Bimteiilaiidsche Berichten. Grieksch geloof tegen de Joden, Polen en Tartaren op te zetten, houdt zich thans on- noozel en verklaart, dat het Diet inziet, waar toe zulke bijzondere maatregelen noodig zijn, en dat er geen sprake kan wezen van haat of vervolging bij de bevolking onderling. PORTUGAL. De algemeene vergadering van aandeel houders der Portugeesche spoorwegen heeft het ontslag van den Raad van bestuur aan genomen. Er zal nu eene commissie worden benoemd van zeven leden om voorloopig het bestuur waar te nemen. De dagbladen zeggen, dat de couponbe taling van de obligatiën der Portugeesche spoorwegen verzekerd is. B L G A ït IJ E. In een telegram gisteren te Sofia uit Kon- stantinopel ontvangen wordt gemeld, dat er uit Yemen zeer ongunstige berichten zijn ontvangen. De gouverneur van Yemen is in Sana ingesloten. Uit Konstantinopel zijn 2000 man naar Yemen op weg gegaan. Verdere versterkingen zullen onmiddellijk uit Syrië worden afgezonden. S E E Y I E. Onder de 17 personen, die op last der regeering vervolgd worden wegens verzet tegen de uitzetting der ex-koningin Nathalie, belmoren de oud-ministers Franasovitch en Popovitch alsmede kolonel Oreskoviteh. Zij zijn op vrije voeten gelaten, teneinde hunne verdediging te kunnen voorbereiden. A M E K I K A. De stappen, bij de rechterlijke macht in Amerika door de aanhangers van Parnell gedaan om te belettendat ingezamelde gelden voor de lersche mak aan zijne tegen standers worden gezonden, ziju mislukt. Een telegram uit New-York meldt, dat de minister vnn marine der Yereenigde Staten eene telegram heeft ontvangen van den bevelhebber in de Chineesche wateren, admi raal Belknap, waarin de berichten omtrent de vervolging der Christen-zendelingen worden bevestigd. De minister heeft aan de oorlogs schepen Alliance, Monocracy en Palmos bevel gezonden' zich gereed te maken om naar Shanghai te vertrekken. Uit Washington wordt gemeld, dat de Chileensche regeering het volgende decreet heeft uitgevaardigdDat alle handelingen van de agenten der congrespartij in vreemde landen alle gezag missen, daar het lichaam, dat hen aanstelde, niet wettelijk bestaat dat, zelfs indien bedoeld congres aan de wet eenig recht van bestaan kon ontleenen, het toch bij de verkiezingen op 29 Maart jl., het einde van zijn bestaan had bereiktdat het eenige wettige congres het lichaam is, hetwelk op genoemden datum werd gekozen; dat Batmaceda de wettige president is en hij, waar de omwenteling door hem wordt te keer Uit Geesjes oogen vooral sprak voor eene vrouw van haren leeftijd ongewone vastberadenheid. Het was of zij zeggen wilde «Bedenk u wel van uw besluit op dit oogenblik za! het afhangen of gij een dochter behouden of haar verliezen zult, om uwe nog overige levensdagen verlaten en in eenzaamheid rond te dolen." Jansen sloeg de oogen neder en sprak «Hebt gij geweten, Geesje, dat Willem hier is 7" »Neen vader, dat wist ik niet." «Heeft hij het geld nog?" «Ja, het ligt onaangetast, ook de rente heeft hij er bijgevoegd." «En wil hij het Flora teruggeven?" «Dadelijk; toen hij vernam, dat het haar be hoorde, heeft Inj zich daartoe bereid vei klaard." »Goed," zeide Jansen; «dan wil ik met hem spreken." En hij stapte Geesje voorbij, regel- techt naar de kamer, waar hij Willem bezig vond zijne papieren te ordenen. «Willem," sprak hij, «ik wil om Geesjes wil al het gebeurde vergelen." gegaan, sledhts den plicht vervult, die als zoodanig op hem rust. Uit Santiago wordt tevens gemeld, dat generaal Stephen, die zich met zijne leger- afdeeling op het grondgebied der Argentijnsche republiek bevindt, alle krachten inspant om zich weder met de hoofdmacht der regeerings- troepen te vereenigen, niettegenstaande de moeilijkheden, die hem door de Argentijnsche regeering ir den weg worden gelegd. Thans trekken de troepen van generaal Stephen over de, Cordilleras de los Andes, en bereikten daarbij reeds meermalen een hoogte van 12,500 tot 13,000 Eng. voeten. Zwaar hebben zij met sneeuwstormen te kampenin sommige passen lag de sneeuw ter dikte van 27 tot 33 Eng, voeten opge stapeld. In de Argentijnsche provincie Catamarca ïs een opstand uitgebroken. De ïnsurgeuten hebben het provinciaal gouvernement afge zet en een nieuw voorloopig bestuur gevormd. De opstand is te wijten aan plaatselijke oor zaken en geschiedde zonder ernstige rust verstoring. SCHIEDAM, 27 Jnnf 1891. De uitslag der herstemming. De Standaard erkentdat de nederlaag