Binnenlandsclie Berichten. mindering of opheffing der graanrechten, maar alleen de regeering uit te noodigen, aan het Huis de gegevens mede te deelan, •waarop de verklaring van den minister-pre sident Von Caprivi rustte, is door 50 leden dier partij een daartoe strekkend verzoek ingediend. De bedoeling daarvan is hoofd zakelijk, eene discussie over de graanrechten mogelijk te maken, hetgeen hij gelegenheid van 's ministers verklaring niet mogelijk was, omdat toen de invoerrechten niet aan de orde waren. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft het Sperrgelder-ontwerp bij derde lezing aangenomen. In eene, op verzoek van 15 leden belegde algemeene vergadering der Duitsche centrale gymnastiek-vereeniging, is, met 3-42 tegen 30 stemmen, een voorstel verworpen om geen Israëlieten als leden dier vereeniging toe te laten. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Israël met het losgeld voor de vijf Duitschers, die door de^roovers bij den aanval op den spoortrein tusschen Adrianopel als gevangenen werden meegevoerd, te Kirkilisse, waar de betaling moest geschieden, is aangekomen. De bandieten weigerden echter de uitlevering te bewerkstelligen, daar de heer Israël door 28 man werd begeleid. Men verwacht echter, dat men liet hierover eens zal worden en de gijzelaars spoedig bevrijd zullen worden. BELGIE. Gisternamiddag heeft te Charleroi eene vergadering van burgemeesters uit de omstre ken plaats gehad, die door de handelsver- eenigingen waren bijeengeroepen tot het beramen van middelen om aan de werk staking een einde te maken. De voorzitter der vereeniging te Charleroi verklaarde, dat de werklieden wilden afzien van de eischen betreffende een werkdag van acht uren en verhooging van loon en dat zij het werk zouden hervattenwanneer zij zekerheid hadden dat de patroons geene represailles zouden nemen. Voorts bleek uit de mede- deelingen van ter vergadering aanwezige burgemeesters, dat de patroons bereid zijn, alle werklieden weder aan te nemen, uitge zonderd de aanvoerders der werkstaking. De vergadering nam een besluit, waarin zij hare wensehen te kennen gaf en een beroep deed op de welwillendheid der patroons. Men gelooft, dat het werk Maandag zal worden hervat. De heer De Smidt—De Nayer heeft den voorzitter der centrale sectie, den heer De Lantsheere, medegedeeld dat hij zijn rapport over de grondwetsherziening op Vrijdag 12 Juni zal indienen. Naar verzekerd wordt, zal de grondwetsherziening in behandeling gebracht worden in eene buitengewone zit ting der Kamer, welke waarschijnlijk in October gehouden worden zou. opzicht gelijkt, niet tot echtgenoot verkiezen?" «Zeer gaarne," antwoordde Flora op zoo wel gemeend en toon. dat de heer Lombardi meende liet pleit reeds gewonnen te hebben. s Welnu, mijn kind, zeg mij dan, waarom gij tegen ons beider vriend zulk eene vreemd», meisjesachtige, schuwe houding aanneemt. Gij zijt toch al lang de korte kleeren ontwassen. De heer Williamson stelt belang in u, dat is duidelijk, maar gij gij zijt zoo onverschillig en zoo koud als een stuk ijs." elk kan niet anders, oom sWat!" riep de heer Lombardi, terwijl hij zich stijf in zijn lennstoel oprichtte. nDat noem ik toch zonderlinge grillen; een man, dien men hoogacht, dian men wel lijden mag en wel gaarne teri huwelijk zou nemen, op allerlei wijze van zich afkeerig te maken en dan te zeggen ik kan niet anders! Men kan toch nooit dat vrouwvolk begrijpen." «Oom, gij hebt mij niet goed verstaan. Ik heb