A". 1891. Woensdag 17 Juni. IM°. 7778. Eerste Blad. ICH T TErIjT Kennisgeving. Vij f- en - ve er t ig s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. HU 11 EAU: BOT«B»TRAAT, E 2 7. Buitenlandse!!c Berichten. Biimcnlaiidsclie Berichten. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. abonnementsprijs, per kwartaal ïranco per post, door bet gebeele Rijk Afzonderlijke nominers BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIE DAM, Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de AJpliabetische Naamlijst van de ingeschre venen voor de Schutterij, te rekenen van den 18n dezer, ter inzage zal liggen op de Secretarie der Gemeente dat DE I.0TING voor de Schutterij, tusschen de .ingeschrevenen van dezen iai e, zal plaats hebben ten Raadhuize op Donderdag, den 25» Juni eerstkomende, des namiddags ten zes ure; En eindelijk dat bij de Loting de gelegenheid zal worden opengesteld om de redenen van vnjstelling op te geven. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behooit. den 15den Juni 1891. Burgi.reeslcr en Wethouders voornoemd, VAN DIJIi VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÉDE. ENGELAND. In het Lagerhuis werd door Summers de vraag gesteld of de minister van oorlog niet voornemens is maatregelen te nemen tegen over de personen die in het baccarat-geval beschuldigd worden de militaire reglementen overtreden te hebben. De minister Stanhope antwoordde dat Sir William Gordon Cumming de grootste overtreder is geweest door de zaak niet aan het oordeel zijner superieuren te onderwerpen. De minister zegt door den prins van Wales gemachtigd te zijn te ver klaren, dat deze erkent eene fout begaan te hebben door niet terstond Cumming gezegd te hebben dat hij zijnen chef over het geval moest laten oordeelen. De minister voegde er eehter bij dat hij den tegenzin van den prins begrijpen kan, om iets te doen, waardoor de loopbaan van zijnen vriend Cumming voor goed gebroken zou worden. (Toejuichingen.) Het punt was hiermede afgehandeld. In het Lagerhuis heeft de griffier gewei gerd eene interpellatie van Cobbs toe te laten over het baccarat-proces, dewijl de naam van den kroonprins daarin genoemd wordt, hetgeen met de parlementaire gebruiken in strijd is. Een verder onderzoek naar de verduiste ringen van Bardsley te Philadelphia heeft aangetoond, dat hij zich ook toeeigende een half millioen voor schoolbouw door den staat Pennsylvanië aan de stad geleend; hierdoor •overtreffen beider verliezen, door deze be driegerijen geleden, twee millioen. Volgens berichten uit Kaïro is de Nijl snel stijgende, hetgeen ongewoon vroeg is. Te Southampton zijn driehonderd gezinnen aangekomen uit Argentinië, dewijl zij het •daar niet langer konden uithouden. 1.85. - 2.50. - 0.10. De blikindustrie in zuidelijk Wales verkeert in groote moeilijkheid ten gevolge der hooge, op 1 Juli ingaande, inkomende rechten op blik in Noord-Amerika, waar haar grootste afzet is, Dientengevolge besloten de fabri kanten van drie en veertig blikfabrieken in Wales gedurende eene maand het werk te stakenwaardoor 25000 arbeiders buiten verdienste geraken. De mayor van Glasgow heeft beloofd eene openbare vergadering van burgers bijeen te roepen tot beraadslaging over de jodenver volging in Rusland, nadat de ontwerpers hem Verzekerd hadden dat hunne bedoeling alleen was de Engelsche regeering te verzoeken met anderen vriendschappelijk samen te werken oin tot den czaar vertoogen te richten. De Zondag in het Hydepark te Londen gehouden meeting van wa=ehvrouwen, die ook voor zich een normalen arbeidsdag eischen, is in volmaakte orde afgeloopen. Er waren slechts 6000 dier dames aanwezig. Tal van redevoeringen werden gehouden. De heer Gladstone, die, zooals men weet, pas van de influenza is hersteld, heeft eene nieuwe verkoudheid gevat, die, hoewel niet van ernstigen aard, hem weder verhindert zich in het politieke leven te bewegen. De senaputti van Manipoer is door den krijgsraad schuldig verklaard aan opstand tegen keizerin Victoria en aan den moord op de Britsche officieren, en veroordeeld opge hangen te worden. De Indische regeering moet het vonnis reeds bekrachtigd hebben. De lieer Abbott, leider der conservatieve partij in den Canadaschen Senaat, heeft de opdracht tot vorming var. een nieuw Kabinet, noodig geworden door liet overlijden van den minister-president sir John Mac Donald, aanvaard. P R A N K E IJ K. De Kamer keurde een inkomend recht goed van 20 fr. op gemarineerde oesters, van 30 fr. op kreeften, van 3 fr. op maïs, en verwierp een recht van G fr. op brood. Ferdinand de Lesseps en zijn zoon Charles zijn, ten gevolge der tegen hen gerichte aan klacht van overtreding der wet op de naam- looze vennootschappen, tegen den 22sten dezer voor den rechter van instructie ge roepen en Victor, een tweede zoon van Ferdinand de Lesseps, tegen den daarop volgenden dag. 1» U I T S C II L A N D. De lieichsanzeiger bevat thans