F B A N K R IJ K. De Figaro verzekert, dat de stukken be treffende de hernieuwing der Triple Alliantie te Rome zijn onderteekend. De tekst van het nieuwe trnetaat wijkt slechts weinig af van dien, welke oorspronkelijk door vorst Bismarck is opgesteld, maar de wederzijdsche verplich tingen zijn duidelijker omschreven. In het geval een der verbonden mogendheden eene andere mogendheid mocht aanvallen, zouden de beide bondgenooten niet gehouden zijn hulp te verleenenwordt daarentegen een der bondgenooten, zonder provocatie zijner zijds, aangevallen, dan zijn de drie mogend heden solidair. Indien derhalve Duitschlaml Frankrijk aanvalt, is Italië niet verplicht tusschen beiden te komen. Duitscldand en Oostenrijk waarborgen de integriteit van Italië's grond gebied en de onschendbaarheid van Rome tegenover de eischen van het Vaticaan Italië daartegen waarborgt de integriteit van Duitschlands grondgebied niet, zoodat het argument der Italiaansche radicalen, dat de regeering te Rome aan Duitschland liet behoud van Elzas-Lotharingen verzekert, niet opgaat. B E L G I E. De lieer Janson heeft een interpellatie aan gekondigd over het verbod der meetings bij de jongste werkstakingen. De heer Woeste, die nog een halfjaar geleden de grondwetsherziening met alle kracht tegenhield, heeft er zich nu vóór ver klaard daar een grondwetsherziening hem onvermijdelijk voorkomt, ZWEDEN. In den toestand van den kroonprins is eenige verbetering geeoustateerd. RUSLAND. De czaav beeft bepaald, dat zijn broeder grootvorst Sergius als gouverneur van Moskou alleen verantwoordelijk zal zijn jegens Z. M. en niet zal staan onder den minister van binnenlandsche zaken. Te Moskou zal deze maand een vergadering worden gehouden van Russische kerkelijke autoriteiten, om te overleggen hoe de kette rijen van Stundisteu en andere sekten't best zijn te bestrijden. ITALIË. De koning heeft Maandag een bezoek ge bracht aan de landbouwtentoonstelling te Orviëto. Door de bevolking werd hij warm toegejuicht. De straten waren met bloemen bestrooid. Z. M. bezocht ook de kerkwaar hij door den bisschop en de kaniinnikeiMverd ontvangen. In de Kamer heeft de irredentistische af gevaardigde Barzilaï den minister van buiten- landsche zaken geïnterpelleerd over Italië's betrekkingen met Oostenrijk, en in het bij zonder over het feit dat de Italiaansche auto riteiten het monument voor Andreas Hofer, den Tyroolschen patriot, weder hebben laten herstellen. De heer Di Rudini heeft zich be paald tot het antwoord, dat het hier de nage dachtenis geldt van een te recht beroemden patrioten dat men ook eer bewezen heeft aan de Oostenrijksche soldaten die te Novara en Solferino zjjn gevallen. SPANJE. De staat van beleg te Bilbao is opgeheven. T U B K IJ E. Een twist tusschen Grieksche en Romein- sche bezoekers van de kerk te Jeruzalem over herstellingswerken is geëindigd met eene bloedige botsing, waarbij de Turksche solda ten zich mengden, met het gevolg dat er vele dooden en gekwetsten zijn gevallen. De Fransche gezant te Konstantinopel heeft naar aanleiding daarvan bij de Porte eene krach tige nota ingezonden, waarin hij betoogt dat de soldaten geen recht hadden om zich er mede te bemoeien, terwijl hij de Porte voor hunne uitspattingen aansprakelijk stelt. Het voorgevallene te Jeruzalem dreigt eene ernstiger beteekenis te zullen aannemen door de houding van den Franschen gezantdie zich op eene audiëntie bij den sultan be klaagd heeft over de langzaamheid waarmede aan zijne vertoogen gevolg gegeven wordt. De sultan heeft dientengevolge den gouverneur van Jeruzalem per telegraaf gelast de ver langde voldoening te geven. AFRIKA. Uit Mozambique wordt van gisteren gemeld De gouverneur van Mocando en de admiraal Nicholson hebben een traetaat van vriendschap gesloten betreffende de rivier Pungwe. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 11 Jnni 1891. De uitslag der verkiezingen is thans hekend; verkozen werden 41 liberalen, 12 anti-revo- lutionnairen, 21 ultramontanen. Herstemming moet plaats hebben in 26 districten, nl. Alkmaar, Amersfoort, Bergum, Beverwijk, Bodegraven, Breukelen, Delft, Doetichem, Eist, Enschede, Franeker, Gouda, Groningen (voor 1 lid), Haarlemmermeer, Hontenisse, Katwijk, Loosduinen, Middelburg, Ommen SchiedamSchoterland, Veendam, Winschoten, Wolvega, Wijk-bij-Duurstede en Zaandam. In herstemming komen 21 liberalen17 anti-revolutionnairen, 10 ultramontanen, 3 radicalen en 1 sociaal-democraat. De liberale partij heeft 6 zetels gewonnen, nl. in Den Haag 2, in Lochem, Zutfen, Ridderkerk en Oostburg elk een. Daartegen over staat voor haar geen verlieswel echter komen zitting hebbende liberalen in herstem ming, nl. in de districten Groningen, Win schoten, "Veendam, Franeker, Enschede, Breu kelen, Alkmaar, Beverwijk en Zaandam. De aftredende Tweede Kamer bestaat uit 44 liberalen, 28 anti-revolutionnairen, 26 ultramontanen, 1 conservatief en 1 sociaal democraat. Gisternamiddag is het 7-jarig zoontje van den heer S. in de Lange Haven alhier ge vallen en daaruit gered door A. Sluiters, knecht bij den heer Frans Visser. HH. MM. de keizer en keizerin van Duitschland zullen den 3n Juli, na eenige uren in Den Haag te hebben doorgebracht, per spoortrein naar Rotterdam komen, een rijtoer door de stad doen en van hier per jacht vertrekken. HH. MM. Koningin Wil- helmina en de Koningin-Regentes zullen het Keizerlijk echtpaar uitgeleide doen tot Rot terdam. De minister van binnenlandsche zaken heeftdoor tusschenkomst van Gedeputeerde Staten, de gemeentebesturen uitgenoodigd te willen mededeelen of aan bijzondere scholen of bijzondere inrichting tot opleiding van onderwijzers eene geldelijke bijdrage of eene andere ondersteuning wordt verleend door instellingen van weldadigheid of door instel lingen welke uit de gemeentekas worden gesubsidieerd. De minister van justitie heeft, door tus schenkomst van 'sKonings commissarissen in de provinciën, de burgemeesters uitgenoodigd te willen mededeelen of in hunne gemeente heerlijke jachtrechten bestaan, en indien dit het geval is, over welke oppervlakte die zich ongeveer uitstrekkenmet vermelding in hoever van de gelegenheid tot afkoop van zoodanige jachtrechten wordt gebruik gemaakt en of de pogingen tot afkoop daarvan soms met eenig bezwaar te kampen hebben of daarop afstuiten. Nu keizer Alexander het betwiste gebv" in Guyana aan Nederland heeft toegewezen, heeft de Fransche regeering onmiddellijk maatregelen genomen om de beslissing van den scheidsrechter ten uitvoer te doen leg gen. De heer Grodet, gouverneur van Fransch Guyana, zal het bevel ontvangen, de Fransche observatieposten aan de overzijde van de Lawa dadelijk terug te trekken, opdat de Hollanders bezit kunnen nemen van de land streek waarop hun rechten erkend zijn. Het Handelsblad, een blik in de toekomst slaande, zegt: »Zonder verzoening tusschen anti-revolu tionnairen en katholieken is het voor het tegenwoordige ministerie, of voor eenig ander anti-liberaal Kabinet, dat er voor in de plaats zou komen, niet mogelijk de teugels van het bewind na de verkiezingen in handen te nemen. Zonder vergelijk en schikking ten aanzien van de legerwet, en meer in het hijzonder ten aanzien van de plaatsvervanging of num- merverwisseling, is die verzoening onmogelijk. »Dr. Schaepman had gelijk; er moet een vergelijk getroffen worden. sAls het ministerie aan het bewind wil blijven of een ander Kabinet van gelijken aard de regeertaak wil aanvaarden, dan moet er op het altaar der verzoening een offer ge bracht worden, en dat offer kan geen ander zijn dan de legerwet en met die wet de minister van oorlog. »Ziedaar eenvoudig de macht der feiten, waartegen geen redeneering baat. De katho lieken zijn te vast besloten." Na daarvan verschillende voorbeelden te hebben aangehaald uit de verkiezingsvoorbe reiding, vooral de houding van den heer A. van Dedem en diens katholieke candida- tuur, laat het Handelsblad volgen: Merkt ook op, wat "net Dagblad van Zuid- Holland en s-Gravenhage schrijft in zijn num mer van 2 Juni en cursief laat drukken om vooral de aandacht te trekken. »»Wij houden ons er van overtuigd, dat, blijft de tegen woordige Kamermeerderheid in haar geheel, in het eind een gansch andere Legerwet zal ■worden aangenomen. j>»De regeering heeft thans, nu de behan deling der wet in ieder geval tot een volgend zittingjaar werd verschoven, al den tijd om de zaak in ernstige overweging te nemen. »»D<s Legerwet, gelijk zij daar nu ligt blijft voor ons onaannemelijk. s»Behoud van de nummerverwisseling,"" aldus luidt de slotsom der beschouwingen van het conservatieve Haagsche orgaan, is »»het beste middel tot bevrediging."" Het HandelsM. geeft dan ook als zijn oor deel, dat een ander middel tot bevrediging der voormalige bondgenooten en tot herstel der onmisbare regeeringspartij als meerder heid in de Tweede Kamer inderdaad niet bestaat; daarom dr. Schaepman