nooit gezegd, dat ik hem tot echtgenoot begeer, ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft met 39 tegen 31 stemmen de overneming der 50,000 aandeelen in den Zwitserschen centraal-spoorweg be krachtigd. DENEMARKEN. De groote expeditie, onder aanvoering van luit Ryders, tot verkenning der oostkust van Groenland zal a.s. Zondag met het Noorsche stoomschip Hekla van Kopenhagen vertrek ken. De expeditie zal drie jaar duren; de regeering heeft voor hare uitrusting een bedrag van 200,000 kronen toegestaan. RUSLAND. De opstand onder de boeren hljjkt het gevolg te zijn van buitengewonen nood, vooral in de gouvernementen Kazan, Sim birsk, Samara, Nischin en Penza, waar hon derden en duizenden van gebrek omkomen. Des ondanks liet de regeering met de grootste gestrengheid voortgaan met het innen der belastingen; waarde boeren geen geld hadden, namen de ambtenaren hunne laatste bezit tingen in beslag en werden zij bovendien nog mishandeld. Ten einde raad, liep het boerenvolk te hoop, trok stroopende het land door, stak de huizen der meergegoeden in brand en plunderde de graanpakhuizen. Na veel bloedvergieten wisten de uitgezonden troepen den opstand te onderdrukken, maar elk oogenblik dreigen nieuwe onlusten, daal de vooruitzichten van den oogst over het algemeen ongunstig zijn en de nood, vooral in het gouvernement Kazan, voortdurend Stijgt. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat admiraal Hoskin, commandant van het Engelsche eska der der Middellandsche Zee, sinds eenige dagen achtereenvolgens de Italiaansche havens, arsenalen en marinewerven, heeft bezocht. Op dit oogenblik bevindt hij zich te Venetië. Men is eenigszins verwonderd over deze han deling van den Engelschen vlootvoogd, daar liet den schqn heeft dat deze een soort van inspectiereis onderneemt. De JRiforma vroeger het orgaan van Crispi, en altijd vijandig gezind ten aanzien van Frankrijk maakt een schrijven uit Massowuh openbaar, waarin beweerd wordt, dat de enquête-commissie in de kolonie de sporen heeft ontdekt van Fransche kuiperijen. Het blad geeft de regeering in overweging, krachtige maatregelen te nemen, ook tegen de Fransche zendelingen. De paus heeft Donderdag het vroeger aan gekondigde openbare cousistorie gehouden, en de bisschoppen Vanutelli en Dunajewski bevestigd in de waardigheid van kardinaal. Leo XIII heeft bij deze gelegenheid geen allocutie gehouden, maar zijne gezondheids toestand scheen niets te wensehen over te laten. De Capitan Frctcassa houdt vol, in weer- wii van de verklaringen van den heer Di maar alleen iemand, die hem in een ot ander op zicht gelijkt." iMijn hemel, nu wordt het nog gekkerriep de heer Lombardi in vertwijfeling uit. iNu staat mijn verstand er bij stil. Gelijkt de man zich dan zelf niet meer? Waarom wel zijn gelijkenis, zijn conterfeitsel en niet hem zelven te kunnen lief hebben? Wel, laat hem dan uitschilderen en trouw zijn portret sLaat mij uitspreken, oom," viel Flora hem in de rede, ven u kort eri bondig verklaren dat deze man nimmer mijn echtgenoot kan worden. Ik ben bang voor hemhij heeft van den beginne aan een angstig, pijnigend gevoel bij mij opgewekt. Ik vind hem schoon en beminnenswaardig, ik ben hem van harte dankbaar voor ai wat hij in ons belang gedaan heeften nog doet, en toch, als ik den man zie, dan is het mij of ik eene spook verschijning zie, en ik krijg een gevoel, dat mij als een nachtmerrie drukt. Ik kan soms nauwe lijks een kreet van angst bedwingen." Gelaten