Verkiezingen. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. V i s c h e r ij. Ker.knicu w s. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Cargalijsten. Wisselkoersen. Prijzen van Coupons. gelegenheid van den verjaardag van de prin ses Von "Wied, gecommandeerd worden door den kolonel erschoor, adjudant van wijlen Z. M. den Koning, commandant van het regiment grenadiers en jagers. Amsterdam. Gistermorgen ongeveer 9 uur begaf de keizer zich te voet me! tenige heeren van zijn gevolg naar de Hieuwe Kerk, om nogmaals een bezoek te brengen aan het graf van De Ruyter. Ten biijke van de diepe vereering voor Neerlands grootsten zeeheld knielde de keizer een oogenblik voor dat graf en legde er toen een grooten lauwer krans met de Duxtsche en Nederlandsche kleu ren op neder, onder het uitspreken van deze woordena Het is geen klein volk, dat zoo zijn groote mannen eert". Blijkbaar onder den in druk van de door hem gebrachte hulde ver liet de keizer de kerk. Te 10.7 verheten de vorstelijke personen de hoofdstad. Op het stationsplein was een detachement huzaren opgesteld en op het perron 100 mariniers en 100 man der marine met de siafmuziek uit Helder. Vele opper-officieyen van leger en vloot waren hier mede aanwezig. Even voor 10 uur ver scheen de keizer, voorafgegaan door den Nederl. gezant te Berlijn, en gevolgd dooi den vice-admiraal De Casembroot. Onder het spelen der Duitsche en Nederl. volksliederen inspecteerde Z. M. de opgestelde eerewacht. Inmiddels hadden de keizerin met de Koningin- Regentes in het salonrijtuig der expl.-maat- schappij plaats genomen, terwijl Koningin "Wilhelmina met de surintendante, freule v. d. Poll, zich op het balkon van den kon. salonwagen begaf. Na de inspectie voegde de keizer zich bij de vorstinnen. Onder het spelen van «Heil dir im Siegerkranz" stoomde toen de trein via HarmeienBreukelen naar Den Haag. Te Augsburg werd een man gedood en een gewond door een omvaiienden boom. Op de Donderdagavond te Heerenveen ge houden centrale vergadering der liberale kiesvereenigingen in het district Schoterland is tot definitief candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gesteld de heer H. Pijttevsen Tz., te Sneek. De kiesvereenigïng «Eendracht maakt Macht", te Veendam, heeft voor het lidmaat schap der Tweede Kamer candidaat gesteld mr. P. J. G. van Diggelen, te Zwolle. De kiesvereeniging «De Grondwet" te N.-Pekela heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld dr. A. L. Poelmante Noordbroek. Door de volkspartij in Schoterland wordt bjj de aanstaande verkiezing van een lid dei- Tweede Kamer geen candidaat gesteld. De heer Kamp, predikant te Heeren veen, die van verschillende kanten is aangezocht geworden voor eene eventueele candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Schoterland, heeft verklaard daar voor niet in aanmerking te willen komen. Volgens The British Medical Journal neemt de influenza te Londen af en bedroeg de sterfte in de week van 714 Juni aan die ziekte nog slechts 246, tegen 319,310 en 303 in de drie daaraan voorafgaande weken. Bovendien kwamen echter nog 49 sterfgevallen aan in fluenza voor bij patiënten aan andere ziekten lijdende. Be meeste sterfgevallen waren bij menschen boven 60 jaar. De algeraeene sterfte daalde in de week van 1421 Juni tot 23 pCL In verschillende deelen van Ouitschland hebben onweders groote schade veroorzaakt. In een groot deel van Westfalen zijn op vele plaatsen de te velde staande gewassen geheel vernield. üe bliksem sloeg in op een groot aantal plaatsen en meermalen ontstond daardoor brand. Te Brechten werd een werkman, die in zijn kamer zat, omringd door zijn 9 kinderen, door den bliksem gedood. De