zeer gevoelig is. »üe wettige uitspraak van de stembus is alzoo," zegt zij, «dat het ministerie valt, en het beleid van 's lands zakenzoo inde Eerste als in de Tweede Kamer, geheel inde macht der liberalisten is. «Zij moeten dus nu optreden. s De Kamer is niet op het doode punt. «Van een Cabinet d'affaires kan geen sprake zijn. «Of ze willen of niet, doet er niet toe. De liberalisten zijn thans gehouden de gevolgen van hun actie te aanvaarden, en op hen rust, naar constitutioneelen eisch, de verplichting, om H. M. de Koningin-Regentesse trouwe raadslieden der kroon te leverendie zich voor deze vier jaren met de portefeuilles be lasten. «Voor de liberalen zeiven ware het allicht verkieslijk geweest, nog vier jaren lang een Cabinet d'affaires te laten optreden, om dan in heuschen zin, na een periode van stilstand, als redders van het vaderland te kunnen op treden. «Maar die kans is hun benomen. «Ze hebben thans in de Tweede Kamer een meerderheid, even groot ais waarmee het tegenwoordig Kabinet in 1888 begonen bovendien de Eerste Kamer geheel op hun hand. «Elke verontschuldiging ontbreekt dus. Er blijft voor hen geen uitweg. Als de keizer van Duitschland met de Sohenzollern de Noordzee weer ingaat, bieden de tegenwoordige minis- »Neon," riep Willem en sprong van zijn stoel op, «niet om Geesjes wil, maar man tegen man. Gij hebt mij er onder willen houden ik heb er mij zeiven bovenop geholpen, door welk middel, dat is mijne zaak. Ik heb enkel gebruik gemaakt van het strandgoed op het eiland." «Dat kwam u niet toe," viel Jansen hem in de rede. «Niet?" riep Willem spottend. «Zoudt gij dat meenen Komt dat dan misschien alleen toe aan de Sanders en de Larsen en de Bonke's en de Paulsen of hoe zij heeten, die zich allemaal door het strandrecht verrijkt hebben Gij hebt er geen gebruik van gemaakt, alleen omdat gij rijk genoeg waart." «ik zou het niet gedaan hebben, ook ai ware ik arm geweest." «Dat weet gij niet; gij weet niet, wat gij in andere omstandigheden zoudt gedaan hebben, in de hunne, in de mijne bijvoorbeeld. Doch ik wil het gelooven maar stem gij dan ook toe, dat al de anderen hetzelfde gedaan hebben als ik." ters hun ontslag aan, en lang eer Juli ten einde iszal het liberale Kabinet de zaken hebben overgenomen. «Een stel nieuwe mannen moet optreden, en de eer van de vlag eischt, dat geen enkel minister uit het oude Kabinet in het nieuwe overga. «Allerminst de heer Bergansius." De Standaard spreekt daarna een woord van berusting, om er «voor het oogenblik" alleen dit van te zeggen: «Negen mannen, die voor heel de wereld den Christus beleden, worden thans de Kamer uitgezet en vervangen door negen andere mannen, die óf atheïsten óf modernen zijn en in elk geval den Christus naar de Schriften loochenen. «Dat hebben dan nu de heeren Bronsveld en Bahlmann gedaan." Het Centrum werpt de schuld van den slechten uitslag voornamelijk op hen«die de anti-liberale banier hebben verlaten en willens en wetens voor de zegepraal dei- liberalen propaganda hebben gemaakt." Voorts schrijft het blad: «Het verlies der anti-revolutionnaire partij moge in een enkel district als Gouda voor een deel aan weinige dissidente Katholieken zijn toe te schrijven, haar zwaarste verliezen leed zij door het inwerken der synodale partij. Werd reeds met gretigheid gebruik gemaakt van de goddank niet zeer vrucht bare hulp der katholieke dissidenten, met nog meer voorliefde aanvaardde men de bemoeiingen der synodale predikanten, die in hun ongeloovige godzaligheid belang heb ben bij het standhouden der «Groote Kerk", die zoowel Ds. Buitendijk als Mr. Levy onder haar verdedigers telt. De synodale invloed kwam der katholieke partij mede op een allergevoeligst verlies te staan. De man, die om zijn bekwaamheid, zijn talent en werkkracht in het parlement van elk beschaafd land een vasten zetel zou hebben, werd met een zeer geringe meer derheid in het district Wijk-bij-Duurstede geslagen door een liberaal vaa onbekende waarde voor land en volk, maar die de aan beveling had van de synodale partijwier haat tegen den Roomsche en haar volgelingen zelfs tot buitensporigheden deed overslaan. De ontnuchtering kan niet uitblijvenhet gezond verstand en vooral de christelijke geest van het Nederlandsche volk staan Ons daarvoor borg. Ontegenzeggelijk is dat gezond verstand en die christelijke geest, ondanks alle verwarring, ook bij deze verkiezingen over het algemeen genomen, bewaard