t.J.G. OMUL N°. 7779. A0. 1S91. Donderdag 18 Juni. Feu 11 e t o n. Het goud van de Orion, ij f- n -v©©rtigst© Jaargang. - a.r.o. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Voor de herstemming over een lid der Tweede Kamer op den S3 Juni a.s. wordt aanbevolen de Heer Buitenlandsclie Berichten. t Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor liet geheels Rijk Afzonderlijke noinmers "I.Sö. - 0 10. BUREAI: BOTEKITIIAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.1.). Iedere gewone regel meer- 0.10. Driehaai. geplaatst wordt tegen tweemaai. be>ekend. ENGELAND. Enkele bladen spreken ove>' de verklaringen van den minister van ooriog betreffende het baccarat-proces. De Chronicle heeft weder een heftig hoofdartikel, waarin gezegd wordt, dat het maarschalkschap van den kroonprins even onnoodig is als dat van den hertog van Cambridge. Deze ontvangt 700,000 p. st. om niets uit te voeren en de kroonprins heeft nog nooit een gevecht bijgewoond, terwijl hij zijne eigen belangen liooger stelt dan die van hel leger. De Standar afneemt uit Shanghai dat ten gevolge der vertoogen van de groote mogendheden tegen de geweldenarijen van het Cliineesche gepeupel, er een keizerlijk manifest is uitgevaardigd. De keizer keurt het gebeurde ten sterkste af, en verklaart dat de aanvallen op vreemdelingen hem groote bezorgdheid veroorzaken. Hij beveelt allen hooggeplaatste ambtenaren, de beweging met kracht te onderdrukken, terwijl de deel nemers aan de jongste onlusten en moorden zonder uitstel onthoofd moeten worden. De Engelsche consul-generaal bericht dat de joden-emigratie overdreven wordt voorge steld. De eenige emigratie van beteekenis, van Joden die het in Rusland niet langer kunden uithouden, geschiedt naar Turkye. Anderen gaan rechtstreeks naar Amerika over Rotterdam of Hamburg, maai- betrekkelijk weinigen trekken naar Engeland. Uit Ottawa wordt gemeld dat de ministe- rieele crisis is geëindigd. Al de ministers behouden hunne portefeuille. De groote werkstaking van waschvrouwen in Fulham, Ivilburn, Hammersmith en andere Westlondensche voorsteden is aangevangen. Zij verlangen een werkdag van 8 uren en 3'/ü shilling loon per dag. Driehonderd werk- staaksters vielen de waschhuizen te Kilburu aan en trachtten de waschmeisjes over te halen zich bij haar aan te sluiten. Waar dit mislukte, werden de ruiten verbrijzeld. Eene versterkte politiemacht bewaakt de wasch huizen, maar werd uitgejouwd. DUITSCHLAND. Het Pruisische Heerenhuis heeft het Sperr- gelder-ontwerp aangenomen, nadat bisschop Kopp, van Bresiau, zijn amendement had ingetrokken om de gelden, overblijvende nadat alle rechthebbenden het hun toekomend be drag zullen hebben ontvangen, ook zullen mogen worden aangewend tot ondersteuning van studenten in de godgeleerdheid, instand houding van instellingen tot geestelijke op leiding en tot verbetering der wedden van behoeftige hulppredikers. De beide Kamers zullen morgen of Vrijdag in tegenwoordigheid des keizers worden ge sloten. De regeering heeft de uitgifte verboden van een werk over Von Bismarcks staathuishoud kundige politiek. De Hamburger Nachrichten bevat eene uitvoerige beschouwing over Duitschlands betrekkingen tot Rusland, waarin betoogd wordt, dat vorst Bismarck het nut van een oorlog met Rusland nooit heeft ingezien, en steeds van meening is geweest, dat zulk een oorlog zeer zwaar en bloedig zou zijn, maar zelfs in geval van overwinning voor Duitsch- Iand geen noemenswaardig voordeel zou kun nen opleveren, terwijl een ongunstige uitslag, nl. bij een gelijktijdigen oorlog met Frank rijk en Rusland, het rijk in de hoogste mate zou kunnen schaden en in gevaar brengen. Slecht dan zou, naar Von Bismarcks oordeel, een oorlog met Rusland mogen gevoerd wor den, wanneer die bepaald noodzakelijk was tot verdediging van Duitschlands onafhan kelijkheid en van zijne belangen. Daarom ook achtte Von Bismarck het nuttig, een oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk zoo mogelijk te verhoeden, omdat die het Europeesch evenwicht zou kunnen in gevaar brengen. Daarom ook werden Duitschlands betrekkin gen met Rusland in 1875 nog niet aange roerd, in tegendeel keurde czaar Alexander II bet gedrag van zijn minister Gortschakovv af. Die betrekkingen werden eerst afgekoeld, toen eene vraag oi Duitschland, ingeval van een oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk, onzijdig zou blijven, op voor Rusland onbe vredigende wijze werd beantwoord. Eerst toen wendde de Russische diplomatie zich tot Oostenrijk en knoopte onderhandelingen aan, welke leidden tot het verdrag van Reichstadt en het met Ruslands toestemming bezetten van Bosnië door Oostenrijk. De Elzas-Lotharingsche landsregeering heeft, naar van goed onderrichte zijde bevestigd wordt, den pasdwang voor het spoorweg gedeelte Belfort-Bazel via Miihlhausen opge heven, totdat de brug bij Mönchenstein zal zijn hersteld. F R A N K R IJ K. De commissie uit de Kamer voor het ontwerp tot