tnrë, een vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijninge komen stukken, waaronder ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente-begrootingen, dienst 1890 1891; adres van H. L. Giesen te Doesborgh om kwijtschelding van boete wegens te late levering van houtwaren aan de gemeente en rapport te dier zake van de commissie van fabricage; adres van J. J. Smith om eervol ontslag als onderwijzeres aan de open bare burgerschool, welke stukken zijn ter visie gelegd, teneinde te worden behandeld. Beëediging van de nieuwbenoemde raadsleden, de heeren S. A. Maas en J. II. Ris IIz.vast stelling van het voljaarskohier der plaatselijke directe belasting der gemeente, dienst 1891 staat van de oninvorderbare posten der plaat selijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1889 ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente- begrootingen, dienst 1890 eu 1891 voorstel van burg. en weth.. opgemaakt in overleg met de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, tot toekemiing eener billijke ver goeding aan die leeraren der openbare middel bare scholen, welke de betrekkingen van den overleden directeur en leeraar aan die scholen, den heer J. Steijnis Gz., gedurende de be staande vacature hebben waargenomen reke ning over 1890 en begrootiDg voor 1892 van bet St.-Jaeobs-gasthuis adres van J. J. Smith om eervol ontslag als onderwijzeres 3e klasse aan de openbare burgerschooladres van G. Eisberg om eervol ontslag als onderwijzer 2e klasse aan de bovengenoemde burger school adres van gemeente-ambtenaren om oprichting van een pensioenfonds voor wedu- j wen en weezen van gemeente-ambtenaren en de nader te dier zake ingekomen stukken I adres van Z. E. W. Beth om de bestaande vacature van stads-verloskundige niet te ver vullen, of bij niet-inwilligiog van dit verzoek bare jaarwedde als slads-verlos- i kundige te verhoogenadressen van wed. P. W. L. Nanninga-Numan c. s. en van J. L. Gouka c. s., allen eigenaars van aaneenge- houwde woniugen, om vrijstelling van be taling van den abonnementsprijs der drink waterleiding voor die woningen welke onbe- j woontl zijnverzoek van mr. J. Rolin, zaak- l gelastigde voor de heeren Cuijüts, huurders van de aan de gemeente behoorende terreinen 1 der scheepstimmerwerf »de Nijverheid", om ontbinding van het bestaande huurcontract1 adres van H. Jansen en Co. om vergunning tot plaatsing van een 8sten boerenbak in ge meentegrond vóór hunne panden aan de i Noordvestgrachtbrief van den commissaris van politie over het snel varen met stoom- booten op de rivier, langs het havenhoofd dezer gemeente. Benoemiug a. Van een wethouder ter vervulling dei- bestaande vacatureb. van een regent der hofjes van Belois, ter Vervulling der bestaande vacaturec. van een ambtenaar van de gemeente-secretarie, om bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den secretaris, dezen te vervangen. En verdere voorstellen en mededeelingen. De districts-veearts heeft gisteren gecon stateerd dat een gestorven rund van mevrouw de weduwe H. C. Jansen alhier aan milt vuur heeft geleden. Dat rund is gister avond op het terrein der gemeente aan den Buitenhavenweg alhier verbrand. Zondag jl. had op het terrein der S. C. en F. C. sHermes" alhier een wedstrijd plaats tusschen de afdeeliug juniores dier vereeni- ging en de aspirant-leden der Rotterdamsche C. en F. C. «Concordia". Het gelukte aan de juniores van »Hermes" een schitterende overwinning te behalen, met niet minder dan 67 punten boven bet aantal, verkregen door hare Rotterdamsche sportzuster. In een brief uit Schiedam aën de* Tijd wordt de aanstaande herstemming en dé" kansen van elk der candidaten, Gleichman en Van der Borcii, uitvoerig besproken. Op grond van de cijfer bij deze en vroegere verkiezingen door liberalen, Roomsch-katholieken en anti- revolutionnairen verkregen, en van de politieke houding door den heer Van der Borchbij de legerwet aangenomen, komt de schrijver tot de volgende conclusie. Van de 475 kiezers, die hunne stem aan den candidaat der katho lieke kiesvereeniging, mr. Engelberts, gegeven hebben, zullen er zeer weinig bereid worden gevonden om op den beer Van der Boreh te stemmen. Uit Overschie en Ketel is bet reeds eene uitgemaakte zaak. dat geen enkele katho liek hem zal kiezen en in Schiedam heerscht bij vele katholieken dezelfde geest. De berichtgever eindigt aldus«ofschoon de stembus verrassingen kan brengen, is het zeker, dat de kansen van den heer Van der Borcli bij de herstemming allesbehalve gunstig staan." In de N. li. Ct. van heden komt het vol gende bericht voor: »IIedennamid<iag werd een dertienjarige jongen, die op het Beursplein vreeselijk stond te huilen, door een agent van politie naar het politiebureau aan de Pauwensteeg overgebracht, waar bleek dat hij was weggeloopen uit het diaconiehuis te Schiedam. Hij werd onder politiegeleide der waarts teruggebracht." Ter voorkoming van verkeerde oordeel vellingen kunnen wij mededeelen dat alleen de zucht om naar zee te gaan den jongeling tot dien onberaden stap heeft gedreven. Snikkende vroeg liij bij zijn terugkomst den binnenregenten om vergiffenis, onder betui ging dat hij niets dan liefde en hartelijkheid van zijne pleegouders had ondervonden. De volgende brief werd bij hem gevonden, die hij van plan was bij zijn vertrek naar zee aan zijne moeder op te zenden. Rottebdam, 15 Juni 1891. Lieve Moeder. Hoe gaat het met U en de familie Ik ben er toe overgegaan om weg te loopen. Nu ben ik op het schip en vertrek dadelijk. Ik had zooveel zin in zee. Ik zal U zoo dikwijls als ik kan schrij ven. Mijn bril is weer kapot, toen ik nog thuis wak Hoe gaat het met de broers en met Net. Als ik terug kon) zal U me dan weer goed ont vangen. Nu Moe ik zal mijn brief eindigen. Ik heb geen tijd meer. Hartelijk omhelsd door Uw liefhebbenden zoon E Jl. Zondagnamiddag heeft A. Z., wonende alhier, aan een van twee half dronken per sonen, die het hem bij zijne woning door vloeken enz. lastig maakten, en hem en zijne hoogst zwangere vrouw -aanvielenin drift met een bijl een slag op het hoofd gegeven, waardoor een wond van niet veel beteekenis is ontstaan. Proces-verbaal is opgemaakt Gistermorgen heeft in de Schie alhier, bij een twist, een spoelinghaler een anderen spoelinghaler met een schippershaak in den schouder gestoken. De verwonde heeft daar van bij de politie aangifte gedaan. Onze jeugdige Koningin, omtrent wie wij Zaterdag meldden dat zij door een lichte ongesteldheid hare kamer moest houden, had Zaterdag en Zondag in lichten graad koorts. Zij is nu beter, doch moet nog hare appar tementen houden. De ministers van justitie en van oorlog zijn gisteren naar het Loo vertrokken ter audiëntie bij H. M. de Regentes. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 48 dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat de heer A. Smit zijne benoe miug in het hoofdkiesdistrict Ridderkerk tot lid -van de-Tweéde Kamer der Staten-Generaal heeft aangen'ómën en in het hoofdkiesdistrict Middelburg staat op de lijst dergenen waar over moet worden herstemd; dat dientengevolge in laatstgemeld hoold- kiesdistrict eene nieuwe keuze van een lid dier Kamer moet plaats hebben Heeft goedgevondente bepaling, met in trekking van zijne beschikking van 14 Juni jl., voor zoover die het hoofdkiesdistrict Middel burg betreft, dat in dit hoofdkiesdistrict eene nieuwe keuze voor een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal zal plaats hebben op Donderdag 25 Juni e.k. De commissie uit de Tweede Kamer voor de voorbereiding van de faillissementswet zai morgen vergaderen. De kommiezen bij's rijks belastingen zullen zich met een adres tot den minister van financiën wenden om lotsverbetering te vragen. Betreffende het bezoek, dat de Duitsche keizer en keizerin te Rotterdam zullen brengen, is bij de autoriteiten nog niets met zekerheid bekend. Verschillende plannen zijn reeds gemaakt, doch ook weder verworpen. Het laatste plan is, dat de keizer en keizerin den 3n Juli a.s. vroegtijdig zouden rrnlomen aan het station Maas, waar zij zouden worden opge wacht door IIH. MM. Kwripgin VYilhelmina en de Koningin-Regentes. Het oponthoud alhier zou van zeer korten duur zijn. Na een rijtoer door de stad, zouden de hooge bezoekers met eene extra boot van hier, langs den Nieuwen Waterweg, over zee naar Amsterdam vertrekken. Vast staande is ook dit plan echter niet. (N. B. Ct.) Men meldt uit 's-Gravenhage Naar men verneemt, zullen bij gelegenheid van het bezoek van den Duitscheu keizer hier te lande over verschillende reeds aan hangige zaken tusschen de Duitsche eu Neder- landsehe regeeringen nadere overleggingen plaats hebben. In verband daarmede zal het ministerie eerst na het vertrek van den keizer zijn ontslag indienen. De Maasbode geeft zijn vreugde te kennen. Onder het opschrift: Be nederlaag van het ministerie en de val van het bondgenootschap schrijft dat blad: «Het ministerie is verslagende ministe- rieele partij quand même heeft zware ver liezen geleden; reeds is de meerderheid, den vermoedelijken uitslag der herstemmingen in aanmerking genomen, verplaatst, en de herstemmingen zullen ongetwijfeld meer doen verplaatsen. In groote massa