Ver fciezin gen. H. M. de Koningin-Regentes is opgetreden als beschermvrouw der maatschappij tot ver zachting van het lot van behoeftige kraam vrouwen en haar pasgeboren kinderen in de provincie Noord-Brabant. Dinsdagmorgen vertrok van het Loo de prinses van Bentheim met hare drie kinderen per trein 10.30 naar Steinfurt terug. Hare zusters, de Koningin-Regentes en de hertogin van Albany, deden de prinses uitgeleide tot aan den trein. De prins en prinses Von Wied worden hedenavond per staatsspoor van 9 uur in de residentie verwacht. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal Zaterdag 20 dezer niet plaats hebben. De luitenants-kolonel op non-activiteit A. L. W. Seyflardt en W. Rooseboom zullen in de eerste helft der maand September weder in de gelederen treden. Te 's-Hage is gisteren in den ouderdom van 83 jaar overleden de heer A. H. W. baron de Koek, oud-vice-president van den Raad van Indiè. In verband met de besprekingen bij de behandeling van de legeiwet wordt, op last van den minister van oorlog, een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om in elke kazerne een officier te doen logeeren. Blijkens een telegram van den gouv.- generaal van Ned. Indië van 17 Juni, wordt de gouvernements-koffie-oogst op Java voor dit jaar geraamd op 354 160 pikols. De heer J. Gibson, met koninklijke mach tiging benoemd tot vice-consul der Neder landen te Dundeeis als zoodanig door de Britsche regeering erkend. Blijkens van Hr. Ms. politieken agent en consul-generaal te Kaïro ontvangen bericht, zijn de door sommige Europeesche couranten verspteide geruchten omtrent het heerschen der cholera in Egypte ten eenenmale onge grond. St.-Ct Hoewel een algeheele herziening van de uniform der infanteristen zal moeten wachten op de deswege van de kotpsen gevraagde voorstellen, is reeds uitgemaakt, dat de gele uitmonstering door roode zal worden vervan gen. Met deze verandering zal spoedig een begin worden gemaakt. (N. v. d. D.) Ter voorziening in de behoefte aan drink water iu de stelling van Amsterdam in oorlogstijd is aan het departement van oorlog een ontwerp-regeling in bewerking, Daarin wordt gerekend op het maken van zoet-water- vijvere en het verschaffen van tonnen aan de ingezetenen. De Echo meent met zekerheid te kunnen volhouden, dat de heer Van Tienhoven zal aftreden als burgemeester van Amsterdam, en wel na het vertrek van den Duitschen keizer. De afloop der Dinsdag te Rotterdam ge houden koffie-veiling van de Ned. H. M., be staande uit 14,029 balen en 442 kisten Java en Padang W.-I. B., getaxeerd naar den maatstaf van 60 c. voor goed ordinair Java, liep met levendigen kooplust 60% c. Enkele nommers, met name de hooggele Preangers en de Triages, liepen aanmerkelijk beneden taxatie, doch de Tagals daarentegen even zooveel daarboven, terwijl alles, wat onder de rubriek van goed ordinair viel, coulant boven taxatie werd betaald. Te verwonderen is dit intusschen niet. Deze veiling is de kleinste, die men zich herinnert, dat ooit is gehouden, en de daarin verkochte koffie moet dienen ter voorziening in de behoefte van meerdere maanden. Of dit mogelijk zal zijn, valt met recht te betwijfelen, en daarom gelooft men vrij alge meen, dat, onverschillig welke de loop van de andere soorten ook moge zijn, Java steeds zeer gezocht zal blijven. (AT. v. d. B.) Voor de ontvangst van Z. M. den keizer van Duitschland zullen er van de koninklijke stallen 52 paarden naar Amsterdam worden getransporteerd. Ook de groot-raodel-torpedoboot Idjen zal, onder bevel van den luit. ter zee 4e kl. baron F. E. Muiert, naar IJmuiden vertrekken om deel uit te maken van het eskader, dat den Duitschen keizer zal verwelkomen. Hr. Ms. E ant er zal eveneens naar IJmuiden vertrekken om tegenwoordig te zijn bij de aankomst van den keizer. Het bericht, als zou Hr. Ms. Panter, com mandant H. Bernelot Moens, naar Rotterdam vertrekken tot het doen van saluutschoten, is onjuist. Den ln Juni verklaarde de Standaard dat, aaa zich zelve evergelaten, deanti-revo- lutionnaire partij nooit meer dan hoogstens twaalf of veertien zetels iu de Tweede Kamer zou kunnen erlangen. Veertien dagen later, 15 Juni, verklaart het blad, dat de anti-revolutionnairen ader- wijs" ongunstig over de provinciën verdeeld zyn, dat zij, een vijftal districten uitgezon derd, niet een enkel candidaat zonder anderer hulp er door kan halen, en dat het niet be hoefde te verwonderen, indien, gelijk het nu liep, de acht en twintig zetels tot beneden