Geveilde ei vsitociite onroerende peten. Post en Teiegraphie. R, echtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. M Marktberichten. jDe samenwerking tusschen de beide par tijen is dus in Middelburg nog niet boven twijfel verheven. Eer zal van katholieke zijde wel onthouding worden aangeraden." Het rapport aan den Haagschen gemeen teraad van de commissie van deskundigen omtrent de spuiing gedurende het badseizoen te Scheveningenbeantwoordt de vraag of spuiing verontreiniging oplevert voor het badwater, zij 't ook geringebevesti gend. Door het zoo zuiver mogelijk houden van het spui water en een doelmatige regeling der spuiing is haars inziens de verontreini ging te voorkomen. O O In het loopende badseizoen moet met den bestaanden toestand gespuid worden. De commissie is tegen het denkbeeld om gedurende het badseizoen ook natuurlijk te loozen. Ter vergrooting van bergruimte tus schen de zeesluis en de binnensluis, acht zij het maken van een bergboezem noodig. De werkstakende arbeiders te Enschede zijn Dinsdag weer aan het werk gegaan, op een paar na, die vertrokken, en op een drietal na, de belhamels, die niet weer werden aange nomen. Op het laboratorium der H. B. S. te Hoorn sprong Maandagmiddag bij het nemen van een proef een retort uiteen. De docent, dr. M., kreeg de gloeiende glasscherven en den kokenden inhoud in het aangezicht. Genees kundige hulp was spoedig aanwezig, doch het is nog onzeker welk gevolg dit ongeval voor de oogen van dr. M. hebben zal. Te Prinsenhage (N.-B.) heeft Zondag iemand bij vergissing uit een flesch met vitriool ge dronken, met het ongelukkig gevolg, dat hij, in weerwil van spoedig ingeroepen genees kundige hulp, dienzelfden nacht is bezweken. Woensdagnacht brak onder Gastel (N.-B.) op twee plaatsen een felle brand uit. In de Veerstraat werden liet huis en de schuur van H. Spreek, en op Kuivezand het huis van W. Kuipers totaal in de asch gelegd. Met moeite hebben de bewoners zich kunnen redden. Alleen de huizen zijn verzekerd. Algemeen schrijft men de oorzaak toe aan kwaadwilligheid. Door de marechaussees is dan ook gistermorgen zekere T. M. in arrest genomen en zwaar geboeid naar Breda over gebracht. Nader meldt men dat het bericht be treffende het overlijden van den mishandelden jongeling te Stratum onjuist was. De ge wonde leeft nog alhoewel zijn toestand hoopeloos wordt geacht. Ylaardingen. Woensdag zijn vanwege de harddraverij-vereeniging«de Eendracht" 2 harddraverijen gehouden, eene des voor middags en eene des namiddags. Prachtig weder begunstigde deze feesten, welke werden opgeluisterd door de muziek van de Vlaardingsche harmonie-vereeniging Concord ia", onder directie van den heer P, H. van Abshoven. De uitslag was voor den voormiddagwed strijd: prijs, een pendule, Viorno, van J. Ga- gestein, te Delftshavenpremie, een hoofdstel, Jet, van J. Bleidorp, te Roon. Des namiddags: prijs, f200, Augusta, van K. Hartigh, te Charlois; le premie, f 50, Vogel, van J. de Mol, te 's-Gravenhage; 2e premie, f 25, Dili els, van A. Schouten van Hoogendijk, te Gouderak. Ylaardlngen. In de groote zaal der socië teit «Harmonie" alhier, die geheel gevuld was met leden der kiesvereeniging «Burgerplicht", genoodigden en overige kiezers, voor zoover de plaatsruimte toeliet, trad gisteravond als spreker op de heer mr. G, J. Goekoop, lid van de Tweede Kamer. Spreker begon mede te deelen dat hij hier