ALBERT SCHUITEMAKER, Verkiezingen. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Stedelijk ff ie uw s. ADVERTENTIE#. Lieftinck, ■wijl de volkspartij in eerstgenoemde een democraat ziet, die voorstander is van landnationalisatie, terwij! zij den heer Lief tinck meer als x>aristocraat" beschouwt. In het district Bergum daarentegen raadt Be Klok de volkspartij aan niet de candida- tuur van den heer L. W. de Vries (a.-r.) te steunendat een zijdelingsehe wenk mag heeten, om hare stem uit te brengen op mr. De Kanter. Heeft de voorzitter van het kiescomité in Wolvega zich reeds uitgelaten te wensehen, dat de candidatuurBrummelkamp aldaar gesteund moet wordende anti-re volution- nairen in Schoterland hebben zich tot niets verbonden, en waarschijnlijk is het, dat zij de beslissing van den strijd zullen overlaten aan de liberalen en de volkspartij. Gistermiddag is onder de gemeente Zoeter- woude een persoon, die, vóór de stoomtram van Voorschoten komende, wilde overloopen, gestruikeld en overreden, ten gevolge waar van een zijner beenen en een voet werd afgereden. In beklagenswaardigen toestand is hij naar liet academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, na alvorens door een ge neeskundige ter plaatse zoo goed mogelijk te zijn behandeld. Zondagavond ontdekte een reiziger in een der laatste treinen van Arnhem naar Amster dam, ter hoogte van het station ZeistDrie bergen dat een der waggons door het warmloopen der assen in brand was geraakt. Onmiddellijk werd aan den noodrem getrok ken, waarna de passagiers uit dezen waggon in een anderen overgingen. Te Zeist werd daarop de waggon afgehaakt. Een viertal platen in het jongste nommer van TIllustration Kranpaise geeft een indruk van het bezoek der Koninginnen aan Rotter dam. De daarbij gevoegde portretten van de Koninginnen zijn gelijkend, vooral dat van Koningin Emma. Amsterdam. De wijziging in het reisplan van den Duitschen keizer brengt verschil lende veranderingen in de voorloopige plan nen voor de ontvangst. Het bezoek aan de hoofdstad zal een dag korter durenzoodat er minder tijd blijft voor bezoeken en feesten. In de tweede plaats heeft het opnemen van Den Haag en Rot terdam in den reistocht ten gevolge, dat alle plannen, door de militaire overheid gemaakt, weder op losse schroeven staan, om niet aan Den Haag een groot deel van het garnizoen en aan Rotterdam een deel der mariniers te ontnemen. "Wellicht zullen nu in plaats van grenadiers en jagers andere regimenten infanterie herwaarts komen. HM In eerte Zaterdagavond gehouden ver gadering van R.-k. kiezers in het district Gouda is besloten, bij de herstemming de candidatuur van den heer mr. O. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck te steunen. Vi Door liberalen te Hulst is besloten zich bij de aanstaande herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Honte- nisse tusschen de heeren Walter (ultr.) en Pompe van Meerdervoort (antir.) van stem ming te onthouden. De liberale kiesvereeniging sEendracht maakt macht", te Middelburg, heeft gister avond met overgroote meerderheid voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. E. Fokker. Uit Schoterland meldt men aan de 2V.22. C'i. Naar men verneemt, is er geen sprake van samengaan van de anti-revolutionnalren met de volkspartijhet moet van geen van beide zijden worden gewenscht. Het kiescomité der volkspartij in het district Bergum heeft besloten bij de her stemming mr. H. Ph. de Kanter te steunen. Dat te Wolvega, waar de heeren Houwing (lib.) en Brummelkamp (anti-rev.) tegenover elkaar staan, beeft besloten zich van aanbe veling te onthouden. Bij eene parade, welke Donderdag te Potsdam werd gehouden, heelt een ernstig ongeluk plaats gehad. Op het oogenbhk dat de bevelhebber van het le reg. lanciers, baron "Von Pappenheim, bevel gaf tot een galop, werd het paard zijner dochter, die in het gevolg der keizerin reed, schich tig en wierp zijne berijdster af. Twaalf of dertien lanciers gingen over de dame heen, alvorens de paarden konden worden tot staan gebracht zij is zoo ernstig gekwetst, dat aan haar behoud wordt gewanhoopt. De pastoor dr. Raschke uit Mihla is door de rechtbank te Eisenach, wegens verduistering van kerkgelden, tot drie jaar gevangenissti af veroor deeld. Men verwacht te Hamburg, van waar de troep geheel Duitschland zal doorreizen, een lyrisch gezelschap, uitsluitend samengesteld uit negeis. De prima donna heet Maria Seltka en zij wordt, zegt men, de »zvvaite Patti" genoemd. Zondagochtend is de spoorwegbrug van Món- cbenstein (het eerste station na Bazel) ingestort, op