van een mede ter beng varend schip, waarin vier mannen bezig waren het vischtuig binnen te halen. Deze mannen bleken Zweden te zijn, en hadden het schip, dat van koers veranderd was, uit het oog verloren. Spanjersberg nam },en die anders veel kans hadden gehad om om te komen, daar het weder zeer ruw werd aan boord, en ging koersen om hun vaartuig te ontdekken, hetgeen na vier uur zoekens mocht gelukken. Hij smaakte toen de voldoening de manschappen weer aan boord van hun schip over te geven. Dit is reeds de vierde maal dat schipper Spanjersberg men- schen op zee heeft gered; hij is dan ook reeds eenmaal door de Noorweegsche regeering daarvoor met eene zilveren medaille beloond. Diezelfde schipper heeft aan de bevoegde autoriteit kennis gegeven, dat in de maand Mei jl. op de Noordzee zijn vischtuig vernield is door twee Engelsche stoomtrawlschepen, die met opzet daarin gevaren zijn. De onlangs gevatte inbreker Koole heeft verteld, dat hij niet de eenige was die te Haarlem in zijn vak »werkte". Er zouden nog twee anderen in Haarlem zijn, waarvan de een evenals hij met de boor arbeidde, de andere de voorkeur gaf aan groene zeep. Ieder werkte voor eigen rekening, nooit gin gen zij samen. Dinsdag deed zich te Assen het geval voor, dat een getuige in eene zaak niet was ver schenen ter arrondissements-rechtbank, en van deze niet-verschijning per brief kennis gaf aan het O. M. met mededeeling, dat hij niet kon komenomdat hij te Wolvega moest gaan stemmen. Te Rozendaal vertoeft sedert eenige dagen een Engelsche dokter, die de rheuraatiek- lijders in het openbaar kosteloos geneest, lederen avond laat de wonderdokter zich in zijn met vier schoone paarden bespannen vergulden wagen met muziek naar een markt plein brengen, waar hij de zieken, die zelfs op "e'en bed tot hem worden gebracht, door wrijving met de Sequah-olie dadelijk geneest. Des avonds is de gemeente dan ook in rep en roer om te gaan zien. Hij verricht natuurlijk wonderen van genezing. Op 1 Juli e.k. zal de nieuwgebouwde gevangenis voor jeugdige vrouwelijke ver oordeelden te Montfoort in dienst worden gesteld. Naar alle waarschijnlijkheid zullen die gebouwen worden betrokken door slechts 2 veroordeelden, waarvoor een nieuwe bewaar ster is aangesteld. Nabij Vaals (Limburg) is de vrouw van den baanwachter J. Pierre door een goederen trein overreden en onmiddellijk gedood. Op last der justitie te Maastricht zijn aangehouden en naar de gevangenis aldaar overgebracht \V. H. en G. H, Thijssens, beiden te St.-Pieter, verdacht van in den nacht van 2i op 22 Juni zekeren Nikolaas door verdrin ken van het leven te hebben willen berooven. In den avond van 22 dezer is onder de gemeente Heesbeen eene ernstige mishan deling gepleegd op den polderwerker A. van Bijen door den polderwerker J. E. en zijn beminde H. K., ten gevolge *waarvan Van Rijen Dinsdagavond is overleden. De verdachten zijn nog Dinsdagavond door den marechaussee der brigade Heusden in arrest genomen, die inmiddels de justitie te 's-Bosch er van kennis heeft gegeven, welke gisteren derwaarts is vertrokken om eene lijkschouwing te doen verrichten. (P. jtV. O.) Van den bekenden sehrjjver H. Witte, hortuianus van 's rijks academietuin, die op het gebied van plaifi.en reeds zoo menig boekje schreef dat den leeken van veel nut was, is wederom bij den uitgever J. G. Broese te Utreciit verschenen een sBeknopte hand leiding voor