if. Vr jdag 19 Jun A". 1891 N°. 7780. ij f - n -v© ©rtig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, i! Biiitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. ABONNKMENTSPRUS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTKR8TRA1I, E 2 7. Advertkntikpkiis: van 1—10 g< one rege> met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Dribkaai. geplaatst wordt tegen twbemau. berekend. Voor de herstemming over een lid der Tweede Kamer op den S3 Juni a.s« wordt aanbevolen de Heer ESHELASI). Het Lagerhuis heeft het ontwerp tot grond aankoop in Ierland bij derde lezing aange nomen. In het Lagerhuis verklaarde lord Hamilton, dat er 20.000 man noodig zijn tot samenstel ling van de bemanning van de nieuwe oor logsschepen. Bij gevolg moet het tegenwoor dig effectief vermeerderd worden met 12,500 man. Het Huis heeft bij derde lezing de begroo ting aangenomen. Het Lagerhuis heeft een voorstel van Harcourt aangenomen, waarin mededeelirig van de stukken betreffende de gebeurtenissen in Manipoer gevraagd wordt. De voorsteller zeide dat hierin geene vijandige bedoeling tegen het ministerie opgesloten lag. De minis ter van oorlog verdedigde de gedragslijn door -den onderkoning van Indië gevolgd. Volgens berichten van de Daily News houdt te Odessa de uittocht der joden op groote schaal aan. Sommige Russische chris ten-patroons zeggen dat zij geen todenar beiders meer zullen aannemenanderen hebben de hunne afgedankt, naar men ver moedt op een wenk van hoogerhand. Ook wijzen de huisbazen joodsche huurders af, In kringen die met de politie in aanraking staan, wordt verzekerd dat er spoedig over gegaan zal worden tot het uitdrijven der joden uit eene geheele stadswijk. De Times meldt uit Lissabon, dat de gewe zen minister Ines naar Oost-Afrika vertrekt als commissaris der regeering om het trac- taat betreffende de Zambesi ten uitvoer te leggen en sommige Engelsch-Portugeesche -quaestien na een plaatselijk onderzoek te regelen. De Portugeesche regeering heeft almede een commissaris benoemd voor de zaken van West-Afrika. Veel opzien maakt een hoofdartikel van ■de India Times over de pelgrimstochten van Bombay naar Djeddah, waarin gezegd wordt dat een derde van het aantal der naar Djeddah vertrekkende pelgrims nimmer te Bombay terugkeert. Ongetwijfeld sterven er velen op reis tusschen Djeddah en Mekka, maar de India Times gelooft dat er duizenden omkomen op de volgepropte stoombooten, en verlangt dat de regeering daar onverwijld ■onderzoek naai' doen zal. F B A N K B IJ K. De Kamer heeft met 394 tegen 94 stem men besloten eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, ten aanzien der interpel latie van den heer Chiche over de fusillade te Fourmies. De rechtbank te Parijs heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Turpin, Triponé, Feuvrier en Fesseler aangaande het bekendmaken van het geheim der vervaar diging van meliniet en wat er mede verbon den was. Allen zijn veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en zware boeten. Voorts heeft de rechtbank hen veroordeeld tot het verlies gedurende tal van jaren van Hunne burgerrechten en hun, nadat hun straftijd ten einde zal zijnhet verblijf in som mige plaatsen ontzegd. Aan die gerechtelijke vervolging" van Ferdinand de Lessspsdie eens als »de groote Franschman" werd gevierd, moet men, volgens Figaro, geen overdreven gewicht hechten. Het blad brengt het volgende in herinnering. Na den val der Panama-kanaalmaatschappij werden een aantal aanklachten tegen het bestuur dier maatschappij ingediend op grond der wet van 1867 op de vennootschappen. Die aanklachten nu zouden na een tijdsver loop van 3 jaar verjaard zijn en het is waarschijnlijk alleen om dat te voorkomen, dat thans een nieuwe instructie is gelast, waardoor de justitie opnieuw drie jaar tjjd krijgt voor onderzoek van de zaak of ver volging. De heer De Lesseps. die hier alleen in zijn qualiteit als president der Panama-maat schappij aansprakelijk is gesteld, moet, als drager van het Grootkruis van het Legioen van Eer, niet voor de gewone rechtbank, maar voor het hof van appèl vervolgd worden. Hij is tot dusverre nog volstrekt niet voor eenige gerechtelijke ondervraging opgeroepen. Maar hoe ook de zaak loopt, aan de goede trouw van den thans niet meer zoo gevierden Grand Francais heeft niemand ooit getwijfeld. Men heeft steeds eerbiedig gezwegen over zjjne onmiskenbare dwalingen. »Laat ons nooit vergeten", zoo besluit Figaroadat wij aan De Lesseps het Suez- kanaal hebben te danken, het grootste werk onzer eeuw, en gunnen wij den grijsaard, die weldra zijn 87n jaar intreedt, een rustig voleindigen van een leven, dat niet alleen aan Frankrijk, maar de geheele wereld tot eer heeft verstrekt." DUITSCKLAND. Voor de. eerste maal sedert hare oprich ting, 350 jaar geleden, is een Israëliet, prof. Hermann, tot rector der hoogeschooi te Koningsbergen benoemd. Zooals licht te begrijpen, zjjn de antisemitische