift aan het betoogen gaat, dat de erfopvolging door de vrouw tegen de inzettingen Gods ingaat en dus uit den booze is, dan breekt hij in de der Roomsche kerk in de hoofdstad des lands. Het zal toch vermoedelgk dr. Kuyper en zijn collega De Savornin Lohman niet onbe kend zijn geblevendat er van Roomsche zijde ondershands gepolst was of die kerk zou worden afgestaan, tegen een hoog geldelijk bedrag, men noemde een millioen gulden en een nieuw kerkgebouw in een ander gedeelte der stad. 't Zou een kostelijke bijdrage zijn geweest voor de vrije universiteit en het is de vraag of de verzoeking den heeren Kuyper en De Savornin Lohman niet te sterk zou geweest zijn. In elk geval' achten wij het veiliger dat die kerk in de hoede is gebleven van hen die er al zoo lang goede zorg voor hebben 'gedragen. Weest dan op uwe hoede, als hij u nadert met vriendelijk gelaat en Gods woord op de lippen, als hij spreekt van »de souvereiniteit Gods" en »de eere van Christus". Gedenkt de woorden die Jezus tot de eenvoudigen van harte sprak Voorwaar, voorwaar ik zegge u, niet een iegelijk die daar zegtHeereHeere zal ingaan in het koninkrijk Gods, maar die daar doet den wil des Vaders die in de Heme len is." Er schijnen wonderlijke dingen gebeurd te zgn in de laatste jarenplannen beraamd die verbazen; aanslagen gesmeed, die afschuw verwekken. Daarom op uw hoede, o volk van Neder land, liberaal en niet-liberaal. Er waart een booze geest rond. Weerstaat hem en werpt hem uit. De gelegenheid daar toe wordt thans geboden. Buitenlaiidsche Berichten. END E L A M D. In het Lagerhuis heeft Worms gezegd, dat Engeland geenerlei verantwoordelijkheid zou kunnen aanvaarden voor de financieele maat regelen der Engelsehe Zuidafrikaansche ver- eeniging, maar dat de regeering zich er niet tegen verzetten kan, dat deze vereeniging deelt in de voordeelen van maatschappijen, die op haar gebied mijnen exploiteeren, want zij heeft zich groote opofferingen getroost om de orde te bewaren. Volgens de laatste be richten nebben de Boeren er van afgezien om Westendorp, tot stichting van joodsehe koloniën. De te Londen bestaande hond van omnibus- en trambeambten heeft een manifest uitge vaardigd, waarin eene algemeene werkstaking tegen Zaterdagochtend wordt aangekondigd, tenzij de maatschappijen bewilligen in een werkdag van 12 uren en in andere eischen. Blijkens de mededeelingen omtrent de jongste volkstelling in Engelsehe steden zqn er daaronder, wier bevolking in den tijd van tien jaar is vermeerderd met 9 a 45 percent. Het eerstgemelde cijfer betreft Wolverhamp ton, het andereCardiff, terwijl Liverpool daarentegen sinds 1881 6 pCt. is achteruit gegaan. In Britsch Columbia wordt door leden van het Parlement bij de regeering er op aange drongen, dat zij hier ten krachtigste zal pro testeeren tegen het regeerings-ontwerp be treffende het verbod van robbenvangst in de Behringzee. De bedoelde Parlementsleden verklaren, dat door zulk eene wet deze tak van bedrijf geheel ten gronde zal worden ge richt. Een telegram uit Rangoon meldt dat eene bende Dakoits in den nacht van 1 Juni een spoorwegstation nabij Mandalay heeft aange vallen en geplunderd en den stationschef gedood. B E G I E. De rechterzijde, die gisteren bijeenkwam tot onderzoek van het herzieningsvraagstuk, was van oordeel dat er grond bestaat om te volharden bij de tot dusver ten aanzien der grondwetsherziening gevolgde gedragslijn. De rechterzijde maakt dus de herziening afhan kelijk van de voorafgaande bespreking van een ontwerp-grondslag betreffende de provin ciale en gemeentelijke verkiezingen, dat de regeering binnenkort zal indienen. De heer Macau, voorzitter van de maatschappij ïCockerillheeft concessie verkregen voor den aanleg van een spoorweg in Klein-Azië, van Samsoun, aan de Zwarte zee, tot de stad Sivas, met toestemming deze lijn tot Caesarea en de golf van Alexandretta door te trekken. Wanneer dit tot stand komt, verbindt die spoorweg de Zwarte met de Middellandsche Zee, een afstand van 1800 KM. I T S C H A N D. Het Berliner Tagebtatt ontvangt uit Athene het bericht, dat