goedkeuring der algemeens akte van de conferentie te Brussel heeft met 7 stemmen tegen 1 het ontwerp goedgekeurd. Ribat deelde mede, dat de koning van België toestemde in de unificatie van zones en in het instellen van een eenig uitvoerrecht van 10 pCt. De Kamer heeft de heffing van een recht van 5 fr. op brood van vreemde fabricage goedgekeurd. De regeering ontving uit Libreville bericht, dat Crampel volkomen wel is en zijne werk zaamheden onder de gunstigste omstandig heden voortzet. B U IE, Naar aan Belgigrie Militaire van 14 Juni uit goede bron bericht wordt, is eene com missie van bekwame ambtenaren, werkzaam aan het departement van oorlog, ingesteld om eene reorganisatie van het leger te ont werpen op den grondslag van den persoon lijken dienstplicht. OOSTENRIJK. De minister van financiën heeft gisteren bij de Kamer ingediend een ontwerp tot verlenging van de voorloopige begrooting tot het einde van Juli. In de Kamer verklaarde de voorzitter der Poolsche club, dat de Polen de autonomie Roman van II, ROSENTHALBohin. 61. «Jammer, dat ook Flora's hart niet spreekt," hernam de heer Lombard!, »en les in de wel sprekendheid natuurlijk niet bij mij wil zij niet nemen." »'t Komt vanzelf wel terecht," sprak Jansen. ®AI met den tijd, vaak nog te vroeg naar liet gevoelen van ons oudjes, breekt plotseling de -opgesloten stroom los en is het rechte woord ge vonden. Mijne dochter is gekomen om Flora een beetje op weg te helpen." Zoo besloot Jansen dit wel wat teedere onderwerp en vroeg, om het gesprek op iets anders te brengen »Hoe gaat het tegenwoordig met de zaken, amice 7 Is liet waar, dat uwe fabriek in den laatsten ■tijd bijzonder in trek gekomen is 7" sja," antwoordde de fabrikant. »Ik heb het .geluk gehad een ingenieur te vinden, die een wonder van zijn tijd genoemd mag worden. Hij helpt mij in allerlei opzichten, met zijne kennis, zijn ijver en zijn geld. Hij is om zoo te zeggen mijn compagnon. Hij is een Engelschman, een weinig zonderling, maar overigens een prachtstuk van een man. Geesje wierp bij deze woorden een steelschen blik op Flora. Deze was bij die vermelding nog bleeker geworden en scheen geheel van streek. »Aha," dacht zij, sis daarom onze Flora zoo weinig spraakzaam 7 Is baar hart aan het woord, zooals mijn vader het uitdrukt 7" Wij moeten nu natuurlijk ook eens te Murano zien," vervolgde de heer Lombardi. #De vaart naar het eiland is niet onpleizierig en de stad is een Venetie in 't klein. De fabriek zal zeker uwe belangstelling wekken. Mejuffrouw" en hij wendde zich, dit zeggende, met eene buiging tot Geesje uzal ongetwijfeld graag eens zien, hoe de meest vaste stoffen worden vloeibaar gemaakt om zich vervolgens als was te laten vormen en kneden om tot allerlei fraaie voorwerpen te worden bewerkt." sZeker zullen wij dat graag eens zien," sprak Jansen, sen het zal Geesje bijzonder interesseeren het is zoowat baar vakwant u moet weten, dat zij tegenwoordig in alles, wat de chemie en physica aangaat, heel veel belangstelt. Waar wij maar komen, zal zij nooit verzuimen de werk plaatsen voor de scheikunde te bezoeken. Nu wil zij weer naar Padua." sGeen kwade keus," zeide de heer Lombardi. s't Is een aardige plaats en beeft wel wat van Venetië, maar dan Venetië op het droge. De wijn is er zeer goed en de oranje-appels zijn er beter dan hier. Mijn ingenieur trok een tijdlang alle dagen er heen om de lessen van een professor bij te wonen. En de man wist toch al zoo veel," voegde hij er bewonderend bij. AIweei die ingenieur," dacht Geesje; sdat schijnt wel een merkwaardig, hoogstbelangrijk persoon te zijn." De beei Lombardi noodigde Jansen nu uit tot een bezoek aan het St.-Marcus-plein. De dames, meende tuf» zouden dan een uurtje ongestoord kunnen te tvelen, en dat zou Flora wel goed doen. Hij riep /cm gondelier en weldra lag diens vaar tuig vi,ui ,ie deur. De hoeren stapten in en ver dwenen i'1-.chen de hooge huizen. Geesje was nog vol van de straks opgevatte meening, out Flora een inwendigen strijd voerde. Zij vermoedde, dat haar hart in tweestrijd was met zich zelf over de keuze tusschen Ritschard en den «ingenieur" of wel, dat de laatste haar tegen haar zin opgedrongen werd door haar oom. Om zich nader van de waarheid te overtuigen begon zij vin den laatsten tijd ook iets van Ritscbard gehoord, Flora?" «Hij is gezond en wel. heeft examen gedaan voor eersten stuurman en zal ons eerstdaags komen bezoeken," was het antwoord. Dadelijk bespeurde Geesje, dat baar eerste vermoeden ongegrond was. Stem en blik van Flora zeiden nog meer dan hare woorden. Zij zelve werd echter minder aangenaam door dit bericht getrof fen. «Dat kon tnij het verbiijf hier wel eens minder aangenaam maken", zoo redeneerde zij. BAllicht heeft de man met zijn bezoek nog eene andere bedoeling dan Flora te zien." »En hoe lang heeft hij plan te blijven 7" vroeg zij. «Slechts drie of vier dagen," zeide Flora met een zucht. Worth vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1