optrad op uitnoodiging van den heer Goeman Borgesius, die verhinderd was geworden aan de uitnoodiging van «Burgerplicht" gevolg te geven. Hij sprak een woord van waardee ring en hulde aan de nagedachtenis van den vorigen voorzitter van «Burgerplicht", den heer P. Kikkert Hz., die steeds een sieraad was geweest der gemeente Vlaardïngen en der Prov. Staten. Vervolgens besprak de heer Goe koop den toestand van het Koninklijk Huis, de wisselingen welke sedert 4888 daarin hebben plaats gegrepen en het zich vertoonen der Koninginnen aan het volk, waarbij voort durend de gehechtheid aan het Oranjehuis ten duidelijkste blijkt. Daarna tot zijn eigenlijk onderwerp komende, stelt spreker op den voorgrond, dat hij geen bestrijder is van personen, maar van beginselen. De anti-revolutionnaire en katholieke frac- tiën, heterogene bestanddeelen als zij zijn, hadden 't er in 1888 bepaald op gezet, de liberalen ten onder te brengen, ten koste ook van eigen beginselende haat tegen de liberale partij was dermate gestegendat men zich blindelings aansloot bij ieder, die óf uit wrok of uit eigenbelang een omwen teling wenschte. Zoo zag men in de Prov. Gron. Ct. een advertentie geplaatst ter aan beveling van den anti-revol. candidaat Brurn- melkamp, onderteekend door anti-revolution- nairen, Roomsch-katholieken, conservatieven, radicalen en sociaal-democraten I Zoo werd er gemeenschappelijk storm geloopen en de vesting werd genomen. Welk een triomf, maar tot welk een prijsWant wel had men als tien man den goddeloozen liberaal ge weerd, maar in de eischen voor zijne partij en voor de behartiging der volksbelangen bleek men allesbehalve éen te zijn. Alleen de onderwijswet was het eenige cement tus schen de bestanddeelen van het broze gebouw. En hoe verschilde men ook hierbij nog in opvatting, hoezeer werd de katholieke fractie hierdoor bevoorrecht boven de anti-revoluti- onnairen, wegens het subsidieeren der kloos terscholen En wat heeft het ministerie tot stand gebracht? Een werkelijk veel omvattend, veelzeggend werkplan, door den premier den In Mei 1888 den volke verkondigd, on uitgevoerd gelaten, en bovendien nog de toenmaals bestaande of voorgewende eensge zindheid en vriendschap in volslagen vijand schap doen verkeeren, getuigen de veelvuldige aanvallen door alle fractiën der onzalige, monsterachtige coalitie. De samenstelling van het ministerie was allesbehalve naar het genoegen der bondgenooten, en zelfs de Standaard ontzag zich niét, het ministerie nu en dan de les te lezen. Spreker haalt hierbij de namen der personen en bladen aan, van wien die aanvallen zijn uitgegaan. Vervolgens werden alle hoofdstukken door-* loopen en hier en daar een waardeerend woord gesproken, waar maatregelen in het be- laDg van het volk zijn genomen; dat van koloniën zou spreker maar niet uitvoerig behandelen, teneinde alle bitterheid te ver mijden. Zoo komt spreker tot de slotsom, dat door het tegenwoordig ministerie bitter weinig is tot stand gebracht, en van dat weinige reeds veel door het vorige was voorbereid. Spreker acht 't dringend noodig, dat 's lands bestuur aan andere en betere handen wordt toevertrouwd; het volk stelt zijne eischen, zooals uitbreiding van kiesrecht, belasting hervorming, leerplicht enz., waaraan door de bondgenooten, die elkaar op deze cardinale punten juist vijandig gezind zijn, letterlijk niets is gedaan. Daartegenover staat de steeds