Engelsche schilder Calderoq had in de Royal Academy te Londen ten toon gesteld eene schilderij, getiteld Renunciation of Elisabeth of Hungary. Hij had, steunende op een Lalijnschen tekst, waarin van de Heilige Elisabeth wordt gezegd, dat zij zich van alles had ontbloot {se nudavit), haar ook aldus voorgesteld, geknield voor het altaar, ten aanschouwe van een aantal priesters en geestelijken. Een Engelsch jezuïet betoogde, dat het se nudavit slechts in figuur lijken zin moest worden opgevat. Huxley tiok partij voor Calderon. en sir Frederick Leighton kocht het doek aan voor een der rijksmusea. Een aantal katholieken, o. a. de hertog van Norfolk en kardinaal Manning, hebben thans tegen dezen aankoop, of althans tegen de plaatsing der schilderij in eene openbare verzameling gepro testeerd, en de zaak zal in het Lagerhuis ter sprake worden gebracht. - Vaderland Kardinaal Lavigerie's korps«de broeders van de Sahara" bestaat uit zendalingen, bijeenge bracht uit alle standen en beroepensoldaten, dokters, priesteis, adellijken, werklieden en boeren. Deze zendelingen zullen, gelijk wij reeds bericht ten, in velschillende oasen der woestijn koloniën stichten, die tot wijkplaatsen voor de slaven moeten dienen, zoowel vluchtenden als gekochten. Ook zullen zij de woestijnstaminen pogen over te halen, den slavenhandel en het plunderen te laten varen, om een vreedzaam, landbouwend leven te gaan leiden. Zelf zuilen zij het voor beeld geven door uitoefening van landbouw en ontginning, teiwijl iedere kolonie voorzien zal worden van landbouwers, jagers enz., benevens twee priesters en een dokter. De eerste nederzetting dezer soort is kort ge leden ingewijd bij Biskra en zal eene leerschool zijn, waar de broeders de beste wijze van land bouw, voor de woestijn geschikt, zuilen kunnen leeren en geoefend kunnen worden in de be handeling van wapenen en in de verschillende dialecten, die de landtaal zijn in de woeste streken der Sahara. Het spoorwegnet der wereld. Op 31 Dec. 1879 waren er op de wereld 350.030 kilometer spoorwegen in exploitatie; op 31 Dec. 1889 597.767 kilometer, zijnde in 10 jaar een toename van 247.736 kilometer, Als de vermeerdering in de volgende 10 jaar gelijken tred houdt, tal aan het einde dezer eeuw meer dan 840.000 kilometer spoor in exploitatie zijn. Dit is meer den 20-maal de omrang van de wereld en tweemaal de afstand van de aarde naar de maan. Amerika heeft 't meest tot deze vermeerdering bijgedragenin Azië heeft Britsch Indië het uitgebreidste spoorwegnet. China zal, als de Siberische spoor voltooid is, wel einde lijk ook in 't groot tot spoorwegaanleg overgaan. In Afrika zijn alleen ui het zuiden, in Algiers en Tunis spoorwegen, inaar ook daar is groote vermeerdering te wachten. Australië is reeds goed voorzien van spoor wegen. In 1889 bedroeg het bitaal-kapitaal in spoor wegen p. m. 128 Vj milliard mark, zijnde in éen jaar met 7 milliard toegenomen. IJsland is van jaar tot jaar door harde winters aardbevingen, aschregens, ziekten onder vee en men schen en misgewas achteruit gegaan. Een groot ge deelte der bevolking is dan ook al naar Noord-Amerika verhuisd. Thans wordt bericht dat dr. Ludwig von Dolcke, een geboren IJslander, die gedurende de laatste twee jaren als arts te Detroit, iu Illinois piac- tiseerde, naar IJsland is gereisd met het voorstel om de gansclse bevolking zeker geen 20.000 zielen meer naar Alaska over te planten. Het Ameri- kaansche gouvernement is het plan gunstig gestemd en een aantal kapitalisten, die belang hebben bij de ontwikkeling van Alaska, verleenen hunnen steun. In Japan is de landbouwersstand sedert de omwen teling van 1868 in alle opzichten vooruitgegaan. Was het