Gemengde Berichten. vm.'11 nm. 's-Gravenhage C>Vs vm.11 am. Harmelen 7'/s vm.9 nm. Maas bergen 7% vm.—9 nm. Maarsen 7l/i vm.9 nm. Nieuwerkerk 7 vm.9 nm. Nieuwersluis 7 vm. O'/j nm. Ooster beek (IIoog) 8 vm.8 ntn. Oudewater 7'/ï vm.9Va nm. ZoetermeerZegwaard 7 vm.9 nm. Utrecht 6'/a vm,11 nm. Yenemlaal 7Va vm.9 nm. Vleuten Vs uur vóór aankomst vau eiken trein. Voorburg 1 vm.9 nm. Woerden 7V2 vm.97t nm. Zevenaar G'/a vm.8 nm. De llaagsche correspondent van de Pr. Or. Ct. geei't liet volgende als portret van den togen woord igen minister van marine, den sélmut-lnj-naeht ICruys Tijdens zijn verblijf in de Tweede Kamer, bij de behandeling der legerwet, beeft minis ter Kruvs een goeden dunk van zijn persoon gegeven. Zijn voorkomen stemt al dadelijk zeer gunstig voor den minister,want hij gelijkt op niemand meer of minder dan op onzen grooten zee voogd Miehiel Adriaans/, de Ruwer. Men heeft slechts op liet Mauritsliuis De Ruytors beeltenis door Bol te bekijken, om de waarheid der opmerking te erkennen. In tegenstelling van 's ministers voorganger, die aan een metselaar in zondagsplunje her innerde, brengt deze u dadelijk don stoeren, korteniueengedrougen Hollander voor den geest, die een bezem in top voerde. De heer Kruvs is geen redenaar, en door de routine van bet Binnenbol nog niet zoo afgepunt en geslepen als zijn collega voor oorlogmaar hij geeft in eenvoudige taal rondweg, duide lijk en zonder restrictie, zijne adviezen. Als hij opstaat en met eenigszius ruw orgaan luide het woord vraagt, is hij meer De Ruy- tcr dan ooit, en treft u de gelijkenis van de gelaatsuitdrukking met het portret op het Mauri tshuis." *In het dezer dagen te Petersburg in de Staatscourant verschenen gedeelte van bet verslag over de reis van den grootvorst troonsopvolger wordt het bezoek op Java besproken. De geestdrift van liet publiek was, volgens het verhaalzóo buitengewoon bij de aan komst der prinsen, dat de plaatselijke bladen getuigden de gewoonlijk zoo kalme Neder landers niet te herkennen. Bijzonder werd de attentie gewaardeerd, dat op de schrijftafel van den grootvorst, in de voor hem inge richte vertrekken in het residentshuis, de portretten zijner keizerlijke ouders geplaatst waren. In 't bijzonder worden Buitenzorg en de plantentuin geroemd en de aangrijpende melancholie der Javaansche muziek herdacht. Wolgens het reisverhaal zouden de Neder- landers zeer verwonderd geweest zijn aan boord der Russische oorlogsschepen bij het geven der bevelen Hotlaudsche scheepstermen te hooren bezigendie indertijd zeker door Peter den Groote in Holland geleerd en in Rusland ingevoerd zijn. Van het balop de sociëteit gegeven, wordt gezegd dat men er zich zeer goed amuseerde en dat er vrij veel bekoorlijke dames en vete schooue toiletten te zien waren. Voor den nationalen kegelwedstrijd, die op 41, 42 en 13 Juli te Amsterdam zal gehouden worden, zijn door liet gemeentebestuur van Amsterdam twee prachtige medailies als eere- prijzen ter beschikking gesteld. Alle kegel- vereenigingen buiten Amsterdam worden uit- genoodigd aan dien wedstrijd deel te nemen. Een deputatie uit het korps officieren der dd. schutterij te Groningen bracht Don derdagmiddag een bezoek aan den oud-strijder van Waterloo, S. Hichentlich aldaar, die zijn honderdsten verjaardag vierde. Bij monde van den commandant, .majoor Kuinders, werden den jubilaris de getuk- wenschen van liet korps gebracht en hem aangeboden een fraaie fauteuil, waarop eeue i zilveren plaat is bevestigd met toepasselijke inscriptie. Ook