door de regeeringsorganen aldaar de bewering omtrent zoogenaamde ritueele moorden op Corfu, officieel wordt tegengesproken. Uit de laatste berichten omtrent de plun dering van een spoortrein in de nabijheid van Adrianopel en de gevangenneming dei- vijf Duitsche reizigers door de roevers, blijkt, dat dit wanbedrijf-niet door Turken, maar door Grieken werd gepleegdzelfs vermoedt men, dat een van de beambten der spoor wegmaatschappij daarin de hand had, en, wel onderricht zijnde welke reizigers de be wuste trein vervoerde, juist de vermogend- sten onder hen wist uit te kiezen. De commissie, die de kolonisatie in de grootendeels Poolsche provinciën Posen en West-Pruisen bevordert, en voor dat doel over een telken jare op de begrooting vast gesteld bedrag uit de schatkist beschikt, heeft in de vijf jaren van hare werkzaamheid vijftig duizend hectaren gronden aangekocht voor 30 millioen mark en die verdeeld in 978 stukken, waarvan 37 sgroote" plaatsen, 416 van 25 of meet- hectaren, 361 a 25 hectaren, 381 van 4 a 13 hectaren en 83 van minder dan 4 hectaren. Die zijn groo tendeels reeds verkocht of verpacht aan ^kolonisten" uit verschillende provinciën 252 plaatsen van de 978 zijn nog niet uit gegeven. Bij de commissie hadden zich 4537 aanvragers aangemeld met een gezamenlijk vermogen van bijna 20 millioen mark, waar onder 4092' protestanten en 428 katholieken. Men aiet dus, dat de commissie ruime keus heeft gehad, teneinde liet uoel der kolonisatie te hereiken: het bevolken van die twee pro vinciën met welvarende Duitsche landbouwers. Ten behoeve van die nieuwe bevolking werden 22 scholer. en eenige protestantsche kerkgebouwen gesticht. F R A N K R IJ K. Eene depêche van den gezant van Haïti te Washington meldt, dat de orde te Port-au- Prince is hersteld en de geruchten omtrent het plegen van wanordelijkheden op het eiland door benden partijgangers valseh zijn. I T A I E. De minister van onderwijs, de heer Villari, heeft in de Kamer zijne begrooting ingeleid met eene door alle partijen toegejuichte rede, en daarin de wenschelijkheid besproken van hervormingen. Hij zeide dat hij geen beloften wilde doendie tot teleurstellingen zouden kunnen leiden. De noodige hervorming kan niet door den minister, doch moet door het gansche volk worden tot stand gebracht. Hoe bijvoorbeeld te bewerken vroeg de minister dat het lager onderwijs op doel treffende wijze gegeven worde aan de kinderen der'armen, die te midden van voortdurende ontberingen leven en die niet zoozeer weten schap als wel mededoogen eischen. De minister erkende dat ook aan het hooger onderwijs vele fouten kleven. Hij wees daarbij o.a. op de moeilijkheid'eener goede samen stelling der examen-commissies. Hij veroor deelde het stelsel van een alles omvattend examen, dat slechts den studenten met een goed geheugen zou ten goede komen. Door den minister werd voorts erkend, dat het tegenwoox-dige stelsel van privaatonder wijs aan de universiteiten allerslechtst is en dat eene hervorming daarvan reeds door hem aan den Hoogen Raad was vooi-gesteld. De minister van financiën heeft cp eene desbetreffende vraag van den afgevaardigde Danco geantwoord, dat de graanprijzen en de onzekerheid der berichten uit binnen- en buitenland op dit oogenblik geen maatregelen ten opzichte der graanrechten i-echtvaardigen zouden. Elke wijziging daarin zou nadeelige gevolgen kunnen hebben.' In elk geval zou de minister, zoo noodig, maatregelen nemen om de belangen der landbouwersder consu menten en der schatkist met elkander in overeenstemming te brengen. NOORWEGEN. Bij de Storthing is een ontwerp ingediend betreffende den aanleg van spoorwegen. De kosten daarvan worden op 120 millioen kro nen geraamd. SPANJE. In den Senaat is de beraadslaging aange vangen over het wetsontwerp op de Zondag- rust. De heer Manuel Merelo kwam tegen de voordracht op, omdat zij te zeer doortrokken was van de clericale begrippen. De minister president Canovas del Castillo antwoordende, verklaarde dat de regeering ter oplossing der sociale qua es tie veel rekende op de medewer king derKerk. Hg gaf tevens zijne hooge ingenomenheid te kennen met de theorieën, door den paus uiteengezet in de encycliek over de sociale quaestie. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister van koloniën de begrooting voor Suba ingediend. De uitgaven zijn geraamd op 25,533,000 en de inkomsten op 25,753,700 dollars. In de memorie van toelichting wordt ge zegd dat de conversie der schuld uitgesteld is wegens de financieele crisis. PORTUGAL. In de Kamer heeft de minister Valboru Woensdag het ontwerp-tractraat met Enge land voorgelezen en verzocht dat onmiddellijk tot de behandeling daarvan worde overgegaan. De-Kamer heeft het terstond naar de com- 'missie voor buitenlandsche zaken verzonden. Algemeen gelooft men dat het tractaat tn geen der beide Kamers op verzet zal stuiten en reeds binneu acht dagen zal kunnen harten zgner volgelingen het koningschap af. »D« Standaard heeft méér gedaan. Hg heeft bet begrip, dat de zijnen hechten aan de agratie Gods" losgemaakt van het koning schap, en verkondigd, dat ook het hoofd eener republiek regeeren kan bij de gratie Gods. En daarmee in verband is hij den lof gaan verkondigen van de Republiek der Vereenigde Nederlanden. »Dat alles is niet zonder bedoeling ge beurd. Een orthodox blad de Nieuwe Sprokkelaar heeft er achter gezocht, dat de eerzucht Kuyper ingeblazen zou hebben, dat hij evenals Cromwell geroepen kon worden aan het hoofd eener republiek te staan. Anderen kwamen onder den indruk, dat Kuyper redenen had om hertog Adolf van Nassau op den Nederlandschen troon te wenschen. »Wat daarvan zij, de toeleg was er om voor zijne Calvinisten eene brug te slaan naar de republieken na alles wat men van deze partij-leider sedert eene reeks van jaren heeft gezien, zou het volstrekt geen verras sing wezen, wanneer men hem op een goe den dag zag samenspannen met de sociaal democratische republikeinen tegen het koning schap. sEn zoodra hg goevindt te verkondigen, dat dit het middfel is om het koninkrijk Gods op te bouwen en de heerschappij van Koning Jezus te herstellen, kan men er zeker van wezen, dat hg heel zgn blinden aanhang weder vol gedweeheid achter zich vindt." Eindelijk lezen we nog in bedoeld ge schrift, en we aarzelen haast het weer te geven: sWare de aanslag van dr. Kuyper op de Nieuwe kerk te Amsterdam geluktdan was thans misschien deze kerk de kathedraal het gebied dier vereeniging binnen te trekken. Fei'gusson weigerde het tractaat met Portu gal mede te deelen, vooraleer het te Lissabon geteekend zal zijn. Dezelfde staatssecretaris herhaalde zijne verklaringen van 22 Maart 1888 ten aanzien van Engelands coxrespondentie met betrekking tot het drievoudig verbond. Sedert is er niets veranderd, en de regeering heeft geene enkele verbintenis aangegaan om trent het gebruik van Engelands maritieme strijdmiddelen bij welke gelegenheid ook. De regeering heeft hare volkomen vrijheid van handelen onder alle omstandigheden behou den, en de Italiaansche staatslieden weten zeer goed, dat Engelands sympathie zou zijn voor hen, die eene politiek volgen in overeen stemming met Engelands belangen. Door den heer Jackson is een bill ingebracht, strekkende tot aflossing van het Engelsehe deel der Russisch— Holiandsche leening, welke in eerste lezing is aangenomen. Volgens een bericht uit Moskou heefteen bekend buitenlandsch persoon aldaar den czaar bezocht en hem over de jodenvervol ging gesproken. De czaar moet toen hebben verklaard, vast besloten te zijn om de aange vangen maatregelen te doen voortzetten, op grond dat de schuld ten deze bij de Joden zeiven ligt, en er tot nog toe geene enkele nihilistische samanzwering is ontdekt zonder dat daarbij bleek hoe Joden er aan hadden deelgenomen. Hij verklaarde dat de Russi sche Joden dè ergste revolutionnairen zijn. Naar men verneemt, is de Arr.sterdamsche firma Westendorp in onderhandeling met baron Hirsch om eene landverhuizing vap Joden naar St. Domingo te leiden.Baron Hirsch zou daartoe landerijen aankoopen, ïn-verband met eene spoorweg-concessie aan de firma

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2