eigenaars van kleine tuinen". Op zijne bekende populaire wijze behandelt hij daarin in zes afdeelingen den grond, de grond bewerking, het* gras, boomen, heesters en bloemgewassen, het onderhoud van den tuin en den tuin als speelplaats voor kinderen. Voor hen, die een stukje grond achter hunne woning hebben, zijn er tal van nuttige aan wijzingen in te vinden, teneinde dit zelf te kunnen behandelen. Botterdam. Voor den rijtoer door onze Koninginnen met den Duitsche keizer en de keizerin, op Vrijdag 3 Juli, is de navolgende weg vastgesteld: Stationsweg, CoolsingelSchiedamsche Singel, Witte-de-Withstraat, Eendraehtsweg; Westzeedijk, door het Park rondom de vijvers, Parklaan, Westplein, Willemskade, Stokken- brug, Leuvehaven WZ., over de oude Leu- vebrug, Wijnhaven NZ., Posthoornsteeg, Noordblaak, Beursplein, Kolk- en Oudehaven- kade. Gelderschekade, Bolwerk, Willemsbrug, Van-der-Takstraat, brug over de Konings haven, Stieltjesstraat tot over de brug over de Spoorweghaven, dan terug langs denzelf den weg over de Willemsbrug en langs de Boompjes naar de ligplaats der Jlohenzollem aan het westelijk einde der Boompjeskade, van waar de keizer en de keizerin te 6 uren vertrekken. De Koningin-Regentes en Koningin Wil- helmina zullen daarop terugkeeren naar het station Delftsche Poort langs Boompjes, Bol werk, brug over de Oude haven en over den Haringvliet, Haringvliet NZ., Oostplein, Oostvestplein, Goudsche Singel, Couweu- burghseiland, Hofplein en Stationsweg. Den Haag. Heden begaf zich .naar het Loo jhr. De Savornin Lohman, minister van binnenlandsche zaken. Haarlem. De voorzitter der afdeeling »IIaarlem" van het Ned. werkliedenverbond, de heer Van der Weiden, staat op de lijst van voorloopige candidaten voor den gemeente raad alhier. Amsterdam. Aan de groote militaire taptoe op den ln Juli ter eere van de keizer en de keizerin zal worden deelgenomen door 10 muziekkorpsen, 400 tamboers, 66 trom petters en 24 hoornblazers. De Hohenzollern wordt des morgens om streeks negen uren te iJmuiden verwacht. De kruiser Prïnzvssin Wilhelm, welke deel uitmaakt van het eskader, komt niet mede naar Amsterdam, maar ankert voor Texel. De keizer zal aan boord te IJmuiden worden verwelkomd door jhr. F. de Casembroot, gepens. vice-admiraal, adjudant i. b. d. van wijlen Z. M. den Koning, aan dezen zijn toegevoegdjhr. mr. L. van Spengler, adju dant en ritmeester, J. G. baron van Sytzama, ordonnans-officier van H. M. de Koningin. De keizerin zal door een andere commissie worden verwelkomd. Reeds vóór de aankomst van het Duitsche eskader zal het avisajacht, een stoomboot met dubbele schroef, door de sluizen te IJmuiden worden geschut! Het keizerlijk paar zal daarop met gevolg overstappen en! naar Amsterdam opstoómen. De Koninginnen vertrekken den 30a Juni 4.45 naar Amsterdam. Aankomst aldaar 3.40, 3 Juli 10 uur met den Duitschen keizer en de keizerin ^uit Amsterdam 'van het Centraal-station over Harmeien naar Den Haag. Aankomst aldaar 11 uur 28. Vertrek uit Den Haag 4 uur 10 van het staatsspoor station. langs den verbindingsweg'over het Hoilandsche spoor naar Rotterdam. Aankomst Delftsche poort 4 uur 45. Vertrek der boot Jlohenzollem G uur Terugkeer der Koning innen van de Delftsche poort naar Den Haag 6 uur 20. Aankomst Den Haag Hollandsch station 6 uur 45.