Maandag 29 Juni. N°. 7787. Eerste Blad A0. 1891. "Vij f - n - v© ©rtigste Jaargang. t.sr>. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. U IT G E y E rTT odé. Schiedam, 27 Juni 1801. Nog altijd de verkiezingen. Middelburg heeft den heer Lueasse als afgevaardigde behouden. Genoemd district vertoonde bij deze gelegenheid het weinig verkwikkelijke „schouwspeldat het tegenover den antï- revolutionnairen candidaat twee liberalen in het krijt bracht. De Nederlander heelt kos telijke eigenschappen, doch op het punt van zijn zin te willen hebben is bij uiterst koppig. Heeft b.v. bij verkiezingen een zekere groep het oog op een candidaat geslagen, die haar bevalt, 'deze groep zal in de meeste gevallen vasthoudenzelfs al komt de groote meer derheid van geestverwanten betoogen, dat een andere candidaat veel meer kansen van slagen heeft. In het belang der liberale partij ware het wenschelijk, dat er wat meer gemeen overleg werd gehouden bij dergelijke gelegenheden. Nu is het waar, de Middelburgsche afge vaardigde Lueasse vereenigde meer stemmen -op zich dan de beide liberale candidaten samende groote zaak is echter, dat de een heid onder gelijkgezinden ontbrak, en dat is jammer. Men schijnt in Zeeland van het regime Kuyper nog niet genoeg te hebben, en dat is nog meer te bejammeren dan de verdeeldheid onder de liberalen. Een tweede tijding is, dat de heer Cremers, afgevaardigde voor Almelo, het hem opge dragen mandaat niet zal aannemen. Den katholieken kiezers in genoemd district zal daardoor gelegenheid geschonken wor den dr. Sehaepman weder in de Kamer te brengen, want diens verkiezing schijnt in bedoeld district zeker. Reeds voor eenige weken, toen er van gen uitwerping van dr. Sehaepman sprake was, werd de heer Cremers genoemd als de man, die zou opstaan om plaats te maken voor den afgevaardigde, »die voor tien telt". Het is de Nieuws Rotterdamsche Courantdie aldus kort en krachtig den politieken tegenstander karakteriseerde. Ja, de stembus geeft zonderlinge resultaten onbeduidendheden worden gekozen, genieën uitgeworpen. Doch dat is nu eenmaal zoo de loop der zaken, en wij moeten er ons bij neerleggen. De derde tijding is, dat de heer Treub, de 'gekozen afgevaardigde voor Schoterland, aan de centrale kiesvereeniging in genoemd dis trict beeft bericht, dat hij de benoeming niet aanneemt. De heer Treub schijnt van bedanken te thoudenen dat is voor lal van kiezers een [lastige eigenschap in een candidaat. De Amsterdamsche gemeenteraad benoemde hem eenmaal tot wethouder, in welke hoeda nigheid hem dan in het bijzonder de afdeeling financiën zou worden opgedragen. Doch de heer Treub bedankte voor die benoeming immers geen meerderheid zou hem steunen, zeide hij. Had hij die benoeming aangeno men was hij met een flink financieel pro gramma voor den dag gekomenhad hjj daarvan het doeltreffende en de juistheid aangetoond: de Amsterdammers zouden hem gesteund hebbenmaar de heer Treub be dankte en behoefde dus zijn financieel pro gram niet te ontvouwen. Thans schrijft de heer Treub aan de liberale kiesvereeniging in Schoterland: Reeds aanstonds toen er van mijn candi- datuur in uw district sprake was, heb ik dit voorbehoud gemaakt, dat ik de benoeming niet zou aanvaarden indien, de uitslag van de stemming mocht zijn, dat er meer dan éen radicaal, doch geen sociaal-democraat gekozen zou zijn. De uitslag is nu inderdaad zoo geweest. In het district Winschoten werd gekozen de heer Tijdens, die ik zeg dit op grond van informatiën, die ik persoonlijk bij den heer