lr.J MLM1M. Het goud van de Orion. A°. J891 Zaterdag 20 Juni. N°. 7781 KENNISGEVING. F e u 11 e t o n. ij f - n - v© ertig-st© Jaargang. Buitenlandscïic Berichten. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Voor de herstemming over een. lid der Tweede Kamer op den 23 Juni sus. wordt aanbevolen de Heer G DIIR A i T. Ahonnkmbntsfrhs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers J -1.85. - 2.50. - 0.10. BDRRAVi B©* BBL ST RA AT, B 2 7. Advkrtbntikfrijs: wo 1—10 gewone regels me» inbegrip van eene Courant. /1.10. Iedere gewone regel meer- O.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij dezen ter kennis van de Ingezetenen Dat liet kohier van het Patentrecht No. 2, bevattende de wijken A en B dezer gemeente, over het dienstjaar 1891/92, door den Hee Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op der 17n Juni 1891 executoir verklaard en op heden aan den Ontvangerder Directe Belastingen ter invorde ring is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een iader ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat van heden af «ie ter mijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19n Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. ENGELAND. Volgens depêches uit Lissabon heeft de minister van financiën een plan tot reorga nisatie der bank ingediend, waarvan een onderdeel uitmaken de invoering van den dubbelen standaard in Portugal, eene wijziging van het contract omtrent de havenwerken van Lissabon, waardoor een half millioen kan bespaard worden, de aanbesteding en vol tooiing der spoorwegwerken aan de Delagoa- baai en de aanleg van andere openbare wer ken aldaar met staatsgarantie vanhetbouw- kapitaal. De staat zou uitsluitend het recht van den verkoop van buskruit in Portugeesch Guinea, Angola en Mozambique erlangen. De minister stelt verder voor de lucifersfabricage en de stokerijen tot staatsmonopolie te maken gedurende twaalf jaar, waarbij het invoer recht op buitenlandsche lucifers tot 160 reis per kilo en het recht op alcohol en brandewijn tot 2200, resp. 2500 reis per decaliter zou worden verhoogd. De Times meldt uit Konstantinopel, dat er dagelijks kabinetsraad gehouden wordt wegens den opstand der Arabieren. De Porte ver trouwt de troepen niet en vreest dat zij gedeeltelijk zullen overloopen. Natuurlijk blijkt weder de geldnood der regeering; zij vroeg de Ottomanische bank om bestand, welke echter twijfelachtig is, daar de bank zelve weinig missen kan, aangezien hare banknoten moeilijk nemers vinden. Wederom looperi er geruchten rond dat de Porte des noods zal overgaan tot schorsing van den dienst der openbare schuldindien andere pogingen tot het verkrijgen van geld misluk ken. Sir Charles Dilke, een der aanzienlijkste leiders van de liberale partij, die zich inder tijd uit het openbaar leven moest terugtrek ken, en sedert tal van wetenschappelijke tochten door de Britsche koloniën heeft gemaakt, heeft zich thans weder candidaat gesteld voor het Lagerhuis te Chelesea, dat hem ook vroeger afvaardigde. 6000 kiezers aldaar hebben hem een adres van gelukwen- sching met dat besluit toegezonden. Volgens berichten uit Lissabon treedt de heer Machado af als gouverneur van Mozam bique en wordt hij opgevolgd door den heer d'Andrade, gewezen gouverneur van Timor ook zou de minister van financiën Carvalho eerlang optreden als minister van marine en zou er in het bestuur over de koloniën eene geheele verandering te verwachten zijn. DUITSCHLAND. In hofkringen te Berlijn wordt het gerucht van een a.s. bezoek van den czaar aan keizer Wilhelm te Berlijn of te Potsdam beslist tegengesproken. Volgens officieuse berichten gaat dezen zomer een Duitseh eskader, onder bevel van prins Heinrich van Pruisen, naar de Middel- landsche Zee om daar, na een bezoek te hebben gebracht aan de voornaamste Italiaan- sche havens, de manoeuvres der Oostenrijk- sche vloot bij te wonen, waarbij ook een Italiaansch eskader zal tegenwoordig zijn, terwijl, om het geheel nog indrukwekkender te maken en nog meer den schijn te geven van eene werkelijke mobilisatie, eenBritsch eskader, onder bevel van den hertog van Edimburg, tijdens de manoeuvres in den om trek zal kruisen. Woensdag is in het ministerie van binnen- landsehe zaken te Berlijn eene groote werk lieden-conferentie geopend, om middelen te beramen tot bestrijding van het socialisme. De onder-secretaris van binnenlandsche zaken Von Rottenburg bekleedt het voorzitterschap. De zitt'mgen zijn geheim en ook de uitslag der besprekingen mag niet worden openbaar gemaakt. Uit Kameroen wordt gemeld, dat de expe ditie onder leiding van dr. Zintgrafï, bestaande uit 1300 man, van al het noodige voorzien, gereedstaat om naar het binnenland te ver trekken, teneinde de in de laatste gevechten omgekomen Duitschers te wreken. Keizer Wilhelm heeft uit zijne particuliere kas 200,000 mark gegeven voor den