meer veld winnende, krachtige, in beginsel onverdeelde liberale party, die, zoo zij tot regeeren zal zijn geroepen, rekening zal hou den met de behoeften en nooden des volks, die niet uit kansberekening hare maatrege len neemt en niet onvoorwaardelijk verwerpt wat van andersdenkenden komt, die vrijheid van vereeniging en vergadering wil en vrije uitoefening van godsdienstige beginselen hul digt. Wie dus zijn land wil geregeerd zien met verstand en beleid en met toewijding, en het niet langer aan regeeringloosheid wil zien prijsgegeven, hij doe daarvan bij de stembus van 23 Juni blijken door met zijne geest verwanten eendrachtig te stemmen op den bekwamen, eminenten, eerlijken candidaat der liberalen in het district Schiedam. Deze boeiende rede, met gloed en over tuiging uitgesproken, werd herhaaldelijk door daverend applaus onderbroken en ook aan 't eind luide toegejuicht. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter, met dank aan den spreker en opwekking tot de vergadering tot getrouwe opkomst bij de stembus, de bijeenkomst sloot. Pernis. De heer J. C. Speelman stelt zich bij de aanstaande periodieke verkiezing voor het lidmaatschap van den gemeenteraad niet weder verkiesbaar. Den Haag. H. K. H. de vorstin Von Wiedprinses der Nederlandenis gister avond met vier liarer kinderen uit Neuwied in de residentie aangekomen, om een groot gedeelte van den zomer alhier en te Scheve ningen door te brengen. Graaf VanBylandt. kamerheer van wijlen prins Frederik, bege leidde het vorstelijk gezin op de reis her waarts. De vorst Von Wied wordt binnenkort hier verwacht. Aan het station van den staatsspoorweg werd de vorstin bij hare aankomst o. a. gecomplimenteerd door verschillendeleden der hofhouding, den burgemeester van's-Graven hage, den burgemeester van Wassenaar, den militairen gouverneur der residentie. "H. D. H. begaf zich met hare kinderen naar het Huis de Pajiw onder Wassenaar. Later zal het vorstelijk gezin eenige villa's te Scheveningen betrekken. Apeldoorn. Gisteren had ten paleize het Zoo de ontvangst plaats van den Chi- neeschen gezant Shu King-Tseng ter over handiging van zijne geloofsbrieven. De gezant werd namens Hare Majesteit afgehaald aan het station, gebruikte het dejeuner ten paleize en werd te drie uren ontvangen. Bij de ontvangst waren tegen woordig de minister van buitenlandsche zaken en de dienstdoende heeren van het hof in uniform. Te 5 uren is de gezant weder vertrokken. De gelegenheid tot verzonding der correspon dentie en postpakketten naar Atjeh, de Koningin- nebaai en Java, bestaat door middel van het stoomschip Noord-Braband. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 20 Juni, des morgens te 9.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden: Tegen De Vries, die een bejaarde vrouw te Drachten vermoordde, is 15 jaar gevangenis geëischt. De arr.-rechtbank te Breda heeft den visch- handelaar Legel, te 's-Hage, wegens diefstal van 24 gouden remontoirs uit het douanekantoor te Rozendaai, veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf. "VLAARDÏNGEN. Gisteren kwam alhier binnen 1 schip met 68 ton zoutevisch. Blijkens telegraphisch bericht uit Lerwick nam de eerste jager gisteren 300 ton haring aan boord. Hij zal waarschijnlijk heden vertrekken en Maan dag te Vlaafdingen arriveeren. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter maikt aangevoerd 267 zaimen, die vbor f0.90 a 4.25 per 1/2 kilo werden ver kocht Nog werden aangevoerd 3 steuren. Ned.