Tijdens inwon zeer zeker behoort tot de radicale partij, al gaat zijn program op enkele punten, die thans van weinig belang zijn, verder dan het myne. Zeker zou de radicale partij nog lang niet volgens hare getalsterkte vertegenwoordigd zijn, indien zij een tweetal harer leden in de volksvertegenwoordiging telde. Zeker zou het zeer gewenscht zijn, indien meerderen in de Tweede Kamer het der liberale partij telkens voor oogen konden houden, dat een partij die werkelijk hervormingen wil tot stand brengen, geen conservatieven in haar midden dulden mag of kanen hoeveel conser vatieven varen er thans niet onder liberale vlag! Maar nu er Althans een vertegenwoordiger is gekozen, van wien mag worden vertrouwd, dat hij niet verzuimen zal, elke concessie, die door de liberale partij aan hare conser vatieve leden gedaan wordt, te bestrijden, nu acht ik het nog gewenschter, dat ook de sociaal-democratische partij zich in de Tweede Kamer kunne doen hooren. De heer Treub laat er op volgen, dat hij zijn mandaat weder ter beschikking van de kiezers stelt, niet om een plaats te maken voor den heer Domela Nieuwenhuis. Of de heer Nieuwenhuis al of niet lid van de Kamer is, is hem ten eenenmale onverschillig. De heer Treub is geen sociaal-democraat en acht de innerlijke kracht van de sociaal-democrati sche partij met haar revolutionnaire theorieën uiterst gering. Toch meent hij, dat men er zich voor moet wachten, deze partij kracht te geven door haar min of meer gegronde grieven als agitatiemiddelen aan de hand te doen. Hoe weinig de sociaal-democratische partij het besluit van den heer Treub op prijs stelt, blijkt uit een critiek over hem in het orgaan dier partij»Tot tegeneandidaat werd gekozen de heer Treub, een advocaatje te Amsterdam, die zich op een voetstuk had geplaatst door braaf uit te varen tegen de sociaal-democratie, een eerzuchtig man, wiens,ideaal zich uit strekte naar een zetel op het Binnenhof, waar en hoe ook verkregen, dat was hem onverschillig. Daarop werd alles byeengetrom- meld en de toeleg gelukte. Naar aanleiding van bet gezegde in de N. li. Ct., die meent, dat de nieuwe afge vaardigde voor Winschoten, de heer Tijdens, is »een liberaal van de Groninger type, zegt de Nieuwe Groninger CourantsOns district, onze provincie nemen eene eigenaardige plaats in. Bij het beslissend overwicht van liberale protestanten, leven, in handel en wandel, in het dagelijksch verkeer, katholieken en protestanten van verschillende richting in wederkeerige verdraagzaamheid en vrede. T'jf nu toe wordt weinig gevraagd naar politieke of kerkelijke belijdenis. Men heeft zijne beginselen en denkt er niet aan die te verbergen. Men strijdt daarvoor als liet zijn moet, met het woord en met stembiljet. Maar men begrijpt over 't geheel, gelukkig, dat de ergernissen uit den booze zijn en den partij- hartstocht aan den eenen kant het fanatisme aan de andere zijde wekt. Elders, waar de strijd feller woedt, kan het noodzakelijk zijn, eene grofheid met eene andere te beant woorden, naar den regel, dat inen dikke, grove palen met den zwaren hamer van het plompe heitoestel moet treffen. Maar van deze onaangename noodzakelijkheid mag men zich hier ontslagen achten en de man, die, zonder noodzaak, uit partijdrift of omdat zjjn bescha vingstoestand hem kracht met grofheid doet Verwarren, de voor zijns gelijken berekende gemeenteplaatsen der partijen hier aanwendt, maakt zich schuldig aan erger dan smake loosheid. Wij hebben het recht om met wij zouden bijna zeggen dankbare ingenomen heid dezen