Woensdag 1? Juni. N°. 7778. Tweede Blad A". 1891. ij f-en-veertigste Jaargang-. l.xr.. Verscii nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER; J~ ODÉ. Binneiilau dsclie li e r i elite 11. Gemengde Berichten. COURANT. ahonnkhkntsprus, per kwartaal franco pet post', iloor het geheele Rijk Afzonderlijke nominers - S.-.O. - 0.10. ItUKKAU: BOTKUSTKA AT, E 2 7. Advertentieprijs: vau i—10 gewone regels met inbegrip van eeiie Courant1.10 Iedere gewone regel meer- n.1i> Orirmaai. geplaatst wordt tegen twkkhaai. lie/ekeml. SCHIEDAM, 16 Jnni 1891. Zulk een ongunstig overzicht van de op brengst van 's rijks middelen als dat, hetwelk heden over de maand Mei verscheen, gaf de Staatscourant in geen tijd te aanschouwen. Het is een echte teringmaand, want er is nu geen enkel middel aan te wijzen dat zich in opbrengst mocht verheffen boven dat van Mei 1890, dan twee uitgezonderd, nl. de posterijen f 12,000 en de loodsgelden f 2000. Al de andere onderdeelen op den staat voor komende, zijn lager, en wel die der directe belastingen (grondbelasting, personeel en patent) f 178,000; de rechten op den invoer f 68,000; de accijnzen te zamen f 318,000 of gespecificeerd: de suiker f 221,000, wijn f 12,000,.gedistilleerd f 33,000, zout f 14,000, zeep f9000,"bieren en azijnen f 4000, geslacht f 25,000. De rubriek waarborg en belasting der gouden en zilveren werken toont een verlies aan tegenover Mei van het vorig jaar van f 3000, de indirecte belastingen te zamen f 279,000, en wel de zegelrechten f 14,000, de registratierechten f 43,000, de hypotheek rechten f 7000 en het recht van successie f 115,000. Verder verschijnen nog met een mindere opbrengst op de lijstde domeinen met f 105,000, de telegrafen met f 3000 en de staatsloterij met f 17,000. De geheele opbrengst van de maand Mei bedroeg 8,729,258.821/2, tegen f 9,688,380.56 in Mei 1890, alzoo een nadeelig verschil aantoonende van f 959,000. Deze buitenge woon ongunstige uitkomst maakt nu ook dat wij aan het eind van het eerste vijfmaande- lijksche tijdvak van het loopende jaar staan voor een tekort in opbrengst van f618,000 tegenover denzelfden termijn van 1890, en van f 3,936,000 tegenover de raming voor vijf maanden. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 13 Juni bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 380,128.43 en bij de betaalmeesters - 966,728.58Vs Te zamen f 1,346,857.01'/s Voor de benoeming tot hoogheemraad van Delfland zijn voorgedragenMr. A. M. Maas Geesteranus, mr. "YV. K. S. van der Mandele en mr. R. Th. Bijleveld. Door het hoogheemraadschap van Schieland wordt eene geldleening uitgeschreven groot f85000, rentende 3l/s percent. In verband met het bezoek van Z. M. den keizer van Duitschland aan Amsterdam op 1, 2 en 3 Juli a.s., zal de aangekondigde nationale schietwedstrijd, van de vereeniging van Ned. scherpschutters, te Hoorn, een dag vroeger beginnen en eindigen, en mitsdien nu gehouden worden van Vrijdag 26 tot en met 30 Juni. De korpswedstrijden zullen dientengevolge plaats hebben op Vrijdag, Zaterdag, Maandag en Dinsdagdie voor leger en marine blij ven op Zaterdag 27 Juni, zooals bepaald was. Door mevr. de wed. J. J. F. de Jong van Beek en Donk is ter nagedachtenis van haren echtgenoot aan »de Koninklijke Academie van Wetenschappen" een som gelds geschonken, welke bestemd moet worden voor een fonds, waaruit elke 20 jaar een prijs van minstens f 500 zal worden uitgeloofd voor het best geschreven werk over de personen of de tijdvakken van Willem den Zwijger, Hugo de Groot, M. II. Tromp, Spinoza of Rem