"Victoria opwachten, terwijl de kroonprins en de kroonprinses zich aan het station te Windsor zullen bevinden. Na afloop van zijn bezoek gaat Wilhelm gedurende 14 dagen een tocht maken langs de Schotsche kusten met het keizerlijk jacht Meteor. In een hoofdartikel bespreekt de Standard de door haar ontvangen tijding van het be zetten der provincie Luang Prabang, beoosten de rivier Mekong, door Fransche troepen. Het blad vreest dat uit de aanspraken welke Frankrijk doet gelden op het grondgebied van Siam, verwikkelingen met China zullen voortvloeien. De Standard maakt een telegram uit Bang kok openbaar, volgens hetwelk Fransche troepen de provincie Luang Prabang hebben bezet, op het bezit van welke provincie het koninkrijk Siam beweert recht te hebben, DUITSCH1ASD. Alle Berlijnsche avondbladen wijden sym pathieke artikelen aan Nederland, naar aan leiding van het bezoek van het keizerlijk echtpaar aan dat land. De National Zeitung wijst op de stamverwantschap tusschen de beide volken en de oude betrekkingen tus schen de dynastie der Hohenzollern en het huis van Oranje. Duitschland heeft zelfs in geval van oorlog geen bondgenootschap met Nederland noodig, maar enkel diens onzij digheid. Met het bewaren van de neutraliteit, die overeenkomt met Nederlands wenschen, strooken Duitschlands belangen volkomen. De Bondsraad heeft besloten in de tweede week van Juli a.s. met vacantie te gaan. De Beichtanseiger bevat de wet tot beteu geling van den slavenhandel. De minste over treding wordt met drie jaar gevangenis gestraft. De uitgestrekte artillerie-werkplaatsen te Dortmund zijn grootendeels door brand ver nield; de schade is ontzettend. De werkstaking in de dokken te Bremer haven is geëindigd, daar wederzijds con- cessiën zijn gedaan. fSANEBIJE. Formeel wordt gelogenstraft het bericht van de Standard dat de Fransche troepen de provincie Luang Prabang hebben bezet. De mededeelingen van De Blowitz aan de Times, over zijn onderhoud met graaf Munster ten aanzien van Bismarck, worden tegenge sproken. OOSTENRIJK. Alle dagbladen wijden aan de verlenging van het drievoudig verbond hoogdravende artikelen of doen het groote belang er van uitkomen als eene gebeurtenis, welke in hunne oogen den wereldvrede verzekert. ITALIË. Koning Umberto heeft, mild als altijd, eene sorn van 35,000 lire geschonken tot leniging van den nood dergenen, die schade hebben geleden bij de ontploffing van de kruitfabriek te Rome en de jongste aardbevingen enoi- kanen. Uit Rome wordt gemeld, dat de jongste ^parlementaire ongeregeldheden" ten ge volge hebben gehad, dat de eerste der openbare vergaderingen, welke aldaar tegen het Drievoudig Verbond zouden zijn gehou den, verloopig is uitgesteld. RUSLAND. Te Cherson zijn Zondag ongeregeldheden tegen de Israëlieten uitgebroken, maar spoe dig onderdrukt Een ernstiger oproer brak te Tam bow uit, waar een volksmenigte korenmagazijnen be stormde en plunderde en waar de troepen met geweld de rust herstelden. Er werd daarbij op het volk geschoten en men spreekt van dertig dooden. Ook onder de arbeiders van den Koslow- Rjasan-spoorweg brak een oproer uit, omdat de directie een belofte, na de jongste werk staking gegeven, niet vervulde. De Novorossiski Telegraf het voornaam ste Zuidrussische blad, maakt eene officieele kennisgeving openbaar van de gouverneurs der provinciën Kieff, Podolië en "Wolhynië, waarbij allen vreemdelingen wordt aangezegd dat zij binnen zekeren tijd Russen moeten worden of anders het land hebben te ver laten. Aan degenen die onroerend goed be zitten, wordt een bepaalde tijd toegestaan om dat goed te verkoopen. Zij die Russen wordenmoeten gedurende 10 jaren hun tegenwoordig domicilie behouden. De opperrabbijn te Odessa heeft dengou- neur vergunning gevraagd om den joodschen boete- en vastendag te doen houden. De gouverneur heeft dit geweigerd, onder hij voeging dat hij, zoo noodig, de joodsche kerkgangers uiteen zou doen jagen en de synagogen doen sluiten. Het heet dat de czaar het voornemen heefthet gouverneur-generaalschap voor Zuid-Rusland te herstellenen daartoe te benoemen een der groothertogen, met gelijke macht als grootvorst Sergius te Moskou heeft. AMERIKA. Uit Buenos-Avres wordt gemeld, dat te Catamarca de autoriteiten in hunne funetiën zijn hersteld. Uit Iquique wordt gemeld, dat er volgens gerucht tusscheu Huasco en Coquimbo be langrijke gevechten te land en ter zee heb ben plaats gehad. Bijzonderheden ontbreken. