AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat in de provincie Catamarca eene revolutie is uitge broken. Het provinciaal bestuur werd door de opstandelingen omvergeworpen, die een voorloopig bewind instelden. Het oproer, dat aan plaatselijke oorzaken is te wijten, heeft niet tot ernstige troebelen aanleiding gegeven. Volgens brieven uit Iquique, gisteren te New-York ontvangen, heeft de toestand nog geenerlei verbetering ondergaan. Gemunt geld blijft ontbreken, terwijl het papieigeld aanzienlijk gedeprecieerd is. Een offHervan de marine en verscheiden leden van den Senaat van Chili zijn te New-York aange komen op weg naar Washington, om te bewerken dat de regeering der Vereenigde Staten de opstandelingen erkenne als oorlog voerende partij. Door de mannen van den trek naar Mas- honaland te Pretoria is de volgende »ver- klaring van rechten" gepubliceerd: sYVij, het volk van Zuid-Afrika, lettende op de ernstige gevaren voor den vrede en voorspoet' van Zuid-Afrika, die door de aanmatiging? en plannen van de Britsche Zuidafrikaansche maatschappij, gewoonlijk de gecharterde ge noemd, zijn teweeggebracht, maken bierbe kend en verklaren1 o. dat wij de daad der Britsche ryksregeering in het verleenen van uitsluitende rechten in het binnenland aan de gecharterde maatschappij een onverschoon bare aanmatiging van gezag en een daad achten, in strijd met de nationale en consti- tutioneele rechten van de verschillende regee ringen en volken van Zuid-Afrika; 2o. dat gezegde gechaiterde maatschappij daarom, in haar eisch om zulk uitsluitend gezag te voeren, in rechtstreeksehen strijd handelt met de rechten van het Zuidafrikaansche volk, zonder eenige wettige of andere rechtvaardiging van dit gedrag te bezitten3o. dat de verant woordelijkheid van alle bloedvergieten of andere onheilen, die uit die onwettige en inconstitutioneele usurpatie voortvloeien, dus bij lien berust, die ze veroorloofd of gedaan hebben4o. dat het recht om de politiek en het lot van Zuid-Afrika te leiden louter bij het Zuidafrikaansche volk berust, en dat alle inbreuk op, of usurpatie van dat recht onwettig en inconstitutioneel is en minachting toont van de natuurlijke vrijheden van het Zuidafrikaansche volk." Binnenlaiidsclie Berichten. SCHIEDAM, 26 Juni 1891. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat door burgemeester en wethouders, na verhoor van den betrokken inspecteur, is opgemaakt en ten raad huize ter inzage is nedergelegd teneinde in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad tot eene benoeming te kunnen overgaan eene aanbevelingslijst van benoembaren voor de betrekking van directeur der burger avondschool alhierwaarop geplaatst1 zijn •lo. de heer J. G. Doorman, 2o. de heer E. van der Woude, beiden leeraar bij het middelbaar onderwijs alhier. Zooals bekend is, werd naar aanleiding van liet request aan den gemeenteraad door de eigenaars van aaneeugebouwde woningen om vrijstelling van betaling van den abonnements prijs der drinkwaterleiding voor die woningen welke onbewoond zijn, door burgemeester en wethouders aan den raad het voorstel gedaan om aan art. 10 der voorwaarden waarop water uit de drinkwaterleiding wordt geleverd het volgende toe te voegen Wanneer van aaneengebouwde woningen, welke volgens art. 8 door slechts eene spruit- leiding van water worden voorzien, eenige onbewoond mochten zijn, zullen deze van be taling wordt 1 vrijgesteld, onder voorwaarde: dat daarvoor afsluitmg is aangevraagd en daarin gedurende minstens drie maanden achtereenvolgens geen waterverbruik plaats heeft. Voor het aanbrengen van elke afzonder lijke afsluiting zal fl moeten worden be taald; terwijl de kraan, welke gedurende de afsluiting onder bewaring van den directeur der waterleiding moet blijven, alleen door of van zijnentwege weder zal mogen worden geplaatst. Wordt zonder voorkennis van den direc teur water uit de afgesloten leiding gebruikt, dan vervalt hierdoor de verleende vrijstelling, en is als boete verschuldigd een bedrag, gelijk aan al de na de afsluiting niet be taalde abonnementsgelden, met een minimum van drie maanden. Dit voorstel werd door den raad aangenomen. Dat de belanghebbenden daarmede echter niet tevreden zijn, blijkt daaruit, dat zij ten getale van dertig, daartoe opgeroepen door den heer F. E. Numan, Woensdagavond ver gaderden in het Stations-koffiehuis. Het con cept van een nieuw adres aan den raad werd voorgelezen, waarbij zij te kennen geven dat zij de hun door den raad toegestane ont heffing niet voldoende achten. Ook werd eene commissie benoemd, welke een onderzoek