uitslag aan te teekenen. Maar behalve eene, hier meenen wij, welaange brachte neiging om gerechtvaardigde gevoelig heid te ontzien, is er iets anders, dat in elk geval onzen juichtoon zou dempen. Nu de liberalen de meerderheid hebben, komt de ernstige, de gewichtige vraag, wat zij er mede zullen doen. Naar constitutioneele wijze zal dit ministerie heengaan. Maar dan? Wij zijn het ongelukkige doode punt: de meerderheid van de helft plus een, te boven. Wij kunnen eene regeering hebben, die nog iets anders doet dan de zaken gaande te houden en aan werk zal het haar in de nieuwe Kamer niet ontbreken. Maar de regeering der liberale partij zal dan alleen vruchtbaar zijn voor het land, als de liberale afgevaar digden iiurine regeering steunen, als zij zich aaneensluiten en het individualisme, 't welk zooveel kwaad heeft gedaan, wijkt voor de belangen des lands. De kiezers hebben hunnen plicht gedaan. Zij gaven aan de liberale partij, aangevallen en gesmaad van verschillende zijden, eene nieuwe gelegenheid om te toonen wat zij vermag. Afs zij deze gelegenheid niet gebruikt, des te erger voor baar. De belijdenis van de redenaars, van de program ma's en de manifesten moet gevolgd worden door de goede werken. In de staatkunde wordt liet geloof uit de werken gekend en daarnaar beoordeeld. Biniienlandsche Berichten. SCHIEDAM, 27 Juni 18,'H. De sSchiedamsche Kunstvereeniging", die onlangs het plan heeft opgevat eene verloting te houden van kunstvoorwerpen en dit aan eenige belangstellende stadgenooten mede deelde, ondervond daarvoor reeds dadelijk hunne sympathie, te meer daar de baten dezer verloting zullen strekken ten voordeele van de kas der vereeniging, waarin een niet onbelangrijk tekort is ontstaan ten gevolge der nadeelige uitkomsten welke de tentoon stellingen der Kunstvereeniging hebben opge leverd. Door de leden der vereeniging zelve en door belangstellenden zijn reeds verscheidene fraaie voorwerpen voor deze verloting bijeen gebracht. Wij vertrouwen dat vele stadgenooten gaarne bereid zullen zijn aan deze vereeni ging, die er zooveel toe heeft bijgedragen om den kunstzin bij hen op te wekken en te bevorderen, een blijk van ingenomenheid te gevenzoowel door het inzenden van voorwerpen, als door het nemen van loten voor deze verloting, welke binnenkort zal plaats hebben. Bij kon. besluit zijn benoemd tot adj. in buit. dienst van H. M. de Koningin, de gepens. vice-admiraal titulair jhr, F. ae Casembroot en de kol. F. A. van Braam Houckgeest, comm. van het korps mariniers, beiden onder eervolle ontheffing uit hunne positie van adj. in buiteng. dienst van wijlen Z. M. den Koning. De Koningin-Regentes heeft benoemd tot adjudanten in buitengewonen dienst den gepens. generaal jhr. Storm de Grave, den kolonel der schutterij Van Someren Brandt den luitenant-kolonel jhr. De Pestersgep. kolonel der artillerie Beijerman, allen adju danten in buitengewonen dienst van wijlen Koning Willem III. Door den minister van watsrstaat is aan de commissarissen des Konings eene opgave gevraagd van de rundveemarkten in hunne provincie, die voor den handel met het buiten land van belang kunnen zijn, met bij voeging GO UN T. i - 2.50. - 0.10. BDKEAD: ItOTKltSTKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van acne Courant1.10. Iedere gewone regel ineer- 0.10. Orikmaai. geplaatst woidt tegen twkkmaai. betekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Jranca per post, door het geheele Rij; Afiondeiltjke noinmers

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1