Ouders of Vongdeii, Opt'iskire Vrijwillige Mooping, Gemengde Berichten. ADTERTEiSTXEy. achter het keizerlijk vaartuig aari, om het tot 5n zee als eere-escorte te dienen. De salon boot Merteede met hare 240 genoodigden volgde. Te 8 u. 15 m. precies kwam de Jlohenzol- lem in zee, waar de drie tot vertrek gereed liggende oorlogsschepen hunnen keizer het welkom, en het Nederlandsche fort op den wal Zijne Majesteit uit de vuurmonden het vaarwel toedonderden. Zoodra het keizerlijk paar vertrokken was, reden de Koninginnen naar het station terug, ■waar nog de eerewacht der schutterij was opgesteld, en vertrokken te kwart voor zeven onder de tonen van het »Wien Neerlandsch bloed". Den Haag. II. M. de Koningin-Regentes is hedenvoormiddag te 10,40 met een extra trein der staatsspoorwegmaatsehappij naar het Looteruggekeerd, begeleid door een viertal hoofdambtenaren der exploitatie-maatschappij. Hare Majesteiten werden in de ontvangst zaal opgewacht door de ministers, den com missaris des Konings, den burgemeester en vele hofdignitarissen. De Regentes onderhield zich in de wacht kamer met verschillende hunner en voerde inzonderheid een vrij lang gesprek met den minister-president, baron Mackay. Als leden van het gevolg namen in den trein plaats de dames jvr. v. d. Poll en baronnesse van Ittersumde heeren kapt. jhr. v. d. Poll, adjudantVan Pabst van Bingerden, karne: heer, luit. jhr. Boreel, ordonnance-officier en jhr. Vegelin van Claerbergen, kabinets-referendaris. Amsterdam. Aan de burgerij is gisteren de volgende kennisgeving gedaan .- Dankbetuiging van II. M. de Koningin-Regentes. De Burgemeester van Amsterdam heeft van H. M. de Koningin-Regentes de aangename opdracht ontvangen, om in Haren naam ter kennis te brengen van de ingezetenen, dat Hare Majesteit met bijzondere waardeering de groote belangstelling heeft opgemerkt, die door de burgerij bij het bezoek van H.H. M.M. den Keizer en de Keizerin van Duitschland met evenveel hartelijkheid als orde is getoond. De Koningin-Regentes heeft in de ontvangst, die hier ter stede aan Hare Gasten is te beurt gevallen, een nieuw bewijs gezien, dat H. M. bij alles wat Haar en Hare beminde Dochter ter harte gaat, zich verheugen mag in de oprechte deelneming van de ingezetenen der hoofdstad. De Burgemeester voornoemd, Van' Tienhoven. •s Keizers bezoek aan Amsterdam. III. Amsterdam, 3 Juli 1891. Het was mij gisteren tot mijn grooten spijt onmogelijk om mijn brief zoo uit te breiden, dat ik u het geheele verslag van den intocht en verdere feestelijkheden kon mededeelen, maar tot mijn groote vreugd zag ik in uw blad dat gij door uitvoerige berichten en tele grammen uwe lezers reeds op de hoogte had gehouden van alles water hier voorviel. Veel heb ik dan ook hier niet aan toe te voegen, maar toch wil ik u nog enkele van mijn indrukken mededeelen. Mijn laatsten brief eindigde ik met de be schrijving van den intocht te IJmuiden, maar daar het verdere van dien tocht voor uwe lezers stellig «oud nieuws" is, wil ik mij be palen tot de vermelding van een voorval in de haven van IJmuiden, dat ik nog ïn geen enkele courant heb gezien. Even voordat het aviso van den keizer de sluis van Umuiden uitstoomde, passeerde ons de Fringes Wilhelmina, een boot der maatschappij Nederland". De vele kolonialen die daar aan boord waren en die uit Indië repatrieerden, vonden het zeker een vreemd verschijnsel, de anders zoo kalme haven van IJmuiden zoo rijk getooid aan te treffen. Een passagiersboot uit