Binnenlanösclie Berichten. beschuldigingen tegen de Congo-regeering. daarin vervat. Die beschuldigingen zijndat de 50 posten slaven-soldaten, welke van de oostkust zijn aangevoerd, allerlei gewelddadigheden begaan en meester zijn over leven en dood der inboorlingen. Het gerecht is er slecht ingericht en slecht bestuurdde wetten ter bescherming van de inlanders zijn niets meer dan doode letters. De regeering is zeer wreed voor de ge vangenen, die om kleine overtredingen geke tend en dikwijls gegeeseld worden, terwijl de gevangen inboorlingen nog erger behandeld worden. Door de regeering worden uit de Portu- geesche bezittingen vrouwen ingevoerd tot onzedelijke doeleinden. Die vrouwen worden door haar aan de meestbiedenden verhuurd en de kinderen, welke zij krijgen, behooren aan den staat Het is den inboorlingen verboden handel te drijven dan alleen met de regeering anders wordt hun dorp verbrand. De staat drijft slavenhandel om soldaten en arbeiders te krijgen. Stanley heeft het publiek voorgelogen, wat de gesteldheid des lands betreft. Het land is onvruchtbaar en brengt ternauwernood ge noeg voedsel op voor de inboorlingen. FRANKS IJ K. De vooruitzichten voor den oogst schijnen over het algemeen ongunstig te zijn. Veel gewassen, vooral de beetwortelen in het noorden, zijn aanmerkelijk ten achter bij het gemiddeldemen voorziet een gebrek aan granen, dat wellicht niet zal opwegen tegen de grootere oppervlakte, dit jaar voor den graanbouw in gebruik genomen. Volgens La Tresse zal de regeering tot de ex-keizerin Eugénie het verzoek richten, haar verblijf te Parijs niet langer te rekken. OOSTENRIJK. De minister van financiën heeft in het Huis van afgevaardigden een ontwerp aange kondigd tot hervorming der directe belastin gen door eene meer billijke verdeeling, maar zonder vermindering van het totaal der opbrengst. De voornaamste taak van het gouvernement ishet evenwicht tusschen ontvangst en uitgaaf te handhaven. De consul te Prisrend, in Albanië, is dood op zijn bed gevonden. Zijne borst was met kogels doorboord, zoodat men waarschijnlijk aan eene wraakneming van Arnauten moet denken. Aan het grensstation Itzkany, in de Buko- wina, zijn dezer dagen tweepersonen, Popper genaamd, vader en zoon, gevangengenomen wegens spionneering, omdat zij aan de Rus sische regeering bijzonderheden hebben ver rad in betreffende den stand der Oosten- rijksche troepen in Gallicië. De Politischc Correspondent zegt, dat lord Duflerin, Engelsch ambassadeur bij het Itali- aansche hof, naar Londen is vertrokken, en zijne reis onderhandelingen met betrekking tot het drievoudig verbond ten doel zou hebbenf PORTUGAL. In de Kamer heeft de minister van finan ciën zijn voornemen aangekondigd tot her ziening van het contract met de bank, teneinde den omloop van het papieren geld te verge makkelijken. Hij zal ook den dubbelen standaard, goud en zilver, aannemen. R M E N I E. De Kamer heeft de begrooting in behan deling genomen, welke geraamd is op 468,605,000 frs. in ontvangst en 467,837,000 frs. in uitgaaf. AMERIKA. De republikeinen van Ohio, te zamen ver gaderd, hebben Mac Kinley, den ontwerper der beruchte tarieven, tot gouverneur gekozen. In die vergadering is tevens voorgelezen eene redevoering van den minister van finan ciën Forster, waarbij met warmte den dub belen standaard, goud en zilver, wordt aan bevolen. De candidaat der democraten is de tegen woordige gouverneur, Campbell. ZUID-AFRIK A. De Transvaalsche Eerste Volksraad heeft besloteneene commissie van vijf leden te benoemen tot onderzoek van het regeerings- voorstel betreffende aanleg en exploitatie van den Selati-spoorweg. Onmiddellijk daarop is er eene commissie benoemd. Volgens de Star heeft men uit Johannes burg den staatspresident Kruger verzocht patroon te zijn van eene danspartij, die aldaar op Koninginsverjaardag zal gegeven worden. Zijn antwoord hierop was afwijzend, onder bijvoeging dat danspartijen diensten zijn van Baal, en God aan Mozes heeft geboden, alle dienaars van Baal uit te roeien. Uit het rapport der Transvaalsche post- directie blijkt, dat aldaar in 1885 waren 20 postkantoren en 24 post-agentschappen welk getal in 1890 was aangegroeid tot 32 postkantoren en 91 post-agentschappen. In 4887 werd voor het eerst een postgids uit gegeven. Naar aanleiding van dit rapport werd in den Tweeden Volksraad gevraagd, of de post meester-generaal niet een stelsel van afleve ring van brieven bij de huizen der inwoners in groote plaatsen, zooals Pretoria, Johannes burg PotchefstroomBarberton enz. kan invoerengelijk in alle beschaafde landen wordt gedaan. De postmeester-generaal ver klaarde, dat dit reeds lang zijne aandacht had getrokken, maar dat hij nog geen kans had gezien om het uit te voeren wegens de daaraan verbonden kostenen ook omdat inwoners van-die plaatsen, vooral de delvers- bevolking, gedurig van woonplaats veranderen. Bovendien zijn de straten en huizen niet dui delijk of geheel niet benaamd of genummerd. Heel wat discussie werd hierover gevoerd doch men kwam tot geen besluit. De meer derheid scheen echter er tegen te zijn. