n. Post- en Telegraphie, In de hoofdplaats van het kiesdistrict "Veendam zal de heer mr. P. J. G. van Diggelen, te Zwolle, dezer dagen eene politieke rede voor de kiezers houden. Te Eibergen werd Zondag eene waasehu- wing ontvangen uit Duitschland om het vee uit de weilanden aan de Berkel te halen, daar dicht bij de grenzen een wolkbreuk had plaats gehad, zoodat er hoog water te wachten was. De waarschuwing was niet voorbarig, daar onder de buurtschap Prekken, gemeente Eiber gen, het weiland reeds onder water staat. Ook te Borkelo is het water weder was sende, zoodat er groot gevaar bestaat, dat s het reeds gemaaide hooi verlorengaat. Te Vucht en omstreken ontlastte zich gister middag 2 uur een zwaar onweder, vergezeld van hagelslag. Er vielen hagelsteenen als duiveneieren. Vooral te Gemonde heeft de hagel groote verwoestingen aan den te veld staanden oogst toegebracht, terwijl mede aldaar veel glas ruiten en dakpannen stukhagelden en boomen omwoeien. Men schrijft ons uit Moergestel van gisteren Hedennamiddag circa twee uur hadden wij hier een groot kwart uur eene zware donder bui met hagelslag; hagelsteenen vielen er als duiveneieren zoo groot. De geheele oogst is vernieldde takken der boomen, die met schoon ooft prijkten, liggen tegen den grond, het graan ligt plat op het veld alsof het ge- dorscht was, de aardappelen, boonen en erw ten, alles is totaal te niet. De glazen der huizen zijn aan gruizelementen geslagen en de gordijnen stukgehageld. Uit Oosterwijk wordt ons geschreven: Een hagelslag zooals bij menschengeheu- genis niet in deze streken bekend is, heeft onze gemeente geteisterd. De schade hierdoor veroorzaakt is niet te berekenen. Er vielen hagelsteenen ter grootte van een klein kippenei en circa 25 gram wegende. In de zoogenaamde kleine heide is niets hoe genaamd overgebleven; de aardappelen, de boekweit en het koren kunnen als verloren beschouwd worden. (W. B. Ct.) Gisteren sloeg de bliksem in den windzaag molen van den heer L. Pennings teKessel, waardoor hij geheel vernield werd. Door politie-agenten te Amsterdam is Zondag 11. in bewaring gebracht een 17-jarige jongen, die op den O. Z. Voorburgwal een beschonken persoon had ontzet, een agent de sabel had ontrukt en een anderen agent daarmede een slag toegebracht had, waarna hij dit .wapen te water had geworpen. Volgens verklaring van een der agenten zijn bij die gelegenheid vóór de Lange Niezel uit het publiek twee schoten op de agenten gelost. Door aanhangers der volkspartij in Schoter- land wordt daar een bakker geboycot, omdat deze voor de verkiezing van Treub geijverd heeft. Men koopt niets meer bij den man. Te Bennekom trok een kind van den land bouwer Van B. een ketel met kokende koffie van de tafel. Het kreeg den inhoud over het hoofd en werd daarbij zoo ernstig gebrand, dat het aan de gevolgen overleed. Aan het station te Rozendaal kwamen Dinsdagmiddag twee heeren tot de onaange name ontdekking, dat hunne portefeuilles met 1540 frank waren verdwenen. Botterdam, Hedenvoormiddag is alhier aangekomen het keizerlijk stoomjacht Hohen- sollern. Het jacht werd gemeerd op de daar voor bestemde plaats aan de Boompjes, achter het wachtlokaal voor bootwerkers. Pernis. De vischsloep Drimmelmi, stuur man C. B. Zwanenburg, Dinsdagavond laatal- hier binnengekomen, bracht mede het lijk van den matroos Hendrik Verhagen. Deze was in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, toen hij met eene zware koorts te kooi lag, daaruit aan dek gekomen, en onder het uitroepen «daar gaat ie", overboord gesprongen. Toen het gelukte hem met de jol aan boord te halen, was hij reeds dood. De ongelukkige laat eene weduwe met drie jonge kinderen na. 's-Grarenhage. Bij gelegenheid van het bezoek van den Duitschen keizer aan de residentie op Vrijdag a,s., zullen de departe menten van algemeen bestuur, de gemeente gebouwen (met uitzondering van het bureau van den burgerlijken stand) en de scholen gesloten zijn. Amsterdam. Gistermiddag werd door het Duitsche keizerpaar een bezoek gebracht aan het rijksmuseum, dat met groote belang stelling werd bezichtigd. Daarna was er gala diner ten hove, waaraan 110 gasten aanzaten. Toen de eerste gerechten rondgedragen waren, stonden op een eenvoudig teeken van H. M. de Koningin-Regentes allen van hunne zitplaatsen op. H. M. bracht een korten heildronk uit op den keizer en de keizerin van Duitschland, waarmede H. M. hare gasten tevens het welkom in Nederland toeriep, De muziek der grenadiers en jagers, die op het binnenplein was opgesteld, hief hierop de Duitsche