Haarlem, die naast de onze gemeerd lag, gaf het teeken om de terugkee- rende Indische dapperen ia het vaderland met het Wil hel mus van Nassaue" te be groeten, welk voorbeeld door alle aanwezige muziekkorpsen met geestdrift gevolgd werd. Het enthusiasme op de Fnnses Wil helmina kende geen grenzen. De soldaten wuifden met hunne helmen en de passagiers met hun hoeden, als om dank te betuigen voor deze warme ovatie, die hun op vader- landschen bodem gebracht werd. Nooit zal zeker een onzer die den tocht van IJmuiden naar Amsterdam meemaakte, dit vergeten. Zooals ik reeds vroeger schreef, werden er bij ons vertrek uit de hoofdstad eenige toebereidselen tot een waardige ont vangst gemaaktmaar toen wij terugkeerden, maakten de rijke vlaggentooi en andere ver sieringen een overweldigenden indruk. Vooral de oorlogsschepen die voor de houthaven ge ankerd waren en de stoomschepen» der N. A. S. M. waren prachtig versierd. Onder het bulderen van het geschut voeren wij naar onze ligplaats terug en hadden nog juist den tijd om in een dichtbijzijnd café onder dak te komen om beveiligd te zijn tegen een stortregen die velen deed vreezen dat alle schoone plannen die voor de feest dagen gemaakt waren zouden moeten ver vallen, want stel u b.v. een rijtoer van de vorstelijke gasten voor in den regen, of een vuurwerk, dat aan de stad Amsterdam duizenden guldens gekost had, afgestoken onder dergelijk weer! De pessimisten werden echter gerustgesteld want te ongeveer drie uren reden de Koninginnen met Hare hooge gasten, be gunstigd door prachtig weder, in open hof- rijtuigen uit om een bezoek te brengen aan 'srijks museum. En dat mooie weer hebben we liet geluk gehad gedurende al die dagen te mogen be houden, wat natuurlijk aan de feestvierders zeer te stade kwatn. De militaire taptoe 's avonds ten negen ure slaagde uitmuntend. Zelden is de Dam zoo overvuld van menschen geweest als dien avond het geval was. Een gedrang als daar op enkele plaatsen was heb ik nooit meer bijgewoond, en volgens mijne meening zijn de ongelukken die hiervan het gevolg waren, te wijten aan de slechte maatregelen door de politie genomen. Stel u voor, dat eerst ten acht ure begonnen werd den Dam te ont ruimen en dat al die duizenden menschen een goed heenkomen moesten zoeken in de omliggende straten wilden zij geen kennis maken met den wapenstok der politie-agenten, Eu «lat er van den wapenstok een ruim ge bruik is gemaaktbewijst het groot getal personen, die min of meer gewond in het binnengasthuis zijn opgenomen. De indruk dien de keizer van de taptoe ontving was allergunstigst, en het beste bewijs is stellig daarvoor, dat Z. M. onmiddellijk na afloop zijn verlangen te kennen gaf, aan den leider der taptoe, den kapitein Apol te wor den voorgestelden dien officier als blijk zijner ingenomenheid het ridderkruis 3e klasse der kroonorde van Pruisen verleende. Alle café's in de stad waren overvuld, en overal heerschte de aangenaamste stemming. Vooral was dit het geval in café Suisse in de Kal verstraat, waar de bezoekers onder het zin gen van Hoilandsche en Duitsehe volksliederen tot vroeg in den morgen vereenigd bleven. Aan toespraken ontbrak het daar ook niet, en toen een officier der infanterie daar mededeeling deed van de hooge onderscheiding die zijn wapenbroeder Apol was ten deel gevallen, beijverde ieder zich dezen energieken officier zijn gelukwenschen aan te bieden. Bewoners van de hoofdstraten zullen stellig dien nacht bitter weinig geslapen hebben, want de