ge bleven. De anti-liberale samenwerking moge verliezen hebben geledenzij bleef toch ge handhaafd. De uitslag der verkiezingen in Delft, in Schiedam, in Amersfoort bewijst dit vol- Misschien wel," zeide Jansen, «Neen, niet misschien, maar zeker, zonder eenigen twijfel. Nu ik echter weetik ben het zoo pas gewaargeworden dat de eigenares van het geld nog in leven is, nu sta ik :'Btaf, kapitaal en intrest. Wie heeft nu nog iets te mijnen laste in te brengen? Ik heb, het is woar, het strand recht op eigen hand uitgeoefend, maar heb er noch iemand op het eiland, noch iemand anders door benadeeld. De eilanders hadden er geen recht op, evenmin als ik, nu de eigenares bekend is. Wat hebt gij nog tegen mij?" «Niets," spiak Jansen; «wij willen vrede slui ten en hij stak Willem de hand toe. «En niet om Geesjo's, maar om mijn zelfs wil vroeg Willem, die nog aarzelde de toegestoken hand te vatten. «Ook om uw zelfs wil," zeide Jansen, «Gij hebt gemeend in uw recht te zijn; de zaak is ten beste uitgeloopenwij kunnen er verder over zwijgen." Willem iegde nu zijne hand in die van den grijs aard en gearmd stapten beiden naar de fabriek, doende. Openlijk werden van katholieke zijde voor die districten liberale candidaten aan bevolen en de dissidenten ontzagen zich zelfs niet deze districten te bereizen ten gunste van Tak c. s. In geen der drie distrieten is echter een liberaal gekozen. Een teekenend verschijnsel inderdaad, dat slechts bewijzen kan hoe de invloed van degenen onder ons, die van de meerderheid der liberale partij heil verwachtenveel zwakker is dan door sommigen werd ver moed Het Centrum troost zich verder met de veronderstelling, «dat zelfs spoedig zal kunnen worden geconstateerd, welke »voordeelen" het land en onze zaak van de tegenwoordige meerderheid te wachten heeft." Voorts wordt aan hetzelfde blad geschre ven uit Wijk-bq-Duurstede over de stemming aldaar: De strijd is door de Katholieken verloren, maar op eervoile wijze. Niet door ontrouw van eigen pavtijgenootenmaar door het verval der anti-revolutionnaire partij, die op geweldige wijze door de synodalen is bestookt gewordenis de val van den «Roomsche" bewerkt. De liberale partij en de synode, ziedaar de nieuwe Nederlandsche Janus, voor wien het christelijk monsterverbond hier tijdelijk heeft moeten bukken. 4 De Tijd hoorde in de uitspraak van de stembus de doodsklok luiden over de anti- revolutionnairen. Zij schrijft: «Wij voorzien, dat men zal trachten teri aanzien van deze verkiezingen een legende ingang te doen vinden, en wel dezedat het de katholieken zijn geweest, die door hurt halsstarrigheid, onhandelbaarheid, of hoe men verder zal goedvinden het te betitelen, aan het bestaan van het Kabinet en aan de regeering: der rechterzijde een einde hebben gemaakt- «Dit nu is met de waarheid volkomen in strijd. En de val van het Kabinet èn het einde eener vereenigde rechterzijde lagen nu een maal in den aard der zaken-zei venzij zijn het gevolg van een groot getal feiten en gebeurtenissen, van de geheele geschiedenis der laatste drie jarendoch de onloochenbare verzwakking der anti-revolutionnaire partij speelde daarbij een hoofdrol. «Alleen daardoor ook wordt het verklaar baar, hoe districten, welke bijna geen katho lieke kiezers tellen, zooals Bergum, Wolvega en Ridderkerk, bij deze verkiezing voor de anti-revolutionnaire partij verloren gingen. «Wat de kracht uitmaakt der katholieken, is: dat zij zeker ziju van elkander, dat zij weten, dat de katholieke partij, er gebeure wat wil, op Nederlandschen bodem een onuitroeibaar bestaan heeft. Kan dit laatste ook gezegd worden van de partij der anti- revolutionnairen waar zij door Lombard i en Geesje werden ge wacht. «En nu moeten wij verschooning vragen," zoo- wendde zich Jansen tot Lombardi, «voor al het geheimzinnige bij dit onverwachte wederzien.. Weet, mijnheer, dat wij oude bekenden zijn, uw' ingenieur en ik; wij waren met ongenoegen vaneen- gegaan en zijn nu verzoend, 't Was een geheel onverwacht toeval, dat ons hier in uwe fabriek te zamen bracht" «Mejuffrouw uwe dochter heeft het zich ge-, noeg aangetrokken," zeide Lombardi. «Geen wonder," hernam Jansen. «Zij dacht zeker, dat dit op moord en doodslag zou uit- loopen, want wij zijn Friezen, mijnheer Lom bardi, een koppig ras." «Daar weet ik alles van," zeide deze. «Ik heb niet tevergeefs tien jaar te Hamburg ge woond." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6