van verschillende andere zijden werd den oud-strijder op dezen voor hem zoo heuglijken dag groote belangstelling betoond. i De oudste bewoner van Groningen is een rustend zeekapitein, Boomgaard, die in Sep tember 403 jaar hoopt te wordendaarna volgt de koopvrouw Cohen, die sedert eenige maanden de 100 reeds gepasseerd is, en de derde van dit triumviraat is A. Hichentlich, die Woensdag onder vele blijken van belang stellingzijn lOOsten geboortedag gevierd heeft. llij is de eenige nog levende oud-strijder aldaar die in 4815 in den slag bij Waterloo dapper heeft meegestreden. Ofschoon zijne beenen nu den dienst weigeren, is zijne ge zondheid zeer bevredigend. Hij verheugt zich in het bezit van 440 kinderen, kleinkinderen enz, tot in het vijfde geslacht. Bij de verkiezing te Middelburg is een kie zer, die in Duitschland vertoefde, naar Mid delburg gekomen om zijn kiezersplieht te vervullen terwijl een ander, die zijn been gebroken bad, op een bed naar het stadhuis is gebracht en zoo zijn biljet in de bus heeft gestopt. Een Engelsch weekblad schrijft: «Veld arbeid op boerenhoeven, waarmede de gene raal van het Heilsleger de werkloozen denkt te helpen, wordt voor dat doel sedert vele jaren in Nederland gebezigd. Duizenden acres zijn daar ontgonnen en in cultuur gebracht door vereenigingen, «koloniën" genaamd, en oorspronkelijk bestemd om werk te verschaffen aan luie en zorgelooze, maar niet misdadige lieden. Zij, die meer willen weten van deze welgeslaagde en practisch aangevatte philan- thropische plannen, kunnen daarvan volledige bijzonderheden vernemen uit onze blauw boeken (die, welke Nederlaud betreffen) om trent de Koninklijke commissie van 1879." De schrijver bezocht die streken in 1882 en in een land, waar geene armenwetten bestaan, schenen deze landbouwkoloniën voor den werkman en de maatschappij in liet algemeen van groot nut te zijn. Door den heer Quadekker, kapitein der marechaussees te Maastricht, werd 11. Donder dag te Gulpen een onderzoek ingesteld naar aanleiding van eene door den socialist W. II. Vliegen bij den officier van justitie te Maastricht ingediende klacht, als zou de burgemeester van Gulpen 11. Zondag weder rechtelijk eene vergadering ontbonden, en daardoor het Kj de grondwet gewaarborgde recht van vergadering geschonden hebben. Het volgende is te Koekange gebeurd Een landbouwer kreeg zijn knecht ziekhij legde hem op een wagen en bracht hem daarmede naar Ruinerwold, om hem aau liet armenhuis af te geven. De vader van die instelling, daartoe geen orders hebbende, weigerde den man op tê nemen, waarop de boer den patiënt bij liet huis in het gras legde en zich verwijderde. De menschlievend- heid eischte nu, dat men zich het lot van den zieke moest aantrekken. Andermaal op een wagen geladen, vervoerde men den ongelukkige naar den burgemeester van Ruinerwold en daarna naar De Wijk, de gemeente waartoe Koekange behoort. Die behandeling heeft evenwel de arme stakker niet kunnen verdragen, want onderweg is hij bezweken. Door de flinke vastberadenheid van een machinist van de Zuidnederlandsche stoom tramweg-maatschappij, te Breda, is aldaar Zaterdag een 3-jarig kind aan een anders wissen dood ontsnapt. De kleine lag buiten de Haagpoort op de rails, toen de tram in volle vaart kwam aanstoomen. De machinist, het gevaar bespeurende, wist nog mia of meer te remmen, sprong van de tram en bad het geluk het kind nog tijdig te redden. Donderdagmiddag is schipper J. Daane, te huis behoorende in Pruisen, met zijn schip, genaamd