luidruchtige feestvierders wisten van geen naar huis gaan, voor de zon reeds hoog aan den hemel stond. Donderdag is zonder twijfel de gewichtigste dag geweest. De keizer en de keizerin hebben toen meer van Amsterdam gezien dan menig vreemdeling die met zijn Baedeker" in de hand de bezienswaardigheden van het» Venetië van het Noorden" gaat bewonderen, in twee of drie dagen doet. Die uitgebreide rijtoeren langs de meest belangrijke straten en havens, die bezoeken aan stedelijke inrichtingen gebracht, de laatste natuurlijk gepaard gaande metdenoo- dige toespraken, enz. moeten m. i. buiten gewoon vermoeiend zijn, en ieder die niet zoo veel als »Duitschlands keizer" gereisd heeft en daardoor aan dergelijke plechtigheden gewoon is, spoedig tegenstaan. Welke zal de indruk geweest zijn, van IIH, MM. toen zij 's middags per stoombootje een bezoek brachten aan deu Amstel, waar ter eere der hooge gasten een roei wedstrijd ge houden werd? Dit kan niet anders dan gunstig geweest zijn. Die rijk vei sierde tri bunes en lokalen der roei- en zeilvereenigin- gen, die honderden met vlaggen getooide booten en bootjes met uitstekende roeiers bemand, die de boot waarop de vorstelijke personen zich bevonden op een afstand bege leidden, waren wel in staat Z. M. te overtui gen, dat hier kosten noch moeite gespaard waren om den hoogen gasten een ontvangst te bereiden, hunner waardig. 's Avonds van dienzelfden dag had het zoo veel besproken vuurwerk op het IJ plaats. De stad Amsterdam heeft een van hetgeen zij Duitsehlandschs gebieder hebben aange boden. Het was zeldzaam schoon, die rijzende zonnen, die reuzenbommen, de diamanten regen en meer dergelijk vuurwerk was on overtrefbaar. Maar vooral de wapens van Duitschland en Nederland en het portret van den keizer verwierven eenongekenden bijval. Vap den zeeslag, bij Chattam, wat de sgreat attraction1' was, had ik mij meer voorge steld en ik geloof dat velen die daar reeds lang te voren zooveel over hadden spreken en er zich dus een buitengewone voorstelling van gemaakt hadden, liet met mij eens zullen zijn. Te omstreeks elf uur was het vuurwerk afgeloopen en stroomde een onafzienbare menigte stadwaartsvoorafgegaan door II. M. de Koningin-Regentes en Hare gasten in hofrijtuigen. Thans behoort het bezoek van Hunne Majesteiten den keizer en de keizerin aan Amsterdam reeds tot de geschiedenis. Heden morgen zijn HH. MM. naar 's-Gravenhage vertrokken, om van daaruit een bezoek te brengen aan Rotterdam. Het was betrekkelijk nog vroeg in den morgen dat de keizer, gekleed in admi raals-uniform, gevolgd door eenige officieren, zich van het paleis naar de Nieuwe Kerk begaf, om daar een daad te verrichten die zeker de grootste sympathie bij het Neder landsche volk zal verwekken. Zijne Majesteit heeft nl. daar op het graf van onzen groot sten zeeheld Michiel Adriaansz. de Ruyter een krans neergelegd, voorzien van linten in de Duitsehe kleuren. Ons volk, dat zijn groote mannen uit den roem rijkst en tijd onzer historie weet te eeren, zal eer. dergelijke daad op hoogen prijs stellen. Te ongeveer tien uur stoomde de met vlaggen versierde extra trein de overkapping uit, onder het spelen van het »Heil dir irn Siegerkranz", dat door de kapel der marine werd aangeheven. Hk. Een heden van Berlijn naar München vertrok ken pleiziertrein is bij Eggelsheim ontspoord door het springen van een rail. Een reiziger is overleden, 7 zijn zwaar, 12 licht gekwetst. Medi sche hulp was spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig. Woensdag, 