het oogenbhk dat een zware trein, grooten- deels gevuld met reizigers, die zich naar het zangersfeest alhier begaven, daarover reed. Twee locomotieven en drie rijtuigen stortten van eene aanzienlijke hoogte in de rivier. Twee waggons bleven hangen, tegengehouden door de zeven andere, die voorafgingen. Het gansche trein personeel en, vooi zoover bekend, 45 reizigers zijn verdronken of verpletterd, terwijl er ver over de "100 gekwetst werden, waarvan velen doodelijk. Het spoorwegveikeer tusschen Parijs en Bazel is gestremd. Volgens een nader bericht zijn tot nog toe 44 voor het meerendeel verschrikkelijk verminkte dooden en meer dan 100 verwonden bij het spoorwegongeluk nabij Bazel te voorschijn ge bracht. Vele reizigers liggen nog in 't water en onder het puin. De meesten zijn verpletterd. Het aantal dooden wordt geschat op 120. Dit spoorwegongeluk is het grootste, dat tot dusver in Zwitserland is voorgevallen. Een eigenaardige werkstaking is dezer dagen te Courcelles, in hst land van Charleroi, ont staan. De mijnwerkers hadden daar het werk gestaakt, maar hunnen vrouwen was dit !ang niet naar den zin. Zij hielden een bijeenkomst in de open lucht en besloten daar, op hare beurt het werk te staken en van hare mannen weg te gaan, als deze niet beloofden, den volgenden dag het werk te hervatten. De mijnwerkers namen eerst een dreigende houding aanmaar toen zij zagen, dat dit niet hielp, gingen zij over tot een bedaarde bespre king van de quaestie, en de uitslag was, dat de mannen niet alleen beloofden het werk te her vatten, maar ook niet meer naar de kroeg te gaan, behalve 's Zondags, en op dien dag vóór negenen thuis te komen. Te Leeds heelt een afschuwelijke moord plaats gehad, welke weer aan een lack the Ripper doet denken. Woensdagnacht is daar door een politie agent, op enkele passen afstand van de hoofd wacht, een pakje gevonden, dat het afgrijselijk verminkte lijk van een meisje bevatte. Het lichaam was geheel opengesneden, de armen en beenen lagen er los bij. Een onderzoek heeft aangetoond dat men hier ta doen heeft met een kind van 5 jaar, dat sedert jl. Zaterdag uit de ouderlijke woning te Horsforth nabij Leeds verdwenen is. Van den moordenaar is nog niet het minste spoor gevonden. In het Fransche. departement Charente heeft een orkaanachtige storm gewoed, die voor drie millioen francs schade heeft aangericht. Een meisje van omstreeks tien jaar, uitgeput van honger en omhangen met lompen, werd te Madrid door de politie op straat gevonden en opgenomen en naar het politiebureau gebracht, waar uien het kind te eten gaf. Gevraagd zijnde, hoe zij in dien toestand kwam, antwoordde zij dat zij in dienst was p eweest bij eene voorname dame, die haar deerlijk mishandelde, zoodat zij ten laatste was weggeloopen. Zij dui fde eerst de dame niet noemen, maar op aandrang van den commissaris noemde zij de hertogin de Castro Enriquez, niet minder dan Grande van Spanje. De dame werd nu door den rechter van instructie ontboden, daar het gebleken was dat het kind op haar lichaam bedekt was met wonden. De hertogin ei kende dat het kind bij haar in dienst was geweest, doch zij loochende het de wonden toegebracht te hebben. De hertogin werd niet temin nog denzelfden avond in hechtenis genomen. Zij verzocht hare kindei en bij zich inde gevangenis te hebben. Dit werd haar toegestaan. De verduisteringen, door den ontvanger Bardslev te Philadelphia gepleegd, oveiti effen 1.700.000 dollais. De met hem samen wei kende beambten werden gearresteerd, beschuldigd van boekenver- valsching en andere bedriegerijen. Het blijkt dat de Keystone bank en de Springgarden-bank slechts werden gaande gehouden door Batdsley's gelden. De president der terstgenoem.it; bank is oortviuch- tig, terwijl die der laatstgenoemde is gevangen genomen. Men heeft in de nationale bibliotheek te Milaan een handschrift der Bivina Commedia gevonden, dat voorzien is van het wnpen van Dante Alighieri. Men beschouwt dit manuscript als van gi oot ge wicht, oindat het waarschijnlijk op last van een zoon des dichters naar het oorspronkelijk hand schrift is gemaakt. Uit Simla wordt gemeld, dat de geneesheeren Rake en Buckmaster de bacil der metaatschbeid in het bloed der lijders hebben gevonden. Een electrisch stemtoestel is in de Brasserie Flamande te Brussel te zien het is uitgedacht door den heer Moreau. Het ziet er uit als een kleine piano of harmonium, met een reeks knop pen als klavier. Waar anders de lessenaar met muziek is aangebracht, staan de namen der ver schillende candidaten, voor eiken naam een knop. Moreau