•ven en klein ijzerwerk«voor het keuren, beproeven en wegen der spoorstaven, eind verbindingen en haakbouten, worden alle vereischte werktuigen, toestellen, stempels, benevens de werklieden en al het overige benoodigde door den aannemer geleverd, ingevolge de bevelen van de beambten der staatsspoorwegen." 2o. De voorwaarden voor de levering van kruisstukken en dwarsliggers luiden aldus: »De werklieden, die gevorderd worden voor het keuren en beproeven dei- voorwerpen, de werktuigen voor het stempe len en al het overigens noodige, evenals de toestellen, noodig voor de voorgeschreven keuringen en beproevingen, worden door den aannemer geleverd, ingevolge de bevelen van de ambtenaren met de keuring belast." Naar bericht wordt, heeft de Bochumer ver- eeniging, ingevolge deze bepalingen, op uit- drukkelijken eisch der bedoelde ambtenaren 29 stempels vervaardigd. FEANEBUS. De gemeenteraad van Parijs heeft 5000 fr. toegestaan voor de behoeftige betrekkingen der slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Mönchenstein. Er had in de raadszitting een hevig incident plaats tusschen Allemane en Blondel bij de beraadslaging over het bouwen eener school. Blondel gaf Allemane een oorveeg. Deze wilde nu op zijne beurt Blondel te lijf gaan, maar de omzittenden beletten dit. Er zal nu tusschen hen een duel plaats hebben. Da werkstaking der conducteurs en koetsiers van de tram-maatschappij te Bordeaux is geëindigd. De hertogin van Aosta is te Calais scheep gegaan naar Engeland. De technische commissie, door de Belgische regeering benoemd met het oog op het plan om van Brussel een zeehaven te maken, heeft de haven van Calais bezocht, vergezeld van autoriteiten. De Temps heeft dezer dagen eene becijfering openbaargemaakt van de geldelijke voor- deelen, welke de Suez-kanaalmaatschappij sedert hare oprichting opgeleverd heeft voor het Fransche publiek van geldbeleggers. De uitkomst van die berekening wijst het zeker lijk statige cijfer aan van 1.5 milliard fiancs. B E L O I E. De groothertog van Luxemburg is met zijn gevolg uit Biussel vertrokken. De vorstelijke gasten hielden vóór hun vei trek nog een wapenschouwing over het bataljon grenadiers. Prins Albert ontving van den groothertog het grootkruis van den gouden Leeuw van Nassau. Nog altijd is iu den omtrek van Charleroi hier en daar het werk niet hervat. In het geheel zijn er nog ongeveer 15,000 werk stakers. Volgens een schrijven van kapitein Trivier den 3n Juni uit Sint-Thomas verzonden, hebben alle vreemde handelshuizen, in den Congo-staat gevestigd, hun factorijen aan den boven-Congo gesloten. Met de Europeesche factorijen te Banana, die te belangrijk zijn om plotseling verplaatst te kunnen worden, zal men nog wachten. OOSTENRIJK. Het Huis van afgevaardigden heeft de ge heime fondsen aan de regeering toegestaan. Uit Weenen wordt gemeld, dat de tegen woordigheid van een sterk Britsch eskader in de havens Volo en Suda de Grieksche regee ring zorg baart, te meer daar deze vloot, uit 25 oorlogsschepen, waaronder 16 groote pantserschepen, bestaande, weldra naar Creta zal vertrekken. Men zegt te Athene, dat de toestand op het eiland wel niet rustig doch niet van dien aard is, dat het samentrekken van eene zoo stevke zeemacht daardoor wordt gerechtvaardigd. ZWITSERLAND, De Steiidenraad heeft de amnestie ter zake van de gebeurtenissen in Tessiu verwerpen. Het rechtsgeding zal dientengevolge zijn loop hebben. Men beweert dat Livraghi, wiens uitleve ring aan Italië door het gouvernement is toegestaan, getracht heeft, zich in de gevan genis van het leven te berooven. ITALIË. De Kamer heeft ter gelegenheid van den verjaardag van den veldslag van Solferino een saluut gezonden aan de dapperen, die voor het vaderland gesneuveld zijn. Imbriani heeft de hoop te kennen gegeven de banieren der beide Latijnsche volken op nieuw vereenigd te zien. De Kamer heeft zich vereenigd met den wensch der regeering, om de behandeling der interpellatie-Colajanni uit te stellen tot na het debat over de begrooting, de bank- wet en de interpellatie van den heer Caval- lotti over de buiteniandsche staatkunde. De interpellatie-Colajanni, door vele afgevaar digden der uiterste linkerzijde mede-onder- teekend betreft de circulaire van den minister Nicotera, waarbij verboden werd te manifesteeren tegen Italië's bondgenooten volgens deze afgevaardigden is bedoelde ciiculaire in strijd met bet recht van ver gadering. Men meent, dat