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 18 Juni. De Kamer heeft verschillende nog aan hangige wetsontwerpen aangenomen o. a. betreflende de ambtstitels in verband met den overgang van de kroon op de Koningin tot goedkeuring der Congo-overeenkomst; tot tegemoetkoming aan het toenemend gebrek aan cellentot verlenging van den militie diensttijd tot bespoediging van de voltooiing der stelling van Amsterdam; tot onteigening voor de verbetering van den Ouden IJsel en tot verbouwing van het lokaal voor binnen- landsche zaken. De minister van justitie acht voorwaarde lijke veroordeeling niet wenschelijk. De dienstverlenging had van de 37 stemmen 17 tegen, De minister van oorlog betoogde het weinig drukkende van den maatregel en verzekerde dat voor behoorlijke approviandeering der Amsterdamsche stelling gezorgd wordt. De Kamer is tot nadere bijeenroeping ge scheiden. SCHIEDAM19 Juni 1891. In de gisteravond gehouden vergadering der katholieke vereeniging »De Grondwet" is met overgroote meerderheid van stemmen voor de aanstaande herstemming candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde, Hedenavond zal de vergadering der centrale kiesvereeniging plaats hebben. De rijksveldwachter 3e klasse W. Groen te Leksmond is naar Schiedam verplaatst, jmet ingang van 4 Juli a.3. Uit Den Haag wordt aan de Zvtf. Ct. geschreven dat men daar vrij algemeen denkt, dat het ministerieMackay zal aftreden, hoe ook de uitslag der herstemmingen moge zijn. En dat kan in de gegeven omstandigheden geen bevreemding wekken. Immers, al loopen de herstemmingen voor de liberalen ook on gunstig af, dit ministerie heeft in elk geval geen meerderheid meer, want zoowel de liberalen als de dissidente Roomsch-katho- lieken zullen versterkt terugkomen. Laatst genoemden hebben reeds twee plaatsen gewonnen en kunnen bij de herstemmingen nog wel winnen, maar niet verliezen. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 21 Julia.s. weder pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Van de alsdan openstaande plaatsen zullen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (onder »niet-milï- tairen" worden ook begrepen gepasporteerde militairen en pepasporteerde schepelingen) tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van f 50, in het begin van ieder kwartaal, bij vooruitbetaling, telkens voor Vt gedeelte te voldoende overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn bij de zee- of bij de landmacht hier te lande of in Oost- en West-Irulië, alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij als militair, hetzij als schepeling, gepensionneerd, gegageerd of overleden zijn, en van hen, die als ge pensionneerd of gegageerd militair of schepe ling overleden zijn. Ouders of voogden behooren de aanvragen, bij een op gezegeld papier geschreven, of van een bewijs van onvermogen tot betaling van zegelkosten voorzien request, te richten aan den minister van oorlog. Verzoeken, na 6 Juli bij het departement ontvangen, komen niet in aanmerking. Men zie verder de Staatscourant van 14/15 Juni. Gedurende het aanstaande bezoek aan Am sterdam bij de ontvangst van het Duitsche keizerpaar, zullen Hare Majesteiten de Ko ningin en de Koningin-Regentes de apparte menten bewonen van wijlen Z. M., aan den rechtervleugel op den Dam. De keizer van Duitschland zal den linker vleugel betrekken en zijne gemalin de appar tementen van Hare Majesteit, aan de achter zijde van het paleis. Een deel van het gevolg der vorstelijke personen zal in het paleis logeeren. De overi gen worden in hotels in de nabijheid gelo geerd. De Standaard verzekert, dat noch monde ling noch schriftelijk eenige verklaring hoege naamd in zake de missie bij den paus door den heer Van de Velde is afgelegd. De redactie van de Standaard, met dr. Kuy- per aan het hoofd, dient, wil zij de ware oorzaken kennen van het op 