A°. 1891 Maandag 15 Juni N°. 7777. Eerste Blad. KENNISGEVING. KENNISGEVING. V ijf-en-veert.gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J.~ ODÉ. Bt HEAD: BOTEB8TKAAT, E 2ï. kosteiooze inenting en herinenting tegen pokken. Binnenlandsche Be;:ichte Burgemeester en Wethouders van Schiedam Overwegende, dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken in de Staatscourant ter algemeene kennis is gebracht, dat de pokken in de gemeenten Stad-Almelo en Ambt-Almelo epidemisch verbreid zijn. Gelet op art. 18 der "Wet van den 4den December 1872 Staatsblad No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij dezen ter kennis van de Inge zetenen, dat ten huize van den Stadsheel meester, den Heer J. A. RUTSCHY, Ni eu vo stra at, "Wijk E 294, maandelijks, en wel op den eersten Dinsdag van iedere maand, gelegenheid zal bestaan tot Schiedam, den 13den Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. Doen te weten Dat op 'iondagden 21 sten Juni e.k.na het eindigen der Voormiddag-Godsdienstoefeningen, aan de huizen der Ingezetenen de gewon® jaar- lijksche Collecte zal gehouden worden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden mefjuitnoodiging om, naar vermogen, daartoe bij te dragen, en alzoo mede te werken aan de ver zorging van verminkte krijgslieden en do tege moetkoming in de behoeften der betrekkingen van hen, die in den strijd voor het Vaderland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den Juni 1891. Burgemeester an Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Do Secretaris VERNÈDE. Schiedam, 13 Juni 1891. Zeer bijzonder vestigen wij de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie der Algemeene Schiedamsche Werklieden- er- eeniging". Werklieden, sluit U aan! Het geldt Uw belang Behalve een uitkeering bij ziekte, kunt ge u hier een geldelijke ondersteuning ver zekeren op den ouden dag, als de krachten gebroken zijn en kommer en gebrek dreigen. Zegt nu niet: »och, dat diept toch niets op". Zeker, als ieder begint met zoo te spre ken, zal ook deze nuttige poging tot lotsver betering weder vergeefsch zijn. Maar als ge zegt: de zaak is nuttig en noodig, ze ver dient onzen steun, ze moet iu stand blijven en bloeien, ik sluit mij aan, ik ga ieder aan sporen tot medewerking; welnu, dan zult ge zelf verbaasd staan over hetgeen eendracht kan tot stand brengen. Weest nu niet wantrouwend; de namen van het bestuur en de commissie van toe zicht geven een waarborg, zooals ge geen beteren verlangen kunt. Inlichtingen, regle menten, ze zijn tot uw beschikking. Het bestuur stelt zich voor te gelegener tijdeen vergadering te houden om de zaak nog eens te bespreken en de van verschillende zijden o. a. ook in deze courant gevraagde in lichtingen te verstrekken. We kunnen nu reeds inededeelen, dat die inlichtingen be vredigend zullen zijnde hier zoo hoog noo- dige voorzichtigheid is niet uit 't oog verloren. Door u aan te sluiten, zult ge ook deel krijgen in de bijdragen, door werkgevers en anderen reeds toegezegd. Bijdragen, die lang nog niet zijn, wat ze wezen moeten, doch op zich zelf volstrekt niet verwerpelijk en die ookstellig nog aanzienlijk zullen toenemen. En de werkgevers? Gelukkig is de tijd voorbijwaarin zij meenden hun plicht ge daan te hebben, als voor den meest moge lijken arbeid het minst mogelijke loon was uitgekeerd. Het gevoel van solidariteit der belangen neemt toe. Geen godsdienstig, geen politiek geloof, of het predikt liefde voor den naaste, inzonderheid voor den maatschappelijk zwakke, en legt aan den werkgever den plicht op, voor het zedelijk en stoflelijk belang van den werkman zorg te dragen. De werk gever behoort dien plicht niet slap, maar ernstig en onbaatzuchtig op te vatten. Het geldt hier een bij uitstek nuttige, zelfs noo- dige zaak. Een werkman, die zoolang hij krachtig was behoorlijk zijn werk heelt ge daan voor een loon, dat niemand ruim zal noemen, mag, als hij versleten is, door zijn werkgevers niet aan den dijk worden gezet en óf aan de openbare liefdadigheid óf aan ellende worden prijsgegeven. En behalve dat pensionneering voor den werkman een stoffelijke verbetering is, zal ze hem ook zedelijk verheffen. In samen werking met zijn lotgenooten te zorgen voor den kwaden dagte weten, dat zijn patroon niet onverschillig is, maar krachtig meehelpen wil; ontheven te wezen van het drukkend vooruitzicht, zijn laatste levensjaren in armoede en afhankelijkheid te moeten slijtenziedaar wat hem ruimer van blik, zorgzamer maken zal; wat liem met meer opgewektheid, met grooter toewijding de belangen van zijn patroon zal doen behartigen. Zelfs uit een nuchter fiuancieel oogpunt verdient de zaak den steun der werkgevers» Die steun zij dus algemeen, maar ook kluchtig. Pensionneering is