het verslag omtrent den oogst in het afgeloopen jaar, waaruit blijkt dat de opbrengst iets grooter is geweest dan het gemiddelde over de voor gaande tien jaren. Volgens gerucht zal de Pruisische minister van onderwijs het gebruik der Deensche taal in de scholen der noordelijke districten van Sleeswijk toestaan. OOSTENRIJK. De Kamer heeft het ontwerp tot opneming der haven van Triëst en van Fiume in het algemeen tolstelsel bij tweede en derde lezing goedgekeurd. In de Hongaarsche Kamer van afgevaar digden is eene interpellatie in zake de joden- quaestie ingediend, waarbij onder anderen de vraag werd gesteld, of liet niet mogelijk was een eind aan de vervolging te maken dooi tusschenkomst van het drievoudig ver bond, steunende op de internationale wetten. De door roovers nabij Tscherkeskoi ge vangengenomen reizigers zijn Vrijdag te Pesth aangekomen. Zij verhalen dat de roovers, alvorens hen in vrijheid te stellen, hen hartelijk hadden omhelsd en aan elk 5 Turksche ponden medegegeven. De reizigers zullen tegen de Turksche regeering een eisch tot schadevergoeding instellen. RUSLAND, Volgens liet nieuwe decreet betreflende de lege'.hervorming in Rusland blijven alle man nen, die de wapens kunnen dragen, tot hun ■43ste jaar ter beschikking van het ministerie van oorlog. Van de militie zal de helft bij het actieve leger worden ingelijfd, de andere helft zal in oorlogstijd de garnizoenen vormen in vestingen. De bataljons der militie moeten in twee dagen gemobiliseerd kunnen worden. Alle gepensionneerde officieren zullen bij de militie in dienst kunnen worden gesteld. Men berekent, dat op die wijze liet Russische leger driemaal sterker zal zijn dan het Duitsche. ITALIË. In de zitting van den Senaat van Zaterdag verklaarde de minister-president, Di Rudini, bij de behandeling der begrooting voor bui- tenlandsche zaken, dat de staatkunde der bondgenootschappen, door Italië tegenwoordig gevolgd, aan het land vergunt zich te be perken tot slechts matige wapeningen. Het Drievoudig Verbond heeft geenszins het voor nemen om aanvallender wijs te werk te gaan. Zijne doeleinden zijn volkomen vredelievend, gelijk in het tiental jaren, die het Verbond nu bestaat, voldoende aan het licht is ge treden. In de Kamer zijn de begrootingen van marine, van landbouw en koophandel, van de posterijen en van de telegraphic reeds alle goedgekeurd, de begrooting van marine met 178 tegen 24 stemmen, die van land bouw met 195 tegen 25 en die van de poste rijen met 183 tegen 44 stemmen. SPANJE. De Senaat heeft bij de beraadslaging over de arbeidswet een amendement der bisschop pen goedgekeurdwaarbij evenals de Zon dagsrust de rust op de feestdagen der alma nak verplicht wordt gesteld. Die feestdagen zijn bijna even groot in getal als er Zondagen in liet jaar zijn. De Senaat heeft daarna de wet in haar geheel aangenomen. De liberale partij in de Kamer, die er ech ter in de minderheid isdenkt de wet wegens haar elericaal karakter te bestrijden. PORTUGAL. Men verzekert dat het uitstel voor ter markt verhandelbaar papier niet zal verlengd worden op 10 Juli, den dag waarop dit uitstel afloopt. De gouverneur van Mozambique heeft aan de regeering een telegram gezonden, waarin het bericht omtrent een opstand tegenge sproken wordt. T U R K IJ E. Berichten uit Konstantinopel melden dat de stam dei- Alfvrs. de aanzienlijkste van de provincie Yemenin opstand is gekomen. Eene afdeeling Turksche troepen, afgezonden tot onderdrukking van den opstandis met verlies van 100 man, waaronder tal van offi cieren teruggeslagen. De gouverneur van Yemen schrijft dat hieraan toe, dat de Afl'yrs gewapend zijn met snelvureiide Engelsche geweren en met Ilotchkins-kanonnen. De ministerraad heeft besloten, ook ter voor koming dat andere stammen zich bij hen aansluiten, 10,000 man troepen uit Syrië naar Yemen te zenden. AMERIKA. Berichten uit Chili vermelden dat het con gres te Santiago den president Balmaceda buitengewone volmacht gegeven heeft om den oorlog te eindigen. De verkiezing voor den nieuwen president ter vervanging van Balmaceda zal in Juli plaats hebbenvermoedelijk zal de keus op Claudes Vicuna vallen. Offlciecle Berichten. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, voor den tijd van acht dagen, ingaande op Dinsdag den IGn Juni, den lichten rouw zal aan nemen wegens het overlijden van hare groothertogelijke hoogheid prinses Pauline Sophie Elisabeth Marie van Baden. De rouw zal gelijktijdig worden gedragen met dien voor wijlen Zijne Majesteit den Koning. Bij koninklijk besluit is Jacobus Johannes van Raab van Canstein te Schiedam, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwe lijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd met de praedicaten van jonk heer en van jonkvrouw. SCHIEDAM, 16 Jnni 1891. De gemeenteraad zal op Donderdag 18 Juni a.s., tdes namiddags ten kwartier voor twee

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1