S P A X J E. De minister van marine heeft in de Kamer ten aanzien van de beweerde nederlagen der Spanjaarden op Mindanao verzekerd dat de regeering integendeel eene overwinning op de opstandelingen behaald heeft. Be minister van financiën heeft aan de houders van 5 pCt. obligatiën der leening van 100 millioen, welke den 30n dezer vervallen, voorgesteld die tot 30 December te verlengen. Reeds voor 76 millioen is dat voorstel aange nomen, terwijl de banken voor de overige 24 millioen de inschrijving hebben open gesteld. De minister van financiën heeft maat regelen genomen, omdat de Kamers de be grooting voor het dienstjaar 1891/92 nog niet hebben behandeld. ZWEDEN. De gezondheidsraad te Stockholm heeft bij de Kamers het voorstel ingediend den huw baren leeftijd voor vrouwen op minstens 17, in plaats van, zooals thans het geval is, op 15 jaar, te bepalen. AMERIKA. In Chili worden de toestanden steeds be denkelijker. Thans wordt weer uit Iquique geschreven, dat de regeeringstroepen te Co- quimbo aan het muiten zijn geslagen en vier hunner officieren hebben gedood. De Esmeralda, van de Congres-partij, heeft de loskaden en den spoorweg op de Lobas- eilanden vernield, waardoor het vervoer van guano onmogelijk wordt. Bmneiilandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De minister van koloniën heeft aan de Tweede Kamer inlichtingen verstrekt op het adres van J. Barnett, te Paramaribo, beheerder der maat schap J. G. vnn Hemert en Co., houdende klacht over handelingen van den gouverneur van Suriname, jbr. mr. De Savornin Lohman. De beschuldiging dat de gouverneur intrekking heeft bevolen van het hooger beroep tegen een vrijspraak van eenige arbeiders, vervolgd wegens het willekeurig vei laten van hun dienst, en dat de gouverneur zulks deed uit verstoordheid over redevoeringen, over zijn beleid in de Koloniale Staten gebondeniszegt de minister, eehter geheel uit de lucht gegrepen en in strijd met de ware toedracht der zaak. De gouverneur, met het voorgevallene met de door adr. gehumde arbeiders, onder welke zich eenige Britsche onderdanen bevonden, door den Britschen consul in kennis gesteldvond geen vrijheid om te intervenieeren maar vroeg aan den proc.-gen. of van het hooger beroep niet kon worden afgezien weike ambtenaar, daags na ontvangst van* het onderhandsch schrijven van den gouverneur het appèl introk. Ten aanzien van een andere grief van adres santdat drie der aibeiders ten overstaan van den daartoe aangewezen ambtenaar op het politiebureau met andere goudontginners huur contracten hebben geslotenofschoon wij nog tegenover adressant gebonden waren en dat dit zou geschied zijn op last van den gouverneur, deelt de minister mede, dat de bemoeiing van het bestuur met deze aangelegenheid zich bepaald heeft tot het volgende Den 14 Augustus 1890 schreef de procureur- generaal aan den gouverneur, dat hij aan den commissaris van politie als zijne meening had medegedeelddat diens rol bij het sluiten der contracten met arbeiders was die van notaris die eenvoudig zijn ministerie heeft te verleenen, en hij derhalve niets te maken had met de vraag of da arbeiders nog verbonden waren aan den een of anderen ondernemer. Aan den proc.- gen. werd den 15 Aug, geantwoorddat de gouverneur zich met zijne zienswijze veieenigde. SCHIEDAM, 23 Juni 1881. Bij de heden in het district Schiedam plaats gehad hebbende herstemming over een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn door de kiezers het volgend aantal stem briefjes ingeleverd: Schiedam (1ste Afd.) 990 921 302 279 Overschie 319 295 Schiebroek 40 29 Kethel 157 151 Vlaardingen 864 723 Vlaa rdinger- Ambacht 113 401 2785 2499 zoodat 280 kiezers van hun kiesrecht geen gebruik hebben gemaakt. Bij de eerste stemming waren 2318 kiezers opgekomen, nl. te Schiedam 1125, Overschie 264, Schiebroek 20, Kethel 134, Ylaardingen (382, Vlaardinger-Ambacht 93. Zaterdag 20 en Maandag 22 Juni jl. zullen èn voor onzen burgemeester èn voor een zeer groot gedeelte der schoolgaande jeugd onver getelijke dagen blijven. Den kinderen, met wier zang op den ln Juni de feestdag van den burgemeester was ingeleid, werd door Z.E.A. een feestelijk ont haal bereid. Zaterdag werden bezocht de le en 3e openbare school voor onvermogenden, de tussehenschool aan de Waiande, benevens de bijzondere scholen aan de Tuinlaan en aan de Broersvestaan beide laatstgenoemde scholen waren commissieleden aanwezig, om den burgemeester te