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 2 Juli 1891. Meldden wij in ons vorig nommer dat het plan bestond het "Westerhavenhoofd met de Nederlandsche, de Duitsche en de Schie- damsche vlaggen te tooien, wanneer Duitsch lands keizer onze gemeente voorbïjstoomt, thans kunnen wij als zeker mededeelen dat zulks geschieden zal. Het dagelijksch bestuur der gemeeDte zal zich ook op het perron van het spoorweg station bevinden wanneer de trein waarin Hunne Majesteiten zich bevinden, deze ge meente voorbijstoomt, teneinde de vorstelijke reizigers te salueeren. De Staatscourant meldt: Heden zijn Hunne Majesteiten de keizer en keizerin van Duitschland met Hoogst- dezelver gevolg te halftwee uur te Amster dam aangekomen en door Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Weduwe, Regen tes, hartelijk verwelkomd. Bij de aankomst waren, behalve Harer Majesteits gevolg, aanwezig de ministers der kroon en verschillende hooge civiele en mili taire autoriteiten. Van IJmuiden tot Amsterdam werden hunne Majesteiten begeleid door den gemeenteraad van Amsterdam. Op last van H. M. de Koningin-Regentes zullen alle generaals en kolonels in actieven dienst, in de residentie aanwezig, big ont vangst van Hunne Majesteiten op Vrijdag a.s. aan het station van den staatsspoorweg aan wezig zijn. De eerewachten aan het paleis zullen worden gecommandeerd door den kapitein jhr.W. G. van der Wijck. van het 1e bataljon grenadiers, en door den kapitein A. Evenwel van het 2e bataljon grenadiers. Bij vertrek uit de residentie zal eene compagnie jagers als eerewacht aan het station worden opgesteld. Bij de eerewachten zullen de regiments- en bataljons-commandanten aanwezig zijn. Bij kon. besluit zijn benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Ko ningin: de gepens. generaal-majoor jhr, W. I. A. Storm de Gravede met rang van kolonel gepens. luit.-kol. H. Beijerman; de luit.-kol. jhr. V, A, de Pesters, commandant van het korps rijdende artillerie; zoomede de kolonel J. van Someren Brand, commandant I der dienstdoende schutterij te Amsterdamzijn de gepens. luit.-generaa! van het leger in Ned. Indië K. van der Heijden, en de gen.- majoor, chef van den generalen staf van voormeld leger A. R. W. Gey van Pittius, eervol ontheven uit de positie van adjudant in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning en benoemd tot adjudant in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin. Bij min. beschikking is met 1 Juli benoemd tot directeur van het rijksmuseum van oud heden te Leiden dr. W. Pleyte, thans con servator bij dat museum. Van goed onderrichte zijde schrijft men aan de Amh. Ct.: Het bericht betreffende de betaling der kosten voor de ontvangst van den keizer van Duitschland lezende, vond ik aan het slot er van de woorden: ïQuartum non datur". Bijna zou ik geneigd zijn dit te vertalen door »Er wordt geen kwartje gegeven". On waar is het bericht van het Nieuws, dat de Regentes de kosten van de versiering van Amsterdam betaalt. Ailes wordt uit de ge meentekas bekostigd, maar het gemeentebe stuur hoopt, dat uit den staatskas een tege moetkoming zal gegeven worden. Dat is de zuivere waarheid. De Koningin betaalt alleen de kosten van het inwendig opknappen van het paleis. In het Vaderland lezen wij onder het opschrift Beleefdheid of het volgende: De beteekenis der mededeeling in de Staats courant, dat het bezoek van den Duitschen keizer door de Koningin-Regentes en door de natie op hoogen prijs wordt gesteld, wil ons niet duidelijk worden. "VVij meenden dat de Staatscourant het orgaan was, waardoor de regeering sprak tot de natie. Aan haar behoeft men niet mede te deelendat de Regentes een be leefdheidsbezoek waai'deertwat vanzelf spreekt. Nog minder, dat de natie het bezoek op hoogen prijs stelt, iets wat de regeering trouwens verzekertzonder dat blijktop welken grond zij tot deze verzekering ge rechtigd is. Natuurlijkdat de natie een beleefdheidsbezoekde Regentes gebracht om Harentwille waardeert en "dat zij bereid moet zijn den hoogen bezoeker van haar Vorstin beleefd en waardig, desnoods met eenige staatsie te ontvangen, maar wat reden heeft zij voor zich dit bezoek op hoo gen p r ij s te stellen En in elk geval waartoe zoo iets in de Staatscourant gezegd? Is het nommer van Dinsdag met deze conventioneele phrase be stemd om, met of zonder zwart-wit-rood randje, aan den Duitschen monarch te