bouw van een vierden toren aan den Dom te Naum- burg, in Saksen. De Berlijnsche metselaars hebben besloten nogmaals op vaststelling van hun loon op 60 pfennig per uur aan te dringen, en a.s. Zon dag eene vergadering te beleggen om te be spreken, wat hun in het uiterste geval te doen staat. BELGIE. In de Kamer heeft, bij eene motie van orde, de heer Carlier de lasterlijke aantij gingen van den Congostaat veroordeeld. Het is noodig dat zij worden gelogenstraft voor geheel Europa door de Belgische Kamer. De minister Beernaert zeide, dat men de verachtelijke doeleinden kende, welke Wil liams tegen den Congostaat hebben doen optreden; hij gaf een overzicht van den toe stand aan den Congo, en kondigde aan, dat de administrateurs van dien staat een verslag aan den koning in gereedheid brengen over den toestand, dat gedrukt zal worden. De minister wederlegt het groot aantal aan vallen tegen den Congostaat en hoopt, dat de manifestatie van heden in de Belgische Kamer eene aanmoediging zal zijn voor de Belgen, 'die zich aan den Congo voor de be schaving opofferen. Het incident was daarmede gesloten. Een brochure over den Congo-staat: «Open brieven aan den Koning der Belgen" door den Amerikaanschen kolonel Williams (die vroeger in betrekking stond tot koning Leopold) wekt in België groot opzien door de Roman van H. ROSENTHALBonjn. 62. «Dan zal ik wel oppassen hier dien tijd niet te komen, als geen bijzondere omstandigheden bet noodzakelijk maken," dacht Geesje, maar luide sprak zij «Dat is wel kort. Heeft bij zulk een drukken dienst?" «Ik denk bet wel," zei Flora. «Hij schreef dat het schip glaswaren moet innemen, hier en te Jdurano," «Hoeft hij ook geschreven, op welken dag bij komt?" «Helaas neen «Die ingenieur, wat is dat eigenlijk vooreen man Uw oom schijnt nogal met hem op te hebben." oJa, meer dan ik," antwoordde Flora op een toon, waaruit bleek, dat dit onderwerp haar niet aangenaam was. «Is hij nog jong vroeg Geesje verder, om er niet zoo op eens af te stappen. «Ja 1" was het korte bescheid, en Flora wendde het hoofd af. Het gesprek wilde nu in 't geheel niet meer vlotten. Dat woord ingenieur bad Flora de spraak weer benomenzij staarde zwijgend voor zich uit en antwoordde niet meer of zoo zacht op Geesje's vragen, dat deze eindelijk ook maar zweeg en blij was, dat de heeren terugkwamen. Geesje nam nu plaats in den gondel en zij en haar vader voeren af. «Die Lombardi is een levendig manneke," zeide Jansen, toen zij door het kanaal voeren; «bijzonder vlug en opgewekt voor zijn leeftijd en bij de hand gelijk alle joden. Hij verstaat zijn wereld zeer goed en ik geloof, dat ik met hem den tijd aangenaam zal kunnen slijten. Flora is veel minder opgewekt. Bij ons was zij veel vrooüjker, levenslustiger en gezelliger in den omgang, en toch had zij toen veel meer reden om te treuren dan nu. Zij is zeker niet recht gezond; of zou het een liefdesgeschiedenis zijn, die haar den levenslust beneemt Ik ben maar blij, Geesje, dat gij niet aan die dingen doet." «En toch zou ik Flora kunnen benijden, vader." «Zoo Nu, dan hoop ik maar, dat g niet als zij het spreken verleert. Toen dat onlangs bijna, het geval was, heb ik mij al bezorgd genoeg gemaakt.» Dus gaan wij overmorgen rwar de fabriek te Murano. Ik heb al veel gezien in de wereld, maar zulk eene fabriek nooit. Licht zien wij er nog vrij wat nieuws. Het Venetiaansche glas werk is overal bekend." Zoo pratende bereikten onze reizigers de straat, waar hun hotel stond. Den volgenden dag, tegen den middag, stoomde een groote boot door een der zeeëngten, waardoor de Lagunen in verbinding staan met de open zee, en stevende de breede golf binnen, aan welks einde Venetië zich als 't ware uit het water verheft. Dampend en fluitend bereikte het ijzeren gevaarte langzaam de haven en wierp eindelijk het anker uit. Aan het roer van het vaartuig stond Ritschard, geheel oog en oor voor de aanwijzingen en com mando's van den kapitein, en de vele ondiepten, die de invaart belemmeren, verwenschende. Eerst te vijf uur in den namiddag had hij gelegenheid zich van het schip te verwijderen en zich met de sloep naar den wal te laten roeien. In de stad aangekomen, nam hij een gondel om «ich naar de Rio di San Felice te laten brengen, naar de woning van den beer Lombardi. Een half uur later stond onze stuurman tegen over haar, wier beeld hem de geheele reis als eene lichtende ster liad vergezeld. Met een kreet van vroolijke verrassing was Flora hem te cmmoet gesneld en toen de bij beiden zoo levendige aan doeningen van het wederzien na zoo lange schei ding hadden plaats gemaakt vooreen eenigtzins kalmer stemming, was het den jongen man opge vallen, dat Flora's vreugde niet onvermengd scheen en dat zij er min of meer lijdend uitzag. Doch hij schreef dit aan de al te sterke indruk ken van het oogenblik toe. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1