het door de Kamer goedgekeurde uitstel, aan de interpellatie Colajanni alle beteekenis zal doen verliezen, daar de regeering bij het behandelen der andere interpellatie wel gelegenheid gehad zal hebben, een motie van vertrouwen in bare buiteniandsche politiek uit te lokken. De afgevaardigden der uiterste linkerzijde geven intusschen den strijd tegen het drie voudig verbond niet op. Zij hebben de werkzaamheden onderling verdeeld, zoodat in iedere streek van Italië een bekend spreker zal optreden. Te Castelguelfo, bij Bologna, heeft Dinsdag- I avond een vechtpartij plaats gehad, naar aanleiding der verkiezing van prins Ercolani, waarbij een socialist het onderspit dolf Vijf mannen werden zwaar gewondéen gedood. De politie beeft verscheidene per sonen in hechtenis genomen. Tusschen soldaten en burgers te Ocana, bij Aranjuez, is het Maandag tot een botsing gekomen. De orde werd eerst hersteld nadat eenige personen gewond waren. FOEIÜBAL Naar men verzekert, zal het Kabinet voor zijne financieele ontwerpen eene meerderheid in de beide Kamers hebben. S E R V I E. Zever tien personen, beschuldigd van zich verzet te hebben tegen de verwijdering van koningin Nathalie, zullen voor de rechtbank te Belgrado terechtstaan. Deze zaak heeft opnieuw veel sensatie gemaakt. Biimenlandsche Berichten. Ofllcieele Berichten. Bij kon. besluit zijn bevorderd tot com mandeur in de orde van den Nederlandsehen Leeuw jhr. mr. A. L. E. de Stuers, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs, en jhr. mr. E. W. F. Wttewaal van Stoetwegen, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te St.-Petersburgis M. Perez erkend en toegelaten als consul van de Dominicaansche republiek op Curacao. Bij kon. besluit van 22 Juni jl. zijn be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw de generaal-majoor H. F. C. Hardenberg, gouverneur der kon. militaire academie; alsmede de luitenant-kolonel der artillerie H. W, van Hasselt en C. L. "W, Moorrees, laatstgenoemde laatstelijk belast geweest met het bevel over de pantserfort- compagnieën. SCHIEDAM25 Juni 1891. De uitslag van de herkiezing voor de Tweede Kamer in 25 van de 26 districten heeft den stand der zaken aldus gemaakt: 53 liberalen, 2 radicalen, 19 anti-revoluti- onnairen en 24 ultramontanen. Eén district koos zijn liberalen afgevaardigde niet weer. 't Is "Winschoten, waar De Ruiter Zylker door den radicaal of liberaal Tydens is vervangen. De ultramontanen hebben van 26 leden er 25 terug. Zé verloren Wijk-bij-Duurstede, waar dr. Schaepman niet herkozen werd. In het district Eindhoven zal nog een nieuwe verkiezing noodig zrjn, misschien ook te Almelo, waar de heer Cremers den kiezers gelpgepheid .zou avillen geven om den heer Schaepman voor de Kamer te behouden. De anti-revolutionnairen zijn de uit drukking is van het Handelsblad zeer ge havend wit den strijd gekomen. Van hun 28 zetels hebben zij er slechts 19 behouden. Mogelijk levert hun Middelburg nog een zetel. De meerderheid is alzoo liberaal. Weldra zijn er dus gewichtige dingen ophanden. De liberale partij, door de meerderheid in het land met haar vertrouwen vereerd, zal nu moeten toonen, dat zij in staat is datgene te doen, wat de aftredende meerderheid niet vermocht: groote dingen tot stand te bren gen. Gelukt haar dit, en dat kan, als het wachtwoord voor elk harer leden is Vooruit dan kan zij jarenlang ten nutte van het vaderland werkzaam zijn. Toone zij, dat de loutering, die ze onderging, hare werking niet heeft gemist. H. M. de Koningin-Regentes heeft goed gevonden. als beschermvrouw op te treden van het genootschap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht. Ook H. K. H. de groothertogin van Saksen, prinses Sophie der Nederlanden heeft eene gift van honderd gulden geschonken aan het schoolfonds voor schipperskinderen in Friesland. De hertogin van Albany, met haar gevolg, zal morgenavond per nachtboot van Vlissingen naar Queensborough vertrekken. Bij geruchte wordt gemeld, dat de hertogin van Albany, de zuster der Koningin-Regentes, in onderhandeling is getreden over den aan koop van het slot »De Cannenburgh" bij Vaassen (Veluwe). De heer O. F. Hakanson, met koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Landskrona, is als zoodanig door de Zweedsche regeering erkend. Nader vernemen w'y, dat het tijdstip, waarop Hare Majesteiten de Koningin-Regen tes en Koningin Wilheimina met HH. MM. den keizer en de keizerin van