* Den, 4n Juli 'zullen de Koninginnen, op nader te bepalen uur naar het Loo terugkeeren. Koningin Wilhelmina zal slechts gedeel telijk het vastgesteld program bijwonen. Later zal worden >eslist of zij medegaat naar Rotterdam. Het monument op den Dam, dat geheel achter groen en bloemen verborgen zal worden, wordt in een fontein herschapen. Ter halve hoogte zijn daarvoor aan de vier zijden groote bekkens aangebracht, waaruit het water, dat electrisch verlicht zal worden, krachtig omhoogspringt. Voor de electrische verlichting van den Dam zelf worden 26 hooge masten opgericht, welke door guirlandes onderling verbonden zullen zijn, en eenige meters boven den grond bloemenmanden dragen. Amsterdam. Dag aan dag zag men de vorige week, aan den achteringang van het paleis op den Dam groote meubelwagens at en aanrijden, waaruit ameublementen, kisten met glas- en zilverwerk uit 's-Hage en het Loo naar binnen werden gedragen. Thans zijn i n het paleis vele handen bezig om alles in gereedheid te brengen tot ontvangst der hooge gasten. Over de schatten aan goud en zilver der serviezen worden wonderen verhaald. Zoo moeten onder de zilveren sierstukken, welke op de tafel zullen pryken, en verscheidene zijn van historische waarde, o. a. een in zilver gedreven tafereel van den slag bij Nieuwpoort: een reuzen-middenstuk. Verkiezingen. Te Waddinxveen hebben van de 301 kiezers 286 hunne stem uitgebracht (dus 95 pCt.). Te Ouderkerk a/d, IJsel hebben van de 193 kiezers 14 niet gestemdvan welke 7 door ziekte verhinderd. Te Moerkapelle 42 van de 44. Te Etten werd door alle kiezers gestemd. Te Ede (Geld.) is Maandagavond eene santi-doleerende" kiesvereeniging opgericht door kiezers, die bij de laatste verkiezing voor de Tweede Kamer de candidatuur van jhr. Van Borssele hebben gesteund. De ver- eeniging draagt den naam »Voor Koningen Vaderland". Ruim 60 personen traden aan stonds als lid toe. Gemengde Berichten. De rechtbank te Muhlbausen heeft een katho liek geestelijke, die zich op hoogst oneerbiedige wijze van den kansel had uitgelaten over de in zegening van een gemengd huwelijk door een protestantse!» geestelijke, tot 14 dagen gevange nisstraf veroordeeld, wegens beleediging van een door den Staat erkenden godsdienst. De professoren Ritter en Tetraayer hebben den president van het Zwitsersche gemeenebest verklaard, dat zij tot dusver bet ongeluk bij Mönschenstein niet kunnen wijten aan de wijze, waarop de brug gebouwd was, of het ijzer, waaruit zij bestond. Of een ontsporing van den trein het instorten van de brug veroorzaakt beeft, was nog niet zeker te bepalen. Alles is dus nog even onzeker en intusschen blijft het groote publiek, dat niet zoo bedacht zaam in zijn meeningsuitingen is, de schuld van de ramp geven aan den slechten toestand van de brug. In Denemarken, tusschen Masnesund en Hausein, heeft een treurig spoorwegongeluk plaatsgehad, waarbij een aantal menschen gedood of gewond werden. Het landbouw-departement in de Amerikaansche Unie heeft Dinsdag eene belangrijke proef ge nomen met het kunstmatig verwekken van regen. Een dynamiet-ballon werd de wolken ingezonden, waar hij op den vastgestelden tijd ontplofte, waarna er een weinig later regen viel. De proefnemingen worden herhaald- Een landbouwblad uit Lotharingen bericht over eene uitvinding die eene belangrijke verbetering van liet hoefbeslag zal wezen, indien zij bij nog rijper ondervinding mocht blijken steek te houden. Intusschen heeft de nParijsche Maatschappij der Tramways" haar