-Herr. Kerk. Beroepen: te Slochteren ds. W. van Sloten, te Makkum. Bedankt: voor Vere door den heer H. Snel, t 1 (d. te Utrechtvoor Brakel, Nes en Wierum door den beer J. Koek, cand. te Velp. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 18Juni. JohanChristoffel,zoon van J. van Dam en J. Meijer, in een vaartuig. Overleden: 17 Juni. Marius Margarethus Kerdel, oud 53 jaar, Lange Aehtcnoeg. Geveild: 19 Juni 1891. Notaris mr. H. M. C. Poortman. Een branderij en erve, staande aan de Boter- staat, wijk E, no. 49, groot 167 vierk. M, f3200. Een woonhuis en erve, aan voormelde Boter- straat, wijk E, no. 55, groot 70 vierk. ellen, f2060. Schiedam, 19 Juni. Kogge en Gerst zonder handel. Moutwijn: noteering der makelaars f 11. Jenever: Arnsterd. proef £15 per liect. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 1.60 per ketel. Delft, 18 Juni. Alleen voor puike tarwe was tot iets vaster prijzen goede vraag, overigens geen verandering. VVestlandsche tarwe f 9.50 a 10.50, Zeeu wsche f9.50 a 11.VVestl. rogge f5.50 a 6.50. Zeeuwsche f5.90 a 7.Chevalier-gerst f5.50 a 7.Westl. zomer- f5.50 a 6. Korte haver f3.75 a 4.75, lange f3.25 a3.75. Duivenboonen f'7.25 a 8.Paarden- boonen f6.50 a 7.Bruine boonen fll. a 12.Groene erwten f 10.50 a 12. Witte erwten f7.a 7.50. Aan de stadswaag gewogen van 12 tot 18 Juni954 achtsten en 92 zestienden vaten boter, wegende te zamen 20000 kilogram. Prijs f50 a 56 het vierde, fl.25 a 1.40 het KG. Vette koeien le qual. van f 230 tot 268, 2e qual. van f172 tot 205; kaifkoeien f225 tot 245, 2e qual. f140 tot 200; vaarkoeien le qual. van f170 tot 210, 2e qual. van f115 tot 150; vette kalveren le qual, van f56 tot 68, 2e qual. van f34 tot 44; vette schapen le qual. van f18 tot 30, 2e qual, ftot lamschapen le qual. van ftot 2e qual. van ftot vette lammeren van'ftot weilam meren van f4.tot 12, magere varkens van f14 tot 19, biggen van f2.tot 7.nuchtere kalveren van f7 tot 20, paarden van f40 tot 100, stieren van f50 tot 125, vette ossen van f— tot Rundvleesch per kilo f 0.66 a 0.72 a 0.78. Vet kalfsvleesch per kilo f 0.70 a 0.80 a 0.85. Schapenvleesch per kilo f 0.55 a 0.64 a Het Westland, 17 Juni. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed: kruisbessen f5.50 a 5.95 per 50 kilo, aanvoer ruim 10.000 kilo. Zandaardappelen f 2.102.40 per halfje, hoorn tjes fl, Engelsche fl.20 a 1,40, Witte asper ges 27 a 32 ct. per bos. Naaldwijk, 16 Juni. Veilingen van hedenavond in het Westland kruisbessen f 6.per 50 kilo. Zandaardappelen f2.80 a 3.Engelsche aardappelen fl.50 a 2.15, hoorntjes f 1.45 per 1/» kin, met goeden aan voer. Witte asperges 26 a 32 ets., blauwe 15 a 22 ets. per bos aanvoer 700 bos. Aardbeziën 9 a 16 ets. per pot, 63 a 66 ets. per Va kilo. Amsterdam, 49 Juni. Rogge op levering ietslager; October f185, 186, 185. Middelburg, 18 Juni. Granen. De aanvoer was heden klein en be stond hoofdzakelijk uit tarwe die meer gezocht was en tot ruim vorige prijzen vlug van de hand ging. Nieuwe tarwe is in puike soort f9.25 a 9.50 betaald, goede en mindere f9 a 9.10 naar deugd. Rogge, gerst en haver zonder handel. Witte boonen werden tot f 12.50 a 13 aangeboden. Bruine boo nen in puike soort f 13.75 a 14 betaald, ordinaire f12, Paardenboonen en erwten zijn opgeruimd.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3