antwoordde hierop de heer Lombardi Rudini, dat generaal Gandolfi hij zijn aan vrage om ontslag als gouverneur van Ery- threa volhardt, omdat hij de verantwoorde lijkheid voor den toestand onder de nieuwe bepalingen niet op zich wil nemen. De reden waarom bij gelegenheid van de feesten ter herdenking van het honderdjarig bestaan van den dom van Orvieto, de minister zijn toestemming onthield aan de plechtig heid van het geven van den pauselijken zegen, door kardinaal Vanutelli, is, volgens de Italia, de volgende: H. M, de koningin zou indirect den paus hebben doen vragen of zij met de verschuldigde eerbewijzen zou worden ontvangen indien zij de plechtigheid bijwoonde, waarop als antwoord werd ontvan gen dat de stad Orvieto deel uitmaakte van den kerkdijken Staat, en dus H. M. daar niet op eene ontvangst als koningin zou kunnen rekenen. De dagbladen, die de pauselijke partij zijn toegedaan, zijn natuurlijk hoogst verontwaardigd over den maatregel van den minister, waardoor aan de vrijheid van den paus wordt te kort gedaan. PORTUGAL. Volgens berichten uit Lissabon heeft Serpa- Pinto in een interview gezegd, dat na Enge- lands ultimatum elke Zambezi-conventie eene capitulatie van Portugal ismaar dat, afge scheiden daarvan, de nieuwe conventie een eervolle oplossing van het geschil is. De voornaamste moeilijkheden schrijft hij toe aan de Engelsche bewindslieden in Zuid-Afrika inzonderheid in Natal. Zij hebben Salisbury zeker meer bezorgdheid veroorzaakt dan Por tugal. Hij acht evenwei nog niet alle bezwa ren uit den weg geruimd. Zijns inziens zal de gemengde commissie, die ingevolge de con ventie moet worden benoemd, met belangrijke plaatselijke hindernissen hebben te kampen. Hij ziet eene langdurige wrijving met de Britsche Zuidafrikaansche maatschappij te gemoet. Hij loochent het dat Gungunhana een Engelsch protectoraat verlangtPortugal heeft dat opperhoofd wel geschenken gegeven, maar de volle waarde er van terugontvangen en hem nooit schatting betaald. AMERIKA. Uit San-Francisco wordt van gisteren gemeld Hier aangekomen berichten uit Chili bevat ten bijzonderheden omtrent het zeegevecht op deu 28n Mei j!., ter reede van Chanaral, tusschen het oorlogsschip der opstandelingen Magalhae» en drie kruisers der regeerings- partij, de Sergeante Algea, de Almirante Lynch en de Almirante Condell. Er zijn meer dan honderd mannen gesneuveld, waarvan de helft behoort tot de bemanning van de Magalhaes. De Sargeante Algea werd zwaar beschadigd en de Almirante Condell zóo ge havend, dat het schip aan de kade gehaald moest worden om niet te zinken. ZUID-AFRIKA. In de rede, waarmede president Reitz de »Gij zijt zenuwachtig, Flora. De man heeft eigenschappen, die bij u veel te zwaar wegen. De lieden hier hebben u bang gepraat. Die nachtelijke tochten en die eenzelvige leefwijze brengen uw hoofd op hol. Overwin die vrees en vooral daar moet ik op aandringen behandel den man niet meer zoo, dat hij zich ontevreden van u en misschien ook van mij afwendt. Ik begeer niet, dat gij gevoelens jegens hem huichelt, die gij niet bezit, maar wijs hem niet zoo onbeleefd terug, wanneer hij u met meer dan gewone minzaam heid behandelt. Wilt gij hem afwijzen, doe dit dan op een andere wijze, want ik zeg u, als de man ons den rug toekeert, dan zijn wij verloren, kind, totaal geruïneerd." »Als hij mij ten huwelijk mocht vragen, oom, dan wil ik hem ronduit zeggen, dat eene verbin tenis tusschen ons onmogelijk is," antwoordde Flora op beslisten