A0. 1891. Zaterdag 4 Juli N°. 7791. KENNISGEVING. rij f - e n -v© ©rt:gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. JBuitcïilandschc Berichten. duitschland. Binnenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal Jraneo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke norainers 1.85. - 2.50. - 0.10. BVRüAVi BOTKH8TKA.1T, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eane Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Drieham, geplaatst wordt tegen twbbhaal berekend. Zitting der Commissie van onderzoek voor de Sebuttery. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, maken bekend, dat de Commissie uit het Plaatse lijk Bestuur, benoemd ingevolge art. 15 der wet op de Schutterijen, hare tweede gewone jaarlijk- eche sitting zal houden op Woensdag den 15n Juli a.s„ des namiddags ten 6 ureten Raadhuize, tot het onderzoeken van de al of niet gegrond heid der redenen die tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der Schutterij, door de inge schreven en geloot hebbende personen van dit jaar en dooi de reeds vroeger ingelijfden zijn ingebracht, alsmede tot het onderzoek der nom- merverwisselaars. Dienende verder tot onderricht dat zij, die niet voor de Commissie mochten verschijnen, gehouden zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en mitsdien fumal t oor den dienst der Schutterij worden aangewezen. Schiedam, den 3den Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK. VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. Onderhet opschrift »Het bezoek des Keizers in Nederland" geeft de National Zeitung een hoofdartikel, waarin zij, na hare hoogst gunstige verwachting omtrent de ontvangst van het keizerlijk echtpaar te hebben uitge sproken, het volgende zegt »De dwalingen, die na de groote omkee- Tingen van 1866 en 1870, deels onder in vloed van thans vervallen persoonlijke om standigheden, in de openbare meening tus- schen de heide landen waren ontstaan, zijn sinds lang verdwenen. In Nederland gelooft -wel niemand meer, dat de Duitsche politiek eene apangermanische", tegen de zelfstan digheid van Nederland gerichte politiek is. Eu bij ons heerscht ten opzichte van dat land slechts de sympathieke gezindheid, die haren oorsprong vindt in de stamverwant schap, de oude betrekkingen tusschen de Huizen van Hobenzollern en Oranje, de achting voor de roemrijke geschiedenis, wier voornaamste tijdperk van heldenmoed door •Schiller verhaald en door Goethe dichterlijk ■verheerlijkt is. »Keizer Wilhelm komt te Amsterdam juist terwijl Europa vol is van het bericht der vernieuwing van het drievoudig verbond. ■Bij eene op sensatie en gissingen gegronde politiek ligt het voor de hand, alsnu te ver moeden, dat er van Duitsche zijde kon wor den getracht, het koninkrijk der Nederlanden in den Europeeschen vredesbond tot de een of 1 andere werkzame deelneming te betrekken, vooreen practise!» polïtieken denker zou echter zulk eene poging, ook wanneer geene andere redenen er tegen bestonden, reeds zijn uit gesloten, wanneer men bedenkt dat eene regeering die onder voogdijschap wordt uit geoefend, gelijk thans in Nederland het geval isgeene diep ingrijpende internationale verplichtingen zou aanvaarden. Doch ook het welbegrepen belang van Duitschland met betrekking tot Nederland vereischt, voor het geval dat de vredesbond na korter of langer tijd genoodzaakt werd den vredeverstoorder te lijf te gaan, geen verbond met, maar alleen neutraliteit van dat land. Met de aldaar bestaande wenschen tot behoud der neutra liteit stemmen onze belangen ten volle over een. Een der grootste vraagstukken, hetwelk zich opdringt bij overweging van het geval dat er eens een oorlog uitbrak die nagenoeg geheel Europa omvat, is het vraagstuk betref fende de voedingsmiddelen der alsdan oor logvoerende volken, wier eigen land geene voldoende hoeveelheid graan voor eigen behoefte voortbrengt. In dien toestand ver keert onder andere eenerzijds Duitschland, anderzijds Frankrijk. In hoever de kusten en havens van het eene en het andere land geblokkeerd, door den vijand voor den aanvoer van granen zouden kunnen worden afgesloten, dit hangt af van omstandigheden die men niet met zekerheid kan vooruitziendoch met die eventualiteit moet rekening worden gehou den. Wij kunnen derhalve slechts wenschen, dat in zulk een oorlog de havens van Neder land als een neutrale staatdoor geene blokkade worden bedreigd en derhalve voor den invoer van granen open blijven. Deze zouden ook dan uit Amsterdam en Rotterdam hunnen weg naar Duitschland en eveneens naar Frankrijk kunnen vinden. Doch deze vingerwijzing dient slechts om te doen zien, dat liet geene ydele woorden zijn, wan neer wij de neutraliteit van Nederland in het belang van Duitschland achten. Het bezoek van het keizerlijk echtpaar te Amsterdam heeft plaats onder de vooruitzichten omtrent de thans volbrachte nieuwe bevestiging van den vredesbond. Moge deze ook de elkaar naburige en stamverwante volken in vrede lievend verkeer nader tot elkaar brengen." Alle te Berlijn ontvangen berichten stem men overeen in de verklaring, dat de feeste lijkheden en versieringen bij het bezoek des keizers in Nederland werkelijk schitterend en grootsch zijn. Met hartelijke voldoening