volkshymne: Heil der im Sie- ger kram aan. De keizer beantwoordde den heildronk der Koningin-Regentes spoedig. In hoofdzaak zeide Z. M.: «Mijn dank, mijn besten dank, uit den grond mijns harten mijn innigen dank. Als Hohenzollern ben ik bijzonderen dank verplicht aan het Huis van Oranje- Nassau, omdat een mijner voorvaderen zijne opleiding in dat Huis erlangde en de goede zeden en gewoonten daarvan had overge nomen". Deze woorden werden in het Duitsch uitgesproken, terwijl Z. M. in het Neder- landsch zijn toost besloot met deze woorden »Ik drink op de gezondheid van H. M. de Koningin-Regentes", en hierop Harer Majes- teits hand vattende, kuste hij die hoffelijk. De muziek hief hierop het Wilhelmus van Nassauen aan. Meer toosten werden niet uitgebracht, ook de muziek liet zich verder niet hooren. Bij de groote taptoe op den Dam, waaraan alle muziekkorpsen van het leger deelnamen, was eene buitengewone massa volk op de been, die de circulatie op sommige uren schier onmogelijk maakte. Het spelen der volkslie deren wekte ongemeene geestdrift. Meermalen verschenen de Koningin-Regentes, de keizer en de keizerin op het balkon. De Nederlandsche volksliederen werden uit volle borst door het publiek mede aangeheven. Bij het Wilhel mus" was de geestdrift zoo groot, dat de Koningin en de keizer wederom zich op het balkon vertoonden, de keizer gedurende het lied de hand ten eeresaluut onafgebroken aan den helm houdende. Toen de laatste tonen waren weggestorven en er aan het gejuich geen einde kwam, ontblootte de keizer het hoofd en zwaaide met den helm het volk toe, ten teeken van instemming met deze geestdriftige uiting van nationaal gevoel. Na de Duitsche deputatie ten paleize ont vangen te hebben, werd door Hunne Majes teiten een bezoek gebracht aan het Burger weeshuis, waar door drie weesmeisjes aan de Koninginnen een fraaie ruiker werd aange boden. De keizerin en de Duitsche hofdames lieten zich omtrent het kostuum door de weesmeisjes zeiven inlichten. Meermalen drukte de keizerin de hand van jeugdige weezen en zeer voldaan met dit bezoek verlieten de vorstelijke bezoekers deze stichting, om zich daarna naar het stadhuis te begeven, waar in burgemeesterskamers eene histori sche tentoonstelling was gearrangeerd van voorwerpen waaraan voor Amsterdam herin neringen zijn verbonden, welke in hooge mate de aandacht der vorstelijke gasten trok. Na eenige ververschingen gebruikt te hebben, werd op verlangen van den keizer een bezoek gebracht aan het praalgraf van De Ruyter in de Nieuwe Kerk, waar aan Neerlands grootsten zeeheld door keizer Wil helm II een stille hulde werd gebracht. Naar men zegt, zal het vuurwerk, dat heden zal worden afgestoken, van buitenge woon belang zijn. Het groote stuk, dat den slag bij Chatham voorstelt, waar De Ruyter in 1667 de over winning op de Engelschen behaalde, heeft eene breedte van niet minder dan 300 voet 1 De wapens van Nederland en Duitschland zijn het eene 50, het andere 40 voet breed. Het beeld des keizers is 60 voet hoog. De voorstelling van de Niagara strekt zich over niet minder dan 150 voet uit. De draaiende zonnen van de gewone pro gramma's zullen wel een weinig overschaduwd worden door die van dit vuurwerker zijn er bij van 30 voet in omtrek. Nog grooter misschien zal het effect zijn van de «bommen", welke een buitengewonen omvang hebben. De «fluitende raketten" zijn voor ons land iets geheel nieuws. Na de losbarsting, hoog in de luchtverspreiden zij eene menigte klein vuurwerk, dat een iluitend geluid laat hooren. 's Keizers bezoek aan Amsterdam. Amsterdam, 1 Juli 1891. 't Was nog heel vroeg in den morgen, toen ik mij hedenochtend aan boord van een der feestelijk getooide booten begaf, die in grooten getale aan de De-Ruyterkade gemeerd lagen. Toen ik mijn woning verliet, viel het mij onmiddellijk op dat de straten van Amsterdam een geheel ander aanzien hadden dan op ge wone dagen. Anders ziet men gewoonlijk 's morgens tusschen vijf en zes uur zich groepjes werklieden naar hun werkplaatsen begeven, en heerscht er in de lange straten een kalme rust. Noch van de werklieden noch van de rust was hedenochtend iets te bespeurende eersten hadden namelijk voor het grootste deel van hunne patroons een vrijen dag gekregen en de rust werd op vele plaatsen door lustige feestvierders, hetzij te voet of per as, gestoord. Op weg van mijn woning naar de De- Ruyterkade zag ik op verschillende plaatsen, hoofdzakelijk op het Damrak, vele nijvere handen bezig met het samenstellen van tribunes. Over het algemeen heeft m. i. een Amsterdammer een