zgn. Daarenboven -wordt de uitslag uitge legd als een protest tegen de buitenlandsche politiek der regeering, daar de katholieke dagbladen verklaard hadden dat hun can- didaten vijandig waren aan het drievoudig verbond. De afgevaardigde Bovio heeft den heer di Rudini gevraagd, -welke houding het gouvernement denkt aan te nemen tegen over de meetings, die door de uiterste lin kerzijde .pillen uitgelokt -worden om te protestveren tegen eene vernieuwing van het drievoudig verbond. De minister-presi dent verzekerde, dat alle ordelijke bijeen komsten toegelaten wordenmaar dat de autoriteiten geen vergadering zullen dulden, waar de orde verstoord wordt of bondge- nooten van Italië aangevallen worden. Een Maandag verschenen circulaire van den minister van binnenlandsche zaken bepaalt onder welke voorwaarden de bedoelde bijeen komsten worden toegelaten. In het bijzonder zal elke manifestatie in de open lucht ver boden zijn. SPANJE. In den Senaat stelde de commissie de aanneming voor van het ontwerp betreflende de Spaansche bank, zooals dit door de Kamer is goedgekeurd. PORTUGAL. Het gerucht, dat de heer Carvalho de portefeuille van financiën zou neerleggen, ■wordt beslist tegengesproken. GRIEKENLAND. Tijdingen van Creta vermelden eene hevige opgewondenheidalle pogingen worden in het werk gesteld om de gemoederen te bedaren. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat de Senaat, evenals de Kamer van afgevaardigden, heeft aangedrongen op de handhaving ondanks het veto van den president van het ontwerp, waarbij een algemeen uitstel van betaling gedurende drie maanden is toe gestaan. De vijandige houding van het Parlement tegen president Pellegrini neemt toe. De openbare meening is op de hand der regeering. De New-York Herald meldt uit Iquique, dat de Britselie gezant verzet heeft aange- teekend tegen de heffing van rechten, door oorlogsschepen der règeeringspartij op Brit- sche schepen toegepast Men gelooft dat de wederrechtelijk geheven bedragen zullen wor den teruggegeven. Te Santiago heerscht groote ontevreden heid over de door de regeering genomen be perkende maatregelen. Binnenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 24 Juni 1801. Van de 24 herstemmingen voor de Tweede Kamer, die heden hebben plaats gehad, zijn gekozen 12 liberalen, 2 radicalen, 7 anti- revolutionnairen, 3 ultramontanen, zoodat de nieuwe Tweede Kamer, als de hoofdkiesdis tricten Middelburg en Hontenisse onveranderd blijven, en ook Veendam, waar vermoedelijk eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben, doordien de heer rnr. H. Goeman Borgesius, aldaar en te Zutfen gekozen, voor laatstgenoemd district zal opteeren, zal bestaan uit 53 libe ralen, 2 radicalen, 20 anti-revolutionnairen en 25 ultramontanen. Nederland heeft reeds spoediger dan men kon verwachten genoeg van het kostelijk-, kabinet, dat het gedurende ruim drie jaren zijn zegeningen heeft doen genieten. De provinciale begrooting van Zuid-Holland voor zooveel het rijksbestuur betreft voor 1892 is geraamd op f 102,207.20. De-jaar wedden van de zes leden van Ged. Staten en van den griffier en van de vaste ambte naren en bedienden bij de provinciale griffie zijn uitgetrokken tot de verhoogde bedragen, ten vorigen jare voorgesteld, maar'door de regeering niet overgenomen. De enkel-provinciale begrooting is geraamd op f 1,347,388.74'/s. Daarbij wordt gerekend op 8 opcenten op grond- en 5 opcenten op de personeele belasting. In de begrootïng zijn uitgetrokken als buitengewone uitgaven f 680,000 voor ver betering der watergemeenschap tusschen Rijn en Schie en f 265,000 voor bijdragen voor de uitbreiding der krankzinnigen-gestichten te Delft en te Dordrecht. Een leening van 9 ton wordt voorgesteld. Van de geldleening in serieën in 1885 vastgesteld van f 2,200,000, te leenen van 1886 tot 1891, is slechts f 1,550,000 uitge geven. Er is grond te meenen dat dit mindere bedrag van f650,000 voldoende zal zijn om met de bijdrage van 's-Grasenhage ad f 230,833, die in 1893 betaald moet worden, de dan nog noodige kosten der vaartverbete ring te dekken. Op de begroeting zijn gebracht subsidiën voor gelijke bedragen als ten vorigen jare: voor het oprichten van gemeentelijke bewaar scholen; voor de kon. muziek- en zangschool te 's-Gravenhagede vereeniging voor doofstom men-onderwijs te Rotterdam; de ambachts school te Rotterdam; die te 's-Gravenhage en die te Leidende teekenscholen te Noord- wijk en Woerdende ambachtsschool te Alfen; de kweekschool voor bewaarschool- ODderwijzeressen te Leidende