9 Juni gebeurde, een anderen kant uit te zien en de hand in eigen boezem te steken, zegt de Midd. Ct. Over de tekortkomingen van het Kabinet der rechterzijde, dat nu aan het roer is; over de fouten, door dit ministerie begaan; over het gevaar dat het z. g. monsterverbond, nu voor een groot deel geknakt, oplevert, en het kwaad dat het tweetal Kuyper-Sehaepman brouwde, zullen wij niet meer uitweiden. Over dat alles is genoeg geschreven en ge wreven. Maar waar onze partij wordt verweten schijnvertoon van vroomheid, daar hebben wij het recht iets anders te zeggen. In stilte wandelt de waarachtig vrome. Hij zoekt bevrediging van zijn gemoed in ernst, in kalmte; en niet in politiek of straatrumoer. Daarom juist, dr. Kuyper, wenden nu zoo- velen zich van u af; zij, zoekende hun 'heil in hoogere dingen, willen niet meegesleept worden in zaken van het meest alledaagsch allooi. Het kan niet anders of de politiek verbittert en ontstemt; en te meer als men doet zooals gij, en haar verwart en dooreenmengt met wat gij noemt den godsdienst. Als wij daar zien bedienaren van een kerke lijke gemeente 2ich met felheid aangorden ten strijde voor eene staatkundige partij, en in openbare vergaderingen de liberalen met allerlei woorden hooren bestrijden, dan komt bij ons telkens opnieuw in de gedachten, wat wjj in 4888 reeds schreven, dat dit geen werk is voor zulke mannen. Zij komen daarbij tekort aan het hoogste ideaal, dat rij dienen na te jagentoepassing van het voornaamste gebod r Hebt uw naasten meer lief dan u zei ven. Voor leeken is tekortkoming in dezen te vergeven; het met opzet handelen tegen dat gebod is voor predikers van het Evangelie een grove fout. Er zijn in de wereld betere dingen te bevor deren; er is voor een prediker of priester edeler, vruchtbaarder, lieflijker, humaner arbeid te verrichten. Dat hij daarom voor zichzelven nog niet zijne beginselen behoeft te verloochenenen stemmen mag hein, die op staatkundig gebied rijn ideeën vertegenwoordigt, wie zal dit beweren Het recht daartoe zal niemand hem ontzeggen. Maar dat menig predikant onrust zaait, waar vrede moest en kon zijn, nl. onder zijne kudde; dat hij hardheid predikt waar liefde verkondigen zijn plicht isdat hij kerk dienst op den voorgrond stelt, waar hij gods dienst moest voorstaan; dat alles is de schuld van den leider der ultra-anti-revolutionnaire partij op staatkundig, van den hoofdman der doleerende partij op kerkelijk gebied. En hij staat, helaas! niet alleen. Indertijd werd door het Centrum mede gedeeld, dat de heer Sehaepman de eenige geestelijke was geweest, die op het ambtsfeest van den aartsbisschop te Utrecht aan diens tafel werd genoodigd. Naar aanleiding daarvan bevat thans de Tilburgsche O., eene mede- deeling, die dat bericht van het Centrum in ean eigenaardig licht plaatst. In een schrijven aan de Tilburgsche Ct. was beweerd: »dat mgr. Snickers het gedrag van dr. Sehaepman goedkeurt, omdat deze, zooals het Centrum, indertijd met ophef ver klaarde, bij gelegenheid van het jubiié van dien bisschop op Goeden Vrijdag, met uitzon dering van alle geestelijken, alleen bij mgr. gedineerd heeft". Hierop nu geeft het blad deze voorstelling van het gebeurde: Dr. Sehaepman had zich bij de groote schare geestelijken aangesloten om mgr. te felicitee- rentoen de plechtigheid afgeloopen was, zeide mgr., op dezen dag, Goede Vrijdag, geen feestmaal te kunnen aanrichten, doch als de heeren geestelijken toch genoegen nemen met wat ik heb, dan zijn zij uitgenoo- digd. De geestelijken maakten geen gebruik van de uitnoodigingalleen dr. Sehaepman. Dit is de toedracht der zaak, en deze is bekend geworden door toedoen van mgr. Godschalk, die Z. D. II. den aartsbisschop om opheldering vroeg over het reclame-artikel in het Centrum. En mgr. Snickers heeft daarbij te kennen gegeven dat het zijn ver langen was, dat aan die uitlegging de meest mogelijke ruchtbaarheid zou gegeven worden, zooals trouwens geschied is. Is de Middelb. Ct. goed ingelicht, dan hebben de R.-k. aldaar in zake de legerwet van den heer Lueasse geen voor hen bevre digende inlichtingen ontvangen. »Dit was trouwens niet anders dan te verwachten. »De heer Lueasse is een te eerlijk man om met zijn beginselen en ideeën te transi- geeren. En hij heeft in de Kamer zich in dezen zoo beslist aan de zijde der regeering geschaard en bij zijn partij aangesloten, dat hij de katholieken allerminst bevredigen kan. i

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2