2 A0. 1891. Donderdag 11 Juni. IN0. 7774. KENNISGEVING. vij f- en-veert igste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j7 ODÉ. PROCES-VERBAAL van de opening der stem briefjes, die, ter benoeming van éen lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, den negenden Juni 1891 zijn nge- leterd. h.a* i ikisrs, 1 F™"- Biiitenlandsche Berichten. ENGELAND. In liet Lagerhuis diende de heer Aktype een voorstel in als grondslag voor de wet tot invoering van kosteloos lager onderwijs. Hij zette uiteen, dat het ontwerp strekt om aan elke lagere school 10 shilling per leerling toe te staanelke school, waar het schoolgeld dat bedrag niet te hoven gaat, zal voortaan eene kostelooze zijn, hetgeen dus met twee derden der tegenwoordige lagere scholen het geval zal zijn. De staatsbijdrage aan die scholen zal beperkt zijn tot de leerlingen van 5 tot 14 jaar. Een groot aantal leden, onder wie ook sir William Harcourt, keurden dit voorstel af en behielden zich hunne meening ten aanzien van het regeerings-ontwerp voor. De heer Chamberlain beval het Huis aan, het regee rings-ontwerp te steunen. Na een debat van acht uren werd het voorstel-Aktype, wat betreft de invoering van kosteloos lager onderwijs in Engeland en Wales, met algemeene stemmen aange nomen. In den loop van het debat had de minister Smith medegedeeld dat de regeering voornemens is, eerlang een ontwerp in te dienen om ook in Ierland en Schotland koste loos lager onderwijs in te voeren. De Parijsche correspondent van de Times spreekt breedvoerig over de veranderde gevoe lens in Frankrijk ten opzichte van Rusland. Hij schrijft die verandering toe aan de scheids- rechtelijke uitspraak van den czaar in het geschil met Nederland betreffende Guyana. Hij gelooft niet dat de indrukdoor deze uitspraak bij de Franschen teweeggebracht, zal worden uitgewischt door het bezoek van den czaar aan deFransche tentoonstelling te Moskou. De Times spreekt in een hoofd artikel ook zelf over dat onderwerp. Het schrijven des heeren Gladstone aan den heer Montagu, over de jodenquaestie in Rus land, waarvan wij onlangs melding maakten, is volgens de Daily News in Rusland niet onder de oogen van geabonneerden op Engel- sche bladen gekomen. De plaats die het in de couranten besloeg was door den Russischen censor zwart gemaakt. Volgens de Chronicle heeft het fonds van den St.-Pieterspenning 13 milhoen lire ver loren, ten gevolge van verkeerd beheer en speculatie. Uit Lissabon heeft de Times bericht ont vangen, dat de heer Ferreira Dalmeida, lid der Cortes, het voornemen heeft te kennen gegeven om bij die vergadering een wets ontwerp in te dienen, ten doel hebbende de koloniën te verkbopen, met uitzondering van Angola, St. Thomas, Prinseneiland en de Kaapverclische eilanden, en de opbrengst van den verkoop te doen dienen ter vermindering der openbare schuld. Volgens het bericht wordt Dalmeida hierin door verscheidene leden der Cortes gesteund. De Standard verneemt uit Shanghai dat de gezanten van Frankrijk en Amerika van de Chineesche overheden eene afdoende bescher-' ming hebben geëisclit voor de Fransehe en Amerikaansche onderdanen, welke in China verblijf houden. Eene weigering zou eene vijandige handeling dier beide mogendheden" kunnen ten gevolge hebben. De Standard beweert, dat het zeer goed mogelijk is dat het Fransehe eskader Nanking komt bombardeeren, indien geen voldoende schadevergoeding wordt toegestaan aan de slachtoffers der laatste onlusten. F B A N B IJ E. De Kamer van afgevaardigden heeft hare goedkeuring geschonken aan de op 27 Decem ber 1890 tusschen Frankrijk, Nederland en België gesloten overeenkomst betredende het seinen van telegrammen tusschen Frankrijk en Nederland langs de Belgische telegraaf lijnen. Het door den Senaat aangenomen ontwerp tot tijdelijke verlaging der graanrechten zal naar de Kamer van afgevaardigden terug- keeren, want overeenkomstig het voorstel der commissie van den Senaat is het eenigs- zins gewijzigd. Volgens den door den Senaat aangenomen tekst zal de vermindering on middellijk in werking treden en den 15den April van het volgende jaar ophouden van kracht te zjn. Naar den door de Kamer van afgevaardigden goedgekeurden tekst zouden eerst te beginnen met 1 Augustus de rechten eene verlaging ondergaan en het thans bestaande tarief weer den lsten Juni van toepassing zijn. De heer Millevoye maakt een brief open baar, waarin hij verklaart dat de hem door wjjlen prins Jeróme gedane mededeelingen omtrent Engelands verbintenis met Italië hem eenige malen in uitdrukkelijke en nauw keurig aangegeven termen herhaald zijn. D U 1 T S G H L A N D. Te Berlijn is van denDuitschen gezant te Konstantinopel onder dagteekening van den 8n dezer per teli-giaaf bericht ontvangen, dat de Duitsche reizigersdie in Turkije door roovers waren gevangengenomen, in vrijheid gesteld en op weg naar Kirkihsse waren. OOSTENBIJK. De begrooiing^commissie heeft Maandag de behandeling ten einde gebracht van de ontwerp-bedrijfsbelasting. De minister van financiën betoogde, dat bij de vermeerdering der uitgaven van den staat, het een gevaar