duur. De werk gever, die het eenigszins missen kan, mag niet meenen met enkele centen per week per werkman het zijne gedaan te hebben. Om van de kosten eenig denkbeeld te geven volgen hier enkele cijfers. "Voor een pensioen van f2 per week, in te gaan op 60-jarigen leeftijd, moet betaald worden voor manuen van jaar in eens of jaarlijks 42 f 90.42- f 4.66 20 - 129.26 - 7.22 30 - 209.50 - 13.20 40 - 340.94 - 27.08 50 - 578.26 - 74.48 De betaling der jaarlijksche premie houdt op, zoodra het pensioen ingaat. Dit tarief (Ned. werkliedenverbond) is zoo laag mogelijkomdat geen winst en geen kosten berekend worden. Men kan natuurlijk in het oneindige twisten over de vraag, in welke verhouding werkman, werkgever en belangstellende deze kosten behooren te dragen. Ons schijnt de wijze, waarop de Duitsche wetgever die vraag heeft opgelost, zeer geschikt; daar dragen werk man werkgever en staat ieder een derde. Past de werkgever hier denzelfden maatstaf toe, dan kan hij zijn bijdrage berekenen. "Wat in Duitsehland de staat doet, behooren hier de gegoeden voor hun rekening te nemen. Theoretisch is dit te verdedigen, om dat verzorging van den afgewerkten arbeider is een algemeen belang (de arbeidende stand 90 pCt. van alle menschen!) en omdat anders door de liefdadigheid in die verzor ging moet worden voorzien. En practisch, omdat zonder hulp dier gegoeden de zeer noodige zaak waarschijnlijk tot de vrome wenschen zal blijven behooren, vooral in Schie dam waar veel werkgeverszelfs met den besten wilhun deel niet zullen kunnen dra gen. Iedere welgestelde ga dus eens ernstig met zjjne middelen te rade en offere in evenredigheid daarmede op het altaar der gemeenschap. SCHIEDAM, 18 Juni 1891. Naar wij vernemen, zullen de leerlingen van alle openbare en bijzondere scholen, die aan de feestviering, ter eere van den burge meester, op den eersten dezer maand, hebben deelgenomen, door hem worden onthaald. De prinses van Bentheim-Steinfurt is Don derdagmiddag met hare drie doch tertjes aan het station te Apeldoorn aangekomen.De Koningin- Regentes en de jonge Koningin begroetten hare gasten aan den trein. Koningin Wilhei- mina was ten zeerste opgetogen over de komst van hare speelmakkertjes en ging, aan elke hand een klein prinsesje houdende, de wachtkamer door. Op verzoek van liet hoofdbestuur derNe- derlandsehe vereeniging tot bescherming van dieren, heeft H. M. de Koningin-Regentes zich bereid verklaard als .-beschermvrouw dier vereeniging op te treden. De minister van financiën heeft ter kennis gebracht van de ambtenaren der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, dat in omloop zijn nage maakte muntbiljetten van tien gulden, ge merkt K. 02772, dd. September 1878 en voorzien van de handteekeningenGleicii- MAN, POORTERMANS en MeT. In die biljetten ontbreekt het watermerk, het papier is in den regel van minder goede qualiteit en de onderdruk aan de voorzijde onduidelijker dan op de echte. De lieer A. Smit heeft liet mandaat voor de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Ridderkerk aangenomen. Ook Hi% Ms. rammonitor Draak, comman dant de kapitein-luitenant ter zee L, Backer Overkeek, zal tegenwoordig zijn bij de aan komst van IIÏI. MM. den keizer en de keizerin van Duitsehland te IJmuiden. Tijdens het verblijf van den Duitschen keizer te Amsterdam zal, volgens Be Echo, het korps pontonniers een brug slaan over het IJ. Uit Heerenveen wordt aan de N~. B. Ct. gemeld: Reeds gisteren Donderdagavond moet hier eene conferentie hebben plaats gehad tusschen de leiders der volkspartij en enkele invloedrijke anti-revolutionnairen. Naar men zegt, was ook Domela Nieuwenhuis daarbij tegenwoordig. Te Breukelen schijnt oneenigheid in de anti-revolutionnaire kiesvereeniging ontstaan te zijn. Althans de heeren dr. A. W. van Toorenenbcrgen en M. van de Poll hebben ontslag genomen als bestuursleden. Den 15den Juni zal de Noordhollandsclie bond van Roomsch-katholieke kiesvereeni- gingen eene algemeene vergadering houden in het Nutsgebouw te Amsterdam. In verband met den zomerdienst zijn bij de exploitatie-maatschappij onderstaande stations der voormalige Nederl. Rijnspoorweg dagelijks geopend voor den particulieren telegraafdienst als volgt: Amsterdam (W.P.) 6'/s vm.10% nm. Abkoude 7 vm.9!/s nm. Breukelen 7 vm,9Va nm. Driebergen 8 vm.9 nm. Ede 7Vt vm.—9Vi nm. Gouda 6l/s COURANT. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal1.^5. Sranco per post, door liet gelieele Rijk- 2.50. Afiondeilijke nominers- 0.10. Advertentieprijs: vail 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10» Iedere gewone regel ineer - O.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. Hurgemeester en Wethouders van Schie dam.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1