zal instellen naar de bepalingen welke in andere plaatsen gemaakt zijn ten opzichte van onbewoonde woningen. Denl4n Juli a.s. zal de uitslag van dat onderzoek aan belanghebbenden worden medegedeeld. Tot stalmeester in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin is benoemd de heer C. J. van der Oudermeulentot kamerheeren in buitengewonen dienst van H. M. de heeren -T. M, L. van Bronkhorst, jhr. H. Hoeufft van Velsen, jhr. B. W. -T. van Pabst van Bingerden, G. A. baron Tindal en A. C. baron Bentiack. De minister van binnenlandsehe zaken brengt ter algemeene kennis, dat 's rijks museum te Amsterdam op Woensdag 1 Juli 1891 voor het publiek zal gesloten zijn. De verkiezingen en de herstemmingen hebben een geheelen ommekeer in den staat kundigen toestand van ons land teweeg gebracht. Ons land behoort weer, als sinds tal van jaren, tot de bolwerken der liberale richting, tot de landen welke heil verwachten van eene ontwikkeling hunner instellingen in vooruitstrevenden geest. Wij mogen niet nalaten hierbij op te mer ken. dat wij onderscheid maken tusschen richting en partij. Uit het oogpunt van partij is er zonder twijfel eenig voor behoud te maken omtrent de eensgezindheid van de 53 gekozen nliberalen". De natie heeft gesproken, en duidelijk ge sproken; zij heeft haar vertrouwen hergeven aan de richting, welke haar reeds in zoo menig opzicht waai lijk vrijmaakte. Het is een onloochenbaar feit. Aan cjjfergroepee- ringen om te trachten op de zuiverheid van de uitspraak af te dingen, zal 't zeker niet ontbreken, maar veel waards hebben ze niet, want in 1888 met dezelfde disti ictsindeeling en dezelfde kiezers was de uitslag anders. Zijn de kiezers nu misleid, of waren ze 't des tijds door leuzen en voorspiegelingen? Wij laten aan ieder de beoordeeling, die niet vergeten is onder welke omstandigheden toen de verkiezingen gehouden werden. Hiertegenover staat, dat mogelijkerwijs niet alleen het geringe resultaat der driejarige regeering van de anti-liberale richting de kiezers tot andere gedachten gebracht heeft. Er is hun van liberale zijde eene soort van programma van werkzaamheden voorgelegd, eene reeks van vraagstukken, waaraan bare aandacht zou gewijd worden wanneer zij regeerkracht verkreeg. Die regeerkracht is er; ongerekend de mogelijke uitslag van Middelburg, kan de liberale richting op zes stemmen meerderheid rekenen, en zelfs al mocht in Schoterland na het terugtreden van den heer Treub de uitslag anders worden, over eene meerderheid is te beschikken, wanneer naar Engelsch systeem gezorgd wordt, dat bij alle belangrijke stem mingen de leden der meerderheid aanwezig zijn. De gekozen liberalen hebben nu tegenover het land een heiligen plicht te vervullen, nl. het geschonken vertrouwen niet te be schamen. Van het oogenblik dat zij tot de regeering geroepen worden, kennen zij hunne taak. 't Zou verkeerd zijn dadelijk alles, zelfs veel te verwachten, maar de liberale meer derheid in het land mag vertrouwen hen met ijver en oprechtheid aan het werk te zien. Het jaar 1891 moet een gulden jaar in de geschiedenis onzer volksontwikkeling worden. (N. v. d. JD.) De heer mr. H. Goeman Borgesius heeft het mandaat voor Zutfen aangenomen, zoodat er te Yeendam een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Men meldt aan het Vod. dat de heer Cremers, afgevaardigde van Almelo, zich bereid heeft verklaard ten behoeve van dr. Schaepman afstand te doen van zijn mandaat. De TUI. Cf. bericht, dat de heer W. P. A. Mutsaers voor Waalwijk heeft geopteerd, waar hij gekozen werd in de plaats van het aftredend lid mr. A. F. Vos de Wael. Der- hahe zal in het district Eindhoven eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. De heer Treub heeft voor Schoterland be dankt. Men weet, dat hij beloofd had, hiertoe te zullen overgaan ingeval elders een radicaal zou verkozen worden. Aan den heer Tijdens, die tot nog toe door sommigen tot de radicale, door anderen tot de liberale partij gerekend werd te behooren en die voor Winschoten verkozen werd, heeft de heer Treub gevraagd zich daaromtrent te willen uitspreken. De heer Tijdens heeft geantwoord te behooren tot de radicale partij, weshalve de heer Treub zich heeft teruggetrokken. Het officieel programma voor de ontvangst van den Duitschen keizer en de keizerin op 1 Juli a.s. luidt aldus: 12 uur aankomst van Hunne Keizerlijke en Koninklijke Majesteiten aan de landings plaats en ontvangst door Hare Majesteiten de Koningin-Regentes en de Koningin in het Koninklijk paviljoen, vanwaar Hunne Majes teiten zich onmiddellijk naar het Koninklijk paleis zullen begeven. Des namiddags familie-déjeuner in het paleis; maarschalkstafel in het paleis en in het hotelrijtoer door de stad en bezoek aan het rijks-museum; 6!