bladen daar over woedend. In Hannover wordt elk jaar de veijaardag gevierd van den slag bij Langensalza, waarin in 1768 het Pruisische leger de vereenigde Fransche en Saksische troepen versloeg. Tot dusver maakten de oud-gedienden van het ontbonden Hannoveraansche leger van die gelegenheid gebruik om zich in hunne oude uniform te verteonen en de overheid zag niets stootends in die betooging. Dit jaar is echter het verbod uitgevaardigd den 27n Juni de uniform van het leger van koning George V te dragen. Tal van bladen keuren dif verbod sterk af, omdat het slechts nieuwe verbittering kan wekken en aan de Welfische beweging niet dan ten goede komen. In berichten, gisteren te Berlijn ontvangen, wordt gemeld, dat de Russische minister van financiën ter openbare kennis heeft gebracht, dat ten gevolge van het ingetreden warme weder, gepaard met regen, de uitzichten omtrent den oogst, vooral die omtrent het zomergraan, veel gunstiger geworden zijn. LUXEMBURG» De plechtige intocht van den groothertog in zijne hoofdstad is bepaald op den 23n Juli a s. en zal bijgewoond worden door den koning der Belgen en verscheidene Duitsche vorsten. ZWITSERLAND. De Stendenraad verdaagde Maandag, ten teeken van rouw over de schrikkelijke spoor wegramp bij Monchenstein, zijne zitting. In het kanton Tessino hebben de liberalen een overwinning behaald. Tot herziening der constitutie is bij volksstemming besloten met een meerderheid van 500 stemmen. OOSTENRIJK. De Kamer heeft het ontwerp om de voor- loopige begrooting tot einde Juli te verlengen bij tweede en derde lezing aangenomen. SPANJE. De Kamer heeft het wetsontwerp aange nomen betreffende de verlenging van het privilegie der Spaansche bank, tegenover een voorschot van 150 millioen pesetas door de bank aan de schatkist zonder rente, terwijl de bank harerzijds het recht krijgt meer biljetten uit te geven. Het ontwerp zou heden bij den Senaat in behandeling komen. AMERIKA. De republikeinen in Ohio hebben Mac Kinley candidaat gesteld voor de betrekking van gouverneur van Ohio. Het nieuwe ministerie in Guatemala is gedeeltelijk samengesteld. De president neemt de leiding van het departement van oorlog op zich; Emilio Leon is belast met de por tefeuilles van buitenlandsche zaken en van openbare werken; Feliciano Aquellar met die van financiën; Villela met die van binnen- landsche zaken. Het eskader der regeering van Chili heeft thans op zijne beurt de ongelukkige steden Pisagua, Iquique en Antofagasta gebombar deerd en vervolgens heeft de bemanning bezit genomen van Tocopuela. In de steden, welke de opstandelingen bezet houden, begint gebrek aan levensmiddelen te heerschen. Het congres te Sant Jago heeft geweigerd eene delegatie der opstandspartij ten gehoore toe te laten. De gezant van Haïti heeft geen bericht ontvangen van een opstand aldaar. CHINA. Op aanzoek van het corps diplomatique te Peking heeft de keizer van China het bevel uitgevaardigd, dat voortaan de vreemdelingen en zendelingan door de autoriteiten in bescher ming moeten genomen worden. Tevens wordt daarbij de tuchtiging bevolen van hen, die aan de jongste vijandelijkheden jegens Euro peanen deelgenomen hebben. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 17 Juni. Aangenomen werden verschillende kleinere wetten. Morgen om 11 uur zijn de ontwerpen betreffende verlenging van den militiedienst en de Congo-akte aan de orde. Op de interpellatie van den heer Van Royen over de uitbreiding van het hoofdgebouw van het station te Groningen, verklaarde de minister van waterstaat dat de, naar aan leiding van de wenschen van het gemeente bestuur en de Kamer van koophandel te Groningen, gewijzigde plannen einde April door den raad van toezicht zijn gereedge maakt, waarop het gemeentebestuur is ge hoord. Het nader overleg heeft nog niet tot eene beslissing geleid» Het emplacement zal worden aanbesteed. Op eene vraag van den heer Alberda van Ekenstein omtrent de overkapping, verklaarde hij dat deze afzon derlek besteed zal worden en het de bedoeling is, alie plaatsen, waar reizigers in- en uit gaan, te overkappen. SCHIEDAM, 18 Juni 1891. Heden werd alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 76ste gedenkdag van den slag bij Waterloo. De minister van justitie heeft bepaald, dat met opheffing der brigade Schiedam der rijksveldwachtde tot die brigade behoo- rende gemeenten Schiedam, Overschie, Ketel en Spaland, Vlaardinger-Ambacht en Vlaar- dingen voortaan zullen behooren, voor zooveel Schiedam, Overschie en Ketel en Spaland betreft, tot de brigade Rotterdamen wat Vlaardinger-Ambacht en Vlaardingen aangaat, tot de brigade Maassluis. Bjj besluit van H. M. de Koningin-Regentes, is met ingang van 1 Augustus 1891 benoemd tot jagermees ter op de heerlijkheid het Loo, in plaats van baron Bentinck tot Schoonetén, de heer Simons, oud-adjudant van wjjlen Z. M. den Koning. COURA 4T.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1