Gemengde Berichten. Hij belooft geen herstel van de missie bij den paushij zoekt geen kiezersgunst door ach tot hunnen gehoorzamen dienaar ta verlagen. Hij zoekt ook geen stemmen te winnen door dubbelzinnige verklaringen. Hij geeft zich zooals hij is, en zijne aanbe veling is de veeljarige eervolle loopbaan, die hij als staatsman achter den rug heelt. Elders heeft men Gleïchman willen be streden, op grond dat hij geen vooruitstrevend man zou zijn. Maar is men dan vergeten wat er van hem gezien werdtoen hij minister van financiën was Heeft hij niet de uitbreiding der successie-belasting tot de rechte lijn weten tot stand te brengen Heeft hij niet een voorstel gedaan om een einde te maken aan de bevoorrechting der rijken door het roerend vermogen te be lasten Heeft hij niet getoond het bezit in de doode hand aan te durven Gleichman geen vooruitstrevend man, Gleichman een ^conservatief" Weinige ministers van finan ciën hebben in zóo korten tijd als hij aan het bewind was, zooveel voortvarendheid ge toond, zoo overtuigend de blijken gegeven, dat het hun met de hervorming der be lastingen ernst was. Gleichman behoort tot de ijverigsten onder de liberalenonafhankelijk man, met de vrije beschikking over zijnen tijd, is het zijn lust al zijne krachten te wijden aan den dienst van zijn land: Het moet voor de kiezers een voorrecht z\jn, hem eenen zetel in de Kamer aan te bieden. Er zal in dit district hard gewerkt worden. De vrienden van Van der Borch zullen de krachtsinspanning tot het uiterste drijven, om zijnen zetel te redden en de Roomschen men heeft het vernomen rekenen er reeds met zekerheid op dat zij hunnen candidaat in hei-stemming zullen brengen. Doen al de onzen hunnen plicht, wordt er trouw gezorgd dat er geen enkel man op het appèl ontbreekt, dan kan misschien bij de eerste stemming het district voor de liberalen gewonnen worden. In November 1888 scheelde het niet meer dan een groote honderd stemmen. In ons voordeel hebben wij bij deze stem bus, dat al meer de overtuiging doordringt, dat alleen eene liberale regeering, geboren uit eene krachtige meerderheid, Nederland verlossen kan uit den toestand van grenze- looze verwarring, waarin de beginsellooze politiek der kerkelijke partijen het gebracht heeft. (AT. iü. Ct.) De Maasbode adstrueert in de volgende woorden haar raad aan katholieke kiezers, om niet op anti-revolutionnairen te stemmen VWie op een anti-revolutionnair stemt, teekent zijn eigen vonnis. Is er dan geen greintje eergevoel meer onder zoo vele Roomsche burgers? De Calvinisten honen, be spotten, trappen onze burgerijzij doen dat openlijk, vooral sinds het manifest der katho lieke Kamerleden den duivel naar buiten dreef, en wij zouden ons 'egel aan die mis handeling hechten en met onze stem zeggen: Gaat maar voort, vrome bondgenooten met ingekankerden Papenhaat, die den Paus een leugenaar noemt, beschouwt ons slechts als gedoogde burgers in uw Gereformeerd Neder land, wij bestaan alleen door uwe genade en doen bij voorbaat afstand van onze be langen, rechten en eer, mits het bondgenoot schap behouden blijft." Mr. J. H. L. Hafïmans schrijft in het Venl Weekbl., onder het opschrift»een moeilijk geval" Wat moeten zij die voor alles van de legerwet af willen, doen, wanneer zij te kiezen hebben tusschen twee voorstanders der legerwet, waarvan de een anti-revolu tionnair, de ander liberaal is Ziedaar een moeilijk geval. Zich onthouden Dat nooit! Van twee kwaden moet men het minste kiezen. Welk is het minste kwaad? Dat hangt alweer van den smaak af. Een liberaal, gekozen wordende, helpt de meerderheid verplaatsen, het ministerie, en met het ministerie de legerwet, ten val brengen. Een anti-revol'itionnair, gekozen wordende, helpt de meerderheid voor zooverre die nog bestaat bestendigen, het ministerie, en met het ministerie de legerwet, op de been houden. Nu moet ieder R,-katholiek maar welen wat hij verkieslijk acht. Raad geven willen wij niet. Wij wijzen alleen op de gevolgen, opdat men wete wat men doet. Bijna zonder uitzondering rechtvaardigen al de berichten en het zijn er talloos vele omtrent het stellen van candidaten in kiesdistrictende beweringdie ook wij meer dan eenmaal uitspraken, datwanneer de stembus werd gereedgemaakt, Roomsch- katholieken en anti-revolutionnairen weder samen zouden gaan. De Roomsch-katholie- ken, althans hunne kiesvereenigingen, nemen de anti-revolutionnaire candidaten aan, waar zij geen kans zien aan een eigen caudidaat de meerderheid te geven. De legerwet zelfs, die men meende dat een hinderpaal voor dat samengaan zou opleveren, blijkt van geen invloed er op te zijn. Te Wymbritseradeel b.v., waar de heer Brantsen van de Zijp candidaat is van de anti-revolü- tionnairen, werd hij, niettegenstaande hij een voorstander van de legerwet is, toch door de Roomsch-katholieken gekozenomdat dit ageen specifiek R.