de helft waren gedaald. De uitslag van 9 Juni schijnt het blad tot bescheidenheid te hebben gestemd. Maar men kan er uit zien, hoe weinig staat te maken is op de becijfering van het hoofd orgaan der anti-revolutionnairen. Het schrijft maar wat haar in de gedachte komt. (Amh. Ct.) Met het graven van een nieuwe haven op Fijenoord is begonnen. Daar het plan eenigs- zins gewijzigd is, komt de haven in iets meer schuine richting. De mond wordt 54 en het benedeneinde 38 meter wijd. Ook de plaats, waar de brug komt, is reeds uitgegraven. Er zijn daar een groot aantal palen in den grond geslagen. Verder zal de punt van Fijenoord afgegraven en dus de rivier verbreed worden; dit laatste met het doel om meer stroom in de Koningshaven te krijgen. Leden van het Nederlandsch comité en voorzitters der onderscheiden afdeelingen der bAlliance Isiaélite Universelle" in ons vader land hebben eene circulaire rondgezonden, waarin zij geldelijken steun verzoeken voor de thans zoozeer geteisterde joden in het Russische rijk. Zij meenen, zich in hoofdzaak aansluitende bij eene circulaire van het comité central te Parijs van 4 dezer, in de eerste plaats, de bijeen te brengen gelden te moeten aanwen den om het lot te verzachten dergenen, die zich in hun tegenwoordige woonplaatsen blijven ophouden of gedwongen worden zich, veelal van al hunne bezittingen en inkomsten beroofd, naar andere deelen van het Russische rijk te verplaatsen. In gevallen waar dat noodig blijkt, behouden zij 'zich het recht voor aan doortrekkende emigranten hulp te verleenen. Onze landgenoot de heer Rudolph J. Loman, van Amsterdam, een bekend schaakspeler, heeft dezer dagen het kampioenschap van de »City of London Chess Club" veroverd. De prijs is de ïGastinian" zilveren kampioens beker en een som van f 65. De beker blijft slechts éen jaar in 's winners bezit De wed strijd heeft geduurd sedert Februari en twintig amateurs namen er aan deel. De heer Loman gaat zich nu meten met de meesters, en als zoodanig heeft hij de heeren Bird, Fenton, Gossip, Jasnagrodsky, Lee, Mortimer, Muller, Tmsley en Van Vliet als tegenstanders. Te Groningen zijn, evenals elders, de klachten over de afsluiting van het perron algemeen. Door de Kamer van koophandel en fabrieken is een adres aan den minister van W., H. en N. afgezonden, waarin met aandrang verzocht wordt de exploitatie-maat schappij te bewegena. den toegang tot het perron van het station voor het publiek wederom open te stellen, b. voor den trein, die des Dinsdags te 8 uur 56 min. v.m. van Nieuwe Schans vertrekt, ook naar Groningen plaatskaarten af te geven, en c. zonder uit stel eene betere verbinding van de noordelijke provinciën met het zuiden, via Zutfen en Arnhem, in te voeren. Door de oplettendheid van den machinist zijn de reizigers in den eersten trein van Leeuwarden naar Meppel Maandagmorgen aan een groot gevaar ontkomen. De brug over het Tjongerkanaal bij Oudeschoot stond namelijk open; de brugwachter had zich verslapen. Gelukkig stonden de seinen op onveilig. Daar er door de sluiting van de Compag nonsvaart tegenwoordig veel scheepvaart langs het Tjongerkanaal is, gebeurt het, dat de brugwachter des nachts 10 a 15 malen moet opstaan om schepen door te laten, waarom hij nu des nachts de brug had laten openstaan. De brugwachter, een bejaard man, had reeds aan de directie der maatschappij geschreven, dat de dienst van deze brug door hem onmogelijk op deze manier kon worden volgehouden. Ter bespreking van den aanleg van een stoomtram van Zutfen tot Emmerik is, onder voorzitterschap van den heer C. W. Vrijland, burgemeester van Hummelo, thans eene zeer druk bezochte vergadering gehouden te Zutfen, in welke vergadering de burge meester van Emmerik den krachtigen steun zijner gemeente toezeide. Staande de verga dering werd op de lijst ter inteekening voor de oprichtingskosten ad f2000 geteekend. Ten gevolge van den sterken was der rivieren zijn verschillende polders in Noord- Brabant onder water gezet, tot groote schade van de landerijen in dezen tijd desjaars. In de omstreken van 's-Hertogenbosch trof Zaterdag het waterschap »De Beneden-Aa" hetzelfde lot. Door den hoogen stand der rivier ondervinden de landerijen langs den Dommel ook veel schade. Gelukkig begint het water eenigszins te vallen. V. Hooff, die verleden Woensdag te Stratum bij eene vechtpartij zulke heiige wonden heeft gekregen, is aan de gevolgen daarvan overleden. De dader is gevankelijk naar Den Bosch overgebracht. Gistermorgen