industrieschool voor meisjes te 's-Gravenhage; Mathesis Scientiarum Genetrix te Leidende teeken- school te Bodegravende industrieschool voor meisjes te Rotterdam; de Dordrechtsche ambachtschool; de academie van beeldende kunsten te 's-Gravenhagede Zuidhollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding; de teeken- school te Hellevoetsluis en de ambachtschool te Gorinchem. Ook de subsidiën aan het genootschap tot bevordering van de koepokinenting te Rotter dam, aan de vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders te Rotter dam en aan het Sophia-kinderziekenhuis aldaar zijn weder tot gelijk bedrag als ten vorigen jare opgenomen. De rekening der provincie Zuid-Holland over 1889 bedraagt in ontvangst f831,206.80, in uitgaaf f783,414.57i/s, zoodat er een batig saldo is van f47,792.22t/s. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is voor gesteld een andere regeling te treffen voor de bediening der brug over de Oude Maas en een brugwachter aan te stellen aan wien tevens het opzicht der gewone werkzaam heden kan worden opgedragen. De tegen woordige brugwachter zou dan in 1892 vervangen worden. De Surinamer acht het niet overbodig ter kennis van liet algemeen te brengen, dat jhr. mr. M. A, de Savornin Lohman, in strijd met de desbetreffende tractatenhet regeerings- reglement en de verordeningen van 1888 alle telegrammen, behalve de commercieele, ver zonden door tusschenkomst der sSociété dés Télégraphes sousmarins" heeft gecontroleerd en de verzending heeft opgehouden. Men is nu gelukkig van Lohman verlost maar het is een gevaarlijk praecedent, dat een gouverneur het voorbeeld ceeft om te handelen in strijd met tractaten en met het regeeringsreglement. Als illustratie van het bestuur van den nu afgetreden gouverneur verdient het in elk geval vermelding. Het ontslag van mr. De Savornin Lohman als gouverneur geeft aan de Surinamer aan leiding te herinneren aan hetgeen zij schreef den 30n Januari 1889, toen diens benoeming bekend werd. Zij zeide hoe in de West geen politieke strijd kon worden gevoerd, omdat men er niet aan hooge politiek deed en even min iemand naar godsdienstverschil vroeg. En thans, na twee en een half jaar, consta teert zij hoe hare voorspelling ten eenemale gelogenstraft* werd. »De kiem", schrijft zij, »van rassen-, klassen- en godsdiensthaat, van sociaal-democratie, onder het verderfelijk bestuur van mr. Lohman trots de ont kenning nog dezer dagen van sommigen van buiten in deze kolonie aangebracht, heeft nu reeds veel te diepen wortel geschoten, dan dat, 'ongelukkig genoegSuriname en Nederland niet zeer lang de wrange vruchten daarvan zullen moeten slikken." In hetzelfde nommer van 2 Juni leest men »Van algemeene bekendheid is het dat mr. Lohman op 12 Mei aan den Waterkant de houding van den procureur-geueraal en de geheele politiein strijd met de publieke opinie, openlijk en luide afkeurdeen hen beschuldigde aanleiding tot de wanordelijk heden te hebben gegeven. Hg verbood den procureur-generaal orders te geven en nam zelf het bevel over de politie op zich, haar gelastende hoegenaamd niet van de wapens gebruik te maken. De marechaussee Nieu- wendam b.v., die, verwond als hij was, een der oproerlingen in arrest had, werd door mr. Lohman gelast den aangehoudene weder los te laten, en toen deze beambte hieraan niet voldeed, werd hij door hem in den nek geno men, en hierdoor verplicht den arrestant in vrijheid te stellen; de beambte, die 16jaren trouwen dienst achter den rug heeftwerd een paar dagen later oneervol ontslagen door mr. Lohman, omdat, zooals in de desbetref fende gouvernements resolutie gelezen wordt, »hij blijkens zijn proces-verbaal van 12 Mei >1891.... crp zijn ambtseed verschillende onwaarheden heeft gerelateerd, betreffende ^handelingen, die de gouverneur zou hebben sgepleegdonder meerdat hij (relatant) »door hem (den gouverneur) in den nek werd ïgeslagendat hij door den gouverneur »is mishandeld, en dat hij is mishandeld door »de negers op gezag van den gouverneur." En aan de keerzijde van het blad komt eene publicatie voor van den gouverneur, waarin bij er op wijst dat ieder, van welken rang of stand ookverplicht is tot gehoor zaamheid aan het openbaar gezag in het al gemeen en in het bijzonder aan de politie". De jaarvergadering der Handel-Mij. keurde het verslag, balans en winst- en verlies rekening goed en stelde het dividend vast op 82 gulden per aandeel. De Roomseh-katholieke kiesvereeniging te Middelburg besloot Maandagavond in eene vergadering, die voor alle katholieken, leden