brandt. Nederlanders zullen het eerst voor bekroning in aanmerking komen. Bij het ontbreken van geschriften van landgeriooten, zullen ook vreemdelingen kunnen bekroond worden. Bijaldien de academie soms in dien geest haren werkkring uitbreidt, dat zij zich ook met kunsten bezighoudt, zullen de beeldende kunstenaars kunnen mededingen. De heer F. Leenhoff, hoogleeraar aan de rijks-academie voor beeldende kunsten te Amsterdam, heeft een levensgroot model ont worpen van het standbeeld van Jan Pieters zoon Coen, hetwelk te Hoorn zal geplaatst worden. De bekende kinderschrijver E. Gerdes zal den 12n Augustus a.s. zijn 70n geboortedag vieren. Aan boord van het oorlogsschip Koningin Kmma te Nieuwediep is een matroos, die in het want werkzaam was, van eene aan zienlijke hoogte op het dek neergevallen. Hij was bijna terstond dood. Tegenover de vele staaltjes van stemijver bij de jongste verkiezing staat het merk waardige feit, dat te Milligen van de 113 kiezers slechts (wee opkwamen. Uit Borculo schrijft men: j>De overstrooming der Berkel is thans weder zoo groot, als dezen winter door ijs verstoppingen ooit geweest is. Alle weilanden langs de Berkel en ook laaggelegen landen, bezaaid of bepoot, staan diep onder water, zoodat men geen gras of vruchten meer zien kan. Het Utrechtsch meisje, dienstbode bij den heer Warnolds op villa ^Ruimzicht", te Scheveningen, die verleden week uit de tram is gesprongen, en wier linkervoet verbrijzeld werd, is aan de bekomen wond Zaterdagavond in liet gasthuis te 's-Gravenhage overleden. Te Tilburg is gearresteerd do dienstmeid van don heer v. C., die te zijnen nadeele goederen had ontvreemd, waarvan hem niets bekend was. Zij had een nieuwen dienst ge kregen in Schiedam en was op het punt daarheen te vertrekken, doch de brigadier der marechaussees trad tusschen beide. Deze namelijk was door hare moeder in kennis gesteld, dat hare dochter verschillende malen diefstal had gepleegd, en nog wel van het gestolene in haar bezit zou hebben. De dienstbode werd door den brigadier onder vraagd en bekende alles. Dat hierdoor hare nieuwe betrekking in Schiedam is verbeurd verklaard, kan men wel begrijpen. Het schiereiland New-Brunswick (in de golf van St. Laurens) wordt, zooals reeds gemeld is, door zwaie bot-chbranden geteisterd. Thans wordt uit St. Jolm bericht dat de vallei der Miramichi-rivier éen vuurzee is. De bewoners konden slechts met moeite lijf en kleeren redden. Over eene uitge strektheid van verscheidene mijlen is het verwoest; er werden spoorwegstations, spoorwagens en telegraafleidingen door het vuur vernietigd. Ver scheidene schepen, die zich in de nabijheid der kust en in de St.-Laurens-rivier bevonden, ont kwamen met moeite aan het vuur. De zeelieden verhalen, dat de noordkust over een lengte van 200 mijlen in lichtelaaie staat. Het dorp Black Lake is geheel in de asch gelegd, waardoor meer dan 300 huisgezinnen van alles ontbloot werden. De regeering heeft tenten en levensmiddelen daarheen gezonden om in de eerste behoeften te voorzien. Tusschen Baudet en het station Macignac, een# afstand van 60 mijlen, is geen levend wezen of plant meer te bespeuren, en in de nabijheid van North Andrews vonden eenige personen den dood in de vuurzee. Schorer's Familtcnblatt bevat de volgende min der bekende bijzonderheden uit het leven van Bar- num. Toen Barnum in het begin van 1840 zijn groot Amerikaansch museum oprichtte, waaraan hij zijne wereldberoemdheid te danken heeft, kwam op zekeren dag een krachtige, gezonde man bij hem bedelen.Barnum vroeg hem, waarom hij niet werkte en