zou zijn de bronnen, waaruit de middelen vloeien, te beperken. Het officieele blad bevat eene bekend making van het algemeene ministerie, waarin tot zekere hoogte worder. ingetrokken de uit zonderingswetter uitgevaardigd in 1887 in de rechterlijke districten Weenen, Kornen- burg en "VViener-Neustadt. ZWEDEN. De kroonprins is ernstig ongesteld. Na zich reeds een paar dagen minder aangenaam te hebben gevoeld, kreeg hij Zondag plotse ling zware hoofdpijnen en gewrichtspijnen, zoodat hij te bed moest blijven. De geaees- heeren houden het voor zware influenza. B U M E N I E. De Kamer heeft met 71 tegen 29 stem men een krediet voor de versterkingen aan genomen. De minister van financiën heeft een nieuw ontwerp van een algemeen tarief bij de Kamer ingediend. A H E B 1 E A. Uit New-York wordt gemelddat in de vorige week aldaar 17166 landverhuizers zijn aangekomen, meest Italianen, en dat dit het grootste aantal ishetwelk ooit in den tijd eener week is aangebracht. Volgens berichten uit Iquique hebben de Balmacedische schepen Almirante Lynch en Almirante Condell met twee transportsche pen en torpedobooten getracht Pisagua te bombardeeren. Wegens den afstand konden echter slechts weinig projectielen de stad tref fen. Daarop zijn de schepen teruggestoomd achtervolgd door stoomschepen der congres- partij. Een telegram uit Port au Prince van 31 Mei meldt, dat president Hyppolite van Haïti last had gegeven alle personen, die in de straten ontmoet werden, te arresteeren en te fusilleeren. De politie-soldaten schoten toen hunne geweren links en rechts af. De oud-minister van financiën, die als verdacht in hechtenis was genomen, is door negers in den rug geschoten. Een Fransch koopman, zekere Regant, is op last van president Hyppolite om het leven gebracht. Binneiilandsclie Be rich ten. Officieele Berichten. Bij kon. besluit is aan dr. M. de Vries, met ingang van 15 September e.k., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetui ging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten. {Herplaatsing toegem misstelling.) COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Aftomierlijke nommers- 0.10. B U K E A U i BOTERITRIAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.1 D. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Op heden den tienden Juni 1800 een en negentig, in de gemeente Schiedam, hoofdplaats van het hoofd kiesdistrict, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering \an stembriefjes bestemde zaal plaats genomen, des morgens te negen uren Het bureau is samengesteld uit den heer PIETER JACOB VAN DIJK VAN MATENESSE, Burgemeester, Voorzitter, en deheeienJAN LOOPITYT en HENDRIK ADRIAAN MAR1US ROELANTS, ieden van den Gemeenteraad, Stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel de stembussen, bij hem den negenden Juni 1800 een en negentig ■overgebracht uit de gemeenten Schiedam (hoofd bureau en onderbureau), Overschie, Schicbroek, Kethel, Vlaardxngen en Vlaardinger Ambacht. De zegels van de bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bassen worden achtervolgen® geopend en be vonden twee duizend diie honderd en twintig stem briefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers Nadat de briefjes zijn ondereengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard acht en dertig briefjes, als drie en dertig welke niet waren ingevuld, en vijf welke het in Art. 37 der kieswet bedoelde zegel misten. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweestTwee duizend twee honderd twee en tachtig. Van dit getal zijn uitgebracht op de hceren: Mr. J. G. Gleichman 1003 stemmen. Mr. A. P. R. C. baron Van der Boich van Verwolde 775 r. Mr. P. N. Eugelberts 475 Mr. O. J. II. graaf van Limburg Stirum 8 li. Seret F. Domela Nieuwenhuis 4 a A. II Gerhard 6 W. Tak 1 Dr. P. J. Jansen 1 \V. F. Van Es 1 "W. Passtoors 1 M. Roodenburg 1 Mr. II. A. Van de Velde 1 B. M. Baaiman 1 R. A. De Kroes 1 P. J. Van Dijk Van Matenesse 1 A. Wijsbroek 1 a Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de ■heereiiMr. J. G, Gleichman en Mr. A. P. R. C. ■Baron Van der Borch Vau Verwolde. En zal mitsdien eene herstemming moeten .plaats vindon over de lleeren: Mr. J. G. GLEICH MAN eu Mr. A. P. R C Baron VAN DER BORCH VAN VERWOLDE Waarvan de lijst, bedoeld hij artikel 104 dep kieswet, onmiddellijk is opgemaakt. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren in gebracht. En is na afloop van du een en ander proces-ver haal opgemaakt, in tegenwoordigheid van .allen, die zich in de zaal bevondi n Gedaan te Schiedam, den lOden Juni 1891. VAN DIJK VAN M VTENESSE, Voorzitter. Gezien Art. 69 du- Wet van 4 Juli 1850 Staatsblad no. 37) Brengen ter kei i» van de ingezetenen, dat de Processen-verbaai In de op den 9dcn dezer in het hoofdkiesdistrict Schiedam plaats gehad heb bende verkiezing vaneen Lid van do Tweede Kamer der Stalen - Generaal, ter inzagezijn nedergelegd op de Secretarie en dat afschriften daarvan zijn aangeplakt aan het Raadhuis. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNËDE.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1