Voorwaartsbeladen met suiker, komende van Antwerpen, op den blinden dam van den polder Bruinisse gevaren, en een uur later daarvan gevallen én gezonken. Twee hoogaarteen, schippers A. Vaue en W. Voor- beijtel, die daar visschende waren op garna len hebben assistentie verleendde eerste suiker en de andere inventaris geladen en de opvarenden gered. Schip en lading zijn ver moedelijk geheel verloren. Gisteren is ook de vrouw van J. B., gefail leerd koopman in manufacturen te Rozendaal, in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Breda overgebracht. De politie heeft reeds verschillende goede ren, die tot den faillieten inboedel behoorden, opgespoord. Donderdagavond is de heer G.uit Roer mond die zich per velocipede op den weg tusschen Ilorn en Roermond bevonddoor een rijtuig aangereden, ten gevolge waarvan liij zoo zwaar werd gekwetstdat hij kort daarop overleed. De firma Nijgh Sc Van Ditmar kondigt de aanstaande uitgaaf aan van een soort van ge denkboek voor oud en jong Holland, getiteld ïl)e jeugd onzer Koningin". Het verschijnt met voorkennis en onder goedkeuring van II. M. de Koningin-Regentes. Apeldoorn. De hertogin van Albani is heden op het Loo aangekomen. II. K. H. werd ontvangen door de Koningin-Regentes en de erfprinses van Bentheim. De jonge Koningin zal wegens eene lichte ongesteld heid gedurende 24 uren haar kamer moeten houden. Een groot aantal godsdienstige genootschappen in Engeland hebben buitengewone vergaderingen gehouden, om het spel te veroordeelen, en af schriften van de daarin genomen resolution gezonden aan den prins van Wales, tot Z. H.'s nut en stichting. Als kosten van het fcaccoraf-proces heeft sir Gordon Gumming 5000 p. st. (f60,000) te be talen. Maar zijn jonge vrouw brengt hem een inkomen van 44,000 p. st. mede. Hij had zijn bruid haar woord van trouw willen teruggeven, maar zij verklaarde va* in zijn eer te gelooven en onder alle omstandigheden zijn vrouw te wil len worden. Te Freiburg is bij eer- hevig onwedar de blik sem geslagen in den toren van de kathedraal, maar er werd niets anders vernield dan een telephoontoestel. Baron Hirsch bezit een vermogen van 250 millioen gulden, door erfenis en gelukkige specula ties verkregen. Hij heeft in zijn leven alles geno ten, wat voor geld te verkrijgen is, en nu hij oud is en zijn zoonzijn eenig kindverloren heeftis hij er op bedachteen deel van zijn vermogen te besteden om zijn arme verdrukte stamgenooten uit Rusland voort te heiper. naar een ander land, waar zij het beter kunnen hebben. De schilderijenverzameling van Rüderer, welke dezer dagen te Parijs in het hotel «Drouot" werd verkocht, bracht in ongeveer een uur men dacht, dat de veiling twee dagen zou duren 021.500 francs op. Van de veertig kunstwerken bracht Millet's pastelteekening van f' Angelus het meest op, na melijk 400,000 francs. Voor een belommerden vijver van Rousseau (door ïtöderer voor 400 francs gekocht) werd 90,000 francs en voor een ander stuk van Rousseau 72,000 francs betaald. Een weide in Normandië van Troyon bracht 67,000 francs op en de veerman van Corot 45,000 francs. De stukken van Meissonier brachten betrekke- t lijk weinig op: 40,000 a 42,000 francs. Dage. heele verzameling had Röderer indertijd, volgens Figaro, 87,000 francs gekost. Men heeft dezer dagen te Bonn nieuwe belang rijke stukken betreffendo eenige voorvaderen van Beethoven in België ontdekt. Uit het werk van Gregoire is reeds gebleken, dat de groote toondich ter niet, zooals men vroeger meende, van Holland- sche, maar