begroeten. Maandag gold het bezoek de 2e openbare armenschoolde scholen voor uitgebreid onderwijs, die voor jongens en die voor meisjes, de burgerschool en de openbare tussehen school aan de Broersvest. Verscheidene lokalen waren met groen en bloemen versierd, of vertoonden op de school borden allerlei smaakvolle teekeningen. Overal werd de burgemeester met lied en groet verwelkomd. Overal mocht men van hem hooren, hoe gelukkig hij zich onder kinderen vond; overal mochten de onder wijzers de verzekering van zijn warme be langstelling in het onderwijs ontvangen; overal wederkeerig werd den burgemeester de dank der kinderen gebiacht, en werden hem heil beden toegesproken of toegezongen. In de meisjesschool werd hem bovendien een bouquet aangeboden. Bij zijne tehuiskomst was hem nog een aangename verrassing bereid. In zijn tuin vond hij eenige altijd groen blijvende planten tot dit geschenk hadden alle feestvierende kinderen iets bijgedragen. Vergissen we ons niet, dan zal dit laatste geschenk den burge meester niet het minst dierbaar zijn. Moge hij het nog lang aanschouwen. Naar wij vernemen, waren door de feest commissie ook de kinderen der Roomsch- katholieke scholen uitgenoodigd aan de feest viering voor den burgemeester op 1 Juni jl. deel te nemen, welke uitnoodiging echter door- het bestuur dier scholen Diet werd aangenomen. Wij zouden hiervan geen melding hebben gemaakt, ware het niet dat men den ouders dier kinderen, die hierover zeer verstoord waren, had wijsgemaakt dat de feestcom missie de Roomsch-katholieke kinderen niet had uitgenoodigd. De collecte, Zondag jl. alhier gehouden voor het fonds tot ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht f 234.61. In het vorig jaar was de opbrengst f252.50. Een zestigtal werklieden is gisteren van hier naar den Hoek-van-Holland vertrokken om werkzaam te zijn bij het lichten van het stoomschip Seagull, dat in het vaarwater ligt. In den tuin van het koffiehuis aan de Vijf Sluizen is Zondagavond een dienstmeisje uit Delftshaven van den schommel gevallen ea heeft zich daarbij inwendig zoo erg bezeerd, dat zij eenige oogenblikken later eene bloedspuwing kreeg, zoodat zij per rijtuig naar hare woonplaats moest worden vervoerd. Gepasseerden Woensdagavond heeft volgens de Vlaard. Crt. in het lokaal der bijeen komst van het heilsleger te Ylaardingen eene zeer ernstige rustverstoring plaats gehad, hoofdzakelijk veroorzaakt door vreemdelingen (Schiedammers) ïhetwelk zegt de VI. Cl. een zoo ernstig karakter had, dat de in specteur van politie, alleen daartoe niet be stand, een oogenblik van zijn wapen (revolver) gedreigd heeft gebruik te maken, waarin hij echter door de zusters werd verhinderdtoen hem daarop spoedig door een paar agenten assistentie werd verleend, had zulks ten ge- gevolge, dat twee der voornaamste rustver stoorders in verzekerde bewaring werden ge steld". De Koningin-Regentes zal met de keizerlijke gasten den 3n Juli a.s. per extra-trein des voormiddags te 10 uur van Amsterdam (centraal-station) vertrekken via Breukelen en Harmeien en te 11.28 in Den Haag aankomen. Behalve de reeds aangewezen en vermelde leden van Hr. Ms. civiele en militaire huis, zullen tijdens het bezoek van den keizer en de keizerin van Duilschland nog zes adju danten in buitengevvonen dienst aan HH. MM. worden toegevoegd. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 20 Juni bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 1,803,304.82V2 en bij de betaalmeesters - 924,023.09 Te zamen 77 ^727,32SËÏVs De minister van oorlog heeft bepaald dat de cadet V. K., die thans in het huis van bewaring te 's-Bosch zijn straf van 6 maanden detentie ondergaat wegens het beieedigen van eeu leeraar, na expiratie van dien tijd van verderen vrijwilligen diensttijd wordt ontslagen en dus niet bij de Kon. Mil. Aca demie zal tex-ugkeeren. Op 20 Juni 11. is te Londen tusschen Nederland en het vereenigd koninkrijk van Groot-Brittannië en Ierland eene overeen komst gesloten tot vaststelling der grenzen tusschen de Nederlandsche bezittingen op het eiland Borneo en de onder Britsch protecto raat staande staten op dat eiland. {Stct.) Het koninklijk genootschap van wetenschap pen te Londen heeft ter gelegenheid van liet eeuwfeest der geboorte van Faraday prof. Van der Waals, hoogleeraar in de natuurknde te Amsterdam, tot eei-elid benoemd. Door eenige Duitschers te Rotterdam wordt het plau gevormd om bij gelegenheid van