de man verklaarde, dat hij, ondanks alle moeite, geen werk kon vinden, maar dat hij onmiddellijk bereid was eiken arbeid, die hem zou worden opgedragen, te volbrengen. Barnum gaf hem geld om hem te laten ontbijten, en beloofde hem eenigen tijd niet al te zwaren arbeid te bezorgen. De man kwam terug, nadat hij ontbeten had, en Barnum zeide vHier hebt ge vijf gewonebaksteenen; hiermede gaat ge op het plein voor wijn museum en legt vier der stcenen op verschillende plaatsen van het plein neer. Met den vijfden steen gaat ge weder naar den eei sten, verwisselt deze met elkaar en wandelt ge naar den tweeden, den derden, den vieiden en begint vervolgens weer bij den eeisten. Ais iemand u iets vraagt, antwooidt ge niet. Zoodra de klok van de naastbijgelegen kerk iiet heele uui slaat, gaat ge onmiddellijk met den eenen steen mijn museum binnen, waar men u ongehinderd zal in laten. Zonder een woord met iemand te spreken en zonder stilstaan loopt ge door de verschillende zalen daarna verlaat ge weder het museum en begint opnieuw, tot het volgende uur geslagen heeft, de baksteenen te verwisselen. Per dag betaal ik u daarvoor anderhalven dollar." De man verklaarde zich bereid tot dezen arbeid en begon reeds dienzelfden middag. Na verloop van eenigen tijd schenen zijn zon derlinge werkzaamheden de nieuwsgierigheid der menschen op te wekken het museum van Barnum was in het drukste gedeelte van New-York gelogen en weldra stond eene talrijke menigte naai hem te kijken. Toen het donker was geworden, staakte hij zijn nutteloozen arbeid, om den volgenden dag weder met nieuwen moed te beginnen. De menschenmassa werd steeds grooter en grooter. Telkens als hij het museum binnenging, werd hij door verscheidene personen gevolgd, die wel eens wilden weten wat de man daar toch uit voerde. Natuurlijk moesten deze bezoekers entree betalen. Reeds op den derden dag maakten de couranten melding van dezen zonderlingen bak steenman" den vijfden dag was het gedrang voor het museum zoo groot, dat geen rijtuig passeeren kon erf-de politie aan Barnum verzoeken moest, den beksteenman zijn arbeid voor eenigen tijd te doen 'staken. Alle couranten van New-York en van geheel Amerika, ten slotte zelfs ook die van Europa, waren vol van deze nieuwe reclame van Barnum, die er in geslaagd was met vijf baksteenon de aandacht van millioenen menschen op zijne on derneming te vestigen. Niemand anders dan Barnum zou waarschijn lijk op het denkbeeld gekomen zijn op deze wijze reclame te maken. Hij kent echter het Ameii- kaanscbe publiek en vooral dat van New-York beter dan iemand anders. Wie anders dan hij zou op het idee komen een zakkenroller aan het publiek te vertoonen 1 Op zekeren dag werd een zakkenroller in het museum van Barnum gevat. Een gelukkig toeval was het voor Barnum, toen deze dief betrapt werd, want zeer vele men schen waren reeds bestolen en hadden zich bij Barnum beklaagd. Hij kwam tot het volgende zonderlinge besluit hij beloofde den zakkenroller hem niet te laten ver volgen, wanneer hij zich tijdelijk aanhemovei- gafen weldra las men op reusachtige aanplak biljetten, dat in Barnum's Amerikaansch museum een zakkenroller te zien was. Het publiek stroomde er heen. Het extia-geld, dat deze zakkenroller opbracht, was zoo groot, dat Barnum aan alien, die in zijn museum bestolen wai en, ruimschoots schadevergoeding kon geven en hij zelfs bovendien ook nog een niet onaanzienlijk winstje had. Ook nu weder spraken alle couranten over deze zonderlinge wijze van reclame maken.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5