wil, dat boven de namen ook de photo- graphische portretten zullen aangebracht worden, zoodat ook die niet lezen kan, zal weten op wien hij stemt. Dit laatste geschiedt door op een der knoppen te drukken, nadat men op een verheven heid is gestaptonder het klavier is een kast waarin telmachines, een bij eiken knop, die de uitgebrachte stemmen bij eenheden, tien-, honderd en duizendtallen aanwijzen, zoodat de uitkomst roet een oogopslag te zien is. Er is voor gezorgd, dat dezelfde persoon zich niet tweemaal van denzelfden knop bedienen kan. Daartoe zou hij van de verhevendheid moeten afstappen en eerst na eenige seconden er weder op gaan, wat hij niet zou kunnen zonder dat het gezien wordt. Er is ook een knop voor stemmen in blanco. Aan den Italiaanschen oudheidkundige Ercole Falchi is liet gelukt de juiste plaats te bepalen, waar zich eertijds de bloeiende Etruscische stad Vetulonia bevond. Reeds is een prachtig gebouw, waarschijnlijk een koninklijk mausoleum, door hem aan 't licht gebracht; men vond daar een aantal rijke gouden halssieraden. De werkzaamheden worden krachtig voortgezet onder leiding van den jongen geleerde, die in den aanvang zeer te kampen heeft gehad met de tegenkanting van beroemde archeologen, die van meening waren, dat de overblijfselen van Vetulonia elders moesten worden gezocht- De toestand van Rusland is tamelijk treurig te noemen voor een groot keizerrijk, te oordeelen naar het laatste jaarrapport van den minister van binnen), zaken. De dronkenschap neemt sterk toe, een dei de dei' grondeigendommen is met bypo- tbeek bezwaard en voor het openbaar onderwijs, ■wordt niet ten volle 2V, cent per hoofd der be volking besteed. Door zelfmoord maakten in 1890 2500 personen een einde aan hun leven. Gewoon lijk sterven in Rusland gemiddeld per jaar 45,000 menschen een gewelddadigen dood, terwijl er 16.000 menschen overleden aan typhus, de ineest verwoestende der inheemsche ziekten. Toch ver meerdert er de bevolking naar den maatstaf van. •16 per duizend en per jaar, tengevolge van de overmaat van geboorten boven de sterfgevallen. Brandstichting is er een lang niet zeldzame mis daad. Negen van de tien branden zijn aange stoken, en deze zijn zóo menigvuldig en op zóo groote schaal, dat ieder jaar een verlies van hon derd millioen gulden er door wordt verooizaakt. De schach van Perzie heeft den uit Rusland verdteven joden een stuk grondgebied in zijn rijk tot verblijfplaats aangewezen: Edisons nieuwste uitvinding, waarvan onlangs al iets bericht werd een toestel waardoor men thuis opera- en tooneelvoorstellingen op grooten afstand niet alleen zal kunnen hooren, maar ook zal kunnen zien heet #kinetograaf'. Dezer dagen nam Edison een proef met een jongen, die op vrij grooten afstand geplaatst werd en v.iens bewegingen door het toestel zeer goed werden weergegeven, terwijl ook zijn stem zeer goed te hooren was. Een volgende proef zal geno men worden met een opera-voorstelling. Lijst van brieven, geadresseerd aaD onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gerecla meerd, over de 2e helft der maand Mei 1891. H. Meijer Amsterdam. L. Florusse 's-IIage. B U It G E 11 L IJ K E STAN 1). Geboren13 Juni. Sara Jacoba, dochter van A, P. Geelhoed en J. M. de Kam, Rin- derhuurt. Maartje, dochter van F. W. "YVuisman en C. Krommenhoek, Hevrenstraat. Anton, zoon van C. H. "Windhorst en H. H. Fekkers, Singel. 14. Gerardus Mar- tinus, zoon van M. Nesse en E. Terhaar, Botterdamsche dijk. Susanna Catharina, dochter van M. Ivooijman en P. J. Boks, Spoorstraat. Adrianus "Wilhelmus, zoon van II. P. "Wever en E. Foncke, Raam. 15. Neeltje, dochter van D. de Winter en D. Noordzij, Dirkje Meesterstraat. Johanna Maria Luduina, dochter van T. A. Rietstap en M. Niebei'g, Stationsstraat. Jacob Pieter, zoon van J. P. de Klerk en A. Vermaas, Dofje van Belois. Willemina Lydia. dochter van A. Speelman en M. Zevenbergen. Lange Achlertoeg. Catharina Jacoba, doch ter van P. Donker en A. Hille, Hoofdstraat. Pieter, zoon van F. van der Hammen en M. E. van Zomeren, Hoogstraat. Overleden 42 Juni. Johanna Maria Horman, oud 42 jaar, Jloofdstraat. 14. J. M. L. Koevermans, oud 3 maanden, Oude Sluis. Jacoba Johanna Maria Osti, oud 50 jaar en 2 maanden, echtgenoot van F. Haverschmidt, Lange Haven. Hendrika Liduina Scheffers, oud 3 weken, Zijlstraat. Albert Schuitemaker, oud 64 jaar en 1 maand, Lange Kieuwstraat. Heden overleed mijn geliefde Echt genoot, in den ouderdom van 64'jaar. Wed. A. SCHUITEMAKER, Evexbi.u. Schiedam, 14 Juni 1891.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3