Duitschland op 3 Juli a.s. aan het station Delftsche poort te Rotteidam züllen aankomen, niet is 4 uren 55, zooals wij gisteren hebben medegedeeld, maar 4 uren 45 minuten. (N". R. Ct.) Bij gelegenheid van de reis van den keizer van Duitschland van Amsterdam naar 's-Hage, en naar Rotterdam, zullen honneurs bewezen worden door het korps pupillen te Nieuwer- sluis, door de garnizoenen van Woerden (versterkt uit Leiden), van Gouda en van Delft. Vanwege den commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland is verschenen eene regeling der scheepvaart op het Noord zeekanaal gedurende de dagen van het kei zerlijk bezoek. Nadat liet keizerlijk jacht in het gezicht van IJmuiden is, mogen vaartuigen, niet tot de flotille behoorende, de buitenhaven niet meer in- of uitvaren. Van middernacht 30 Juni af totdat den volgenden morgen het laatste scliip der flotille geschut is, zullen de groote schutsluis en een deel van liet terrein bij de Noordzeesluizen voor het publiek afgesloten zijnjj Evenzoo mogen in denzelfden tijd, en eerst twee uur nadat het laatste schip der vorste lijke flotille vertrok, geen zeeschepen van IJmuiden naar hier opvaren. Zooals reeds-werd medegedeeld, zal het voornaamste stuk van het vuurwerk, dat Woensdagavond op het Y wordt ontstoken, een zeeslag voorstellen met beweegbare sche pen. Dit gevecht zal een denkbeeld moeten .geven van den slag bij Chatham. Aan de directies der verschillende roei en zeilvereenigingen worden honderden stuks klein vuurwerk uitgedeeld, die de poozen tusschen de grootere nommers van het pro gramma zullen aanvullen. "DeMidd. Ct. ontving gisteren het volgend schrijven t>Mijnheer de Redakteur! «Zonder iemands stem te vragen, gevoel ik mij aan mij zelf en aan mijne partij verplicht, naar aanleiding van een stukje in de Middel- burgschc Courant van gisteren avond, te ver klaren, dat door mij geen enkele concessie in zake de legerwet aan de katholieke kiesvereeni- ging is gedaan. «Wat door mij sinds langen tijd is gedacht en gezegd, is op eene desbetreffende vraag door mij medegedeeld. «En ik noodig de redactie der Middelburgsche Courant uit mij van transigeeren te overtuigen. Uw dw. Mr. C. Lucasse." Het Handelsblad verzekert, dat de heer Treub voor Schoterland heeft bedankt. Uit Breukelen wordt gemeld, dat de heere» M. van de Poll en dr. Van Toorenenbergen, later gesteund door, den heer J. Bos J.Az., te Vreeland, verzet hebben aangeteekend tegen de verkiezing aldaar, omdat een paar bussen eerst gisterochtend aankwamen. Het college voor de zeevisscherijen ver gaderde gedurende tvvee dagen aan het Nieuwediep, ïtt het zoölogisch station aldaar. De nieuwe secretaris, de hoogleeraar mr. H. van der Hoeven, uit Leiden, nam zitting, terwijl zijn voorganger, de hoogleeraar mr. J. T. Buys, uit Leiden, thans voor het eerst als lid de samenkomst bijwoonde. Zeer vele gewichtige zaken werden behandeld. Naar aanleiding van het feit, dat op de vraag van de Leidsche Kamer van koophandel van de 59 fabrikanten aldaar 32 zich beslist vóór, 9 slechts tegen wettelijke regeling van de werkliedenpensionneering verklaard hebben, en 18 zich niet hebben uitgelaten, zoodat men vrij mag aannemen dat twee derden voor en een derde er tegen gekant zijn, noodigt dr. J. Th. Moutonte 's-Hage andere fabrikanten in de industrieele centra des lands uit, hem hunne zienswijze te willen doen kennen, opdat hij eene meer algemeene uit spraak kunne mededeelen in de vergadering der vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid, die in-September wordt gehouden. Hjj verlangt alleen per briefkaart te vernemen of men voor of tegen wettelijke pensionneering is, of zijn oordeel van den aard der regeling afhankelijk stelt. Maar ook uitvoeriger mededeeiingen zullen hem aangenaam zijn en desverkiezende zal hij, van de antwoorden gebruik makende, geen namen noemen. Te Rotterdam zijn twee politie-agenten ont slagen, die buiten diensttijd van personen die overtredingen pleegden geld aangenomen hadden onder belofte de zaak te zullen geheim houden. In het gezin van den heer A. Krouvvel, te 's-Gravenzande, zijn deze week in den tijd van twee dagen twee zoons, een van 14 en een van 17 jaar, aan typhus overleden. Schipper Dirk Spanjersberg van Maassluis, varende op M. A. 20, Ha op op Zegenbevond zich eenige dagen geleden ter beugvisscherij op de Noordzee en trof aldaar eene jol aan .t 1 f t-*s

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2