en niet-leden, toegankelijk was, maar die toch slechts door een dertigtal personen werd bijgewoond, bij de verkiezing op Don derdag den candidaat der anti-revolutionnairen te steunen. Zij deed dit op grond dat de heer mr. C. Lueasse in zake de iegerwet eene bevredigende verklaring had afgelegd. Hij zou zich ver klaard hebben vóór nummerverwisseling en dus tegen het hoofdbeginsel der wet, dat persoonlijken dienstplicht voorschrijft. De lijst van kunstenaars, die door de de internationale jury der kunst-tentoon stelling te Berlijn aan den Duitschen keizer is voorgelegd met aanbeveling voor bekro ningen, bevat volgens een particulier telegram der N. Nott. Ct. de navolgende namen van Nederlanders: 4o. Voor het eere-diploma Jozef Israels, Jacob Maris en H. W. Mesdag. 2o. Voor de tweede gouden medaille C. Bisschop, Th. de Bock, Jan Vrolijk en de graveur R. Stang. 3o. Voor eervolle vermelding H. J. Blom- mers, L. Apol, F. J. du Chattel, Jan Luijten, W. B. Tholen, H. Valkenburg en de etsers C. L. Dake en U. P. Zilcken. Buiten mededinging bleef W. .T. Martens als Nederlandsch jurylid. Het is zeer wel mogelijk, dat de keizer op de geheele lijst eenige namen doorschrapt, dewijl het totaal der voorgedragenen grooter is dan dat der prijzen. Dinsdagmiddag begaven zich een oude man en vrouw van het 2e'perron van het station te Zwolle over de rails waar zij niet móchten komen naar eenige ledige wag gons met het plan daarin plaats te nemen, meenende dat deze tot den trein behoorden, waarvoor zij plaatskaarten genomen hadden. De sneltrein van Utrecht reed op datzelfde oogenblik bet station binnen. De oudjes be merkten daarvan echter niets. Gelukkig zag de wisselwachter Zijlstra het gevaar waarin de beide lieden verkeerden. Hij wierp zich nog juist bijtijds op hen en sleurde de vrouw met zich ter aarde. De man bleef daarop van schrik aan de andere zijde van de rails staan, zoodat de trein tusschen het ontstelde echtpaar heensnorde. Aan de tegen woordigheid van geest van Z. hadden zij hun leven te danken. ZCt.) Den Haag. HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes vertrekken 30 dezer 4.45 naar Amsterdam, en den 3n Juli te 40 uur met den keizer enz. uit Amsterdam over Den Haag naai- Rotterdam. De aankomst aldaar heeft plaats te 4.45 en het vertrek van de stoomboot Hohenzollem ten 6 ure. De terugkeer van HH. MM. naar Den Haag geschiedt om 6 u. 45 m., terwijl zij den 4n Juli naar het Loo terugkeeren. De Koningin zal slechts gedeeltelijk het vastgesteld program bijwonen. Later zal wor den beslist of zij mee naar Rotterdam gaat. Den Haag. HH. MM. zullen op 3 Juli met den Duitschen keizer en keizerin alhier een rijtoer maken door de stad en het Maurits- huis, de Trèves-zaal en andere merkwaar digheden bezichtigen, terwijl te 1 uur een schitterend déjeuner van 50 couverts ter eere van hun keizerlijke Majesteiten ten paleize zal worden gegeven. Amsterdam. Aan het avondfeest van 2 Juli zal door ongeveer veertig boeiers van de Amsterdamsche zeilvereeniging worden deelgenomen, die zich in twee rijen zullen scharen. Van 940 uur wordt op deze vloot klein vuurwerk afgestoken. Daarna volgt het groote vuurwerk, dat alles zal overtreffen wat men op dit gebied hier te lande zag. Het hoofdnummer is een zeeslag met beweegbare schepen. De repetition voor het monsterconcert zullen Maandag en Dinsdag plaats hebben, en wel op het Museumterrein, dat daartoe welwillend is afgestaan door de Amsterdamsche sportclub- Vermoedelijk zal slechts éen ensemblestuk, en wel een Duitsch volkslied, ten gehoore worden gebracht. Grave. De heer C. Hengst, burgemeester van Boxmeer, is gekozen tot lid van de Provinciale Staten met 4680 van de 4893 geldig uitgebrachte stemmen. Gemengde Berichten. Het door de jury te herlijn afgewezen, maar door den keizer aangekochte portret van Moftke, heeeft op last des keizers eene der eereplaatsen gekregen in de Vorstenzaalhet staat op een ezel, omgeven door groen. De juri houdt zich stil, natuurlijkEn de president Anton von Werner is op reis. Koch's tuberculine is dezer dagen ook gebruikt voor proefnemingen op vee. De landbouwraad van Eizas-Lotharingen wilde onderzoeken of eenig vee dat geslacht moest worden aan tubeiculose leed. Drie en twintig stuks vee, alle ©ogenschijnlijk gezond, werden met tuberculine ingespoten. Drie der dieren vertoonden de bekende verschijnselen koorst enz. en na het slachten bleken zij ook werkelijk tuberculeus te zijn. Al de overige beesten waren volkomen gezond.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2