wordt daarin de in waarheid gastvrije en vriende lijke ontvangst door het hof en de bevolking van Nederland geprezen. ENGELAND. Bij het Lagerhuis is een Blauwboek inge diend met belangrijke mededeelingen om trent den slavenhandel in Oost-Afrika. Daaruit blijkt dat die handel, ondanks de proclamatiën van den sultan van Zanzibar, nog voortduurt, maar de hooge prijzen, welke de Arabieren voor hunne slaven te Pemba vragen, bewijzen dat die handel steeds moeilijker wordt. Op de oostkust, op Madagascar, in de Perzische golf en in het noorden van Arahië is hij vooral afgenomen, en de uitbreiding van het Engelsche en Duitsche gezag doet nog verdere verbetering verwachten. Daarentegen dreigt de slavenhandel zich te verplaatsen naar de kust der Portugeesche bezittingen en naar de westkust, dank zij Frankrijks verzet tegen de besluiten der Brusselsche anti-slavernij- conferentievooral naar de kusten van den Congo-staat. In zijne bespreking van het bezoek van keizer Wilhelm aan Amsterdam zegt de Standard: Zoolang de Europeesche vrede ge handhaafd blijft, zal Holland, voor zooveel dat van Duitschland afhangt, kunnen rekenen op de eerbiediging van zijne vrijheid en onaf hankelijkheid. Holland en België vormen een belangrijk gedeelte van het Europeesch status quo", dat voor Engeland onmisbaar is. De minste bedreiging tegen Holland zou de woede der groote mogendheden opwekken en een verzet harerzijds uitlokken. Het bezoek van keizer Wilhelm aan Holland is eenvoudig eene hoffelijkheid. Ingeval van een Europeeschen oorlog nopen de belangen van Holland en de verplichtingen van België hen tot handhaving hunner neutraliteitwelke door Duitschland met de grootste nauwgezetheid zal worden geëerbiedigd. De Engelsche socialisten hebben eene motie van protest aangenomen tegen de uitgaven voor het bezoek van den Duitschen keizer, terwijl de volksellende onopgemerkt schijnt te blijven. B E L G I E. De vertegenwoordigers der verschillende staten, die aan de anti-slavernij-conferentie hebben deelgenomen, zijn gisternamiddag te 3 uren aan het ministerie van buitenlandsche zaken bijeengekomen en hebben besloten, den termijn der ratificatie te verlengen, teneinde aan Frankrijk de gelegenheid tot nadere overweging te geven. RUSLAND. In December 1890 was de bevolking 110 millioen zielenmen schat de jaarlijksche vermeerdering op i'/j millioen. In de jaren 18868788 was het aantal huwelijken ge middeld 805.000, dat der geboorten 4.410,000, waarvan 121.000 als onwettig waren opge geven. Het aantal onwettige geboorten is vijfmaal grooter in de steden dan op het platteland. SPANJE. In den Senaat heeft de minister van finan ciën krachtig diegenen gelaakt, die pessimis tische geruchten in het buitenland versprei den over zijn ontwerp aangaande de Spaan- sche bank. Hij verklaart, dat er geenerlei gevaar dreigt voor de schuldeischers van den staat. PORTUGAL. De minister van financiën heeft bij de Kamer een ontwerp ingediend, waarbij de regeering wordt gemachtigd tot het aangaan eener leening van 5200 conto's de reis (1 conto f2600 Ned.), bestemd tothetaan- koopen van metaal, benoodigd voor het mun ten van nieuwe geldstukken. AMERIKA. De New-York Herald heeft de volgende depêche ontvangen uit Coquimbo 28 Juni: Balmaceda zal president blijven tot 25 Juli. Tot dat tjjdstip zal hij al het mogelijke doen om den opstand te onderdrukken. Elke schik king zal worden geweigerd. Uit verschillende kenteekenen is af te leiden dat een beslissend gevecht ophanden is. ZUID - AFRIKA. Een Reuter-telegram uit Kaapstad van den 2n dezer meldt: Honderd gewapende Boeren trachtten de Limpopo over te steken en Mashonaland binnen te dringen. De politie der Engelsche Zuidafrikaansche compagnie belette hun dit plan uit te voeren en nam het hoofd der Boeren gevangen. Nieuwe verwikkelingen worden verwacht. t i n., i aTTi~r rTrrnh~i—nirrn'niM«—a SCHIEDAM, 3 Juli 1891. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven dat de overgangs-examens aan de hoogere burgerschool zijn aangevangen en zullen voortduren tot 15 Juli a.s.en dat de admissie-examens aan die school zullen plaats hebben: voor de le klasse op 16 en 17 Juli a.s., en voor de 2e klasse op 15, 16 en 17 Juli a.s. Hedennamiddag te ruim 4 uur bevonden zich op het perron van het station alhier de burgemeester, wethouders en secretaris dezer gemeente, de vice-consul van het Duitsche rijk met al de officieren en het muziekkorps der dd. schutterij, alsmede het geheele personeel der Holl. spoorwegmaat schappij om HH. MM. den keizer en de keizerin met de Koningin en de Koningin- Regentes te begroeten bq het voorbijstoomen dezer gemeente. Te ruim halfvijf werd het sein gegeven dat de trein in aantocht was. Zoodra de trein, door twee locomotieven getrokken, in het gezicht was, begon de muziek het «Heil dir im Siegerkranz" te spelen. De trein reed voorbij het station heel langzaamzoodat ieder die er een plaatsje had, zeer duidelijk de vorstelijke personen kon onderscheiden. In het eerste salonrijtuig waren gezeten H. M. de Koningin-Regentes met Z. M. den keizer, terwijl in het volgende salon- r ij tuig H. M. Koningin Wilhelmina zich op het balkon bevond, vergezeld van H. M. de keizerin.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1