toon, die geen tegenspraak toeliet, süoet hij het niet cn blijft hij, zooals tot nu toe, mij op een afstand, met zekere terughou ding behandelen, dan heb ik geene reden hem zitting van den Volksraad van den Oranje- Vrijstaat heeft geopend, wordt de toestand der geldmiddelen buitengewoon gunstig genoemd, en In overweging gegeven, het aanzienlijk kas-saldo te besteden voor den aanleg van openbare werken, terwijl voorts het denkbeeld wordt geopperd de jaarwedden der ambte naren tijdelijk te verhoogen. Omtrent den gezondheidstoestand wordt gezegd, dat de melaatschheid onder de kleurlingen, vooral in het district Moroka, in hevige mate toeneemt, om welke reden wordt voorgesteld twee gou- vemementsplaatsen aan te wijzen tot afzon dering en verpleging der mannelijke en vrouwelijke lijders. Verder worden voorge steld de bouw van een hospitaal, eene nieuwe gevangenis te Bloemfontein en onderschei dene bruggen, alsmede de opheffing van het tolgeld voor bruggen. SCHIEDAM, 6 Juni 1891. Bij de op den 3n Juni jl. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg door de beambten van den waterstaat en het loodswezen is als volgt waargenomen in de Westgeulaan de zwarte-tonnenzijde 72.0 decimeter50 meter benoorden de lijn der roode geleidelichten 78.0 decimeter; op de lijn der roode geleidelichten 76.0 decimeter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 79.0 decimeteraan de witte-tonnenzijde 53.0 decimeterverder bin nenwaarts van af bovengenoemde lijn: 50 meter benoorden de fijn der groene geleide lichten 78.0 decimeter; op de fijn der groene geleidelichten 77.0 decimeter; 50 meter bezui den de fijn der groene geleidelichten 78.0 deci meter grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 74.0 decimeter. Als grondslag voor de getijseinen wordt, bij gewoon laag water, aangenomen 76 dM, zijnde het minste water in de 100 M breede vaargeul, gerekend van 50 meter benoorden tot 50 meter bezuiden de lichtenlijnen. Te Helmond is de marechaussee er in ge slaagd, twee der baldadigen, die zich aldaar Zondagnacht aan ruiten vernielen hebben schuldig gemaakt, op te sporen en in ver zekerde bewaring te nemen. Zij zijn thans naar Roermond overgebracht. Dinsdagmiddag ontlastte zich boven de gemeente Rilland Batli een hevig onweder. De bliksem sloeg op verschillende plaatsen in een viertal liooge olmen, zonder verder schade te veroorzaken. Te Kessel is Dinsdagmiddag de bliksem geslagen in .de groote pachthoeve, bewoond door A. van Megen. De hoeve is met al wat er in was, eene prooi der vlammen geworden. Het vee werd met moeite gered. Alles was verzekerd. onvriendelijk tegen te (reden, hoewel ik jegens hem ook niet vriendelijker kan zijn, dan mijn ge voel dit toelaat." De heer Lombardi schudde bet hoofd en keek zijne nicht iang in het kalme gelaat. Zij was en bleef hem een raadsel. j;N"u, ik acht u verstandig genoeg om niet de oorzaak van ons beider ongeluk te willen worden," zeide hij, en daarmede eindigde dit onderhoud, dat alweder niet getuigde voor de menschenkennis van onzen ijverigen fabrikant. De oom vlijde zich gemakkelijk in zijn st«ei om het verzuimde middagslaapje te doeneen teeken voor Flora om zich te verwijderen. Het slapen wilde echter ditmaal niet geluk ken. De vrees, dat Flora toch aanmaal nog de aanleiding zou zijn, dat hij zijn beschermengel verloor, maakte hem onrustig, bijna zenuwachtig, hoewel de man anders nooit last van zenuwen had. (.Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6