1 Juli, viel te Luik een 12-jarige jongen in de Maas en verdween met den feilen stroom weldra in de diepte, zoodat men nog slechts aan de borreling van het water zien kon waar hij gezonken was. De Nederlandsche wiel rijder, de heer P. J. Gerritzen, die zich thans te Luik bevindt en die het ongeval had bemerkt, sprong daarop geheel gekleed te water en mocht de voldoening smaken den drenkeling, door te duiken, van den bodem der Maas op te balen en van een anders gewissen dood te redden. De toegestroomde menigte juichte den koenen Hol lander hartelijk toe, terwijl hem onder de hartelijkste bewoordingen voor zijne onverschrok ken daad dank werd betuigd. Do heer G. had intusschen groot gevaar geloopen door ean aankomende stoomboot te worden verpletterd, doch hij wist door zijne tegenwoordigheid van geest nog intijds te ontwijken. Woensdag heeft het in den omtrek van Brussel zoo hevig gehageld, dat verscheidene treinen in het station zijn aangekomen met geheel verbrijzelde, ruiten. Uit Hooglaert wordt gemeld, dat duizenden broeikasten vernield zijn door hagelsteenen, die 5 centimeteis lang waren. Bij Breinen is een overzetpont op de zeer gezwol len Wezer veiongelukt. Tien van hun werk terug- keerende arbeideis, die er op waren, verdronken. Blijkens het verslag van het instituut Pasteur is aldaar ook een persoon ingeënt, die gebeten was door een menscb, welke laatste door lysxa aangetast was, na door een dollen hond gebeten te zijn. Volgens de Corrcro Medko zijn te Lissabon berichten ontvangen, inhoudende dat in Spanje ernstige geruchten loopen betreffende het weder uitbreken der cholera in dat land. Vooral zou dit het geval zijn te Valencia, en dientengevolge zijn door de regeering aldaar reeds maatregelen voorgeschreven om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Te San José (California) zijn vrij hevige schok ken van aardbeving gevoeld. De eerste schok, welke den vuurtoren deed wankelen, veroorzaakte grooten schrik onder de inwoners. Een in aanbouw zijnd huis stortte in en verscheidene andeiege bouwen werden beschadigd. De ondergeteekenden betuigen hun oprech ten dank, ook namens hunne Kinderen, voor de vele blijken van belangstelling, hun op 28 Juni JI. bewezen. J. WITKAMP. J. H. WITKAMP-Muller.. welke liEEKLIlVOEfflI willen aangeven voor de OPENBARE SCHOLEN voor Gewoon en Meer Uitgebreid Lager Onderwijs, wordt verzocht zich vóór Zaterdag 2d Jullti.s. aan te melden, voor Meisjes bij Mejuf frouw J. J. VAN DRIEL en voor Jongens bij den Heer A. II. E. TIJL. De leerlingen moeten geboren zijn voor 4 Januari 1886. van: Een hecht en sterk, goed onderhouden 1'AIVH en EltVE, voorzien van das- en Waterleiding, bevattende één Beneden- en twee Bovenwoningen, elk met een afzonderlijke ingang, zijnde het beneden gedeelte thans ingericht tot Brood- en Koekbakker(j, in de Botcrstraat, op den hoek van het Marlctpleinte Schiedam, wijk E, No. 121 en 121a, kadaster sectie B, No. 2781, groot 15A cent. Bij veiling op Vrijdag 17 Juli des voorm. ten elf ureen afslag op den volgenden dag des avonds ten acht ure, beide in het VERKOOPLOKAAL aan de Korte Haven te Schiedam; zijnde het goed te bezichtigen op Woensdag en Bonderdag vóór de veiling, van des voorm. 1© tot des nam. A ure, op vertoon van een bewijs van toegang door den Notaris II. W. M. ROELANTS te Schiedam afgegevente wiens kantore aangaande de koopvoorwaarden inlichting te bekomen is.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2