-k. belang gold". Maar waarom hebben dan de Noordbrabantsche kiesvereenigingen daarover zooveel beweging gemaakt en sloot men zelfs den heer Vos de Wael uit, nadat de bisschop om zijn oordeel over de legerwet zich tegen hem had ver klaard j Ea dien steun verleenen de katholieken aan de anti-revolutionDairen, terwijl zij zeiven bij monde van de Maasbode getuigen, dat zij (de katholieken) onder - het liberaal régime sterk vooruit- en onder de anti-revolutionriaire heerschappij sterk achteruit zijn gegaan. In de Maas- en Roerbode schreef de heer Nuyens»Wjj katholieken kunnen nooit gemeene zaak maken mot de anti-revolution nairen." »Dit is zeer natuurlijkdie partij betreurt het verlies van de oud-gereformeerde supre matie; zij ziet in de katholieken, minstens genomen, belijders van een allerverbasterdst Christendom; de ij verigen onder hen beschou wen ons als i afgodendienaars"en er be staan tusschen hen en ons voortdurende, nooit geheel en al weg te nemen antipathieën. Op slechts zeer enkele uitzonderingen na (mannen met helderen blik en onbevooroor- deelden zin), zien de anti-revolutionnairen de Roomschgezinden met argwaan en groote koelheid, zoo niet met afkeer aan. Samen werking met hen is dan ook voor ons op den duur onmogelijk." ArnhCt.) Hoewel het voorstelBahlmann betref fende de graanrechten voorloopig van de baan is, blijft het zijn nut behouden men kan nooit weten tot welke buitensporigheden de nieuwe samenstelling der Tweede Kamer sommige hat er leden brengt eens te wijzen op de verschijnselen, die zich in Duitschland voordoen. Het koren heeft daar in de laatste weken zulke hooge prijzen bereikt als men voor vijf jaar niet had kunnen denken. De conservatieven meenden toen reeds een ruime limiet aan te nemen, toen ze voorstelden aan de regeering het recht te geven tot tijdelijke schorsing der invoerrechten als de prijzen tot 180 mark zouden zijn gestegen; thans is de prijs reeds 230 mark. Het schijnt daarbij vast te staan, dat de hooge prijzen alleen het gevolg zijn van gebrek aan graan in Duitsch land en waarschijnlijk ook in andere landen. Het zal echter de vraag zijnschrijft de Berlijnschc correspondent van het Handels blad, of uit andere landen genoeg graan kan worden aangevoerd, om tot den oogsttijd in de behoeften te voorzien. Wie weet of vóór dien tijd de prijzen niet zoo hoog zullen stij gen, dat zelfs kanselier Caprivi daartegen niet bestand is. Met den moed van een generaal, maar met de onvoldoende economische kennis van een liefhebber in het vak, heeft Caprivi de verantwoordelijkheid op zich genomen.Wie weet of er geen omstandigheden komen waartegen zelfs de moed van een generaal te kon, schiet. De gronden, welke de kanselier aanvoerde, waren de bekende argumenten der agrariërs. De kanselier sprak over de staathuishoud kunde, als iemand die een opstel hierover heeft uitgewerkt en nu blij is, dat hij daar over zooveel heeft kunnen leeren. Het zwakste punt van zijne verklaring was, toen hij er kende dat men de behoeftige burgers kon helpen, wanneer men de invoerrechten voor langen tijd geheel kon opheffenmaar dat willen wij niet. Deze uitdrukking van den kanselier kenmerkt de houding der regeering, maar deze zorg voor de belangen der agra riërs is des te minder verklaarbaar, nu alle partijen, zelfs de conservatieven en de agra riërs, hebben verklaard dat zij, met het oog op den nood der bevolkingzich niet tegen een tijdelijke verlaging van de graanrechten zouden verzetten. Het onlangs verspreide gerueht van een schorsing der invoerrechten schijnt ontstaan te zijn door de verschillende gevoelens in den ministerraad, waar Miquel wèl, Yon Heyden niet voor schorsing was. Deze beslissing heeft natuurlijk aan de regeering afbreuk gedaan in het vertrouwen der liberalen en vrijhande laars. Ook de burgemeesters der gemeenten Ylaar- dingen en Pernis hebben dankbetuigingen ontvangen namens H. M. de Regentes voor de hulde, HH. MM. den 30n Mei jl. gebracht. Het dividend der Nederlandsche Handel maatschappij is op f 82 vastgesteld. In het district 's-Hertogenbosch is tot lid der Prov. Staten van Noord-Brabant gekozen de heer L. van de Westelaken, met 1077 van de 1138 geldige stemmen. Sedert