vóór dien tijd geene zeldzaamheid, dat een boer, behalve een belangrijk deel van zijn tijd in heeren- diensten, nog 70 a 80 procent van zijn oogst als belasting moest opbrengen, zoo mag thans hun lot, hoewel nog allesbehalve rooskleurig, ten minste als draaglijk worden beschouwd. Met de vermeerde ring van de stoffelijke welvaart, heeft de verbetering in de levenswijze en in het algemeen de maatschap pelijke positie van den Japanschen landbouwer gelijken tred gehouden; terwijl tevens de lust werd aange wakkerd om door toepassing van allerlei verbeteringen den bodem meer productief te maken; zoo kunnen ash de zijde-teelt en de aanplant van thee in steeds toenemenden bloei verheugen en is de graanbouw aanzienlijk vermeerderd. Aan industrieele ondernemingen en bankinstellingen telt Japan-thans een aantal van 2038, roet een geza- melijk bedrijfskapitaal van ongeveer 225 millioen dollars: die instellingen zijn bijna alle na het boven genoemde tijdstip verrezen, en zijn, wat de onderwer pen hunner bezigheden betreft, verdeeld in 54 in de mijnindustrie, 22 in spinnerijen, 108 in weverijen, en niet minder dan 650 in de zijde-industrie; de overige ontleenen hun belang aan den met reuzen schreden voorts trevenden in- en uitvoerhandel van dit merkwaardige land. Dat ook de beschaving in deze gunstige cijfers haar aandeel heeft bewijst het feit, dat sèdert 1873 de bevolking met 19, doch het aantal schoolgaande kinderen met 130 procent is toegenomen. Met den oogst staat het in het noorden van Fries land boven verwachting. De hoeveelheid hooi, die wordt gewonnen, is voldoende en de qualiteit uit muntend. De aardappelen, erwten, boonen en granen staan heel goed en bet vlas hier en daar uitmuntend. Indien er binnenkort een regentje komt, mag men eene goede opbrengst tegemoet zien. Langs den Gelderschen IJsel staan weder zeer vele hooi- en weilanden onder water. De hooilanden zullen dientengevolge ook geen hooi tweede snede opleveren. Het bestuur van de «Vereeniging tot verpleging van lijders in de inrichting aan vallende ziekten" te Haarlem heeft belangrijke giften ontvangenalsvan P. te N. N., f 1000P. B. de H. te Amsterdam, f 500 mej. M. C. de H. te Haarlem, f300S. B. R. en E. te Baarn, ieder f100; voorts nog giften van f65, f50, f40, f25 en minder bedrag, voor genoemd gesticht. Bij den heer J. M. Schnitzler, secretaris der vereeni- ging »Montefiore", is ten behoeve der collecte ontvan gen eene som van f 200, voor de collecte tot ondersteu ning der uit Rusland verdreven Israëlieten, met een begeleidend schrijven onderteekend Sitentlum. De directeur der weesini ichting te Neerbosch ont ving over 1890 aan giften, bijdragen en erflatingen voor de weezen f 119.476.20, of f13.259.74 minder dan het laatst verloopen jaar. Van de drukkerij der inrichting ontving htj eene winst van f-14.501.05of f5000 meer dan het vorige jaar. Niettegenstaande deze belangrijke uitkomst sluit de jaarrekening met een nadeelig slot van f 8.774.04'/.;. De lieer Hintzen te Rotterdam heeft ruim f 2000 gezonden aan het bestuur der «Alliance Israelite Universelle", en rui la f 1000 aan da «Montefiore- stichting". beide te Rotterdam, te zamen uit makende een saldo Van eene vroeger te Rotter dam bestaan hebbende commissie, ten behoeve van Russische emigranten. Er heeft zich te 's-Gravenhage eene com missie gevormd, bestaande uit ingezetenen van verschillende geloofsbelijdenissen en richtin gen, welke aldaar werkzaam zal zijn in het belang der verbannen Russische Israëlieten. Die commissie heeft een uitvoerend comité benoemd, dat de noodige maatregelen zal voorbereiden. Door jbr. J. A. Lijckiama a Nijeholt van Beetsterzwaag, onlahgs te 's-Giavenhage over- ioden, is f500 vermaakt aan het geneeskundig gesticht voor oogziekten van minvermogenden te Utrecht, VLAARDINGEN. Aan de beurs werd Don derdag verhandeld een partijtje zoutevisch, aangevoerd uit Pernis en Maassluis. Prijzen nieuwe zoutevisch f30.50 a 31.75 naar qualiteit, leng f27.75, kibbeling f 16.75, keelen en tippen f53, schel visch gestript» f7, heilbot f22. Ncil.