aan onze A0. 1891 Woensdag TO iuni. N°. 7773. KENNISGEVING. Vrj f-en-veertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biiitenlanctsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. De bulletins betreffende den uit slag der verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen voor onze geabonneerden gratis, voor niet-geabonneerden a lO Cents verkrijgbaar zijn. Aan ons bureau zal telkens worden aangekondigd, wanneer een bulletin zal verschenen zijn. DUITSCHLAND. In parlementaire kringen wil men weten <lat in den Zaterdag gehouden ministerraad besloten is te voldoen aan de motie der vrijzinnige partij in het Pruisische Huis van afgevaardigden om overlegging van de be scheiden waarop het antwoord van den minister-president Von Caprivi ten aanzien der graanrechten rustte, voor zoover die niet van vertrouwelijken aard zijn. Volgens het Tagcblatt heeft Von Caprivi tuin eenige vrijzinnige afgevaardigden de moeilijkheden uiteengezet, welke, met het Oog op het handelstractaat met Oostenrijk, zouden voortvloeien uit eene tijdelijke ophef fing der graanrechten. De Hamburger Nachriehtm bevatten een natuurlijk weer aan vorst Bismarck toegeschreven artikel over den Euro- peeschea toestand, waarin beweerd wordt dat Frankrijk op het oogenblik minder denkt aan een oorlog tegen Pruisen, dan aan losmaken van Italië van het Drievoudig Verbondmet de bedoeling eene republi- keinsche Latijnsche Unie tot stand te brengen. Reeds de bewegingen in Portugal en Spanje zouden daarvan het voorspel zijn geweest. Het bestuur der schatkist heeft eene premie van 2000 mark uitgeloofd voor de ontdekking der makers van de thans in omloop gebrachte valsche bankbiljetten van 50 mark. Te Berlijn hebben Zaterdag niet minder dan acht meetings plaats gehad, meest van sociaal-democraten, om verzet aan te teekenen tegen de handhaving der graanrechten, waar door de prijzen stijgen en het brood voor den werkman veel te duur wordt. Het ging [niet aan.fdus werd aangevoerd, dat rechten, die slechts aan 17 groote grondbezitters ten goede kwamen, op de overige bevolking lood zwaar drukten. Liebknecht voorspelde, dat het ten slotte zou moeten gaan als in Engeland, waar ook het graan door de regeering, onder den druk van den volksvvensch, is moeten worden vrij gegeven, en Bebel liet zich uit in denzelfden geest. Overal ging het ordelijk toe en overal werd met algemeene stemmen besloten, bij de regeering op intrekking of verlaging der rechten aan te dringen. De gemeenteraad van Neurenberg heeft met algemeene stemmen een besluit genomen in den geest als bovenbedoeld. FBiKKBIJK, De Senaat heeft het wetsontwerp tot ver laging der inkomende rechten op granen in zijn geheel aangenomen. Naar aanleiding van eene vraag, door den heer I.abouchère in het Engelsche Parlement aangekondigd, betreffende verbintenissen of verzekeringen, die Engeland omstreeks 1887 tegenover Italië zou op zich hebben genomen, komt in de jFigaro een schreven voor van den afgevaardigde Millevoye over een onder houd, door hem gevoerd met wijlen prins Na poleon. De prins zou hem daarin het een en ander hebben toevertrouwd, 'tgeen hij zelf van zijn zwager, koning Humbert, had verno men. »Ik heb niets te vreezen, had Humbert gezegd voor de veiligheid der Italiaansche kust. Van het Kabinet van St.-James heb ik de uitdrukkelijke belofte ontvangendat de Engelsche vloot zicli onder bepaalde omstan digheden bij de mijne zal voegen en Italië zal helpen beschermen tegen een aanval van de zeezijde." Toen prins Napoleon daarop den koning had onder 't oog gebrachtdtat zulk een verbintenis feitelijk gelijk zou staan met het toetreden van Engeland tot het Drievoudig Verbond en tegen Frankrijk gericht was, had Humbert eenvoudig geantwoord, dat de feiten vaststonden. Prins Napoleon had natuurlijk uit liefde voorFrankrijk, maatrege len genomen om te zijner tijd het feit open baar te maken en bij had het daarom aan den heer Millevoye verteld. BELGIË. Bij den burgemeester van Luik is een merkwaardig rapport ingekomen van een veldwachter uit den omtrek der stad. Deze ambtenaar gaat de omstandigheden na, waar onder de jongste werkstaking plaats had, en meent deze te mogen toeschrijven bftna uit sluitend aan de opruiende taal en de valsche beloften der volksmenners, op de talrijke meetings. Dat de mijnwerkers op den linker oever voor een deel aan den arbeid bleven, schrijft deze veldwachter toe aan de herin nering aan de werkstaking van 1886, welke in de gevolgen zeer noodlottig was voor de bevolking dezer streek. Overigens is de helft der werklieden onbekend met ,de beteekenis hunner eischen, en zij zijn in den grond der zaak de nieesten tevreden met hun loon en hun werktijd. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde de minister Fer- gusson mede, dat bij de tusschen deVeree- nigde Staten en Brazilië gesloten overeen komst, aan de Amerikaansche voortbrengselen differentieele rechten toegestaan worden. Een soortgelijk tractaat moet door de Vereenigde Staten met Spanje gesloten zijn; doch de bepalingen daarvan zijn nog niet openbaar gemaakt Men verzekert uit goede bron dat een be vredigende schikking is gesloten tusschen de gedelegeerden van Newfoundland en de En- ghlsche regeering, om de tijdelijke onlangs aangenomen wet te vervangen door een permanente wet. De Standard geeft eenige ophelderingen. Het ontkent niet dat Engeland, onder zekere omstandigheden, zich verplicht zou zien Italië hulp te verleenen doorzijn kusten te bescher men tegen een aanval van den zeekantmaar het voegt er bij, dat lord Salisbury onge twijfeld nooit een formeele verbintenis daar toe heeft aangegaan. De eenige verzekering, die aan koning Humbert zou kunnen gedaan zijn, geldt den steun van een Engelsche vloot voor 't geval Frankrijk Italië overviel. De Timet merkt op, dat Frankrijk het verdrietig moge vinden, dat Engeland en Italië gemeenschappelijke belangen hebben, dit be wijst slechts, dat Frankrijk tegen een van de twee mogendheden vijandelijke bedoelingen koestert. De Daily Telegraph zegt, dat zoolang het doel van de .Triple Alliantie vredelievend blijft, het van de sympathie van Engeland zeker is, maar zoodra het Drievoudig Ver bond den oorlog niet meer weet te verhoeden of hem bevorderlijk is, behoudt Engeland zich te water en te land de vrijheid van handelen voor. RUSLAND. De Lutherschen in de Oostzee-provinciën zijn zeer geërgerd over nieuwe tyrannieke maatregelen der regeering. Bij gelegenheid van de bekeering der grootvorstin Sergius tot de orthodoxe kerk, werd een keizerlijke proclamatie uitgevaar digd, waarin vreugde betuigd werd over de bekeering, in bewoordingen, welke zeer kwetsend waren voor de Lutherschen. En kort daarna kwam er een bevel, dat die proclamatie in alle Luthersche kerken van den kansel af moest worden voorgelezen en dat at de Luthersche waardigheidsbekleders daarbij tegenwoordig moesten zijn. De Luthersche predikanten hebben dat geweigerd en er dreigen onlusten. Ook heeft de verbanning van den school meester Krüger, te Irmlon, een man die jarenlang met eere zijn ambt vervulde, veel ergernis gegeven. ITALIË. In de'Kamer van afgevaardigden zette de minister der schatkist, de heer Luzzatti, bij de beraadslaging over een buitengewoon krediet van ruim acht millioen voor het depar tement van oorlog, in het kort den finan- cieelen toestand uiteen. Ten gevolge der bezuinigingen op de begrooting van 1891/92, ten bedrage van 36 millioen, en het vermin deren der jaarlijksche uitgaven voor den aanleg van spoorwegen tot 50 millioen. is liet tekort teruggebracht tot vijf millioen. Tot deze uit komst is de regeering geraakt, in weerwil dat de wet op de middelen de inkomsten 37 millioen lager raamt dan het vorige jaar, en in de nieuwe uitgaven, als buitengewoon voor oorlog en voor delging van schuld, voorzien is. De regeering verbindt zich verder hervor mingen in te voeren, waardoor het geraamde tekort van vijf millioen zal kunnen wegvallen. De minister verklaarde ten slottej dat voor elke nieuwe uitgave nieuwe inkomsten ge vonden zullen moeten worden. In de Kamer is de regeering geïnterpel leerd over de houding, welke ze voornemens is aan te nemen «tegenover de vervolgingen en verbanningen,welke de Israëlieten in eenige gedeelten van Europa ondergaan". De minister-president Di Rudini heeft geant woord dat de regeering zich niet mengen kan in de binnenlandsche aangelegenheden van andere statendoch indien zij hare stem moest doen hooren, dan zou dit niet anders kunnen zijn dan ten gunste van de godsdien stige verdraagzaamheid,welke den roem en den trots van Italië uitmaakt. De begrooting van onderwijs is door de Kamer met 169 tegen 43 stemmen aangeno men. Garibaldi's sterfdag is door geheel Italië herdacht. Te Rome woeien rouwvlaggen van de openbare gebouwen en sommige particu liere huizen. Ongeveer 40 vereenigingen trokken met ontplooide banieren naar het Capitool om den gedenkdag te vieren. Zij werden ontvangen in de zaalwaar het borstbeeld van Garibaldi staat en waar een aantal kransen werden neergelegd. Garibaldi's weduwe en zijne zoons, verte genwoordigers der oud-strijders van Rome, vrij metselaars enz.kwamen op Caprera samen. Daar hield Cavalotti een redevoering bij het graf van den vrijheidsheld, waarop een door Koning Umberto gezonden krans was nedergelegdL SGHIEDAISGHE G 0 Ej R A i T. AhonjTkmbntsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afionderlijke noininers !.8ó. - 2.50. - 0.10. BVREAV: BOVEB8TKAAT, E 2?. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels mei inbegrip van eene Courant.1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij dezen ter kennis van de Ingezetenen: Dat bet tohier va» het Patentrecht No. 1 dexei gemeente, over het dienstjaar 1891/92, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 5n Juni 1891 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering Ï3 overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij do wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat van heden al te te; mijn van drie maanden ingaat binnen welker le reclames tegen dezen aanslag behooren xe worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8n Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1