het bezoek vau den Duitschen keizer eene eerewacht samen te stellen uit de aldaar wonende Duitschers, en verdeeld in drie af- deelingen. Eéne afdeeling zou dienst doen bij de ontvangst aan het station Maaseen ander gedeelte zou zich opstellen op een punt, waai de vorstelijke stoet voorbijgaaten het derde gedeelte zou tegenwoordig zijn bij het vertrek aan de Boompjes, De aanvankelijke bepalingen omtrent de komst van den Duitschen keizer en diens gemalin te Rotterdam zijn wederom gewijzigd. Het keizerlijk paar zal aankomen aan het station Delftsche Poort. Van gemeentewege is aan het station Maas aanzegging gedaan dat de vorstelijke personen aldaar niet zullen aan komen, en er zijn nu voor de vei-siering aan het station D. P. en den stationsweg reeds toebereidselen gemaakt. Het uur van aankomst en verti-ek zijn tot heden onveranderd gebleven. De weg dooi de stad zal echter nu eene verandering on dergaan. (AT. 12. CL) Naar het Vad. verneemt, zal van het reg. grenadiers en jagers enkel de kon. mil. kapel te Amsterdam verblijf houden tijdens het bezoek van den Duitschen keizer aldaar. Het Amsterdamsche garnizoen zal slechts met een flink detachement cavalerie versterkt worden. In een door den heer Haffmans ondertee kend artikel in liet Venloosch Wcekllad wijst deze er op, dat dr. Kuyperzijn deputa- ten liet besluiten bij de herstemmingen voetstoots alle Roomsehen te steunen. Na tuurlijk opdat de Roomschen hetzelfde ten opzichte der anti-revolutionnairen zullen doen. De looze vos geeft zich het air edelmoedig te zijn, om ons tot zachtheid te stemmen. Maar hij heeft onze hulp noodig, en daarom alleen bakt hij zoete broodjes. Nu hij in de neep zitwordt hij in eens 0zoo lief voor de bondgenooten, die hij bij de legerwet letterlijk mishandelde, of juister, gebood te mishande len. Met éen woorddr. Kuyper speelt met ons als de kat met de muis. »De vraag is of de katholieken zich dat doen laten. »Ik hoop van neen." De reden waarom de heer Haffmans dit niet hoopt, ligt in de legerwet. Voor de onlangs gehouden poppententoon- stelling te Amsterdam had de dameskrans «Unisono" te Buren twee poppen gereed gemaakt, geheel gekleed als de weezen in liet weeshuis van Buren, eene stichting van prinses Marie van Hohenlodochter van prins Willem I. Aan deze poppen viel op die tentoonstelling eene eervolle vermelding ten deel en nadat ze teruggekomen waren, besloot »Unisono" ze ten geschenke aan te bieden aan de gravin van Buren, II. M. Koningin Wilhelmina. Uit een vereerend schrijven, door de presidente van «Unisono" ontvangen, blijkt, dat H. M. de Koningin- Regentes in dit bijzondere geval welwillend liet geschenk voor 11. M. de Koningin heeft aanvaard. (T. C.) Thans is definitief bepaald, dat de nationale en internationale kampioenschappen van den «Algemeenen NederlandsehenWielrijdersbond" dit jaar verreden zullen worden op de Arn- hemscbe wielerbaan, en wel op Vrijdag 14, Zaterdag 15 en Zondag 16 Augustus. Voor het aanstaande internationaal kegel concours op 27. 28 en 29 Juni e. k. te Nij megen hebben zich 112 kegelclubs doen in schrijven. Daaronder worden echter zeer weinig buitenlandsche clubs aangetroffen. Door de directie der Rotterdamsehe Tram- wegmaatsehappij is een der lijnen verlengd tot de aanlegplaats der Ilarwichbooten aan de Westerkade te Rotterdam en is in dienst gesteld een tramwagen van gewijzigd model met imperiaal voor passagiers, uitsluitend om dienst te doen van daar tot het Beursplein, zoowel des ochtends bij aankomst, als des avonds bij vertrek der genoemde booten. De werkmansvereeniging «Eendracht maakt Macht," te Maassluis, keerde in '1890 als- onderstand aan zieken en weduwen f 2577.70 uitde contributie van gewone leden bracht f2267.80 op. Het kapitaal der vereeniging, bij de nutsspaarbank ingeschreven, beloopt 15757.64 of f372.61 meer dan in liet vorige' boekjaar. Door gebrs. Haagens, uitgevers te Rotter dam, is een sneeuwbalcollecte met het mini mum van f 0.25 op touw gezet, ten behoeve der Russische Joden. Te Arnhem hebben Amerikaansehe zende lingen, zich noemende «de Heiligen der laatste dagen", eene iocaliteit gehuurd om daarin hunne godsdienstige vergaderingen te houden. Zaterdagnamiddag werd te Sint Kruis een knaapje van 7-jarigen leeftijd door eene molenwiek aan het hoofd getroffen, aan de gevolgen waarvan hij spoedig overfeed. Aantal Ingeleverde Kiezers Stembriefjes. (2de i>

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2