reeds ingevoerdeen der grootste camionneurs en een verhuurder van luxe-rijtuigen volgden haar voorbeeld; da paarden der maat schappij leggen dagelijks 21 KM af. De eerste proefnemers verklaren zich ten zeerste voldaan over het nieuwe beslag hetgeen streng genomen geen beslag" meer is. Deze hoefijzers lijken ge wone ijzers, maar zijn uit Bessemer staal vervaar digd en worden, zonder nagels, koud onderden schoongemaakten hoef gelegd. De toonen der ijzers zijn voorzien van een geknied hefboompje, welks recht opstaande arm tot de helft van den hoorn- wand reikt. Aan de verzenen van eiken tak is een stalen reep vastgemaakt, die om den hoornwand ioopt en aan dat hefboompje vastgehecht wordt. Aan de binnenzijde der ijzers zitten drie stalen pennetjes, die in den hoef dringen en het verschui ven beletten. Om de ijzers af te nemen moeten aan den voorkant de stalen reepjes losgemaakt wor den. PER TELEGRAAF HONTENTSSE. Uitgebrachte geldige stem men 2751. Gekozen Mr. F. JL F. M. Walter u. (Aftr.) met 1576 stemmen. De heer Pompe van Meerdervoort a, ver kreeg 1175 stemmen. P°st en Telegraphie. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Obdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 26 Juni a.s., des avonds ten 11 ure. Be wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. K o 1 o n i n. Batavia, 22 Mei. Uit Atjeh wordt o. a. het volgende geschre ven Was er gedurende de poeasa nogal weinig geschiedt in de linie, met het einde der poeasa gaf de vijand meer teekenen van leven. Lamjong, Boekit Karang en Tjot Iri uerden in dien nacht flink beschoten, en op nieuwjaarsdag kreeg Lampeneroet eene goede schietbeurt. Op 2 Mei vielen twee inlandsche soldaten vrouwen, die van Kota Pohama naar Kroeng Tjoet gingen, in handen van twee sloebers, die tusschen die posten in hinderlaag gesteld hadden. Zij werden eerst van alles beroofd en daarna getjintjangd. Op haar hulpgeschrei kwa men van beide posten patrouilles aan. De onver laten hadden zich uit de voeten gemaakt, en toen de beide patrouilles bij den boschrand kwamen, werden dezen door den vijand beschoten en kwamen daardoor met twee lichtgewonden te huis. Eene der vrouwen werd in vier stukken gevonden, terwijl de andere, in zeer zwaar gewonden toestand, naar het hospitaal werd gezonden. De Atjeher Amat, die met drie andere, binnen de linie wonende vrienden, in den nacht van 7 op 8 dezer naar buiten ging om zijne vi lenden buiten de linie van het noodige te voorzien, werd door de marechaussees, die zich tusschen Blang en Lamdjamoe in hinderlaag opgesteld hadden, gedood. Zijne kameraads lieten de vrachten vallen en kozen het hazepad. Met een goeden buit keerden onze marechausees den volgenden ochtend terug. Melaboe werd in de laatste dagen flink bescho ten, daar de aanstelling van het nieuwe hoofd aldaar niet is naar den zin van de bevolking. De benting van Segli dient nog steeds als schijf van de daar in loopgraven zich verbergende moslemins. De stoomer Reaal bracht ons laatst 12 onder officieren, 55 Europ. en 124 inlandsche fuseliers tot aanvulling, doch vertrok weder met 8 onder officieren, 60 Eur, en 98 inl, militairen, die met beri-beri werden geëvacueerd. Niet alleen dat de beri-beri toeneemt, ook mazelen, pokken en een paar gevallen van cholera deden zich voor. Het weder is drukkend en droog. De regens blijven weg.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3