heeft het te recht altijd gezegd moet er een verge lijk worden gevonden. Degenen, dus besluit het, die een leger vorming met persoonlijken dienstplicht in dezen tijd onmisbaar achten, zijn dus gewaar schuwd. Dat beginsel is onder de hoede der anti-revol. partij niet veilig. Alleen door de zegepraal der liberalen kan het worden ge waarborgd. De Amsterdamsche correspondent van de Indépendance Beige seint aan zijn blad: »Ik verneem uit goede bron, dat, ingeval de anti-liberalen bij de verkiezingen geene meerderheid kunnen vormen, een «ministère d'affaires" zal worden samengesteld roet den heer Van Tienhoven, burgemeester van Am sterdam, aan het hoofd." De Haagsche correspondent van de Midd. Ct. schrijft «Binnen enkele weken zullen wij den afge treden gouverneur van Suriname, den broeder van den minister, weer in het land zien. Zijne familie schijnt echter niet geheel met hem te zullen terugkeereneen zoon en een dochter hebben het voornemen althans voor- loopig in Paramaribo te blijven wonen. Op zichzelf is dit feit niet van belang voor het publiek, maar daaraan moet toch een gewich tig» beteekenis worden toegekend als men weet, dat de bedoelde freule Lobman in vele onaangename voorvallen tusschen haarvader en andere aanzienlijke personen in de kolonie de hand heeft gehad, zelfs dikwijls daarvan de oorzaak was. Zij voelde zich steeds boven alle andere stervelingen verheven en gaf dit menigmaal zoo duidelijk mogelijk te kennen, wat niet naliet kwaad bloed te zetten. Zij gaf telkens onverholen blijken van jaloezie, wanneer aan andere dames wegens de positie harer echtgenooten de voorrang werd toege kend boven de ongehuwde dochter van den gouverneur en vervreemdde op die wijze velen van het paleis van 's Konings vertegenwoor diger. En waar het haar noodig scheen, ont zag zij zich zelfs niet aan dezen of genen kortweg het huis baars vaders te ontzeggen. Voor den nieuwen gouverneur is hierin een bron van vele onaangenaamheden ge legen. Natuurlijk kan hij bezwaarlijk nalaten aan freule Lobman, als de dochter van zijn voorganger, beleefdheden te bewijzendoch dan stoot hij willens en wetens velen van zich af, zoodat de twee partijen vóór en tegen den gouverneur vermoedelijk onder den heer Van Asch van Wijck zullen blijven be staan in denzelfden vorm als zij thans zich vertoonen, en dat wel zonder dat hij nog eenige regeeringsdaad heeft verricht. Waar de afgetreden gouverneur zal gebor gen worden is nog niet bekendvreemd is het, dat de anti-revolutionnaire partij hem geen Kamerzetel reserveertmisschien wacht men tot een district vacant komt door de verkiezing van een afgevaardigde tevens in een ander district." Uit Driebergen wordt medegedeeld, dat een persoon van hoogen leeftijd, die door lichaamsgebreken niet in staat was de trap, die naar het stembureau voerde, te beklim men, zich heeft laten dragen, teneinde zijne burgerplichten te kunnen vervullen. Te Groningen is proces-verbaal opgemaakt legen zekeren J. E. van Zeilen (niet-kiezer). die op naam van zijn vader J, J. van Zeilen (kiezer) een stembriefje in de bus had ge worpen. Te Amsterdam is aan het 3e bureau proces verbaal opgemaakt tegen een niet-kiezer, die op een valschen naam aan de stemming wilde deelnemen. De «Nederlandsche Journalistenkring" zal Zondag 14 dezer te 's-Gravenhage vergaderen ter behandeling van een voorstel, om de sta tuten in dien zin te wijzigen, dat plaatselijke afdeelingen van den sKring" kunnen worden opgericht. Vrijdag werd het 40-jarig bestaan van Ned. Mettray, feestelijk herdacht. Dr. E. Laurillard, commissaris-voorzitter, hield in 't kerkgebouw eene rede, waarin hij de ge schiedenis der stichting sedert hare oprich ting uiteenzette. Daarna werd een bezoek gebracht aan het graf van den stichter der kolonie, Willem Hendrik Suringar. Het muziekkorps der stichting voerde Chopins «Marche funèbre" uit en toen de laatste tonen van dit toondicht waren weggestorven, hechtte een der oudste kweekelingen een prachtige krans aan 't monument, terwijl dr. Laurillard eenige dichtregelen sprak. Toen de ernstige oogenblikken van den dag voorbij waren, werd aan de jeugdige bevolking gelegenheid gegeven zich te ont spannen. Blijkens het verslag der Prins-Hendrik- stichting, te Egmond a/Z., bereikte het getal de,r verpleegden op 31 Dec. 1890 het cijfer van 103, waarvan negen reeds lang de 80 jaar zijn gepasseerd en veertig boven de 70

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2