/s uur groot gala-diner in het paleis; 9 uur groote militaire taptoe op den Dam. 2 Juli. Voormiddags rqtoer. Bezoek aan het stadhuis en aan verschillende inrich tingen der hoofdstad12'/s uur familie déjeuner maarschalkstafel in h >t paleis. Namiddag tocht per stoomboot op het IJ bezoek aan de handelsinrichtingen enz. G'/ü of 7 uur familiediner; maarschalks tafel in het paleis; 9>/s uur groot vuur werk, aangeboden door de stad Amsterdam aan Hunne Keizerlijke en Koninklijke Majesteiten. 3 Juli 10 uur. Vertrek van Hunne Majest. van het Centraalstation11.28. Aankomst van den extra trein aan het station der staats spoorweg te 's-GravenhageHunne Majes teiten zullen zich van het station naar het Koninklijk paleis begeven. 12 uur. Rijtoer door de stad en omstreken. 2 uur. Groot déjeuner-dinatoire irt het Koninklijk paleis. 4.10 uur. Vertrek van Hunne Majesteiten van het station van den staatsspoorweg naar Rotterdam. 4.45 uur. Aankomst te Rotterdam aan het station Delftsche poort; rijtoer door de stad en langs de Maas. 5,30 uur. Aankomst aan het paviljoen van vertrek. 6 uur. Vertrek van Hunne Majesteiten den keizer en de keizerin van Duitschland, koning en koningin van Pruisen. Koningin Wilhelmina zal tegenwoordig zijn bij de ontvangst van den Duitschen keizer en waarschijnlijk bij de déjeuners en diners, maar niet bij het bezoek aan het rijksmuseum, bij den watertocht op 2 Juli, bij het vuurwerk en bij het déjeuner te 's-Gravenhage. Omtrent haar bezoek aan Rotterdam zal later worden beslist. Een gedeelte van het Nederlandsch eskader zal in den morgen jpn 4 Juli van IJmuiden opvaren en de Hohenzollern ongeveer een uur te gemoet varen. Zooals reeds werd medegedeeld, zal het voornaamste stuk van het vuurwerk een zeeslag voorstellen met beweegbare schepen. Dit gevecht zal een denkbeeld moeten geven van den slag bij Chatham. Het eigenaardige van het geval is zeker, dat dit prachtige stuk werd vervaarigd in Engeland. Bij het bezoek vau den Duitschen keizer te 's-Gravenhage zal geen revue worden ge houden enkel eerewachten aan stations en paleis. Op bevel van de Koningin-Regentes zijn alle militairen dien dag in groot tenue. Bij de reis zullen honneurs bewezen worden door de pupillen te Nieuwersluis, en de garnizoenen te Woerden, Gouda en Delft. Eenige Duitschers te Amsterdam hadden het plan opgevat op het Damrak een tribune te laten opslaan, om van daar den keizer het eerst welkom te heeten bij zijn komst in de hoofdstad. De keizer echter heeft te kennen gegeven, dat zulk een huldebetoon hem niet aangenaam zoude zijn, daar hij Nederland een bezoek wilde brengen, en nu juist niet, om de Duitschers, die hier hun tweede vaderland hebben gevonden. Eene wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in Zuid-Holland is door Ged. Staten voorgesteld om het woest rijden met hondenkarren strafbaar te stellen en gelegenheid te geven om het gebod tot stapvoets rijden ook elders dan in de be bouwde kommen te doen gelden. De geoor loofde snelheid van den gang der honden karren is beperkt tot die van den kleinen geregelden draf van een paard, terwijl "aan Ged. Staten de bevoegdheid is toegekend om het gebod tot stapvoets rijden ook buiten de gemeentekommen op zulke wegsdeelen. als waarop om bijzondere redenen zulks wenschelijk mocht blijken, geldend te maken- Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land wordt afwijzend gepraeadviseerd op de aanvraag der heeren Halbertsma en Cramer, om subsidie voor een tramweg Delft—De Lier—NaaldwijkMaassluis, op grond dat deze streek tot de meest begunstigde der provincie behoort, wat aansluiting aan het spoorwegnet betreft. Geldelijken steun be hoort de provincie, naar de meaning van Gedeputeerde Staten, alleen daar te verlee nen, waar het een streek geldt, die zonder aanleg van de geprojecteerde verbinding van het spoorwegverkeer is afgesloten. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aan vangende den 14n Juli, zitting houden te Amsterdam, in het raadhuis aldaar. Om tot een van die examens toegelaten te worden, zal de candidaat, onder overleg ging van eene geboorte-akte en met opgave van woonplaats, de aanvraag hiertoe voor 7 Juli schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der commissie den heer J. H. P. E. Knip- horst, te 's-Gravenhage, moeten inzenden, waaruit dan tevens moet blijken, voor welke ZU10 - AFRIKA.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2