wor den gezonden Wij vreezen hier de sporen te ontwaren van een meer Duitschen dan Nederiandschen karaktertrek van een onderdanigheid, die tegenover niemand zoozeer als tegenover den Duitschen keizer behoorde te worden ver meden. Er is meer, dat ons in de ontvangst van den keizer niet aanstaat Waarom sjuffrouw Eendracht" op den Dam zoo zorgvuldig ver borgen De dame is niet fraai, dat is waar, maar de versiering is ook niet fraai. En al is liet monument niet schoon, wansmake lijke monumenten vindt men ook elders, wel, het verlevendigt de herinnering aan een schoon tijdperk onzer historie. Moet dat tegenover een Duitsch vorst met het monu ment worden weggemoffeld? Tegenover de opgeschroefde drukte, waar toe dit keizerbezoek aanleiding geeft, deed het ons goed de kalme en waardige taal te lezen van een Amsterdammer, die een bro- churetje schreef»Hoe moeten wij den keizer van Duitschland ontvangen?" Wij moeten, zegt hij, den keizer ontvangen »zoo goed mogelijk", dat wil zeggenmet al den eerbied, dien men aan een vorst verschuldigd is, vooral aan den machtigen vorst, die reeds bewees op dien eerbied recht te hebben met al de voorkomendheid en beleefdheid, die wij verschuldigd zijn aan den gast van onze geëerbiedigde Koningin, en ook met al de gastvrijheid, die wij evenzeer verschuldigd zijn aan iederen vreemdeling, die ons met een bezoek vereert en zich eenige dagen aan ons toevertrouwt." Toch moeten wij niet meer sympathie be tuigen dan wij gevoelen en sommige dag bladen ons zouden willen opdringen, en vooral niet meenen, dat wij dankbaarheid verschul digd zijn aan Duitschland, dat zijn verove ringen niet verder heeft uitgebreid Dat de Nederlanders geen Duitsche rosetten dragen en geen Duitsche vlaggen uitsteken hoogstens een Duitschen wimpel, om de in tentie aan te geven. skaat de keizer van ons den indruk krijgen, dat het Hollandsche volk waardig, beleefd en gastvrij is; dat het de eer van zijn bezoek heeft weten te waardeerendat het echter trotsch is op zijn nationaal karakter, zijn nationale vrijheid als zijn hoogste goed be schouwt, en, mocht het er op aankomen om te strijden, het nog even ontembaar zou zyn> als voor driehonderd jaar. »De keizer zal er ons des te hooger om achten." De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Juni 1891 589,683 reizigers met een opbrengst van f 44,224,29, tegen 546,010 reizigers met een opbrengst van f40,303,25 in Juni 1890. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1891 heeft bedragen 2,794.302 reizigers met een ontvangst van f214,493,17ys, tegen 2,778,044 reizigers met een ontvangst van f 208,413,55i/s over datzelfde tijdvak in 1890gevende dit jaar een vooruitgang van 16,258 reizigers en een vooruitgang van f6,079,62 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van 1891 beliepen f89,368,35, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1890 f81,030,48 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1891 beiiep f 303,861,52'/s, terwij! die over datzelfde tijdperk in 1890 f 289,444,03 beliep. Hr. Ms. Zeehond, welke te Amsterdam wordt gebouwd en ter bescherming van de visscherg moet dienen, wordt geheel van staar vervaardigd en zal, behalve eene machine voor eene 10-mijls-vaart, een groot zeilver- mogen krijgen. Het hoofdbestuur van het genootschap van nijverheid in Groningen heeft van de afdee- lingen antwoord verzocht op de vraag: Acht gij het wenschelijk, dat het hoofdbestuur zijne adhaesie betuigt aan het door de afd. Leens opgezonden adres aan H. M. de Koningin- Regentes, betreffende de oprichting van bu reaux tot onderzoek van levensmiddelen, koop waren en voorwerpen van dagelijksch ge bruik?" Dertien afdeelingen hebben zich beslist voor de opzending van een adres uitgesproken. Het hoofdbestuur heeft in dien geest besloten. Dinsdagavond had in het Agneta-Park te Delft de eersten-steenlegging plaats voor het gebouw waarin een boekdrukkerij zal worden opgericht voor de Ned. gist- en spiritusfabriek. Van de buitengewone druktewelke in. verband met het feest in Amsterdam, giste ren op het Holl. spoor te 's-Hage heerschte, maakte een zakkenrolter gebruik om aan een heer, die met den sneltrein van 10 u. 32 in. in Den Haag kwamzijne portefeuillein houdende ruim fiOO aan bankpapier, te ontfutselen. Terstond werd de politie met het voorgevallene in kennis gestelddoch de dader was reeds gevlogen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2