bizar begrip van het woord «tribune". Ik zag nl, zulke dwaze samenstelsels, dat ik me zelf afvroeg hoe het mogelijk was dat er levensmoede menschen gevonden zouden worden, om op die verheven zitplaatsen tegen betaling van «idem zooveel" aan hun bestaan een einde te maken. Stel u voor dat men voor enkele huizen uit het dakvenster over de daklijst eenige planken bevestigd en daaromheen een leuning getim merd had, ongeveer in den trant van dien om de viaduct der stoomtram bij Oud- Delftshaven. Ten zes ure precies stoomde ons vaartuig op naar IJmuiden. Niettegenstaande het vroege morgenuur waren reeds veie schip pers begonnen hun vaartuigen met keur van vlaggen te sieren, en werden de koffiehuizen langs het 13 met guirlandes van groen en vlaggen-tropeeëu behangen. Ter hoogte van de houthaven waren de oorlogsbrikken Castor en Pollux benevens twee monitors en twee kanonneerbooten opgesteld, om bij het passeeren van Z. M. den keizer de noodige eer te bewijzen. Overal langs onzen tocht zagen wij van bijna ieder huis en iedere hofstede de drie kleur wapperen, die bij velen gepaard ging met de Duitsche vlag. Na onze aankomst voor de sluizen te IJmuiden werd er door velen van de ge legenheid gebruik gemaakt om zich aan wal te begeven, en naar de ingang der haven van IJmuiden te wandelen. Ook ik heb dien tocht medegemaakt en ben recht ver heugd deze wandeling gemaakt te hebben. Nooit zal ik zeker den indruk, daar ontvan gen, vergeten. Duizenden bij duizenden toeschouwers ver drongen zich op de pieren van IJmuiden of hadden zich gemakkelijk in het zand daarom heen geïnstalleerd. Een frisch koeltje dat zich langzamerhand tot een aardige bries had ontwikkeld, kwam ons in het brandend zon netje zeer te stade, en met belangstelling wachtte ieder op de dingen die komen zouden. Niet lang duurde het of aan den horizont werd men eenige lichte en donkere punten gewaar, die, hoe nader zij kwamen, des te duidelijker te onderscheiden waren. Het was de Hohenzollern, 's keizers jacht, dat gevolgd werd door de Hollandsche oorlogsschepen die het ter hoogte van Egmond-aan-Zee hadden ontvangen en met de noodige saluut schoten hadden verwelkomd. II oe nader het kwam, des te beter kwam de elegante sierlijke vorm der Hohenzollern uit, eu maakte in haar oogverblindende wit heid, rijk met verguldsel beladen, in de zon een prachtig effect. Daarachter volgden de groote zware oorlogsschepen, die alle in rijken vlaggentooi prijkten. Te ruim tien uren bulderde het eerste saluutschot van uit het fort te IJmuiden en ongeveer ten halfeif ure stoomde de Hohenzollern onder het voort durend gejuich der dichtsaamgepakte menigte de haven van IJmuiden binnen. Op den steiger werden Z. M. en de keizerin ontvangen door den vice-adniiraaï De Casembroot, terwijl aan de keizerin twee bouquetten werden aange boden. Voorafgegaan door den burgemeester van Velzen, wandelde liet hooge gezelschap door de overdekte gang naar het Aviso Jagd, dat aan de andere zijde der sluis lag. Te ongeveer halftwaalf stoomde dit vaar tuig langs de versierde kaden en de vele stoombooten met kijklustigenen werd on middellijk gevolgd door H. M. pantserdekkor- vet Sumatra en een aldaar aanwezigen rammonitor. Bij het voorbijstoomen van onze booten stond Z. M. op de brug. Hij was gekleed in admiraals-uniform en droeg het grootkruis der Militaire Willemsorde. Bij het passeeren speelden de verschillende muziekkorpsen, die zich aan boord der kleine pleizierbooten be vonden, het «Heil dir im Siegerkranz", dat door Z. M. op militaire wijze .salueerend werd aangehoord. Bij het voorbijstoomen van H. M. Sumatra had er een eigenaardige betooging plaats. Het muziekkorps der marine, dat daar aan boord was, speelde de volksliederen, en de diverse kleine korpsen, die zich op onze booten be vonden, vielen onmiddellijk daarop in met het «Wilhelmus van Nassaue". Toen scheen er aan het gejuich en gejubel geen einde te komen, het was of de daar vereenigde Hol landers blijde waren een warme hulde te kunnen brengen aan de Nederlandsche ma rine die zich bij deze gelegenheid zoo uit muntend van haar taak heeft gekweten. De schout-bij-nacht Bogaert, die op de commando brug der Sumatra stond, salueerde eerst op militaire wijze, maar toen het gejuich bleef aanhouden en steeds sterker werd, nam hij zijn steek af en wuifde de duizenden om standers daarmede toe. Hk. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Maasdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag 4 Juli, des morgens te 9.30 uur. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3