-Herv. Kerk. Beroepen: te Maurik ds. A. van de Water, te Markelo (cl. Almelo)te Enter en te Kollumerzwaag de heer W. Magendans, cand. te Slijk-Ewijk, die voor Katiendijke beeft bedanktte Koedijk (toez de heer Eerdman, cand. te Leiden, die voor Dreischor beeft be dankt te Helder ds. P. Proost Jz., te Koog- aan-de-Zaan. Op het tweede tendings leest, Donderdag op het landgoed «Zoutvüet", bij Terneuzen, ge houden, dat door gewenscht zomerweder werd begunstigd, waren tusschen de 3- a 4000 be zoekers aanwezig, waaronder een groot aantal uit België. Muziekkorpsen nit Brussel en uit Goes verleenden hunne medewerking tot bege leiding van den zangde zangvereeniging «Looft den Heer" van Terneuzen liet zich gedurende de pauze hooren. BU RGERLIJKE STAND. Overleden3 Juli. Leenderl Maagden burg, oud 55 jaar en 40 maanden, Visschers- straat. Schiedam, 4 Juli. Rogge en Gerst zonder handel. HoutwHn i noteering der makelaars IU. Jenever: Amsterd. proef f 15 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting, «pnellng: f 1.00 per ketel. Leiden, 3 Juli. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 25 stieren f54 a 205; 90 vette ossen en koeien f 118 a 278, of 58 a 78 c. per kilo, 65 vare dito f96 a 240.10graskalveren f23 a 46, 34 vette uito f32 a 80, of60a80 c. per kilo, 38 nuchtere dito f8.-a 21. 510 vette schapen f 21 a 33.of 50 a 55 c. per kilo, 164 weide dito f 15 a 24,734 lammeren f5.- a 15.162 tn-agere varkens f14 a 28,260 biggen f2.a 12,96 kalf- en melkkoeien f100 a 265, - paarden fa veulens f a Amsterdam, 4 Juli. Rogge op levering per najaar onveranderd; voorjaar iats trager; October f188; Maart f186, 187. Kampen, 2 Juli. Met den hooioogst is men hier druk bezig het hooi komt tamelijk goed droog binnen. Nieuw hooi werd nog niet verhandeld. Het oudn geldt reeds tot f 16.50 de 500 KG en ging dan aalsten tijd vlug weg. Langstraat, 2 Juli. Hooi. De prijs van het nieuwe gewas is nog niet bekendnaar jarig hooi blijft de vraag voor de persen intusschen zeer levendig, het wordt van f14 tot 16 per 500 KG verhandeld, de 2e soort geldt fll a 13. Antwerpen, 4 Juli. Petroleum kalm in loco fr. 16 per Juli fr. 16 Aug. fr. lO'/glaatste 4 maanden fr. 16'/». RIGA, Coin (st,), kapt. M. Bening, met 915525 KG gerst, 10062 KG mout, 200000 KG tarwe. 100000 KG rogge, 100000 KG haver, 324 KG meel, 76 balen hennep, 105 vaten oüe, 357 deelen gezaagd hout en 38 kisten ge- gezaagd hout. Bottei dam 4 bosuien l'ai ijs Autw.eu llinsscl 3 /.wits. Ilnukpl. 4 Diutsuiie I f bit pi. 4 Weeneu 4 it*i. njifcfff 6 Peleishtng Lissabon 6 Noorsel ie Ba n k f'I New-Yotk I Use. 2i/jpCt. 3 per 1 I-'i. 1U0 100 e I00 M. 100 R 100 L«. 100 Rs, 100 1000 Kr. 100 Os. 1 Juli. 3»m, f 11.98 47.35 47.25 47.15 58.55 •)101.25 46.20 «131.— 65.25 2.42'/s Km t. 12.05 47.80 47 65 47.60 TsO.l 0 102.25 46.90 Disconto van Wissejljiieven 3 en van lYmnessen 31^ ,.Ct. Amsterdam, 4 Juli. Met, Pap. p. II. 2 Zilv.Jan 21 Engelsche pei Eng. inetuflld, PortugeeseUe. Fransche Belgische Div. in Reichsin. Hamb.-Russen f 21.421,', «21.45 11.52 Vs 11.92'/, 11.97 V, 47.35 47.30 «58.75 1.321/, Rossen in O. R.1.901/, Rossen in 'L. R. 1.30 Polen p. Ziiv. U. 1.831/, Spastische buitl. in franken p. Juli 47.55 Spastische binnl. in piasters 2.10 Amerik.Doll.Pap. i 2.45

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 10