eenige dagen vertoeven te Amster dam een groot aantal uit Rusland verdreven Joden, die grootendeels in logementen in de Anthonie-Breestraat en in de Warmoesstraat een onderkomen hebben gevonden. Hun aan tal wordt op 200 geschat. Schamel zien zij er allen zonder uitzondering uit en de meeste konden niets van hun eigendom in Rusland redden, maar vol goeden moed begaven zij zich naar de Vereenigde Staten, teneinde daar een nieuwen werkkring te zoeken. Wij hebben, zegt het Sbld., eenige van deze verdreven Israëlieten gesproken en hun de redenen gevraagd waarom zij Rusland moesten verlaten. Zij klaagden niet over lichamelijke mishandeling, maar aller klacht kwam hierop neer, dat hun door de Rus sische regeering het leven eenvoudig onmo gelijk werd gemaakt. Wij laten hier uit het Hbld. een paar staaltjes hunner mededeelingen volgen: »We kunnen ons brood niet verdienen zei er een »we moeten toch een stoel hebben om op te zitten en een bed om op leggen, maar niets wordt je daar gegund." Daar had je b.v. een zekeren Hirsch uit Wilna. Hij is in Rusland geboren en had er 40 jaar gewoond, maar nu moest hij weg, omdat hij zijn brood niet meer kon verdienen. Een zijner zonen was naar Amerika gegaan, zonder de hiervoor noodige vergun ning te hebben aangevraagd, en hiervoor werd den vader een boete van 300 roebels opgelegd. Het geld was niet voorhanden en daarorn werd zijn huisraad en al wat hij bezat weggenomen. »Iets verdienen was onmogelijk, want zelfs zei hij mogen Joodsche kleermakers niet eens met de machine werken, allen mogen alleen met de hand werken. Ik moest toch eten en daarom schreef ik aan mijn zoon in Amerika. Hij zond mij reisgeld en nu ben ik met mijn vrouw en vier kin deren op weg." »En gij werd een ander gevraagd van waar komt gij »Uit Kaminitz. Ik woon al 50 jaar in Rusland en ben behanger van mijn ambacht. Een der maatregelen, waardoor de Joden worden getroffen, is o. a. de bepaling, dat ieder moet teruggaan naar de plaats waar hij geboren is. Dit werd ook mij gelast, maar ik ben geboren in een klein dorpje, waar ik toch als behanger niets te doen zou hebben. Er bleef dus niets anders over dan het land te verlaten." Deze man had een vrouw en zes kinderen hij zich, benevens een schoonzoon, de man zijner oudste dochter; ook deze echt was met vier kinderen gezegend, zoodat het ge- heele gezin uit 12 personen bestond. Van een bloedverwant uit Amerika had de vader reisgeld gekregen en nu gingen zij naar de nieuwe wereld. )>En wat ga jelui daar uitvoeren iiO, luidde het antwoord in Amerika is plaats voor allen. Wanneer we daar maar eenmaal zijn, dan zijn wij gered." Te Tilburg hebben zicli reeds 543 gevallen van mazelen voorgedaan, waarvan vele met doodelijken afloop. Te Wüdervank zyn in de weide twee beste melkkoeien, van den landbouwer J. Begeman, gestorven, hoogstwaarschijnlijk aan vergifti ging door loodwit, hetwelk, gelijk men weet, dikwijls met het straatvui! op de weide komt. Te Odoornerveen zijn ten gevolge van het gebruik van slecht drinkwater plotseling drie kinderen gestorven. Te Amsterdam is verschenen het eerste nommer van de Verkiezingsbodepolitiek orgaan. Het blad zal dagelijks verschijnen. Het voorwoord is namens velen door den heer A. C. Wertheim onderteekend. Den Haag. In het hotel iDen Ouden Doele" zijn aangekomen de heer B. H. de Waal, consul-generaal der Nederlanden te Durban (Natal), en de heer A. G. v. Deth, consul-generaal van de Zuidafrikaansche republiek, van Brussel.- Te Parijs bevinden zich thans tweelingzusters uit Boherae, oud veertien jaar, die aan eikander zijn vastgegroeid met het onderdeel van het lichaam Voor het overige zijn ze normaal en zij verschillen zeer van elkander in neigingen en aard. Ze zien er goed nit, schijnen gezond en opgewekt. De reis naar Parijs deden zij op één kaartjede spoor- wegbeamte protesteerde wel aanvankelijk, maar bij gaf ten slotte toe. Naar uit Kieff gemeld wordt, heeft de uitdrijving der joden aldaar een zonderling gevolg. Bijna al de muzikanten der schouwburgen, concerten enz. dier stad zijn joden. Men heeft ze al te zamen uit de stad gezet, krachtens de wet die den joden verbiedt de voornaamste steden van Rusland te bewonen. De Russische opera van Kieff, evenals a' de andere schouwburgen en concerthuizen, bevinden zich thans zonder orkest. De inwoners hebben naar den czaar een smeekschrift gezonden, ten einde het behoud hunner muzikanten te bekomen zij hebben echter een weigerend antwoord ont vangen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2