kwam te 's-Bosch met den trein van 7.23 van Breda, onder goed geleide, aan de beruchte Leunissen. Zwaar geboeid, met de handen op den rug, stapte de man in zijn boevenpak en blootshoofds, tusschen vijf marechaussees, heel statig, zelfs met een glimlach op het gelaat, een ieder aanziende, over het perron naar den gereedstaanden ge vangen wagen. Men zou in dezen persoon van ongeveer 30-jarigen leeftijd, forsch van lichaamsbouw met schoon, zwart, lang krulhaar en ring baard, niet zulk een gemeen en gevaarlijk sujet veronderstellen. Leunissen, die door de rechtbank te Roer mond is veroordeeld tot 40 en door die te Breda tot 6 jaar gevangenisstraf, zal zich voor de rechtbank te 's-Bosch te verant woorden hebben omtrent de beschuldiging van moord, gepleegd te Gennep. (F. JST. Ct.) De koopman en landbouwer C. S., te Ottoland, had deze week het ongeluk uit een vaartuigje, waarmede hij een buurman was gaan bezoeken, overboord te vallen, en te verdrinken. Te Oegstgeest wordt sedert 8 Juni vermist de vijfjarige Antonie van den Berg. Het vermoeden bestaat dat het knaapje is wegge voerd. Er wordt opsporing en draadbericht j verzocht aan den officier van justitie te 's-Gravenhage. Te 's-Hertogenbosch kregen Dinsdagmiddag een paar jongens twist op straat, waarbij de een den ander met zijn klomp een slag in de zgde toebracht. Laatstgenoemde, de 44- jarige H. B., zakte weldra ineen en stierf. De justitie heeft een nauwkeurig onder zoek doen instellen of de dood van dezen knaap een gevolg is van den hem toege- brachten slag. Het Maandblad tegen Vervaïschingen deelt mede, dat in kersen, in blik geconserveerd, een zeer belangrijke tinreactie geconstateerd is. De bus was niet uit eene fabriek afkom stig, maar een product van huiselijken inmaak. Bij den aanstaanden vruchten tijd waar schuwt de redactie ernstig tegen den inmaak van vruchten in blikken bussen. Amsterdam. De toebereidselen voor eene schitterende ontvangst van den keizer en de keizerin van Duitschland zijn in vollen gang. De wanstaltige Nederlandsche maagd op den Dam wordt, evenals bij bet eerste bezoek van H. M. Koningin Emma aan de hoofdstad, aan het gezicht onttrokken. Teneinde dit zoogenaamde monument ter herinnering aan 4830 in eene passende en monumentale deco ratie te herscheppen, bezocht de stads-architect niet alleen Parijs, maar ook Berlijn en Londen. Naar men verneemt, wordt voor deze ver sieringalleen eene som van f20.000 vereischt. Ook de voorgevel van het onooglijke ver sleten commaudantshuis op den Vijgendam zal door kunstwerk onzichtbaar gemaakt worden. Van de Vechtwaterleiding zal vol doende partij getrokken worden, om rondom de decoratie water in het luchtruim te doen ontspringen. Voor de ontvangst van HH. keiz, MM. is, naai- men wil, door Ged. Staten van Noord- Holland aan het stedelijk bestuur van Amsterdam een blanco krediet verleend. Namens het kiescomité in het district Bergum, schrijft de voorzitter, de heer T. Stienstra, aan het Handelsblad, dat ten onrechte is bericht, als zou het kiescomité hebben be sloten de candidatuur van mr. De Kanter te steunen. «Er is door het kiescomité daarover geen besluit genomen en zulks wordt geheel aan de persoonlijke inzichten der leden van de volkspartij overgelaten." De voorzitter voegt er bij»Dat echter vele leden gunstiger voor den candidaat der liberale partij zijn gestemd dan voor dien der anti-revolutionnairen, valt niet te ontkennen". De anti-revolutionnaire kiesvereeniging ïNederland en Oranje" te Enschede heeft besloten de candidatuur van den heer J. A. A. M. Essink te steunen. De centrale bond der liberale kiesvereeni- gingen in het hoofdkiesdistrict Eist heeft besloten zich bij de op 23 Juni a.s. te houden herstemming voor een lid in de Tweede Kamer, tusschen den candidaat der anti-revolution nairen, mr. G. W. baron Dedem, en dien der katholieken, M. de Ras, van eene aanbeveling van dezen of genen candidaat te onthouden- De geheele uitslag in het hoofdkiesdistrict Middelburg bij de stemming over een voor- loopigen candidaat is dat op den heer mr. E. Fokker 486 en op den heer J. II. Snijders 56 stemmen waren uitgebracht. Zondag was in de vergadering der besturen van al de kiesvereenigingen bericht inge komen dat de heeren Herman Snijders en C. J. J. A. van Teijlingen voor een candidatuur niet in aanmerking wenschten te komen. De liberale kiesvereeniging»dc Grond wet", te Wageningen, heeft besloten zich

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2