van Vlaamsche afkomst was. In 1750 verliet Beethovens grootvader wegens familietwisten de stad Antwerpen, de bakermat der familie; in 4760 werd hij tenorzanger in de keurvorstelijke kapel te Bonn, waar later ook zijn zoon Johan, vader van den componist, zanger werd. liet laatste Antwerpsche lid der familie Beet hoven was de moeder van den zeeschilder Jacobs Maria Thercsia van Beethoven, die in 4824 overleed. Gregor Lechner, van beroep beeldhouwer, die sedert 1850 de rol van Judas Iscarioth in de Passie spelen van Oberammergau vervulde en als zooda nig een wereldwijde beroemdheid verkreeg, is in den ouderdom van 72 jaar overleden. Verleden jaar nam hij nog, wegens ongesteldheid verhinderd zijn oude rol te vervullen de rol van Simon van Bethaniè op zich. Zijn zoon Anton is ook beeldhou wer, werkt ook aan de Passiespelen mede en zet de traditie zijns vromen en kunst fievenden vaders voort. Men berekent dat Sara Bernhardt in de laatste 25 jaar 6.516.000 frs. heeft verdiend als actrice. In een Engelsch doofstommen-instituut worden een aantal inwoners opgeleid voor liet barbiers- en kappersvak. Dat is een goed idee met het oog op hen, die niet van praten houden als zegeschoren of geknipt worden. Een geneesheer te Moskou verklaart, dat het electrisch licht een zeer verzachtenden invloed oefent bij ziekten en kwalen van den mensch. Hij beweert, dat hij in staat is, hevige pijn in eenige oogenblikken te doen bedaren, door de stralen eener gloeilamp op den lijder te laten vallen. Hoofdpijn, bijvoorbeeld, wijkt onder de behandeling in tien a vijftien seconden; eene sterke concentratie van licht op de zetelplaats eener ziekte veroorzaakt eene tijdelijke genezing in vijf minuten, en zelfs teringachtige personen bevinden, dat hun hoest bedaard en de adem haling gemakkelijker wordt. Het licht wordt op het aangetaste lichaamsdeel gericht, met behulp van een werktuig, dat den vorm heelt van eene schoorsteenpijp. Volgens het Neue Wiener Tageblalt is nu de verzekeringssom voor het schip Margarelha van Johann Orth (Aartshertog Johan van Oostenrijk) uitbetaald en de nalatenschap van den ex-prins verdeeld, volgens de bepalingen van zijn uitersten wil. In dat testament heeft Orth de bloedverwanten zijner vrouw, die met hem verdronken is, rijkelijk bedacht. Zijn schoonbroeder, de acteur Stubal, is dezer dagen uit New-York overgekomen om de hem vermaakte som van f 50.000 in ontvangst te nemen. Men heeft in den laatsten tijd te Athene weder zeer belangrijke voorwerpen van oud-Grieksche kunst opgedolven uit oude graven. Daar werden verscheidene fraaie amphora's (kmnen of kruiken) gevonden, een zwaard, een metalen spiegel en een bijzonder fraaie vaas met een gevleugelde Eros voor den wagen van Venus er op geschilderd. De jongste vondst in een zeer fraai relief, dat drie zegepralende helden voorstelt en het werk is van den beroemden ouden beeldhouwer Bryaxis. Op den spoorweg van Baku naar Tiflis reist tegenwoordig een kerk. Vroeger werd nu en dan op de stations voor de christelijke beambten in deze geheel Mahomedaansche streken een gods dienstoefening gehouden, maar thans is daartoe een spoorwegwaggon als kerk ingericht. De kerk is 44.7 meter lang, bevat een groot altaar en het dak van de kerk-waggon draagt een kruis en een klok. Bij Trink, Kansas (Ver, St.), zijn twee goederen treinen in botsing gekomen. De locomotieven wer den verbrijzeldde vernielde waggons vatten vlam en dertig verbrandden geheel-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2