heeft het volk zijn veroordeeling van de legerwet uitge sproken. »Reeds zijn eenige anti-revolutionnairen door liberalen vervangen. De Roomsche anti- revolutionnairen verloren Waalwijk en Ooster hout en kregen te 's-Hertogenbosch en Breda ondubbelzinnige wenkende heer v. d. Schrieck verloor niet minder dan 600, de heer Michiels 873 stemmen." «Eindelijk zoo besluit het blad is de val van het bondgenootschap een feit. Op een zeer groot aantal plaatsen hebben de katholieken bij eerste stemming een katholiek candidaat gesteld, en waar zij dit niet deden, in minder of meerder .mate aan den anti- revolutionnairen candidaat hun steun ont houden. Bij de herstemming zal aan het bondgenootschap voorgoed een einde gemaakt worden." De verkiezingen besprekende, verklaart de Standaard zich verbaasd, dat er nog zooveel van de verkiezingen is terechtgekomen. Bonne mine a mauvais jeu makende, zegt het blad, dat men zich niet zou hebben ver wonderd indien de acht eu twintig zetels beneden de helft waren gedaald en ziet, in plaats van veertien hebben de anti-re vol ut k>«- nairen er maar vijf verlorenTwaalf anti- revolutionnairen werden dadelijk herkozen en in tien districten staan de kansen goed, in vier andere niet zoo kwaad. Desespereert niet! roept de Standaard haren aanhangers toe. Ze is zelfs zóo inge nomen met den toestand der partij, dat zij uitroept «Men zie klaar en nuchter in, wat de positie is, die de Heere onze God ons in dit land geeft; en dan begrijpt ge haast zelf niet, hoe we desniettegenstaande .in de Tweede Kamer tot zulk een macht kwamen; en gevoelt ge terstond, dat er nog geen sprake van teleurstelling en geen zweem van grond voor klacht is, omdat we niet heel de winste van 4888 behielden." Wat de Standaard haast niet begrijpt, is intussehen heel gemakkelijk op te lossen: haar partij zou nooit tot zulk eene macht ge komen zijnindien zij niet geholpen ware door hare geboren tegenstanders. Als de anti-revolutionnaire partij niet op katholieke stelten liep, zou zij nooit liet hoofd zoo ver omhoog hebben gestoken. ArnhCt.) Omtrent de a.s. herstemmingen in Fries land schrijft men aan liet i\r. v. d. .D. In de districten Wolvega, Franeker en Ber- gum moeten herstemmingen plaats hebben tusschen de liberale en anti-revolutionnaire candidaten, in Schoterland tusschen den af tredenden sociaal-democraat en een radicaal. In de drie eerstgenoemde districten kan de volkspartij den doorslag geven. In 4888 was de toestand in de districten Wolvega en Scho terland ais nuen 't is bekend dat toen gemarchandeerd" is tusschen anti-revolution nairen en volkspartij, met liet gevolg, dat de candidatuurOkma door de volkspartij in Wolvega en die van den heer Nieuwenliuis door de anti-revolutionnairen in Schoterland gesteund werd. Zal dit nu weder gebeuren Een beslist antwoord op die vraag is nog niet te geven. Ziehier wat ik van een der leiders van de volkspartij in de beide genoemde districten vernam. De vooratter van het kiescomité dier partij in Wolvega is er voorstander van om de can didatuurBrummelkamp (a.-r.) bij herstem ming te steunendoch bij de leden der volkspartij denkt men daarover niet algemeen in dien zin. Ook de gevallen candidaat dier partij, de heer G. L. v. d. Zwaag, redacteur van het orgaan Be Klote, deelt de meening van den voorzitter van het kiescomité niet en qordeelt, dat de partij geen candidaat moet aanbevelen, wijl beide candidaten voor de volkspartij evenveel waarde hebben. Hij wil aan ieder lid der volkspartij zelf overla ten wie te kiezen of zich neutraal te houden. Hieruit blijkt reeds, dat van een overeen komst tusschen Wolvega en Schoterland nog geen sprake is en de kans niét zeer groot is, dat deze gesloten wordt. De heer Domela Nieuwenhuis was Donder dagavond te Heerenveen en had een bijeen komst met de leden van het kiescomité der volkspartij in het district Schoterland. Wel werd daar besproken hoe te handelen, doch een besluit werd niet genomen. De heer D. N. gaf te kennen, dat hij persoonlijk gaarne den zetel op het Binnenhof zou verlaten vooral nu de verkiezing geen enkelen geest verwant in de Kamer gebracht had. Ook bij sommige leden van het kiescomité gaf dit laatste aanleiding, dat zjj minder be lang stelden in den uitslag der herstemming. Melden sommige bladen, dat mr. Treub zich heeft teruggetrokken, dit is bezijden de waar heid deze handhaaft bij de herstemming zijne candidatuur. In het district Franeker zal de volkspartij den candidaat der anti-revolutionnairen, den lieer Yan Vliet, steunen tegenover den heer

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2